Výroba sekačky - je reálné provozovat takto klínový řemen ?

sekačky, obracečky, skulovače, lisy, luční stroje a věci k dobytku,...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
borecnakonec1
Příspěvky: 87
Registrován: ned čer 09, 2019 6:25 pm
Bydliště: Brno

Výroba sekačky - je reálné provozovat takto klínový řemen ?

#1 Nový příspěvek od borecnakonec1 »

Zdravím, vyrábím taženou sekačku s vlastním motorem za malotraktor který nemá možnost vývodového hřídele.
Mám tu hodně masivní hřídelový domeček, který se jen tak nepoškodí, a chci použit klasický benzínový čtyřtakt o výkonu cca 7hp, na záběr cca 120cm.
Vím že úhlová převodovka je ideálnější, ale nemám tak masivní. Chtěl bych provozovat klínový řemen velikosti třeba 13 takto s otočením jak je na foto ? Je to reálné ? Počítám s nižší životnosti řemene, bude tam nějaký napínák, abych mohl řemen vyměnit rychle. Díky

náčrt -
https://ctrlv.cz/35iY

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9531
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba sekačky - je reálné provozovat takto klínový řemen ?

#2 Nový příspěvek od Atlan »

7hp, 13 remen, 120cm zaber. To k sebe nijako nejde. Uz chyba len rozmer remenice 10cm aby to totalne zaklincovalo. Spojka bude riesena spanovanim toho remena?
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

borecnakonec1
Příspěvky: 87
Registrován: ned čer 09, 2019 6:25 pm
Bydliště: Brno

Re: Výroba sekačky - je reálné provozovat takto klínový řemen ?

#3 Nový příspěvek od borecnakonec1 »

Klidně záběr snížím, aby to odpovídalo výkonu motoru, třeba na 90cm záběr.
Spojka by byla pouze šponováním řemene, odstředivou bych tam nedával. Ať je to co nejjednodušší.
Na trávu vysokou to nebude, bude to na větší plochu kolem chalupy, která se pravidelně seče. Ale jelikož je to dost velká plocha, tak to trvá.

oshurty
Příspěvky: 1353
Registrován: čtv led 15, 2015 10:05 am
Bydliště: Praha 6

Re: Výroba sekačky - je reálné provozovat takto klínový řemen ?

#4 Nový příspěvek od oshurty »

takhle asi těžko, mám nějaké schema v *.pdf , neumím to sem dát, pošlete mi email,
řemen ani otáčky jsem nepočítal.

jean
Příspěvky: 3074
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Výroba sekačky - je reálné provozovat takto klínový řemen ?

#5 Nový příspěvek od jean »

Ak to bude kosacka s rotacnym nozom, tak 7 cinskych HP bude stacit ledva na 60 cm zaber. Inak remen takto na dostatocnej vzdialenosti nejake hodiny prezije. Na 120 cm zaber by to chcelo tak 15 HP motor. A na ten je jeden remen malo

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13213
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Výroba sekačky - je reálné provozovat takto klínový řemen ?

#6 Nový příspěvek od Čárls »

Prodávají se 4takty uložením co ti vyhovuje a převod klidně klíňakem budeš tak šetřit vývod z motoru pokud chytneš šutr (ohnutí hřídele motoru )
https://kamax-shop.cz/benzinovy-motor-x ... YwQAvD_BwE Překřížemní řemenic se dělá ale s plochým řemenem s klínovým nebudeš stačit měnit klíňáky a musí být stejně velké. Na 13 klíňák minimalně 150 mm průměr při překřížení a vzdálenost mezi řemenicema se dává alespoň 4 pruměry řemenice tý co bude větší nebo 600 mm při stopadesati průměru (osová vzdálenost) Osobně se mi jeví lepší koupit motor s vertikálním vývodem
Nebo pořádnou uhlovou převodovku pak ale s převodovkou to bude hrozný monštrum a pokud ji neseženeš ve šrotě tak bude stát víc než ten motor v odkazu
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

oshurty
Příspěvky: 1353
Registrován: čtv led 15, 2015 10:05 am
Bydliště: Praha 6

Re: Výroba sekačky - je reálné provozovat takto klínový řemen ?

