Minibalíkovače

sekačky, obracečky, skulovače, lisy, luční stroje a věci k dobytku,...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
fikejz
Příspěvky: 5987
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Minibalíkovače

#466 Nový příspěvek od fikejz »

Dnes vyzkoušeno na horní zahradě. V některých místech bych řekl, že až kolečka po vyjetí na horní doraz výškového kroku sběrače přizvedávali celý lis.
Každopádně házení hlíny do traktoru se nekonalo a kolečka i celá konstrukce drží bez ztráty kytičky. Teď ještě ty přihrnovací sluníčka.
Je to konec konců vidět na fotkách, jak po širokých řádcích, kde je mnoho hmoty, zůstanou nesebrané jeden, nebo i oba okraje.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Minibalíkovače

#467 Nový příspěvek od ota »

Tedy Fikejz nechci Ti kazit radost, nebo nějak blbě kecat. Ale to co máš to je bída. Ten lis je bídnej. Nevím kolik toho sušíš, to jsem asi nedával někde předtím pozor. Ale tohle bych na zahradě provozovat nechtěl. Vždyť toho řádečku ještě půlka zbývá po stranách! Když vážeme lisem a jsou tam trochu zbytky tak lamentuju. Ale takhle? No já zapřáhnu za malej traktor koňskej pohrabáč a pohrábnu. V pohodě a nacpu do takového čtvrt vaku. Letos byl jen jeden pohrabků. Ale tohle by byla další práce pohrabat a třeba to znovu lisovat.
No a ještě se mi to strniště zdá buďto podrostlí, nebo dost vysoký. To seno je v tom strništi dost nacupovaný. I když sekám ŽTRkou tak je to strrniště nizonký a seno leží lang sang. Traktorem nahrabu pak na řady že když jedu s lisem kolikrát když je víc tlačím seno závěsem pod traktorem. A lis to v pohodě slupne, když to pak vyjede z pod traktoru do lisu.
No nevím, to by se mi moc nelíbilo. Ale to je jen můj názor, asi to máme každej jinak. 8)

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Minibalíkovače

#468 Nový příspěvek od chobotek »

Vždyť jasně píše, že přihrnovací sluníčka musí ještě dořešit.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

fikejz
Příspěvky: 5987
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Minibalíkovače

#469 Nový příspěvek od fikejz »

To ad 1) a ad 2 má ten tvůj lis Oto, záběr sběrače 80cm, váhu 450kg a rozměry cca 1.5×1.5×1.5m? A balíky z něj jsou okolo 35kg max!
Tohle je prostě taková lepší hračka na pár hektárků a ne dospělý lis na velký hospodaření. Tohle je pro nás malokovozemědělce, co si nemůžeme půjčit ze statku lis s variabilní komorou, nebo na něj nemáme místo a podobně. Problém je, že když je hodně hmoty a ta fotka se zbytky po obou stranách je z bývalého pole, kde je tráva brzo na rozdíl od zbytku zahrady vyrostlá a vysoká, neshrnu to nahrabovákem na tak úzký řádek aby nebyl širší než sběrač lisu a to ani když jedu částečně po pohrabaném. Ta dvourotorová Fella UH 320D, co mám je sice univerzální obraceč i nahrabovač, ale má taky svoje omezení.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
pepego
Příspěvky: 343
Registrován: ned čer 28, 2009 11:16 am
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Minibalíkovače

#470 Nový příspěvek od pepego »

Nahrabať riadok na tieto malé lisy chce trochu skúšania a laborovania. S vlastných skúseností je najhoršia na zhrabovanie k tomuto lisu pásová hrabačka, tam je riadok rozťahaný s hrčami sena. Videl som aj kombinovaný dvojrotorový zhrabovač a tiež to nieje pre tento lis ideálne. Ja mám jednorotorového pavúka a s tým sa dajú urobiť úzke a rovné riadky podľa množstva sena. Samozrejme úzky zberač je niečo iné ako veľké lisy so záberom 150 a viac. Mal som aj prihrabovacie slniečka no náhradné prsty nejdem zohnať za normálnu cenu tak som ich celé zhodil. Netreba však očakávať že tie slniečka robia zázraky.
Je ťažké byť debilom ,konkurencia je privysoká!

fikejz
Příspěvky: 5987
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Minibalíkovače

#471 Nový příspěvek od fikejz »

Jaké měli ty slunéčka rozměry a počet pružin na slunéčko? Já uvažuji, že bych tam namodeloval slunéčka z toho nahrabovače k Vari, co tu o něm už padla zmínka. Tam by nemusela být cena pružin až tak tragická.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

palobobo
Příspěvky: 1901
Registrován: ned říj 11, 2015 7:44 pm
Bydliště: malacky

Re: Minibalíkovače

#472 Nový příspěvek od palobobo »

ked to chces mat pekne ja som po lusovani opet prehrabal a znova polisoval . Mam pasovy hrabac a je to o hubu urobit riadok a dokazat ho cely zobrat do lisu

fikejz
Příspěvky: 5987
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Minibalíkovače

