Pluh PN 252

pluhy, kultivátory, brány, bramborářská technika , secí stroje, ...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4435
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Pluh PN 252

#106 Nový příspěvek od Peter768 »

Mam ten starší typ, ktorý má privarené k rámu jednoduché oká na tú hriadel. Tam kde sa dáva tretí bod mám rádius.
Zajtra dám foto.

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3119
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Pluh PN 252

#107 Nový příspěvek od Ursus 73 »

Peťo, tiež mám ten typ pluhu čo spomínaš ty a mám to takto:
Z ľavej strany mám privarený taký "oblúk" z pásoviny, ten iste nebude original :tyty:
Ale na strednej fotke vidno tú obímku, (prstenec) ktorá je posuvná. Z jednej strany ju zaisťuje ten privarený držiak a z druhej (vnútornej) predĺženie pásoviny "šibenice", viď foto... a prstenec mám len jeden :ano:
Obrázek Obrázek Obrázek
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4435
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Pluh PN 252

#108 Nový příspěvek od Peter768 »

Ahoj :friends:
Ďakujem. Tak to je ono, čo som myslel. Ešte to musím premyslieť ako to spravim.

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Pluh PN 252

#109 Nový příspěvek od rosch8 »

Koľko je dĺžka tej založenej hriadele co ide do ramien?
Od osadenia po osadenie pre guľové konce ramien... alebo celkovú dĺžku..

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4435
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Pluh PN 252

#110 Nový příspěvek od Peter768 »

Celková dĺžka 715mm. Z každej strany je opracovaná -50mm na priemer 23mm.

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3119
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Pluh PN 252

#111 Nový příspěvek od Ursus 73 »

U mňa dĺžka "šmatlavej hriadele" 710mm (trochu zle sa to meria)
Od osadenia po osadenie je 605 mm.
Obrázek Obrázek
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4435
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Pluh PN 252

#112 Nový příspěvek od Peter768 »

Páni, aké používate skrutky na tento pluh? Myslím na montáž ostria a odhrňovacej dosky.
V návode sú skrutky písané M16. Ja som tam mal nejaké M12ky, také som aj kúpil a musel som ubrať z výšky hlavy -3mm aby mi pasovali do osadenia. Otvory v hlave pluhu sú ale veľké...akokeby na tie M16ky.
M16ky sú na hlavách, čo drží plaz hlavu spolu so stĺpnicou.
Hodte keď tak link
Ďakujem :)

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3119
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Pluh PN 252

#113 Nový příspěvek od Ursus 73 »

Peťo, na dosky a lemeše (ostrie) tohoto pluhu patria "plužáky" skrutky M12 https://www.agrodielyvyder.sk/granit-sk ... eeEALw_wcB
samozrejme príslušnej dĺžky. Čo si pamätám, tak na všetky tieto klasické (rámové aj trubkové) Roudnické pluhy sa tieto "plužáky" M12 používali tak na dosky ako aj na montáž ostria :ano: . Ak tie hlavy skrutky prečnievali tak sme ich zbrúsili flexou dorovna.
V tom návode k PN 252 bude asi chyba :zapomel:
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4435
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Pluh PN 252

#114 Nový příspěvek od Peter768 »

Jožko, to všetko viem, aj som kúpil M12ky! Len som z hlavy šróbu ubral -2,5mm až -3mm. Netreba brusiť flexou. Nesedí mi to s dierami v hlave...tam su diery ako svet :D Zložiť sa to dá, len vtedy tie šróby neboli asi normalizované.

lapav
Příspěvky: 552
Registrován: stř říj 22, 2008 4:41 pm

Re: Pluh PN 252

#115 Nový příspěvek od lapav »

Ahoj,
Pluh PN 252 byl za traktor 25K ?

ibanez5
Příspěvky: 1593
Registrován: sob kvě 31, 2014 8:34 am
Bydliště: Kousek od 3nce

Re: Pluh PN 252

#116 Nový příspěvek od ibanez5 »

Ahoj. Kdysi jsem někde četl nějakou příručku,že pluh pn 252 byl vyrobený přímo za Zetor 25 K. ;-)
„Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe."

