Fella Universal Haymaker UH320D (Stoll System)

sekačky, obracečky, skulovače, lisy, luční stroje a věci k dobytku,...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
fikejz
Příspěvky: 6108
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Fella Universal Haymaker UH320D (Stoll System)

#1 Nový příspěvek od fikejz »

"Univerzální senostroj" zhruba znamená název tohohle německého werku.
Nakonec jsem se rozhodl mu založit samostatné vlákno, protože jak ho rozebírám, abych ho dal znovu do provozu, vidím jak málo jsou i po letech užívání opotřebeny zásadní konstrukční prvky a to přes všechnu "údržbu" které se mu očividně dostalo.
Měl by umět rozhazovat trávu, obracet a shrnovat. Má nastavitelnou šíři záběru, která se ale nejspíš používá jen při nahrabování. (Ještě stále k němu nemám "Operator manual", takže s ním dělám stylem pokus omyl, něco se daří lépe, něco hůř a to dost možná zejména proto, že autor stroje ho tak používat neplánoval :silly:
S úspěchem používám nastavení pravého rotoru na nahrabování a levého na obracení a při prvních objetích posečené plochy si tím posunu trávu z okrajů (z mezí a z pod stromů) ke středu kde se mi pak snáz a lépe obrací, nahrabuje i lisuje. Co mě úplně dobře nejde je nahrabování rovných řádků a při obracení bych řekl že málo rozhazuje do stran - skoro nechává řádek. To ale asi bude víc špatným nastavením, než strojem. Ještě jsem nezkoušel obracet s hrabicemi v zaaretované pevné poloze tak jak to mají ostatní obracáky. Na závěr pár fotek stroje a z postupného rozebírání a čištění:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Tohle bylo příčinou poruchy - přestal se otáčet pravý rotor, protože se strhly plastové kolíky v teleskopické hřídeli k němu. A ty se strhly, protože nějaký dobrý majitel přede mnou do dutého kolíku v pastorku nad rotorem dal další kolík a do něj ještě pro jistotu jeden:
Obrázek Obrázek Obrázek
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

fikejz
Příspěvky: 6108
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Fella Universal Haymaker UH320D (Stoll System)

#2 Nový příspěvek od fikejz »

Odmontoval jsem oba rotory i s jejich koncovými převody, k jejichž vrchnímu obalu je přichycena i centrální hřídel rotorů a až po jejím uvolnění půjdou oba rotory rozebrat na prvočinitele. Oddělal jsem obě ramena skříně od hlavního převodu a ten jsem rozebral a vyčistil. Ložiska dám nová.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ramena byla vůči skříni utěsněna tenkým (0.3mm) papírem s hermetikem (nebo něčím takovým) a ložisky typu 2RS. Je potřeba tam při použití dnešních tmelů dávat papír, nebo to není nutné? A co mezi ložisky a skříní? Zejména směrem k šestidrážce na kardan, je potřeba na obvod zalisovávaného ložiska, nebo na skříň před lisováním máznout nebo to těsní samo o sobě dost?
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

fikejz
Příspěvky: 6108
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Fella Universal Haymaker UH320D (Stoll System)

#3 Nový příspěvek od fikejz »

Před malou chvílí jsem od výrobce obdržel mail s návodem a seznamem dílů v příloze :wink: Poslechl jsem totiž Karla když mi radil, že jim mám napsat žádost a pochválit je, takže díky za návod :friends: A klobouk dolů před výrobcem, že se zabývá tak letitým výrobkem a reaguje na žádost a ještě docela rychle!
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

fikejz
Příspěvky: 6108
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Fella Universal Haymaker UH320D (Stoll System)

#4 Nový příspěvek od fikejz »

V mezičase proběhla oprava hlavní skříně senostroje. Vyměnil jsem ložiska a simmerringy převodovky. Sehnal materiál na kolíky do posuvné hřídele k pravému rotoru. Vyrobil a namontoval kolíky. Složil, a nastříkal skříň a rám. Vymordoval ven, smirkem očistil, vyleštil a ošetřil odrezovačem, páku aretace vodicí "horské dráhy" na levém rotoru. Ještě proběhnu a rozhýbu - namažu zatuhlá ložiska na rolnách vidlí, možná pořídím u dělat i aretaci na pravém rotoru, ale víc toho do sen určitě nestačím. V plánu bylo rozebrat i oba rotory a všechny hrabice na prvočinitele, ale nějak to nedopadlo :-/
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A ještě musím rozhodnout, co dát do převodovky hlavní skříně. Výrobcem je tam podle manuálu předepsaný Shell Retinax HD 2, ten už jsem ale nikde nenašel. Jako náhrada by šel použít Shell Gadus S2 V220AC 2, ten jsem našel jen v kartuších 400ml, jako jeho alternativu jsem našel Ekolube Lithium Grease EP. To všechno jsou ale plastická maziva, ani u jednoho není psáno použití v převodovce. Tak váhám, jestli tam nedat spíš nějaký převodový olej specifikace SAE 90 API GL-5?
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

fikejz
Příspěvky: 6108
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Fella Universal Haymaker UH320D (Stoll System)