#473 Nový příspěvek od fikejz »

Tyhle velký zbytky jsem přejel znovu lisem a sebral je tak a ty menší přesně jak píšeš dohrábnout a pak slisovat co se pohrabe a louka je čistá! No ale kdyby to šlo při jednom, bylo by to lepší, míň práce, menší spotřeba nafty i opotřebení strojů rychleji a dřív hotovo ... Pořád se s tím ještě učím. Loni bylo z téhle zahrady cca 60 balíků a letos jich bylo jen 46 a to jen proto, že jsem víc točil traktor a lis měl optimálnější otáčky a tak líp rovnal seno - je to krásně poznat, že jsou tuhé celé boky balíků. Dřív jsem míval jádra měkčí.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
pepego
Příspěvky: 343
Registrován: ned čer 28, 2009 11:16 am
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Minibalíkovače

#474 Nový příspěvek od pepego »

Na slniečkach mám po 12 pravých a ľavých. Zisťoval som aj tie k Vari ,vlani boli za cca 7€. Aj som o tom rozmýšlal ,uvidíme .Tohto roku som robil len cca 250 balíkov , nekonečné sucho, mládza nebude. Minulé roky tak 450- 550 balíkov z toho okolo 150 mládze do fólie.
Je ťažké byť debilom ,konkurencia je privysoká!

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Minibalíkovače

#475 Nový příspěvek od ota »

No nahrabuju tím pásovým kafemlejnkem. Chce to aby nefoukal moc vítr a zozdělit si plac a jezdit. Umí to udělat malé i velké řádky. Pro toho našeho Němce můžu dát řádek z obou stran do sebe. Ono třeba s tím pásovým couvám a jen na volnoběh. Ono to to seno trošku zatočí a to pak krásně drží na uzko a vysoko.
Koukal jsem soused má ten jednorotorovej nahrabovač a vždycky se s tím pere. Ta řádky on mívá široký a nízký. Nevím proč, nekoukal jsem na to jak to dělá, ale pak mu to to seno už motá bokem, když by chtěl udělat vyžší uzkej řádek.
Kouknu zítra, jestli jsem si něco pofotil. Ale od toho pásovýho nahrabovače to mám krásně stejný, žádné hromady. Záleží na rozprostření sena. Obracím často koňským obracákem. Nic lepšího jsem v závěsu na seno a obracení neměl. Parádně to ,,nadělá" seno. No ono suším na rovině a rozprostřu si seno na střed zahrady. A to třeba druhej den po posekání 2x z každé strany jedu pásovým obracákem na 1, nebo 2 a dost otáček. Tráva lítá na střed. To je po prvně přejeťí. Pak to vezmu od jedné strany a rozházím celé nanovo. Jak říkám ,,zformátuju". Mám ten pásovej obracák rád. Pěkně to veme od země. Kdysi jsme měli půjčenej ten dovezenej 2 rotorovej nějakou Felu a to bylo naprd. Kde byly nerovnosti, tráva zůstala v dolíkách a byla zelená ještě třetí den. Kafemlejnek pásovej vidím za sebou čisto. A pěkně to překulí o ráz vedle všechno.
Ha něco jsem našel. Ale musím kouknout víc.
Tady je znatelnej rozdíl kus je otočený obracákem za koně. Levá strana.

Obrázek

Obrázek
No tady mám řádky, ale je to blbě vidět. Musím kouknout do galerie, jestli nemám někde pohled z čela.

Obrázek

jean
Příspěvky: 2969
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Minibalíkovače

#476 Nový příspěvek od jean »

Ota, zarhnul si do toho aj ekonomiku? Poriadny balíkovač stojí jak menší barák. Kedy sa to vráti? Fikejz si nejaké balíky spraví a dokáže to financovať. To je podľa mňa dôležité, mať primerané vybavenie k účelu, na ktorý ho treba. Možno zbalíkuje aj susedovu lúku a aj pri stratách bude mať balíkov dosť.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Minibalíkovače

#477 Nový příspěvek od ota »

No myslíš Jean cenu za toho Německýho lisu Forchrist na hranaté otýpky? Myslíš že nákup tohodle lisu, sice po opravě mě finančně zruinoval? No myslím si, že když se k němu budeme se synem chovat tak jak je třeba, vydrží i jemu asi do smrti. Sice lis je jeho, ale píšu náš.
No asi by mě štvalo, dělat seno se ztrátama už rovnou na louce. Přeci bych se snažil, když už píšeš o ekonomice ty ztráty co nejvíc eliminovet. A nebo dělat to najednou a ne slisovat, znovu nahrabat a znovu slisovat. Zajedno finančně ale třeba u mě časově.


