Rotavátor "japonský" či "evropský" ?

pluhy, kultivátory, brány, bramborářská technika , secí stroje, ...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
strafnik
Příspěvky: 622
Registrován: sob čer 13, 2009 2:28 pm
Bydliště: Ostrava

Rotavátor "japonský" či "evropský" ?

#1 Nový příspěvek od strafnik »

Zdravím. Při brouzdání po webu věnovanému pěstování česneku jsem narazil na toto tvrzení:
"Rozdíl mezi rotavátorem a rotačním kultivátorem je v počtu otáček. Rotavátor se točí rychleji, pokud by neměl kryt, létala by od něj hlína na všechny strany do vzdálenosti měřené na metry, zatímco rotační kultivátor může klidně pracovat i bez krytu - hlína od něj neodletuje. Rotavátory ničí půdní strukturu, proto jejich používání zvláště v těžkých půdách je neodpovědné vůči následným generacím."

Neslyším to poprvé, ale jelikož se chystám k nákupu staršího rotavátoru ke svému Aste, rád bych si to ujasnil.
Jsou japonské rotavátory , jejich otáčky a tvar nožů ve vztahu k předchozímu tvrzení vůbec vhodné do našich podmínek?
Neměl bych spíše hledat rotavátor s klasickým uspořádáním a tvarem nožů?

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Rotavátor "japonský" či "evropský" ?

#2 Nový příspěvek od ITS »

Domnívám se, že rotační kultivátor jsou takové ty talířové brány , kde místo talířů jsou nože.

Jinak posouzení rotavátorů naší klasické koncepce ve srovnání s Asií (někdy i Italíí) by stálo za debatu. První rozdíl je ve směru rotace a druhý rozdíl ( to si ale moc jistý nejsem) je ve tvaru nožů. Dost často jsou to pérové nože s velmi malou vodorovnou částí. Tedy neodškrabují zem , ale spíše prohrabávají.

Uživatelský avatar
Tom
Příspěvky: 8866
Registrován: stř črc 04, 2007 6:47 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Rotavátor "japonský" či "evropský" ?

#3 Nový příspěvek od Tom »

Rotační kultivátor je třeba to, co je na Vari. Tam o rotavátoru vůbec nemůže být řeč... Jinak osobně příznivcem rotavátorů nejsem.
Sháním veškeré možné i nemožné materiály týkající se Agrostroje Prostějov, jeho předchůdců i následovníků. Prospekty, ročenky, dobové fotky, informace, příručky,...
TomAgro@seznam.cz

bulll
Příspěvky: 31
Registrován: sob pro 10, 2011 6:18 pm
Bydliště: opava

Re: Rotavátor "japonský" či "evropský" ?

#4 Nový příspěvek od bulll »

no rotavator jak do jake pudy, zalezi na plose kterou s tim chces delat, doma mam polsky bomet a spokojenost, delam s tim zahradu na jare, kazdy rok provadim orbu 25cm a rotavator poustim do 20cm

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Rotavátor "japonský" či "evropský" ?

#5 Nový příspěvek od Antony30011 »

Mám vyzkoušenej rotavátor i kompaktor. Kompaktor je super, ALE musí být plocha kde se dá s traktorem rozjet a konec se začátkama nejsou 100%. Rotavátor na druhou stranu potřebuje nízkou rychlost a kraje jsou OK. Spotřeba atd je vedlejší téma. Na dvou polích jezdím kompaktorem, na dvou rotavátorem...

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Rotavátor "japonský" či "evropský" ?

#6 Nový příspěvek od ITS »

Antony sem vnesl nový název - kompaktor. Domnívám se, že je to odborný název pro tu kloubovou obludu s ocelovýma kolama s dvaceticentimetrovými špalky, která má radlici a sune se po každém velkém smetišti - tedy pardon - skládce odpadu.

Uživatelský avatar
zetorak jirka
Příspěvky: 4525
Registrován: ned pro 18, 2011 12:35 pm
Bydliště: Hajnice OKR: Trutnov

Re: Rotavátor "japonský" či "evropský" ?

#7 Nový příspěvek od zetorak jirka »

Domníváš se špatně, kompaktor není žádný noví název, ale mašina na spracování půdy třeba podmítka nebo příprava na setí.

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Rotavátor "japonský" či "evropský" ?

#8 Nový příspěvek od Antony30011 »

Ano, domníváš se špatně. Kompaktor je "lepší kombinátor" http://www.sapak.cz/traktor/Traktor/Fot ... 13.html#18

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Rotavátor "japonský" či "evropský" ?

#9 Nový příspěvek od Antony30011 »

A když sme u toho, chybí tu ještě tohle Obrázek

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Rotavátor "japonský" či "evropský" ?

