Technika pro krmení zeleným za Crystala

sekačky, obracečky, skulovače, lisy, luční stroje a věci k dobytku,...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Radim78
Příspěvky: 4
Registrován: úte pro 08, 2020 3:13 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Technika pro krmení zeleným za Crystala

#1 Nový příspěvek od Radim78 »

Zdravím ve spolek, toto fórum sleduju roky anonymně, až dnes jsem se rozhodl registrovat. Chci do příští sezóny vyřešit sečení, sběr a dovoz zeleného krmení pro 50 koz a 2 krávy. Mám Zetor 8111 a malý sběrací vůz Strautmann cca 11 m3. Uvažoval jsem o čelní hydraulice a čelní rotačce max. 2 metry záběr, jen aby pokryla šířku traktoru a dozadu sběrací vůz. Jenže jde o pohon rotačky - nevím jestli jde u Crystala vyřešit čelní náhon. Uvažoval jsem i o hydromotoru hnaném ze zadních rychlospojek. Sekal bych tak jenom to zelené - cca 15-20 minut denně, na ostatní sečení na seno mám zadní rotačku. Myslíte, že by to Crystal a jeho čerpadlo zvládlo tu chvilku? Další variantou je možnost nesené malé řezačky s kladívkovým sečením a za tím vlečku, ale to předpokládá nechávat řezačku pořád na poli, nebo přejíždět se soupravou cca 3 m širokou, což se mi po pravdě nechce. Pak můžu ještě nakosit rotačkou, pak doma přepřáhnout a posbírat vozem, ale to je fakt opruz. Nejvíce se mi líbí varianta s čelní rotačkou, máte nápad jak vyřešit náhon, který bude potřeba čtvrt hoďky denně? Sběrací vozy s integrovaným sečením jako používají na západě jsou finančně mimo. Díky za případné tipy.

Pavel
Příspěvky: 8260
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: Technika pro krmení zeleným za Crystala

#2 Nový příspěvek od Pavel »

pred sberaci vozi se delaj taky listy na sekani zeleneho krmeni

red.bill
Příspěvky: 2060
Registrován: čtv led 25, 2018 12:16 pm
Bydliště: Jilemnice

Re: Technika pro krmení zeleným za Crystala

#3 Nový příspěvek od red.bill »

2m záběru je málo, musel bys mít obsečenou louku a jezdit jen rovně, jenže za 2 týdny se budeš motat ve votavě ale nevím jak velký máš pozemky... Ani ten přední vývod není žádná láce... Spíš bych pouvažoval jestli je nutný dělat zelený krmení, jestli není lepší to všechno nafrkat do sena/senáže a celý rok krmit balíky, nebo to pást...

Radim78
Příspěvky: 4
Registrován: úte pro 08, 2020 3:13 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Technika pro krmení zeleným za Crystala

#4 Nový příspěvek od Radim78 »

Senáž celoročně nechci a u těch koz je problém že se nepasou, jenom cárají sem a tam, 90% sešlapou a co není na žlabu, tak nežerou, prostě dovoz zeleného je tady nutnost. Mám možnost koupit tohle: https://youtu.be/Cl0l78vqgLk ale nikdo s tím nemá zkušenost. Člověk co to u nás prodává a mám od něj už pár strojů z Rakouska a Německa za to chce 27 tis., což je v pohodě, na videu to vypadá dobře, ale nemá to někdo doma?

Pavel
Příspěvky: 8260
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: Technika pro krmení zeleným za Crystala

#5 Nový příspěvek od Pavel »

je to klasicka cepakova rezacka co ti to hazi do vozu driv se tak delalo krmeni bezne

red.bill
Příspěvky: 2060
Registrován: čtv led 25, 2018 12:16 pm
Bydliště: Jilemnice

Re: Technika pro krmení zeleným za Crystala

#6 Nový příspěvek od red.bill »

Ony se naučí pást, hlad donutí... Ani hovězí když se na jaře vyžene, se zezačátku moc nepase.