Obrázek

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil(a) ota dne úte črc 19, 2022 11:41 pm, celkem upraveno 1 x.

jean
Příspěvky: 2969
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Minibalíkovače

#478 Nový příspěvek od jean »

Pekný veterán 8) Myslel som nový lis.

fikejz
Příspěvky: 5987
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Minibalíkovače

#479 Nový příspěvek od fikejz »

Oto, jak jsem psal, že se s tím pořád ještě učím. A ty sám to taky říkáš a ukazuješ, hodně moc je to o tom mezičlánku co se cpe tu mezi volant a pedály ondy za kličky soustruhu, či frézy ... U souseda lisuji po tom co si obrací a nahrabe pásákem. Do loňského roku měl jen malý k Vari a i s tím mě kolikrát připravil vysoký velký řádky a tenhle minilis je pak nevezme. Pak se to hrne před lisem a nepomůže ani jet na redukovanou 1. Když mě to hodně naštvalo jel jsem raději se zvednutým lisem do vzduchu, tak aby se neucpával a pak jsem řádek přejel ještě jednou dočista- je to rychlejší než se peklovat s ucpaným lisem. Ale moc velký řádky co jsem se bavil s profíky nevezme žádný lis. Každý má svoji hranici a když se to množství překročí tak se ucpe a z toho jsou pak často ty ošklivý úrazy kdy při čištění ucpaného sběrače lis někoho vcucne a i zabije.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Minibalíkovače

#480 Nový příspěvek od ota »

To je jasný, že se s tím člověk musí naučit a vyzkoušet si co je nejlepší. Jsem toho zastáncem přesně jak píšeš. Zastávám názor, že je 100x lepší praxe, než 10x přečtený manuál. 8) Nás ten náš lis taky zlobil. Než jsme se fakt nasrali a syn se nasoukal dovnitř za tu komoru a tam byl špatně zavařenej takovej trojuhelníček plechu. O ten se vždycky chytil provázek a přetrhnul se. Podával jsem mu vercajk a on to tam opravil. Teď dělá lis dobře.
Dřív tu byl starej pán a ten jezdil s lisem snad 50 let. Dostal ho od novoty a šel s ním lis do důchodu. On měl jen Zetora 40 s tou prostřední hranatou kabinou. Dělal lidem otýpky. Na poli najel na řádek slámy po Clasu kombajnu. Pustil lis a valil. Měl počítadlo na kusy. Povídal mi, udělal jsem tam v kuse 3000 otýpek. Ani jednou nemusel zastavit a něco řešit. Složil lis a odjel. Když zemřel lis i traktor rodina prodala. Co teď? Sehnali jsme jinýho chlápka a ten když přijel k tomu řádku na pole se slámou, vykulil oči no tohle nepůjde. Po ukecávání najel k řádku pustil lis. Ujel 20m a zaládoval to že mu chcípnul traktor. Složil lis a odjel, nejde to.
Na seno jsme sehnali jinýho pána a ten nám lisoval. Jeden rok nám to 3x zmoklo připravený na řadách pro lisování. Vždycky byl lisař někde pryč a nestihnul dojet. Tak padlo návrh že koupíme lis aby jsme měli svůj. Máme ho zatím 3 sezonu. Ale maká to dobře. Dá se to naučit.
I tím pásovým si uděláš řádečky jak provázky. Jen je třeba to brát jen půlkou té šířky toho pásovýho. Dělával jsem to tak když jsme dávali seno do kupek. Těch malejch. Aby se to pak lepší rozházelo. Jo dřív jsme sušili od 4 ha vejš. Teď už jen co musíme, aby to nezarostlo.
Jinak tenhle Němec vezme řadu jako tele. A ten novej to je uplně jinde. Syn s tím moderním lisem jezdí. Vloni koupili fungláč novej. Jede jako dráha a řady mu hrabou jako hradby. Dva nahrabovače do sebe. Aby to ubejvalo Je to o tom mezičlánku mezi pedálem a volantem. Když on jede a padne rosa dýl udělá 1000 koulí za den. Ono je to pak ještě o motivaci. Když mu šéf řekne že je potřeba aby to nezmoklo udělat co nejvíc koulí. A řekne mu návrh motivace tak se i jinak jezdí.
Jean tady je ten novější lis, ale mám jen špatné fotky zezadu. Ale koule umí jaký chceš. A jsou když nastaví jako štolverk tvrdý, nebo jen jako dech. A cena bude asi jak píšeš, astronomická.


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Luční technika“