#10 Nový příspěvek od ITS »

Tak Kompaktorem jste mě ubili.
Jen mě zajímá, jestli ten název je od kompaktnosti toho stroje, nebo že je za ním půda kompaktní, což by mě pěkně naštvalo. :smich:

Dobře, ale debata se měla vést o tom, jestli je rozdíl mezi stroji Asijskými a Evropskými. Minimální existuje ten rozdíl ve směru otáčení. A bavíme se o klasickém rotavátoru.

Uživatelský avatar
strafnik
Příspěvky: 622
Registrován: sob čer 13, 2009 2:28 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Rotavátor "japonský" či "evropský" ?

#11 Nový příspěvek od strafnik »

Paráda, opravdu jsme masivně odbočili...... vraťme se tedy k vhodnosti obou koncepcí rotavátorů do evropských podmínek, jestli náhodou šavlovitá konstrukce nožů "japonského" rotavátoru nedělá větší škodu na půdní struktuře než "L" nože "evropského" pojetí konstrukce. Mám na Aste možnost volit 3 rychlosti otáčení drážkové hřídele 453 – 799 - 1194 máte někdo zkušenosti se změnou ot.? Jak již bylo na počátku řečeno, otáčky pracovního vřetena jsou jedna z důležitých veličin......

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Rotavátor "japonský" či "evropský" ?

#12 Nový příspěvek od Antony30011 »

Co sem vysledoval já, tak L nože jsou do těžkých půd a šavle do lehkých až písčitých. Přiznám se, že nevím co maj v japonsku ale nesouvisej ty nože i se zeměpisnou polohou?

Uživatelský avatar
CB750
Příspěvky: 1486
Registrován: úte úno 09, 2010 1:35 pm
Bydliště: Senec

Re: Rotavátor "japonský" či "evropský" ?

#13 Nový příspěvek od CB750 »

Mám origo japan Rotovátor a tie nože sú menej náchchylné na namotávanie bordelu.
Otáčky minimálne pre tvrdú zem stredné do ťažkej pôdy a na vysokých vyrábam púder.
Keď ste už neúspešne vyskúšali všetky možnosti, prišiel čas prečítať si návod.

Uživatelský avatar
strafnik
Příspěvky: 622
Registrován: sob čer 13, 2009 2:28 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Rotavátor "japonský" či "evropský" ?

#14 Nový příspěvek od strafnik »

Abych to ještě upřesnil. Mám zkušenost s rotavátorem za Mini-075 s klasickými L noži. Při vhodném nastavení hloubky se dá velmi úspěšně použít jako plečka. L nože podřežou plevel. Má to výhodu pokud je kořenový systém plevele hustý a půda není vyschlá nedojde k hrnutí jako na pasivní plečce. U šavlových nožů japonského rotavátoru takové využití snad ani není možné, nebo se mýlím? Tam patrně dojde k rozsekání na kaši?

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Rotavátor "japonský" či "evropský" ?

#15 Nový příspěvek od DYK »

Je otázka, jestli to, co se točí proti jízdě je rotavátor a je otázka zda to má stejné pracovní otáčky jako rotavátor. Lnože jsou většinou popisovány jako vhodné do lehčích půd, kopinaté (tam, kde nůž není do pravého úhlu) pak do půd těžších. Pravoúhlé nože víc narušují kapilarytu půdy, ale z toho bych tak nějak velký problém nedělal, ta se obnoví celkem rychle. Fotka od Antonnyho, to jsem viděl jako součást secího stroje Amazone, kdy se s tím dělalo v hrubé brázdě a ta secí mašina dělala vlastně tři operace najednou. Připravila půdu, zasela a zavláčela. Jenže dnes se po polích prohánějí většinou kombinátory, které hrubou brázdu nedělají a lze hned sít, nebo ještě lépe, kombinátor hned zaseje zelený hnojení. Dokonce si myslím ale si nejsem jist, že pro setí obilovin dnes není žádoucí nějak zvlášť hluboká příprava zeminy aby se nemuselo hnojit velký "objem" půdy, což kombinátory plní asi dobře. Jenže zase píšu o něčem jiným.
Tak tedy, rotavátory (horizontální) se podle mne vždy točí po směru jízdy. To, co se točí proti se jmenuje jinak a snad i slouží pro trošku jiný účel. A tvary asijských nožů? Je fakt, že je mají úplně odlišné ale proč vlastně, to nevím. Jo a taky co vidím ta videa s asie, tak snad všude mají zeminu jako jemný písek, mouku nebo nevím co už.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Odpovědět

Zpět na „Polní technika“