konstrukce pluhu

pluhy, kultivátory, brány, bramborářská technika , secí stroje, ...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10020
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

konstrukce pluhu

#1 Nový příspěvek od Ondras83 »

Zdravím,

panove, vlastnim 2ks koňského pluhu, jednoradlicak, chtel bych ho upravit za muj malotraktor, ovsem nekde jsem neco cetl a docetl jsem se, ze by slupice, resp. ram pluhu mel byt rovne za traktorem, ovsem ma mam slupici smerem nahoru (jako ke hrbetu kone)

co s tim mam delat?

tento pluh vlastnim, uriznout ten oblouk nahoru se da, ale bude to pak strasne kratky, chci tam dat krojidlo a predradlicku nebo alespon jedno z toho...

Obrázek

vymyslel jsem to asi tak, ze bud necham jen slupici a zbytek udelam, nebo zkusim tu slupici narovnat autogenem (ceho se bojim dost) a nebo tu slupici nastavit jeklem nebo silnym plochacem...protoze je to vykovek, asi to jen tak vrtat nepujde


dekuji za rady

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5424
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: konstrukce pluhu

#2 Nový příspěvek od thovt »

Ahoj sundej slupici za koně udělej nový ram celý, ušetříš si zbytečnou praci . Zakladní tažný rám je do pravého úhlu, potom jsou jen výstuhy.

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10020
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: konstrukce pluhu

#3 Nový příspěvek od Ondras83 »

ok, musim to teda nejak vymyslet, moznosti ohnuti nove slupice k radlici nemam (myslim ten oblouk za odhrnovackou k nakladu), tkaze tento oblouk musim pouzit a zbytek asi teda vyrobit...

nemas nejaky obrazek, jak to myslis s pravym uhlem?

Uživatelský avatar
kucmar
Příspěvky: 1427
Registrován: stř črc 04, 2007 8:45 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: konstrukce pluhu

#4 Nový příspěvek od kucmar »

Prodej to, ušetříš si zklamání. Horko těžko z toho uděláš pluh za traktor a stejně jej pořádně neseřídiš. Radši hledej origo pluh za malotraktor, nebo aspoň něco k tomu podobného. Vím, o čem mluvím :friends: .

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5424
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: konstrukce pluhu

#5 Nový příspěvek od thovt »

Ondras83:Zde máš ten pravý úhel slupice http://katalognd.vari.cz/webdata/0000005427_03.jpg
Zde máš inspiraci
http://www.vares.cz/product/obraceci-pluh-25-cm-727/
Nafot orební radlici panoramaticky a já ti napiši co stím.



tokucmar: dnes koupit kvalitní pluh za malotraktor je nemožné sami prodejci nevědí co prodavají.
Za malotraktor koupit pluh nesouhlasím, pro klasický traktor to souhlasím.

Uživatelský avatar
ladiki
Příspěvky: 3597
Registrován: úte pro 29, 2009 5:07 pm
Bydliště: Haná

Re: konstrukce pluhu

#6 Nový příspěvek od ladiki »

to Ondras83: musíš si říct co od orby čekáš. Pokud to chceš nějak obrátit na malém poli, tak se pusť do stavby. Ono totiž požadavky na orbu jsou obecně rozdílné, ikdyž literatura jasně říká, jak má orba vypadat...... Jinak si kup PONa udělej závěs a zřejmě budeš spokojeně orat.......toho koňáka do země 22+cm nedáš a o zravení rostl. zbytků, potažmo zeleného hnojení, se ani nebavím.......

Jura
Příspěvky: 338
Registrován: úte dub 14, 2009 6:00 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: konstrukce pluhu

#7 Nový příspěvek od Jura »

Ahoj, Ondra 83: Chceš z nich udělat dvoják? Nebo máš levou a pravou radlici a uvažuješ o obracáku? Slupice nemusí být kolmá k zemi ale kolmá musí být tečna k nejvyššímu bodu odhrnovačky při pohledu ze "záhona". Tuto podmínku je nutné dodržet, aby pluh stál v brázdě tak jak má. Kdysi jsem oral i koňským pluhem a mohu říci, že zaklopil i téměř metrový travní porost. Neměl ani předradličku ani krojidlo.
Nedávno jsem dělal jeden dvoják z koňských pluhů a orá pěkně. Hodně záleží na konkretní konstrukci, já měl štěstí, slupice byly k hřídeli šroubované. Byly sice po úhlem, ale to se dalo velmi snadno upravit.

