senomet

sekačky, obracečky, skulovače, lisy, luční stroje a věci k dobytku,...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
jakubTN
Příspěvky: 141
Registrován: pát říj 07, 2011 8:34 am
Bydliště: Trenčín

senomet

#1 Nový příspěvek od jakubTN »

potrebujem stroj na dopravu sena na poval, vozit budem potingerom 15 a neviem aky typ vybrat tu u nas ho nikto nema ak ma niekto postrehy popripade nejake plusi minusi budem vdacny

Uživatelský avatar
Matúš
Příspěvky: 3736
Registrován: stř led 30, 2013 4:33 pm
Bydliště: Brezovica - Orava

Re: senomet

#2 Nový příspěvek od Matúš »

Hlavne neber s malým priemerom rúr, vtedy sa radi zapchávajú... A potom nedávaj mu moc naraz, musíš tak, aby stíhal :) Kamoš dali na senomet ,,trošku" silnejší motor, ale ten to bere :D Koľko mu dáš, toľko ti to vyfúkne :D Keď som uňho bol pomáhať, tak som dával pomaly, bol som zvyknutý, keď pomáham u uja :) A on, že čo tak pomaly, že treba ešte veľa pozbierať... Tak som mu hádzal toľko, čo som na vidly zobral :D Maximálne pridusilo motor... To sme jeden Claas 17m3 vyfúkli za pár minút aj s oddychom :)

jakubTN
Příspěvky: 141
Registrován: pát říj 07, 2011 8:34 am
Bydliště: Trenčín

Re: senomet

#3 Nový příspěvek od jakubTN »

Mam na ruke nemca ale trubky ma 30-35 siroke sa mi zdal maly,chcem stym aj datelinu spratavat tak aby ju moc nenicilo aky je rozdiel ked trebarz fuko ma dve lopatky iny styri alebo viac?

j.kubec
Příspěvky: 452
Registrován: čtv bře 22, 2012 4:50 pm
Bydliště: Dvůr Králové

Re: senomet

#4 Nový příspěvek od j.kubec »

Mnoho let jsme provozovaly Fuko. Je to dobrý stroj. Do toho bych šel, kdybych nepoužíval balíky. Velká výhoda je průměr rour a dřevotřískové lopatky zabraňující zajiskření a zapálení sena. Jetel to neničilo, protože se téměř vyhnul lopatkám a šel rovnou do trubek nahoru. Trubky s malým průměrem se budou ucpávat a ani výkon nebude takový jako s trubky 50-60. Alespoň známý se takového mrdňouse zbavil a na fuko pěje chválu.

sekalsemmalo
Příspěvky: 4211
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: senomet

#5 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

fuko,taky mám a s menším průměrem trubek a v pohodě stíhá.stejně , at s vetším ,nebo menším průměrem trubek narazíš na to,že až se to začne UCPÁVAT!!!!musíš jít nahoru pod střechu do pekelnýho vedra a prachu rozhrnovat a šlapat za trubkou.s tím počítej.opravdu ti to na půdě lisovat seno nebude.....a proto radši foukám večer,nebo v noci.jo,taková siesta v jižních státech má něco do sebe.mám taky petingra,složím si to na palety,at to odspodu nevlhne,to je obrovská výhoda tohodle horálka. pred destem zakryju plachtou,ale to se fakt musí hlídat.aby se ti to pod plachtou nespařilo a nezaplísnilo, hned po dešti nechat oddýchnout..a pak si to uplně v pohodě foukám,když je čas...
Naposledy upravil(a) sekalsemmalo dne sob led 31, 2015 10:29 am, celkem upraveno 1 x.
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

Uživatelský avatar
Šéďa
Příspěvky: 2707
Registrován: ned lis 27, 2011 4:31 pm
Bydliště: Nejdek u K. Varů

Re: senomet

#6 Nový příspěvek od Šéďa »

Mám také fukar, značku neznám, jen vím, že má 11kW motor, zapínání hvězda/trojúhelník. Házím přímo do vrtule a nestíhám házet, ještě jsem ho neucpal. Průměr rour je 60cm. Na půdě jsem musel udělat rámy z pletiva a udělat pod střechou díry ve zdech, aby měl kudy vzduch z půdy ven utíkat, jinak mi to podél roury létalo zpět ven a krásně sněžilo seno.

radek.bazant
Příspěvky: 277
Registrován: sob čer 23, 2012 4:56 pm
Bydliště: Královéhradecký kraj

Re: senomet

#7 Nový příspěvek od radek.bazant »

Souhlasím s většinou názorů mám 12kW motor a roury 50cm házíme to do toho 2 a nikdy nestíháme je to fakt foft a hukot. Nikdy jsme ho neucpali. Mám fukar s dvojitou turbínou tj, že z jedné strany bere seno a z druhé ještě přisává vzduch, jede to fakt parádně horal 33 kubíků je pryč za chvíli. Dříve jsem půjčoval od souseda fukar s rourama 33 cm a to bylo :tyty: . hrůza furt ucpaný.. nikdy více ještě, že jsem sehnal ten co máme teď

