Ploužek tažený vrátkem

pluhy, kultivátory, brány, bramborářská technika , secí stroje, ...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Ploužek tažený vrátkem

#16 Nový příspěvek od Britt »

Soused to má vymakaný tak že na to stačí sám. Udělal si ještě jeden buben na kabel a naviják si ovládá z rukojeti pluhu. Manželka mu pouze pomáhá sázet a sbírat brambory. Dneska už není problém si to udělat na dálkové ovládání bez kabelu. :)
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
petrak
Příspěvky: 545
Registrován: úte zář 28, 2010 2:53 pm
Bydliště: Prostějovsko

Re: Ploužek tažený vrátkem

#17 Nový příspěvek od petrak »

Prosim nema nekdo fotku toho ploužku? Jde mi o to kde asi maji byt ty řiditka a kde to připojeni, kolečko atd..

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5457
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Ploužek tažený vrátkem

#18 Nový příspěvek od thovt »

https://www.bazos.cz/img/1/731/65809731.jpg
https://www.bazos.cz/img/1/773/65196773.jpg
koňský pluh sakovák,pluh v této podobě je skoro kompletní chybí mu nožové krojidlo.


https://www.google.cz/search?q=plough+h ... N40Uuqvoja


https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 59778.html
Tímto pluhehem orají amišové v americe dodnes a číně taky. Tady také chybí nožové krojidlo
https://www.youtube.com/watch?v=KYiEo-mY9OQ

Uživatelský avatar
Killer Koly
Příspěvky: 2751
Registrován: pát dub 10, 2009 1:24 pm
Bydliště: Strakonice

Re: Ploužek tažený vrátkem

#19 Nový příspěvek od Killer Koly »

Ferda Mravenec, práce všeho druhu

Uživatelský avatar
petrak
Příspěvky: 545
Registrován: úte zář 28, 2010 2:53 pm
Bydliště: Prostějovsko

Re: Ploužek tažený vrátkem

#20 Nový příspěvek od petrak »

Ja zadnou elektriku nechci, to jsem nikdy nenapsal. Z tohohle bych měl strach. Kdyz si predstavim ten kabel namotanej v řetezech- ani nedomyslet...

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5457
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Ploužek tažený vrátkem

#21 Nový příspěvek od thovt »

Až někdo vyrobí traktor s přenosem energie na podobném principu teslová tranformatora tak do toho půjdu
To bude travat hodně dlouho. :)

myn
Příspěvky: 53
Registrován: pon lis 22, 2010 8:56 am

Re: Ploužek tažený vrátkem

#22 Nový příspěvek od myn »

Zdravím. Po letech bych oživil toto téma. Taky jsem o tom začal uvažovat. Podle mě je hlavní výhoda va snadném a bezztrátovém přenosu síly ze stroje na pluh.

Píšu ale proto, abych se zeptal, zda nemáte někdo zkušenost, jak silný motor je na to potřeba. Mě totiž vychází, že pro jílovitou půdu je potřeba minimálně tak 8kW. Naštěstí já mám půdu písčitou, ale stejně pod 2,5kW (spíš 3kW) není šance. Těch 2,5-3kW si ještě dovedu představit, ale 8kW, to by ten vrátek byl už pěkný "hovado".

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Ploužek tažený vrátkem

#23 Nový příspěvek od ITS »

Názory budou různé.
Z mých zkušeností z před 35 lety. Použili jsme tehdy co dům dal. Velký koňský jednoradličný pluh s kolečky, diesel Slavia 5 HP a dosti pomalá převodovka. Pluh jel opravdu velmi pomalým krokem a motor blafal bez známky nějakého přetížení.
Výhody :
Pomalý naviják je bezpečný. Pokud se něco někde šprajclo, tak i při té rychlosti to byla infarktová situace.
Velký pluh je sice těžký na tažení zpět, ale díky naklápěcí ojce na kolečkách bylo možno orat mnoho brázd na jednu polohu navijáku.
Každá brázda se orala mnohem širší a hlubší, než by se na takový pluh s koňma slušelo.
Při té pomalé rychlosti stačila váha navijáku bez kotvení do země. Byla pouze zvedací vzpěra proti převrácení.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Ploužek tažený vrátkem

#24 Nový příspěvek od Britt »

Spousta lidí používá na orání stavební vrátek, bez jakýchkoliv úprav a tam je motor max. 2Kw? Když to potřebuješ zpomalit, hodíš to přez kladku a odtáhneš i barák.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

myn
Příspěvky: 53
Registrován: pon lis 22, 2010 8:56 am

Re: Ploužek tažený vrátkem

#25 Nový příspěvek od myn »

No jasně, že to jde zpomalit, ale když bude orebný odpor 8kN (jílovitá půda), tak pro rychlost 1m/s potřebuju 8kW. Se 2kW si můžu dovolit rychlost 0,25m/s (=0,9km/h) a to je už fakt dost málo. Podle mě ta rychlost 1m/s je tak nějak minimální, aby se brázda otočila, je třeba i trocha kinetické složky (setrvačnost). Taky nechci orat minipolíčko dva dny :-).

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Ploužek tažený vrátkem

#26 Nový příspěvek od Britt »

Ono se to překlpí i když to pojede pomalejí a ty si nebudeš připadat jako na útěku. :)
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

myn
Příspěvky: 53
Registrován: pon lis 22, 2010 8:56 am

Re: Ploužek tažený vrátkem

#27 Nový příspěvek od myn »

Nojo, ale abych u toho zas neusnul :-), 0,25m/s, to je jeden krok za 2 sekundy.

Uživatelský avatar
LUKINEK
Příspěvky: 7
Registrován: stř srp 01, 2018 11:33 pm
Bydliště: PV

Re: Ploužek tažený vrátkem

#28 Nový příspěvek od LUKINEK »

KAmoš takle ora a má to naelektrinu a na lano ocelovi naviják ,ma to už ržikal že to maji moc roku sem rikal mu že natiram barvou a on nehce

Obrázek

myn
Příspěvky: 53
Registrován: pon lis 22, 2010 8:56 am

Re: Ploužek tažený vrátkem

#29 Nový příspěvek od myn »

LUKINEK - Nevíš jaký výkon má ten motor? A jaký záběr má ten pluh? Případně rychlost aspoň odhadem. Půda vypadá podobná jako u nás (písčitá). Ten motor nevypadá na žádnýho obra cca 1,5kW? a vypadá, že hloubka orby je tak 20cm, což by odpovídalo šířce záběru minimálně tak 25cm.

Odpovědět

Zpět na „Polní technika“