Paprskové - sluníčkové obraceče sena

sekačky, obracečky, skulovače, lisy, luční stroje a věci k dobytku,...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Paprskové - sluníčkové obraceče sena

#1 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Chtìl bych se zeptat na takovéto obraceèe sena - jaké s nimi máte zkošenosti - jak kvalitnì pracují ???
Nejsou poruchové a vadí jim kameny èi nerovnosti více jak jiným obraceèùm ????

Slyšel jsem o nich, že prý obrací naprosto dokonale - snad nejlépe ze všech - že jen nepøehazují , ale skutešnì odspoda obrátí nepolámou a nevytøepou semena ze sena.
Na duhou stranu pouze obrací a nenahrabují, zatímco tøeba TON i nahrabuje, ale obrací prý hùø.

Líbí se mi na tom to, že to mùže tahat i slabý trakrorek bez náhonu.
V materiálech u tohoto píšou 12 koní minimum výkonu a ùèinná šíøe 230 cm.
Jsou to krásná Sluníèka :)
Obrázek
A jsou kupodivu docela drahé.
ooooooooooooo

Uživatelský avatar
6911
Příspěvky: 935
Registrován: čtv črc 12, 2007 12:09 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

#2 Nový příspěvek od 6911 »

kupodivu drahe?
je to sice obracec s nahrabovacem v jednom, ale cene je jen kolem 10-20tis
kdyz se vezmes treba nahrabovace / obracecem v tomto zeberu tak za kazdy z nich das minimalne 20-30tis

mi jsme meli stary 5paprskac a ma to i jeden mistni zemedelec co ma asi 200ha
jenze u nas to obracelo docela dobre, ale nahrabovalo takovym zpusobem - ze tam pulka zustavala a to je prave to proc si to ten mistni zemedelec poridil - jede jen na dotace za louky + nejaky ten dobytek => poseka necha to 3dny lezet nahrabe to paprskacem a zabali do baliku, ktere da na okraj louky kde je necha tak do dubna - kdy uz ty baliky jsou neco jako hnuj obaleny sitkou :) a pak je odtahne k sobe, protoze zjisti ze nema cim krmit a nebo je necha na okraji louky schnit - podle toho jak je dlouha zima :)
ten balik je jak ze spoda tak i z vrchu tak 20-30cm schnileho sena => to by mel byt zemedelec roku :obchod: :obchod: :obchod: :D :D :D

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

#3 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Myslím, že to jen obrací.
Ale jak ?? je to dobré ?? Máte někdo zkušenosti ?
Prý to zase jde do mody - dělají se třeba 12 m široké za veliké traktory.
ooooooooooooo

Uživatelský avatar
6911
Příspěvky: 935
Registrován: čtv črc 12, 2007 12:09 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

#4 Nový příspěvek od 6911 »

nee zalezi jaky mas - meli ze jsi mohl nastavovat ruzne ty pozice => uhel a pokud ho mas pod nejakym tim sikmym uhlem tak to i nahrabuje, ale jak rikam kdyz si koupis normalni obracak + nahrabovak tak urcite udelas lepe

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

#5 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Tohle mì zaujalo, že je to Výrobek BAUTZ :) A jako všechny tyhle obraceèe to má Josef BAUTZ alespoò v Evropì patentované
Nic dalšího nepotøebuju
Mám už ètyøkaruselový 4,5m Claas-Bautz a 2,5 metrový karusel skulovaè jako ty. Jen ten Karusel není Bautz, ale fella
4istì na koukání mám BAUTZ koòský s vidlema
A s tím bulharským traktorem Murgašem pøijde do domu i TONík na hydro - ostatnì jeden ten TON na díly - nekompletní už jsem pøivezl vèera z až Telèe. Hlavnì má dobrý øemeny a plastový úchytky.
Takže jiný nepotøebuju - jen mì zajímá , jaké to je. Protože jsem slyšel, že ta sluníèka obracejí ze všeho nejlíp.
ooooooooooooo