#5 Nový příspěvek od fikejz »

Konečně jsem taky vyzkoušel mazací koncovku - samojistící hlavu k mazacímu lisu (jako je tahle: https://dilynatraktory.cz/mazaci-koncov ... 08QAvD_BwE ) ale z aliexpresu: https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... 1802Knrzxh Funguje perfektně! Já ji koupil za 15€ a teď už je o 1/4 dražší!
Obrázek
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Tomas6
Příspěvky: 5385
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Fella Universal Haymaker UH320D (Stoll System)

#6 Nový příspěvek od Tomas6 »

Veškeré obracáky co jsem kdy měl rozebraném, měly ve skříních vazelinu. Nikdy olej. Když jsem spravoval kuhna co jsme měli, tak jsem z tama vybral starou vazelinu a dal tam tuto
https://www.agrozet.cz/e-shop/mazivo-mo ... 32184.html
Tuto používám defakto na všecko. Celkem ji chválil i kolega bagrák, že vydrží a nemusí tak často mazat.
Mazničku mám tu co je v tom prvním odkazu, tu co máš na fotce bych nechtěl, jsou místa kde by se mi nevlezla. No letos jsem si pořídil ještě šťouchačku a taky dobrý. Třeba na kříže kardanů je to k nezaplacení.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

fikejz
Příspěvky: 6108
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Fella Universal Haymaker UH320D (Stoll System)

#7 Nový příspěvek od fikejz »

Podíval jsem se pořádně do návodu a je tam psáno, že mazivem hlavní převodovky (dvě stejně velká šikmá kola - úhlový převod s 15 zuby každé) má být tuk Shell Retinax G (nikoliv Retinax HD 2 - jak jsem chybně uvedl dřív). Jenže k němu nemůžu najít žádné údaje, natož náhradu!

Nevíte někdo specifikaci toho Retinax G?
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Vedra
Příspěvky: 1378
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Fella Universal Haymaker UH320D (Stoll System)

#8 Nový příspěvek od Vedra »

Napiš do Shellu ale myslím, že vzhledem k tomu, že ten tuk byl předepisován do převodovek z 30tých let vyhoví jakýkoliv moderní tuk do převodovek. Osobně bych dal PZO-P.

fikejz
Příspěvky: 6108
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Fella Universal Haymaker UH320D (Stoll System)

#9 Nový příspěvek od fikejz »

Zítra to zkusím. V mezičase jsem psal od Felly, ale ten kdo mi loni posílal sken návodu a seznamu náhradních dílů má asi dovolenou - přišla automatická odpověď, že je mimo kancelář.
Dnes jsem zhruba dokončil přípravu na sena. Jestli to stihnu, chtěl bych ještě vyrobit ten ochranný sklápěcí rám co na mém kusu chybí. (Poslední fotka - jen mám v plánu jej udělat menší. O málo co větší, než je záběr hrábí.)
Včera jsem vymordoval páčidly páku aretace vodicí dráhy z druhého rotoru. Očistil od rzi, ošetřil odrezovačem a dnes namazal a namontoval zpět. Takže aretace vodící dráhy a její přestavění už lze ovládat pouhou rukou, není potřeba páčidlo! Vše promazáno, zbývá nalít tuk do hlavní převodovky. A ještě jsem úspěšně vyzkoušel srovnat ohnutou trubku hrabiště.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ještě sundám z půdy náhon, dám ten tuk do převodovky a můžu vyrazit na sena!

Vitexi, zjistil jsi něco?
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

fikejz
Příspěvky: 6108
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Fella Universal Haymaker UH320D (Stoll System)

#10 Nový příspěvek od fikejz »

Tuk šel do převodovky velikou injekční stříkačkou (500ccm). Ještě jednou díky zaň, Vitexi! Sena už jsou dávno pod střechou a o tomto víkendu jsem konečně namontoval ty uši nad rotory - ochranné rámy. Pár fotek z výroby a pohled zezadu shora na hotové. Při práci budou ještě o něco níž - nechtěl jsem je domačkávat do zajišťovacích pružin dokud není barva pořádně vyzrálá.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Odpovědět

Zpět na „Luční technika“