Rotavátor "japonský" či "evropský" ?

pluhy, kultivátory, brány, bramborářská technika , secí stroje, ...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Rotavátor "japonský" či "evropský" ?

#31 Nový příspěvek od DYK »

Hmm, takže i toto je rotavátor :zapomel:

Obrázek

Dál se nemíním se do takto vyprofilované debaty jakkoli angažovat.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
ladiki
Příspěvky: 3597
Registrován: úte pro 29, 2009 5:07 pm
Bydliště: Haná

Re: Rotavátor "japonský" či "evropský" ?

#32 Nový příspěvek od ladiki »

Ještě než jsme měli doma japonce, tak nám pod brambory chystal strýc se suprem a kultivátorem. Bylo to prokypřené tak do 12cm max. Protože jsme vždycky ručně erteple zahrňovaly, tak to byla bída. Bylo málo zeminy. Někdy byly hrudy, že zemák ani nešel přikryt. Záleželo na roku, ale takřka pořád se to +-opakovalo.
Již 4.rokem máme malého japonce a ořeme a chystáme si pod brambory sami. Na jaře vezmu pole bránama, pro srovnání, a potom pod brambory japonským rotavátorem při 1100ot/min PTO na redukovanou 1. Máme to na max hloubku 20cm. Zemáky sázíme ručně. Potom nahrnujeme.
I když japonci mají rotavátory výhradně do rýžových polí, tak si myslím, že finta je hlavně v těch šavlích, které nepotřebují takový výkon jako nože do L. Navíc se ty nože na japan. rot dají přenastavit a dělají třeba jen řádky. V české půdě jedou jako nůž máslem. Japonci všeobecně si potrpí na materiály. Proto jsou nože kované a přes jejich dlouhý tvar mají vysokou odolnost. Do takové drahé výroby nožů se u nás soudruzi nepustili. Když jsme měli ještě Agzata s rotavátorem tak se nože ohýbaly a tupily. A rotavátor by nejraději přes pole jenom přeběhl.

tady je příklad evropského rot.
http://www.youtube.com/watch?v=PCEVTSXN2v4

a tady japan. Oba jedou takřka ve stejných podmínkách a je vidět, že japan to dává v klidu
http://www.youtube.com/watch?v=3frw3YxpH3Y

Uživatelský avatar
tractor
Příspěvky: 428
Registrován: stř led 01, 2014 4:54 pm
Bydliště: Skalica

Re: Rotavátor "japonský" či "evropský" ?

#33 Nový příspěvek od tractor »

Rada - chlapi potrebujem radu, mam japonsky rotavator 130cm ale chyba mi na nom ta konzola kde su kolieska, vie mi niekto presne povedat princip a umiestnenie tychto koliesok , myslim ze sa snimi urcuje vyska alebo teda hlbka rotovatorovanej zeme a hlavne aby to islo stale rovno a nevznikali nejake skoky ak som to spravne pochopil ?????? idealne ak by mi sem niekto hodil fotku kde presne tie kolieska maju byt, nemam tam ziadne pruziny ani nic podobne, je to cisto holy rotovator ale mam na konci ten dvihaci zadny kryt a na jeho koniec som dal este rovnaciu gumu, dik vsetkym za kazdu radu
Tractor
Rychlejsie to nepojde

PEST
Příspěvky: 1248
Registrován: čtv kvě 12, 2016 12:28 pm
Bydliště: Litoměřice

Re: Rotavátor "japonský" či "evropský" ?

#34 Nový příspěvek od PEST »

uvažuji o koupi rotavátoru, pokukuji po tomhle http://www.agroseznam.cz/cz/agrobazar/d ... darma.html

máte ho někdo? zkušenosti? co výkon, utočí to 8011 ve středně těžké půdě?

Díky

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Rotavátor "japonský" či "evropský" ?

#35 Nový příspěvek od Antony30011 »

Nemám, ale výkonově myslím bez problémů. Já mám 42 hp na 120 cm rotavátor a úplně v pohodě. Chtěl jsem koupit větší, pak jsem místo toho koupil 180 cm kompaktor :) Grobelný je seriozni prodejce, doporučuju 8) ale radši mu volej, než mail.

PEST
Příspěvky: 1248
Registrován: čtv kvě 12, 2016 12:28 pm
Bydliště: Litoměřice

Re: Rotavátor "japonský" či "evropský" ?

