Minibalíkovače

sekačky, obracečky, skulovače, lisy, luční stroje a věci k dobytku,...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
fikejz
Příspěvky: 6093
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Minibalíkovače

#376 Nový příspěvek od fikejz »

Po kombajnu bych s tím sbírat nechtěl. Leda tak po nějakém malém (s lištou do dvou maximálně tří metrů). A jak jsem už psal, zůžení řádku sluníčkama nemusí být žádný terno - když bude moc hmoty tak to lis nevezme/nebo se musí jet o hodně pomaleji. Je to zkrátka určený na malý plochy (nechtěl bych ho nad nějakých 3-5ha), zase je výhoda jednoduché konstrukce, tím pádem údržby a taky jsou malý rozměry (já ho mám mimo sezónu ve stodole na půdě!).
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

andre.marek
Příspěvky: 658
Registrován: stř črc 05, 2017 8:24 am
Bydliště: Nový Jičín

Re: Minibalíkovače

#377 Nový příspěvek od andre.marek »

ladiki: Pěkně udělané, ale mohl být oranžový značky Kubota :smich: :smich:
Pasovalo by to více :)

Uživatelský avatar
ladiki
Příspěvky: 3615
Registrován: úte pro 29, 2009 5:07 pm
Bydliště: Haná

Re: Minibalíkovače

#378 Nový příspěvek od ladiki »

no to jo...ale ber to z pohledu otce 11 letého kluka...za co nejmenší náklady, udělat lepší stroj...kluk se naučil, rýsovat, rozvrhnout si konturu, práce s barvou a válečkem, vygenerovat samolepky v Autocadu, zapojit trochu elektriky...a to vše v době, kdy má 2 hodiny denně školy na PC...ještě tam uděláme ten samomaz a počítadlo a řeba jednou bude mít podobný projekt ve škole....každé tvůrčí zabavení je přínosem :)

andre.marek
Příspěvky: 658
Registrován: stř črc 05, 2017 8:24 am
Bydliště: Nový Jičín

Re: Minibalíkovače

#379 Nový příspěvek od andre.marek »

Jasně, chápu 8)
Jaký scotoiler chceš použít, elektronický? Nevím jestli tam bude fungovat ta detekce pohybu. Mám ho na motorce a potřebuje pohyb aby mazal. Pozná start podle vibrací, ale nemaže bez pohybu. Ten základní zase potřebuje nějaký podtlak z motoru.

Uživatelský avatar
ladiki
Příspěvky: 3615
Registrován: úte pro 29, 2009 5:07 pm
Bydliště: Haná

Re: Minibalíkovače

#380 Nový příspěvek od ladiki »

jj, ty mazače časem postoupili vývojem...už jsou zbytečně složité......stačí nádoba v nejvyšším bodě,el.mag ventil (ten jsem měl ze žigula), dále škrtící ventil a hadička k ozubenému kolu.....kolo vytváří podltlak (fixírka) a olej z nádoby přes škrťák více nedovolí......funguje to dobře....na BMW GS jsem tak na řetěz najel 35tkm.......jak mám teď elmag otevírání komory, tak mi to zrovna maže řetěz...

andre.marek
Příspěvky: 658
Registrován: stř črc 05, 2017 8:24 am
Bydliště: Nový Jičín

Re: Minibalíkovače

#381 Nový příspěvek od andre.marek »

Tak vidím že máš promyšlené fakt vše 8) už mlčím :smich:
Já si scotoiler nemůžu vynachválit, funguje skvěle, dobře se čistí a prodlouží životnost řetězu. Navíc na dlouhých cestách odpadá nutnost řešit mazání, spreje apod..

fikejz
Příspěvky: 6093
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Minibalíkovače

#382 Nový příspěvek od fikejz »

ladiky, tvůj příspěvek s fotkou jsem úplně přehlídl. Tvoje řešení přestavby na tažený je mnohem lepší! 8) Ty máš na tom lisu čerpadlo ovládané elektrikou už z výroby? Jak je to udělaný? A na to mazání řetězů jsem taky hodně zvědav! Doufám že se o plány na něj podělíš.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Liboor
Příspěvky: 7
Registrován: stř říj 14, 2020 11:02 pm
Bydliště: Nepomuk