#7 Nový příspěvek od oshurty »

Obrázek,

kdysi jsem se pokoušel o něco podobného, je ale nutné použít ne klasický klínový , ale oboustranný, viz:https://www.tbepox.cz/remeny-a-remenice ... y-aa-bb-cc

Malá připomínka. rotační sekačka by měla mít nůž max proměr 50 cm, pokud chcete větší záběr, je nutné dva nože s protiběžným smyslem otáčení, což představuje další řemen (překřížený do "8"

poku chcete stavě svépomocí, doporučuji motor se svislou klikovkou, nebo lépe koupit hotovou bubnovku, https://www.sbazar.cz/michal.racek888/d ... otor-honda
Naposledy upravil(a) oshurty dne sob srp 05, 2023 11:29 am, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
jhamos
Příspěvky: 330
Registrován: úte lis 01, 2016 2:06 pm
Bydliště: Lomnice

Re: Výroba sekačky - je reálné provozovat takto klínový řemen ?

#8 Nový příspěvek od jhamos »

Kyž to nemáš na seno a ani to nebudeš sbírat,nebylo by rozumnější pořídit nějakou sekačku za čtyřkolku? https://stroje.bazos.cz/inzerat/1713573 ... rkolku.php

Slávek55
Příspěvky: 471
Registrován: pon úno 04, 2019 2:31 pm
Bydliště: Pelhřimovsko

Re: Výroba sekačky - je reálné provozovat takto klínový řemen ?

#9 Nový příspěvek od Slávek55 »

Já bych od této myšlenky odešel,a to hlavně kvůli bezpečnosti.Nedovedu si představit stát nohama u nožů a startovat motor,případně zapínat napínací kladku.Stoupnout si vedle rotujících nožů záběru 98-122 cm je sebevražda.Již u malých sekaček to musí mít výrobce udělané tak,aby motor zastavil když odsluha pustí řídítka.A u traktorů nelze ani opustit sedačku.15 metrů od stroje se nesmí nikdo pohybovat a zažil jsem odlétnutý kamen,který se odrazil od země a rozbil okno ve výšce 4.5 metru.U Kuboty byla zadní stěna koše plechová a od kamenů vyboulená.
K té konstrukci:7 koní je méně nežli polovina potřebného výkonu.13 klíňák by mohla stačit pro jeden nůž.Tady bude hodně záležet na konstrukci šasi,zda se nebude tráva lepit na šasi.To hodně brzdí nože.Pokud se použijí dva nože,a to bude nutné,budou vyhazovat trávu středem a bude zůstávat řádek a ten bude nutné nějak rozhodit.Rozeběh nožů napínáním řemene bych nedělal.Tady by měla stačit elektromagnetická spojka,a bude mnohem bezpečnější.
Je to můj názor a nikomu ho nenutím.Se sekáním mám zkušeností dost a tady bych řekl,že nejlepší řešení je koupit zahradní traktor.Ale sečení se sběrem do koše není příliš rychlé,obzvláště když se jezdí daleko vyprázdnit koš.Tráva by se měla mulčovat a tím hnojit pozemek.A to zahradní traktor moc neumí.
Na závěr přidám něco k zamyšlení,ale zkušenosti s tím nemám.
https://postimg.cc/1V6g7LWf

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9531
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba sekačky - je reálné provozovat takto klínový řemen ?

#10 Nový příspěvek od Atlan »

Sa nesmies bat :D
Obrázek
2x rotor 58cm tusim a 6cm noze na kruhu aby sa schovali, a nestal sa z toho prak.
Obrázek
Obrázek
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

borecnakonec1
Příspěvky: 87
Registrován: ned čer 09, 2019 6:25 pm
Bydliště: Brno

Re: Výroba sekačky - je reálné provozovat takto klínový řemen ?

#11 Nový příspěvek od borecnakonec1 »

díky za odpovědi a rady, budu se snažit to postavit co nejbezpečněji, jinak zahradní traktor mám také, ale ten dost trpí, tak ho tam nevozím, je to dost rozryté od divokých prasat, po srovnání je to znova zachvilku, proto chci něco odolnějšího, pevné konstrukce než tam ničit zahradní traktůrek který mám na rovnou zahradu. Nějak to zkusím dát dohromady, budu mít na to celou zimu.

Atlan - to je co za motor na té sekačce ? , sekačka vypadá dost povedeně, to jsou hřídele z cirkulárky, jakého cca průměru jsou hřídele ? Díky

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9531
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba sekačky - je reálné provozovat takto klínový řemen ?

#12 Nový příspěvek od Atlan »

6,5Hp, malo ale co uz, radsej okusana trava jak 1m burina, domce som vyrabal z lesenarskej trubky, hriadel 20mm, uhlova prevodovka z diferencialu favorit, pouzite kolieska a unasac kamenou z prevodovky.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Odpovědět

Zpět na „Luční technika“