Uživatelský avatar
6911
Příspěvky: 935
Registrován: čtv črc 12, 2007 12:09 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

#6 Nový příspěvek od 6911 »

my jsme meli trosku junou konstrukci - ze to melo taky 5 paprskacu - ale bylo to bez kolecek => mel jsi to do 3bodaku a nic vic
ja nevim mi ted mame supr obracak i nahrabovak tak jsme tamto zase vratili zase znamemu - protoze to furt nekde prekazelo

Jiřin
Příspěvky: 1281
Registrován: úte zář 11, 2007 9:29 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

#7 Nový příspěvek od Jiřin »

Ze "sluníèek" znám dva druhy. První, ten má pružinový drát zahnutý pouze jednou (o tom lidé øíkají, že tyto dráty èasto praskají) a pak druhý, který má dráty dvakrát zahnuté (tak jak na obrázku viz výše). Nahrabování a obracení je dáno úhlem natoèení "sluníèka" ke smìru jízdy. Dle mého názoru dìlají pìknou práci. "Sluníèko" je vlastnì založené na stejném principu jako hrábì, ovšem narozdíl od nich se odvalují - jsou v nekoneèném pracovním zábìru. A kdo sušil seno hrábìma tak ví, že vyrobí kvalitnìjší seno než když se po louce jezdí rotaèním obracákem nebo nahrabovaèem. U tìchto rotaèních strojù dochází k polámání stébel trávy, všechny krtince a jiná hlína, která se dostane díky pérovým prstùm ze zemì a rozpráší se na seno kvalitì moc nepøidá ...... Nevýhoda sluníèek je asi v tom, že daný stroj musí dobøe kopírovat terén, øek bych, že se spíš hodí na rovnou louku než na nìjaké muldy. A pak taky jako u všeho záleží na obsluze :) která se strojem manipuluje.

Kamrád, když ještì sušil seno (dnes už jen senážuje), tak mìl na svém trktoru èelní hydrauliku. Do ní si udìlal ze sluníèek nahrabování (ve tvaru V na otoèných èepech, takže se to dalo složit k sobì) a když svážel seno - ve pøedu si to sluníèkama nahrabal na øádek a za sebou to sbìrákem nakládal. Fungovalo mu to pìknì. To jen pro zajímavost, jak se dají sluníèka využít. Jejich velká výhoda je v tom, že nepotøebují žádní zdroj otáèek.

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

#8 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Dìkiji :) - hodnocení, že se s tím suší kvalitnìjší /èistší/nepolámané jsem slyšel a tys potvrdil.

Ta agregace dopøedu spolu se sbìrákem vzadu zní velmi zajímavì - jen nevím, to když vezl plný sbìrák domù , tak vždy sluníèka složil, nebo odpojil?

Zajímavé by to bylo takto spojit s lisem na balíky na nìjaké veliké rovné ploše - tu tady mám :) lisem se ale musí obèas zastavit a to se sluníèka potøebují jet asi v kuse ne?
A lisy jsou vìtšinou taženy vyosenì alespoò ty na hranaté - co si mohu dovolit.
ooooooooooooo

Uživatelský avatar
tucnakk
Příspěvky: 436
Registrován: stř črc 04, 2007 4:08 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

#9 Nový příspěvek od tucnakk »

Ja používám tento pøístroj a musim øíct,že mi to nahrabuje dobøe,ale špatnì obrací proto radeji používám konskou obraceèku.
Obrázek

Uživatelský avatar
Dvordy
Příspěvky: 2105
Registrován: pon črc 09, 2007 8:50 am
Bydliště: Táborsko

Re: Paprskové / sluníèkové/ obraceèe sena - jsou dobré ???

#10 Nový příspěvek od Dvordy »

Našel jsem v jedné knížce popis, funkci a oznaèení toho sluníèkového obraceèe:

Obrázek

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Paprskové / sluníèkové/ obraceèe sena - jsou dobré ???

#11 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Dík -Ten popisovaný stroj je zase trošku jiný, než ten Bautz.