#36 Nový příspěvek od PEST »

od Grobelného jsem bral už víc věcí, proto koukám i na tohle, jde mě spíš o ten výkon, 2m chci proto aby to překrylo traktor 7211 má 180cm přes kola a 8011 190cm, co jsem měřil, vím že se to dá nahnat na ramenou na jednu stranu, ale raději bych jezdil tam/zpátky, u toho 2m píše 55kW což ten Crystal má, pravda je že kdysi dávno děda tahal Suprem rotavátor přes traktor a nebyl s tím problém, tak nějak nevidím problém aby to ta 80tka nedala

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Rotavátor "japonský" či "evropský" ?

#37 Nový příspěvek od Antony30011 »

Podle me v klidu. Klidne i 220 cm at se nemusis trefovat na presno

Uživatelský avatar
CB750
Příspěvky: 1486
Registrován: úte úno 09, 2010 1:35 pm
Bydliště: Senec

Re: Rotavátor "japonský" či "evropský" ?

#38 Nový příspěvek od CB750 »

tractor vykašli sa na pôvodné kolieska, ja tam mám valec z tahokovu a je to lepšie, po prejazde nezostávajú stopy a valec zrovnáva hrby. jediná chyba mojho tahokovového valca je že mi to urobili z príliš hustého sita, ak je poda vlhká má to tendenciu sa nalepovať
Keď ste už neúspešne vyskúšali všetky možnosti, prišiel čas prečítať si návod.

Uživatelský avatar
CB750
Příspěvky: 1486
Registrován: úte úno 09, 2010 1:35 pm
Bydliště: Senec

Re: Rotavátor "japonský" či "evropský" ?

#39 Nový příspěvek od CB750 »

Rotavátor a rotačný kyprič, z mojho pohladu je to takto, niekto nezoranú zahradku na jar prebehne varíkom má skyprené a stačí mu to. Ten čo oral na jar a hrudy mu uschli na kameň varíkom nespraví nič lebo má malé otáčky a hrudy iba mieša, čím sa drobné častice prepadávajú dole a hrudy ktoré nebolo vidieť tak len pribúdaju, rotavátor pri vysokých otáčkach rozbije aj na kamen stvrdnuté hrudy ale aj tak treba 2-4 prejazdy.
Ako som písal na začiatku vlákna japonské nože sú výrazne odolnejšie na namotávanie.
Japonské rotavátory majú nože pravé, lavé alebo rovnaké osadene týchto nožov je vymyslené tak že polocha po prejdení vykazuje 100% prekrytie nožmi. Ak nenecháte burinu narásť na pol metra tak to "oplečkujete" aj rotavátorom (uličky vo vinohrade) nože nie sú tak ostré aby koren pýru rozdelili na 10 kusov, ano velký roztrhnú ale salámové kolečká to nebudú nikdy.
Zažil som rotavátor za varíkom a japonský za Kubotu ale je to 1000:1 to čo som varíkom robil pol dna dnes to urobím za hodinu a výsledok na prvý pohlad o 100% lepšie, na druhý pohlad som sa "vozil" z pivom v ruke a nebehal za niečím o čom som netušil či sa o sekundu nezahrabe alebo nekontrolovane nerozbehne.
Po zemiakoch je obdobie cca 10 týždnov kedy 2-3x prebehnem zahradu a udržujem ju "čistú" a nemusím zaorávať polmetrovú zelinu.
Sused zdedil pozemok (niekedy v polke juna) kde bol prýr ako seno do pol pása, to sa ani zorať nedá a už vobec nie pekne, potrebuješ o 30% viac výkonu a ten nie je. Porýpané ako od divých svín, no do plaču. Jeho žena rondop ani v TV nemusí a nie to ešte v záhrade. Tak sa to od jari do jesene iba rotavátorovalo v 14 dňových intervaloch , na jesen som to zoral (to som sa už hanbiť za výsledok nemusel) a na jar po pýre ani stopy, ale trvalo to rok.
U mna je japonský rotavátor jednička.
Keď ste už neúspešne vyskúšali všetky možnosti, prišiel čas prečítať si návod.

xavi
Příspěvky: 15
Registrován: pát kvě 20, 2022 11:19 pm
Bydliště: Košice

Re: Rotavátor "japonský" či "evropský" ?

#40 Nový příspěvek od xavi »

Ozivil by som tuto starsiu temu. Budem kupovat rotavator. Ozaj su japonske noze lepsie?

Odpovědět

Zpět na „Polní technika“