Ještě bych ti doporučil ten typ co se to do něj hází z boku, někde jsem viděl typ, že se to tam házelo z vrchu, takový velký necky, to si neumím představit takto přeházet třeba 5 vozů.

frturek1
Příspěvky: 3240
Registrován: pon říj 24, 2011 10:14 pm
Bydliště: Damětice

Re: senomet

#8 Nový příspěvek od frturek1 »

ten s tim hazenim ze zhora sme meli, za nasypkou byli takovi dvirka kterejma se to seno poustelo do trubky, pak sme poridili fuko a za par let balikovac

tomous
Příspěvky: 3131
Registrován: sob úno 27, 2010 3:03 pm
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: senomet

#9 Nový příspěvek od tomous »

No já mám jen zkušenost ze žralokem 23kw-to byla mašina 8)

dratek
Příspěvky: 329
Registrován: čtv bře 05, 2009 9:39 am

Re: senomet

#10 Nový příspěvek od dratek »

Zdravím,docela bych raději viděl v 21.století otázku místo jaký fukar tak spíše jak uskladnit jednodušeji seno(slámu).Osobně jsem prošel od vzduchového fukaru přez vrtulový,malé balíky ,naskladňování stohařem až po velké kulaté balíky a věřte že denně ráno a večer kopat kopáčem seno z půdy pro 120 kusů nebyl žádný med takže o tom vím své a v době nástupu kulatých balíků jsem dělal možné i nemožné aby na půdě byly už jen balíky a to se mi povedlo, místo hodinového kopání sena byl balík nakulený za 2 minuty na krmné chodbě.Možná budete oponovat že máte 4 kravky a ty 2 horálky vyfouknete ale já bych to už nedělal ani pro ty 4 kravky,po 50letech věku se ta dřívější dřina zaručeně na zdraví podepíše,Přeji zdar při vidlování sena do i z povalu(půdy)

jakubTN
Příspěvky: 141
Registrován: pát říj 07, 2011 8:34 am
Bydliště: Trenčín

Re: senomet

#11 Nový příspěvek od jakubTN »

dakujem za rady
tak seno fukat je pre mna momentalne najschodnejsia cesta gulate baliky su dobre urcite pride aj na neteraz to vyriesim za cca 800+500€ horal+fukar za to lis + celak nekupim nehovoriac o vykone traktora vozim 4ha trav a 0,5ha*4 kosby lucerky doteraz som to kosil na etapy daval na susaky a cele leto zajeb..l ze senom.

Tomas6
Příspěvky: 5308
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: senomet

#12 Nový příspěvek od Tomas6 »

Pro pár kusů fukar v pohode.Měli jsme dvě kravky a dva býky u hrantu a stíhalo se to v pohodě.Aj s krmením.Pak sa přešlo na malé balíky a nejhorší to bylo dostat pod střechu.Moselo dojet moc lidí kteří pomáhali.A teď sa dělají velké kulaté balíky a to je paráda.Aj když zostane balík dva dny na poli nic sa mu nestane,svoz je v pohodě ve dvou lidech a krmení? Máme takový ten krmný kruh,hodím do něj balík a dva dny sa nestarám.Sice malé balíky byly pro ovce lepší protože to tak nesvinily,ale zas nemusím tolik nastýlat.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

jakubTN
Příspěvky: 141
Registrován: pát říj 07, 2011 8:34 am
Bydliště: Trenčín

Re: senomet

#13 Nový příspěvek od jakubTN »

Ja man tez dve kravy plus styri az sest bykov par koz mam to celorocne na mastaly len dojnu kravu pasem na retazi mne ten fukar bude stacit male baliky mavam slamu 400 kusov a je to drina. Nemate niekdo senomet JBL blazek ako to ide?

Uživatelský avatar
mazhor
Příspěvky: 840
Registrován: úte srp 17, 2010 8:09 am

Re: senomet

#14 Nový příspěvek od mazhor »

Mame doma jiz treti sezonu fukar FUKo, koupeny pres inzerat za 5tis i s rourama, 1ks roury jsem si nechal dodelavat a jsem spokojen. Vykon dostacujici, 2 lidem s prehledem staci. Zacpe se jedine tehdy, kdyz na pude uz neni kam foukat,pak se musi seno rozhrnout a uslapat a muze se foukat dal- v tom vedru a prachu opravdu papacka. Nejvetsi vyhodou jsou jeho kompaktni rozmery,je fakt malickej a skladnej-po praci se strci do kulny do kouta a je od nej na celej rok pokoj.

Uživatelský avatar
zdeník
Příspěvky: 862
Registrován: stř led 12, 2011 8:48 pm
Bydliště: Turnov

Re: senomet

#15 Nový příspěvek od zdeník »

jakubTN:


JBL mám a je to v pohodě, lépe ve dvou.

Odpovědět

Zpět na „Luční technika“