Co je to za pluh?

pluhy, kultivátory, brány, bramborářská technika , secí stroje, ...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
hobr
Příspěvky: 3813
Registrován: pát říj 11, 2013 5:52 pm
Bydliště: jižně od Brna

Re: Co je to za pluh?

#16 Nový příspěvek od hobr »

Dal bych do flexy lamelák a barva je pryč hned. Na co to mazat? Mažu až po sezoně (mám nějaký polovosk ve spreji), nejlepší na uskladnění je převodový olej. Ten vydrží (skoro) celý rok. :ano:
Mám už u pluhu na kraju odřené desky, budu to muset vyvařit. Existují "samokalitelné" elektrody průměr 2,5 (2) mm? :-/
"Pokud nám vládnou špatní lidé, nemůžeme čekat lepší časy..."

jean
Příspěvky: 2969
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Co je to za pluh?

#17 Nový příspěvek od jean »

Ďakujem za rady páni, nakoniec som kúpil iný pluh, dokonca dva. Po 5 telefonátoch som šiel hned na ten prvý, len tam neznel pán na druhom konci ako k.k.t predávajúci poklad a prvý dojem sa potvrdil, veľmi príjemný pán od Levíc, poradil mi aj čo a ako, poukazoval strojový park. Pluh som kúpil ošetrený bez hrdze. Už je na traktore, ak nebude zlé počasie, zajtra robím pokusy :)

Hobr, existujú návarové elektrody na opravu pracovných častí nástrojov, ale neviem, či to doma dáš...

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20651
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Co je to za pluh?

#18 Nový příspěvek od ota »

Návarové elektrody samozřejmě existují. V různých tvrdostech navařené vrstvy. Ale problém je cena. Dále se špatně brousí, když si navaříš hromady.
Existují i dráty do cočka. Návarové, ale cena je znovu pro nás kuťili nesmyslná.
Měl jsem doma návarové elektrody do 62 Hrc. Asi 4 balíky. Bohužel vůbec nesnášejí jakoukoli vlhkost. Navářel jsem jíma břit šťípačky naposledy. Nedávno jsem je vyštrachal z hromady ostatních elektrod a jsou odrolený a to že všechny. :( Triodynkou jsem v pohodě navářel, ale co si pamatuju opačným polem než klasika. Blbě se chytal oblouk, ale pak to jen šustilo.
Ty desky bych vyvařil klasikou EBčkem. Ono to bude taky držet. Správně deska co byly u našich pluhů byly složený z více vrstev kovu. Pracovní plocha tvrdá otěruvudorná a vnitřek měkká ocel. Kolikrát je to na projeté desce viditelné podle odlesku vrstev.
Dál ještě když máš pluh vyráběný u nás tak se desky vcelku dají sehnat. Třeba i v inzercích se objevují nebo když kápneš na prodejce dokáže je sehnat.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5429
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Co je to za pluh?

#19 Nový příspěvek od thovt »

Hobr: když to mázneš bude to lepší klopit skývu, snižuješ tření, máš to od začátku pěkně zorané. Orba provzdušňuje půdu a ukládá plevel k podorniční vrstvě, .
Na zahradě se to nestačí očistit.
Na jaře má rád čisté pole.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20651
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Co je to za pluh?

#20 Nový příspěvek od ota »

Mažeme desky a želka na zimu vyjeťákem. Zaručená věc proti rzi. Nebo vazelínou potřít. Co je blýž po ruce. A na zaklopení skývy, plevelu hnoje máme předradličky a ne mazání. Mazaní pouze po poslední orbě na zimu kvůli oreznuťí pracovních ploch. Konzervace před uložením na odpočinek přez zimu. Nebo když z jara orba tak aby neorezlo přez léto namasťíme.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5429
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Co je to za pluh?

#21 Nový příspěvek od thovt »

Když uskladňuji pluh tak to dělám jak píšeš, hlavně jde o kvalitní orbu , nemusím sekat bramborách trávu, jen vytáhnu suchou nať. Plevel nestříkám žádným herbicidem.
Jde to jen vědět jak na to.
Máš otku?

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20651
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Co je to za pluh?