PEST
Příspěvky: 1248
Registrován: čtv kvě 12, 2016 12:28 pm
Bydliště: Litoměřice

Re: Technika pro krmení zeleným za Crystala

#8 Nový příspěvek od PEST »

Takovej napad co nabastlit tu sekačku na horala? Poresit napojení kardanu? Zvedání hydraulický? Prostě jí nacpat před sběrák

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Technika pro krmení zeleným za Crystala

#9 Nový příspěvek od oco13 »

Paráda 8)

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Technika pro krmení zeleným za Crystala

#10 Nový příspěvek od Leo »

Viděl jsem rakušáka, který měl menšího traktora. Z boku lištovou sekačku, za sebou sběrač na seno, který se vyklopí na boční tahání. Z boku posekal, a sběrač sebral. Další posekal lištovkou, sluníčkem udělal řádky se zeleným, a sesbíral. Stačil malý traktor, nemusel lítat tak velkým traktorem po trávě.
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Uživatelský avatar
zetorak jirka
Příspěvky: 4525
Registrován: ned pro 18, 2011 12:35 pm
Bydliště: Hajnice OKR: Trutnov

Re: Technika pro krmení zeleným za Crystala

#11 Nový příspěvek od zetorak jirka »

mě se to taky líbí, kdo krmí zeleným tak paráda, napasovat bubnovku před horala není žádnej problém, ani není potřeba nijak sylnej traktor a v trávě ani nejezdí. 8) na jedno přejetí má hotoví krmení. A kdo by se dnes otravoval s boční lištovkou, to je velkej krok na zpět.

Radim78
Příspěvky: 4
Registrován: úte pro 08, 2020 3:13 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Technika pro krmení zeleným za Crystala

#12 Nový příspěvek od Radim78 »

Ale jo, to by šlo, ale musel bych pořídit horala s výkyvnou ojí, teď mám na pevno.

leinad
Příspěvky: 12
Registrován: úte lis 27, 2018 2:21 am
Bydliště: Kežmarok

Re: Technika pro krmení zeleným za Crystala

#13 Nový příspěvek od leinad »

popíšem ti môj prípad.
tiež som sa v krmeni zeleným inšpiroval a skušal rôzne varianty,
mal som tiež a ešte mám Kryštála, tak som prejazdil Polsko a hľadal som bud Tarupa, alebo oni vyrábali niečo podobné a u predajcov ojazdenín sa to dalo kúpiť (cena ako vidím sa ani po 15r.nezmenila). Potom som to videl v reale, v tom čase som mal asi 15 VDJ, co je asi tolko kolko máš ty. odradilo ma to, lebo aby bola ekonomika ako tak rozumna, musel by som nasekať denne aspoň 7t vlečku, a tu by zvierata asi nezvladli za 1 deň a obaval som sa pri tak rozdrvenej hmote ich dutia. Skušal som aj mulčovač na max pojazdovu rýclosť aby hmota nebola tak podrvená a skušal som to zberať s Potingerom 15, no musel som to riadkovať, kôli prejazdom a lepšiemu zberu. Ten Potinger 15 mal pôvodne asi nejaku kosu ostali tam reľazové ozubené kolieska a našiel som tam aj zbytky po odrezaní nejakých držíakov na kosu. Má aj možnosť presunu oja a tým vychylením do prava, to znamená, že ked to bolo nové a to fungovalo, tak traktor jazdil po strnisku. Stále to vychádza najekonomickejšie- PASTVA.
Tohto roku (u nás prebehli pozemkové úpravy) som zatravňoval 5ha, chcel som tu zelenu hmotu zbaliť do senáže, no nie som na túto technologiu kompletne vybavený + počasie, stále chcalo, tak som vytiahol rotačku 165 a nakosil som do zásoby na 3 dni. Pole farma prejazd jedna cesta po ceste 2tr. 7km tam a 7 späť. Byvam presne uprostred tj. 3,5km. Takže trebalo trochu taktiky : večer, cesta domou s kosačkou, ráno pokosiť, cesta z poľa na farmu, prepriahnuť zberaci voz, naspäľ na pole pozbierať, znova na farmu vysypať zvieratám. večer domou so zberacím vozom, ráno na pole, naložiť, na farmu nakrmiť, na treti den to isté a na štvrty znova kosa a tak dokola. na jedno pokosenie asi 0,5ha, takže 5ha na 10x x 3, takže mesiac som mal o zábavu postarané, to množstvo čo som vozil bolo len vylepšenie, 30 VDJ sa ešte aj pasli. Robil som to len preto, aby som tu hmotu "rozumne" odpratal. By si neveril o koľko sa lišilo to množstvo a váha vozu v 1 deň a v 3 deň. vyšlo mi, že ten prevoz VODY bol dosť drahy. Takže pri otavach to už bolo inak, je treba tu hnotu aspň 1 deň nechať peschnúť, Asi preto ten rakušak to z toho zberača dal dole a používal to iba ako zberaci voz. Tu som ti popisal moju skúsenosť (skusenosľ, správne = CHYBA). môžeš sa poučiľ.
Lebo PLANOvať nestačí, všimni si, že základom slova je PLANO - povýchodňarsky PLANO=ZLE. Môžeš to vyskúšať. :idea: :tone: :pohlavek:

Odpovědět

Zpět na „Luční technika“