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10020
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: konstrukce pluhu

#8 Nový příspěvek od Ondras83 »

PONa mame...predelanyho, ale ore celkem pekne



s konskyma harkama a pluhama mam celkem dobrou zkusenost, ze za traktorama nasi velikosti funguji celkem dobre, nejsem nejakej zkusenej orac a konstrukter, ale pouzival jsem 3 konsky pluhy (harky - podmitaci) a celkem obstojne, tento, co mam ma velkou radlici, neznicenej a neobrousenej naklad a tak bych ho rad predelal...ovsem ta ohnuta slupice nahoru me prekvapila, protoze na predchozich jsem to nemel (mel jsem 2x 2jak, oba jsme prodal tady chlapcum z fora) takze ted koukam po tom, jak bych to udelal, aby to fungovalo a vypadalo k svetu

poradny fotky dodam

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10020
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: konstrukce pluhu

#9 Nový příspěvek od Ondras83 »

Jura: nene, dvojak nechci, to bych pri tyhle velikosti radlice neutahnul, dvojak mame mensi, jeden ten samej jsem prodal uzivateli peyrak, nevim, jak mu funguje za kubotou, je to harka, chci jednoradlicak a udelat ho na lepsi orbu, doplnit predradlickou a treba i krojidlem, aby to fungovalo na 100% a kdyz bude zorano, nebudou koukat kousky zelenyho hnojeni...to ze mam dva je jen shoda nahod, jeden je v perfektnim stavu neopotreobvan, druhy jsem sehnal pri likvidaci jedny stodoly a ten ma obrousenej naklad, ale da se vykovat

jinak konsky obracak mam pripraven taky :D ale na nej je jeste cas

mirage
Příspěvky: 119
Registrován: pát úno 08, 2013 1:36 am
Bydliště: Košice

Re: konstrukce pluhu

#10 Nový příspěvek od mirage »

Na tych dvoch kolieskach si nastavuješ hlbku orby u nás to voláme koľce, alebo kolčata. Toto nepotrebuješ, pluh si musíš pripojiť na trojbod, a tažisko musí byť na tom spodnom háku čo máš na tej slupnici, či ako to voláte, skrátka na tom ráme. Ja by som to odrezal smerom od pluhu za tým hákom. ˇ
Škoda, že nemám foto svojho pluhu.

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10020
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: konstrukce pluhu

#11 Nový příspěvek od Ondras83 »

Ty kola tam nebudou, pluh chci předělat do 3bodu, jako jsem si předělal tenhle konskej dvoják
http://ondras83.rajce.idnes.cz/MUJ_MAZLIK1/#_312.jpg

Uživatelský avatar
Michalliptov
Příspěvky: 7
Registrován: ned říj 23, 2016 9:43 pm
Bydliště: liptov

Re: konstrukce pluhu

#12 Nový příspěvek od Michalliptov »

thovt: S tým, že sa nedá kúpiť kvalitný pluh za malotraktor nesúhlasím. Agrobon Bojná, pluh PNJ 2-25 posuvný. Stálm ma cez 700 EUR pužívaný je vo Východnej v kopcoch. Zetoráci sa na to chodia pozerať a neveria. Ťahám to za Iseki Sial 202. Oriem na plnú hĺbku, čo koleso pustí cca 20 cm, hlina, skaly, zaorávka hnoja, čo si len pomyslíš. Len treba prachy pustiť tam kde je to potrebné a nie teplú vodu vymýšľať.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5424
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: konstrukce pluhu

#13 Nový příspěvek od thovt »

Tak ukaž na fotce jak máš zoráno . Poté ukaži svoje fotku z orby.
Ať to mohu srovnat

Uživatelský avatar
GeorG9
Příspěvky: 871
Registrován: sob říj 26, 2013 6:30 pm
Bydliště: okr.Prostějov

Re: konstrukce pluhu

#14 Nový příspěvek od GeorG9 »

http://www.shop.agrobon.sk/kategoria/po ... j-mh-2-25/
Tak tomuhle bych kvalitni pluh teda nerikal, ale treba by me presvedcily fotky orby :)

Uživatelský avatar
Michalliptov
Příspěvky: 7
Registrován: ned říj 23, 2016 9:43 pm
Bydliště: liptov

Re: konstrukce pluhu

#15 Nový příspěvek od Michalliptov »

No neviem chlapi, nechcem byť za múdreho. Zdali sa mi tie pluhy ľahké, majú iba 100 kg. Tak som ich doťažil. Majú zaklápače + je to verzia MH s bočným posuvom. Tohto roku mi zorali horčicu v strnisku tá bola po pás na 20 cm. Ale je pravda, že som si odhrňovačky musel predĺžiť navarením klinového nádstavca asi o 15 cm, lebo sa mi vracala brázda. Teraz je to ok. Šutrov mám po ... viete kam. Slabinu vidím v pojazdovej rýchlosti, traktor zvládne maximálne rýchlu jednotku. Na dvojku pri tej hĺbke a tvrdosti nevládze. Traktoru som dal ešte do každého zadného kolesa 120 kg a do predu (na rám) 80 kg. v polke októbra som oral susedovi za peniaze po prvý krát. Ešte 2 evríčka prihodil, taký bol spokojný. A to starý zetorák, len mal vlani smolu a zlomil pluhy. Tak som mu bol zorať ja a teraz tam vodí kamarátov mudrovať. Tie nádstavce smerujú truchu dozadu a ulizujú hrudu, tak ich chcem prihnúť dopredu aby viac drobili. Pluhy sú sa mi zdá stavané na vyššiu rýchlosť do dobrej zeme, ale podľa vyjadrení obzeračov robia dobre. Tak neviem no ... fotky dakedy dodám, ale teraz sa ešte hanbím :) Keď toho viac pooriem.

Odpovědět

Zpět na „Polní technika“