A není jednoduché slovy popsat, jak to funguje - èlovìk který to nikdy nevidìl by to asi stejnì nepochopil. :smich:

Užasný je , že ten Josef Bautz to mìl patentovaný - jeho hlavní práce bylo vymìjšlení takovýchto mechanismù.
Traktory Bautz stavìl s kupovanýmu motory jenom pro úplnost nabídky.

Na ebay je DVDèko s patenty všech možných používaných i zapomenutých èi zapomenutých a neosvìdèených mechanizmù všeliakých strojù v zemìdìlství. Je tam asi 1000 stránk.
ooooooooooooo

sajsel
Příspěvky: 72
Registrován: pát srp 31, 2007 10:33 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Paprskové / sluníèkové/ obraceèe sena - jsou dobré ???

#12 Nový příspěvek od sajsel »

aha uz to chapu jak to funguje,ja sem si rikal jestli se zeptamnebo ne ale pak sem si rek ze ne ze bych vypadal jako blbec.takze to teda pracuje dobre?(je ze jeden tu pise ze obraci dobre ale nahrabuje spatne druhy naopak,tak jak je to?)

Jiřin
Příspěvky: 1281
Registrován: úte zář 11, 2007 9:29 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

#13 Nový příspěvek od Jiřin »

Všechno záleží na tom, jaká je konstrukce toho rámu. Na to obracení je potøeba zmìnit úhel natoèení tìch sluníèek vùèi smìru pohybu a jak tady ukazoval fotku jeden kolega nìkde výš, tak tam jsem nikde nevidìl žádné èepy, které by umožnily zmìnu polohy. Proto to také pravdìpodobnì špatnì otáèí seno, ale dobøe nahrabuje.

Jak jsem se nìkde výš zmiòoval o tom svém kamarádovi, co zároveò nahraboval a souèasnì sbíral do sbìráku .... tak ty sluníèka vozil sebou. Zvedl to na èelní hydraulice a sklopil obì ramena k sobì. Sice to bylo docela dlouhé pøed traktorem, ale jezdit se s tím dalo.

To využití nahrabování k souèasnému balíkování .... nad tím jsem taky pøemýšlel. Urèitì by to nìjak šlo udìlat. Když by to bylo vyklápìné hydraulikou do boku, tak by to mìlo fungovat. A to, že se s lisem obèas musí zastavit, tak to nièemu nevadí. Když to stojí, nenahrabuje to :):) rozjede se a hned to dìlá co má :):):)

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

#14 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Jiøin píše:Všechno záleží na tom, jaká je konstrukce toho rámu. :):) rozjede se a hned to dìlá co má :):):)
Díky - za vysvìtlení - tamto mì zajímalo mimo jiné i proto, že to byl Bautz. Mam už nìkolikery Byutz stroje - ale v té aukci jsem neuspìl


ono tento systém možná zase pøichází do mody
asi proto, že do sena nemíchá prach a neláme ho.
Vidìl jsem v èasopise Agrospoj za velkým traktorem na velké rovné louce setavu 20 ti sluníèek 12 metrù širokou a pøedstavovali to jako naprosto nový trend.

Našel jsem Vám to na webu tonutti millennium

http://www.daken.com.au/tonutti_millennium_rakes.htm

http://www.tonutti.com/products/
Obrázek
ooooooooooooo

Uživatelský avatar
schejbic
Příspěvky: 312
Registrován: čtv črc 26, 2007 7:15 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

#15 Nový příspěvek od schejbic »

Abych taky trošku pøispìl:
ten obraceè/nahrnovaè je to nejšetrnìjší co pro práci s trávou mùže být protože tráva se obrací jen odvalováním kol. Nevýhodou je, že proto aby to dobøe pracoval je nejlepší rovný pozemek ( bez dìr, brázd nebo kolejí ), protože je potøeba vyšší pojezdová rychlost.
K práci se musí člověk umět postavit! Pokud se k ní postaví špatně, tak ho ta svině může i ZABÍT!!!

Odpovědět

Zpět na „Luční technika“