Re: Minibalíkovače

#383 Nový příspěvek od Liboor »

fikejz píše: úte úno 16, 2021 8:10 pm Liboor, mohl bys nějak konkretizovat jak moc lépe funguje lis s kasačem na rozdíl od toho bez? Podle mých zkušeností nejvíc stejně záleží jak jsou nahrabané řádky. Kde je hmoty moc tlačí to lis před sebou a tam kde je jí málo je slisovaná vrstva v balíku tenká. Podle mých zkušeností je lepší mít hmoty méně než více a pochybuji, že na tom kasač něco změní.
Předpokládám lepší funkčnost při dlouhých stéblech. Případně větším množství hmoty v řádku.
Ještě mě napadlo nahrazení kasače rotujícím bubnem s prsty uloženými na šroubovici podobně jako jsou na větších lisech nože. Nemám ale zkušenost, jestli byto fungovalo alespoň stejně tak dobře.
Vloni mi lisoval známý s MRB870 a protože neměl čas zabalit první sena, vyskladnil jsem je a zabalil až při otavách. Ustříhali jsme tak 20 šroubů. Není to ale cesta, kterou bych se chtěl znovu vydat. Byl to extrém. Sám říkal, že když balil svoje otavy, ustřihl cca 3 šrouby denně.

Uživatelský avatar
ladiki
Příspěvky: 3615
Registrován: úte pro 29, 2009 5:07 pm
Bydliště: Haná

Re: Minibalíkovače

#384 Nový příspěvek od ladiki »

...Jak píše výrobce, pokud chci dělat senáž, tak tam ten "kasač" pomůže....to stejné pro tuhé a dlouhé stonky od kukuřice (asi je tam také balí)

Z mých poznatků. Nejhůře se balí krátké seno (20cm) . Logicky horší sběr, ale hlavně dokáže to celkem fest utemovat balík v komoře.

Další postřeh je v nastavení síly stlačení hmoty v balíku. Jelikož máte všichni stroje silnější, tak potom dochází ke střihům šroubů. Podle mě to není na maximální stlačování 50 koňovým traktorem vyrobeno. Mám to nastaveno na střední hodnotu a balíky jsou kolem těch 22 kg. Když se nahrabou řádky těch 80cm široké-šířka sběráku, tak to jde vše pěkně a celá sestava si jen přede :ano:
Tady video prvního balíkování. Otavy už sly lepší. Lépe jsem nahrabal řádky, motor nechal trvale běžet na 2000ot/min...a doporučuji kardan s volběžkou.
[Youtube]https://www.youtube.com/watch?v=XjZV3nzfAG4[/Youtube]

Liboor
Příspěvky: 7
Registrován: stř říj 14, 2020 11:02 pm
Bydliště: Nepomuk

Re: Minibalíkovače

#385 Nový příspěvek od Liboor »

Ještě jsem uvažoval po pořízení vyměnit střižnou spojku za kuličkový omezovač momentu, ale ještě jsem si nepočítal střižnou sílu.
https://eshop.haberkorn.cz/ekonomicky-k ... f-f-c.html
Nenašel jsem žádnou spojku, která by se odpojila a zůstala rozpojená do nějakého mechanického zásahu obsluhy.

EDIT: Ještě jsem nezjišťoval cenu té spojky. Nicméně výměna střižného šroubu znamená odstávku na 5-10 minut.

fikejz
Příspěvky: 6093
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Minibalíkovače

#386 Nový příspěvek od fikejz »

Mám nastavenu střední hodnotu stlačení hmoty a šroub střihnu zcela výjimečně (do pěti kusů za rok). Přesně jak píše ladiky nahrabu řádky na těch cca 80cm klidně i jen jedním průjezdem tou Fellou 320 a pak to jde pěkně. Když lisuju u souseda, kde nahrabe seno varinou (i víc řad do sebe) tak se pak tam kde je moc hmoty trápím a občas i střihnu šroub.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
pepego
Příspěvky: 343
Registrován: ned čer 28, 2009 11:16 am
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Minibalíkovače

#387 Nový příspěvek od pepego »