#22 Nový příspěvek od ota »

Otka není třeba. Akorát když se doorá, tak máme ne dřevěnou, ale ocelovou hůlku a na ní navařenej kus katrový pily. Vybroušený třeba do tvaru žabky. Desky se nalepí trochu na koncích. Jinak spíš ošťouráme odspodu slupice, nebo splazy. U nás je tužší trochu jílovitá zem sem tam kamenitá půda. Třeba co měl kámoš dřív pole, tam bylo milion plošek. Když to oral, jen to šusťilo. Jednou proříznul ploškou zadní kolo u Crystala.
Jinal syn jezdí dost soukromníkům orat políčka. Někde jsou nechaný lebedy jak sloupy, tráva jak na louce, drny jak starostova hlava. Někdo má nahnojeno připravíno. Vedle nás soused má takovou mokřinu. Nahnojí co to snese. Tam se to lemtá. A je to klín jako prase. Musí naorávat klín. Jak říká náš děda ,,vytloukat klín"! Pak jezdí vedle do vsi a kdyby to tam pustil jako tady u nás, leze nahoru hned bílej jíl. Je to ten stejnej jíl co máme v lese. Když je mokrej, jde z něj plácat bábovičky, píchnu do něj klacek metr hluboko a namá furt dno. Ale když vyschne je to beton. V lese je furt mokrej a jak do něj vleze kolo je konec.
Co jezdíme na orbu do Starého Kolína tam je náplavka, písek s hlínou. Když je to ujetý neleze do toho nic. Je to štolverk. Bereme tam ten náš dvoják z toho profilovýho pateráku a ten tam leze až po rám. Až pojedeme příště, letos to zrušili, tak tam chceme vzít ten zkrácenej pérovej dvoják. Ten je těžkej sám od sebe. Ale na Z 40 to bude v té púdě moc. No tak třeba k Suprovy. Nevážili jsme ho, je to původně 4 radličnej trubkáč s jištěním vinutejma pružinama. Zatím jsme podobnej tady u nás nepotkali.

hobr
Příspěvky: 3813
Registrován: pát říj 11, 2013 5:52 pm
Bydliště: jižně od Brna

Re: Co je to za pluh?

#23 Nový příspěvek od hobr »

Otka je základ. Hlavně když skončím s orbou, tak opucuju traktůrek, abych to "netahal" na silnici. Letos bude asi hodně práce - kolega (co dělá záhumenky) omarodil - lidi budou chodit za mnou. Orba mě baví (hlavně když to pěkně jde), na druhou stranu jsou to takové kousky a patvary. Pak mě bolí za krkem a týden se dávám dohromady...
"Pokud nám vládnou špatní lidé, nemůžeme čekat lepší časy..."

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20651
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Co je to za pluh?

#24 Nový příspěvek od ota »

Jo s ťím krkem to tak je! Když jsem vždycky chodil na záskoky, nebo na brigádu jezdit s traktorem tak to bylo něco! Třeťí den ježdění jsem neměl pravé koleno a krk byl jak v ohni. Jak člověk není zvyklej. Třeba jsem jezdil s RU5 na hnojích a kluci říkali nekoukej se dozadu, však máš zrcátka! Nebo jsem otáčel slámu. No koukej jen do zrcátek! A ta noha z plynu, už mě pak chytaly křeče z toho. Na hnojích furt plnej plyn. Slejzal jsem z traktoru jak jenonohej kapitán Flint! Na žních to se ví jak nesleduješ komín kombajnu hned to padá na traktor. A to že kombajnéři si smlsli. Hele ho zelenáče a už to šustilo na střechu. Naštěsťí na siláže jsem se nikdy nedostal. Ale řezačkář to nasypal kolikrát po kabině někomu! No pak je flaška od pomalíčka za nesťíhání sledovat komín.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Co je to za pluh?

#25 Nový příspěvek od DYK »

ota píše: sob zář 25, 2021 10:30 am Někde jsou nechaný lebedy jak sloupy, tráva jak na louce,
Jen pro dokonalou představivost - ta lebedy jsou tak vysoký, nebo tak daleko od sebe?
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Odpovědět

Zpět na „Polní technika“