Pridám sa aj ja s mojimi skúsenosťami. Bol tu spomínaný kardan s voľnobežkou. Podľa mňa je to pri tomto lise zbytočnosť, rotačná zotrvačnosť je minimálna. Ja mám voľnobežku pri kosačke a mulčovači. To skôr preťažovacia spojka, ale ten moment spojky vychytať bude problém. Teraz keď to strihne pootvorím komoru , založím skrutku a dobalím.Časom sa dá dosledovať optimálna veľkosť riadkov a potom to nerobí problém. Samozrejme ak je dlhé seno tak sa stane že to stiahne veľkú hrču a strihne skrutku. Seno to väčšinou zvládne no pri senáži to strihne častejšie. Zasa je to o skúsenostiach na vlastných chybách. Keď si pásujem sám tak je to OK ,ak idem niekomu zbalíkovať býva problém.Najhoršie to berie ručne nahrabované seno , potom je zhrabovanie pásovkou. Pavúk to pekne poukladá a to je pre lis najlepšie. Aj tlak nastavujem rozdielne pri sene a pri senáži- tam trochu uberiem. A k mazaniu reťaze. Automatika je super, no pri reálnych možnostiach lisu za rok? Ja som robieval cca 2000 balíkov ročne ,mázol som to na jar ,potom v strede sezóny a päť rokov reťaz nemala problém. Skôr nezabudnúť na maznice. Lis som si urobil najprv na ťahaný, po výmene traktora do závesu, teraz
Wolagri ťahám. Pri ťahanom treba dávať bacha na zalomenie, kardan to nemá rád, s lisom v ramenách sa dá nacúvať aj ponad riadok kamkoľvek.
Je ťažké byť debilom ,konkurencia je privysoká!

Uživatelský avatar
ladiki
Příspěvky: 3615
Registrován: úte pro 29, 2009 5:07 pm
Bydliště: Haná

Re: Minibalíkovače

#388 Nový příspěvek od ladiki »

tak tak..100 lidí, 100 chutí...

ta volběžka, je tam hlavně pro vyřazení kvaltu, protože balík v komoře "drží" převody...to je samozřejmě do diskuze, prootže ne každý toto vůbec řeší, někdo to ani nepozná (prostě na páku více zatlačí).....a každý stroj je na to jinak citlivý .....dobře je to vidět na videích, jak komu to dělá bordel v převodech....taková vinea se stím pere docela dost.
A k tomu mazání....vytahaný řetěz vyměnit, problém není....ale jde o ozubená kola...ale zase, někdo neví, co je opotřebené kolo, další tolik nenatočí a třetímu je to u zádele....myslím, že hodně zkušeností s údržbou řetězu se dá nabrat na dálkové motorce nebo závodním kole........mě to jedno není a ikdyž budu jednou lis prodávat, tak se ctí...je to jen flaška, šrťáky a hadičky...vše samospádem

Uživatelský avatar
pepego
Příspěvky: 343
Registrován: ned čer 28, 2009 11:16 am
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Minibalíkovače

#389 Nový příspěvek od pepego »

Fakt mi to docvaklo, máš pravdu kámo s tou voľnobežkou. Teraz nemám problém s vyraďovaním, no keď som to ťahal za AGT, tak tam to niekedy kládlo odpor, voľnobeh to uvoľní.
Je ťažké byť debilom ,konkurencia je privysoká!

fikejz
Příspěvky: 6093
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Minibalíkovače

#390 Nový příspěvek od fikejz »

Ta volnoběžka u stroje, který má problém s vyřazením kvaltu by byla asi dobrá. U Zetoru67 to není potřeba :) A když je střihlý šroub točí se ta část před šroubem zcela volně - otevřu jen přední levý kryt, vytáhnu sikovkama zbytky šroubu, srovnám díry proti sobě na nový šroub, zašroubuju a jedu dál za pár minut. Většinou nebývá problém, kvůli kterému bych musel otvírat komoru. Seno se dost slehne - jednou jsem musel znovu slisovat hotový balík - utekl mi z kopce a komplet se rozmotal - to bylo hmoty co jsem ještě musel přidat, než začal lis signalizovat plno! Proto taky mám radši menší řádky, tím jak je víc času na lisování hmoty vejde se víc do balíku! Mám vyzkoušeno, že jsou pak na střední hodnotu slisování těžší než když je hmoty hodně a lis nastavený na maximum a přitom je lis mnohem méně namáhán.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Odpovědět

Zpět na „Luční technika“