Uživatelský avatar
Ursus 73
Příspěvky: 3119
Registrován: ned úno 22, 2009 10:18 pm
Bydliště: Hlohovec

Re: Pluh PN 252

#117 Nový příspěvek od Ursus 73 »

Peťo, ony tie diery v hlave pluhu nikdy neboli moc presné, :tyty: predsa len je to dáky odliatok. Ktovie, možno to ešte niekto upravoval, možno je to časom kus vyhrdzavené :-/. V každom prípade je to pluh, tam sa to nikdy nemeralo na milimetre....
Keď sme aj dakedy v práci menili "železá" alebo dosky na pluhoch (päť aj sedem radličné, ťahala to trebárs Škoda 180, presné označenie pluhu už neviem) postup bol taký, že skrutky som vypálil autogénom :ohen:, železá sa zrazili dole kladivom, namontovali sa nové alebo dobré (nakované) ostria a ak skrutky prečnievali, zbrúsili sme ich hlavy dorovna aby neprečnievali....
A ak tam máš tie diery ozaj veľké, použi plochú podložku a vybavené :chytry:
"Mám skutočnú túžbu dokončiť všetko, čo som začal. Táto skutočnosť ma často privádza k problémom." (N. Tesla)

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4435
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Pluh PN 252

#118 Nový příspěvek od Peter768 »

Ahojte. Tak konečne som dokončil GO pluhu. V skratke napíšem čo som s ním robil:
Kompletná rozborka = odbrúsiť všetky zvary (bol pozváraný úplne všade)
Všetky skrutky na ráme boli M16. všetky som musel odrezať... následovalo vyvarenie a obrúsenie hrán kde boli zvary aby to pekne vyzeralo...samozrejme pieskovanie
Zadná stĺpnica bola natiahnutá 18mm, zohnal som aj autogén, ale nakoniec som ju dal do pôvodného stavu za studena. (Začal som nahrievať a prišla búrka, tak som mal pauzu a už sa stmievalo, tak len tak som skúsil a išlo to. ťažko ale išlo, trocha som pokrútil 80mm účko :vysmech: )
Vyrovnával som aj zalomenú hriadeľ, čo ide na ramená, tá bola na oboch koncoch riadne ponaťahovaná
Všetky diery v ráme boli 18mm a skrutky M16. Tak som objednal nové M18ky licované a pasovali pekne. Šikmú speru čo ide dole na rám som dal na čap fí20mm. Ten som privaril k rámu. Predtým to bolo na šróe a predsa privarený čap sa nepohne. Hore som tiež vyrobil 18ku čap.
Predné uši čo držia zalomenú hriadeľ boli riadne vybité. Tak mi kamarát vyrobil nové, s tým, že do pravej stĺpnice som musel vyvrtať 18mm dieru, a ten predný spojovací diel do tvaru U som nadvaril o 90mm a dal tam tiež 18mm dieru a stiahol šróbmi. Toto riešenie s demontovateľnými ušami je podľa mňa lepšie, lebo ak chcete demontovať zalomenú hriadeľ, tak nemusíte rozoberať celý pluh. (predtým boli tie uši navarené) Samotnú zalomenú riadeľ som musel vyvariť, bola vydratá od úší. Nové "uši" sú široké 15mm, takže tak rýchlo nevyderú hriadeľ. Na hriadeľ som dával nové trubky na poistenie proti posuvu po hriadeli. Pluhové šróby som upravoval, stáčal som hlavičky aby netrčali. Je viac výrobcov a druhov, takže ak natrafíte na dobrý máte menej roboty. Niekto tam navaril na tretí bod uši, aby to zapojili na Z4011, tak som to tam zatoal nechal, ale ak dám na hrdrauliku výstuhu tretieho bodu čo ymyslel Bellian, tak to budem môcť zapnúť do origo dier. Základ bol Body plnič a na to Alkyton. Myslel som, že to bude menej roboty, a že to bude rýchla GO. No zabralo to veľa času. Pre info, čo to sálo: pieskovanie=35€, farba=50€, šróby=50€, lemše - to si už nepamätám. Nejaké foto:
Pred:
Obrázek
Po GO:
Obrázek


A tu niečo z opravy:
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Obrázek

Obrázek

Obrázek

ibanez5
Příspěvky: 1593
Registrován: sob kvě 31, 2014 8:34 am
Bydliště: Kousek od 3nce

Re: Pluh PN 252

#119 Nový příspěvek od ibanez5 »

Peter nádherná práce 8) 8) 8)
„Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe."

Uživatelský avatar
MAGNUM
Příspěvky: 434
Registrován: čtv led 31, 2008 7:00 pm
Bydliště: okr.Piešťany

Re: Pluh PN 252

#120 Nový příspěvek od MAGNUM »

:friends: ... 8)
krásna robota...klobuk dolu...orginál je orginál...budeš spokojný... 8)
bola už aj skušobná orba?...
prosim ťa kde dávaš pieskovať...či si doma pieskuješ sám?(posunieš mi kontakt ak to nieje tajné... :) )
Dík za info...
"když hlava myslí,ruce se jenom hrají"

Odpovědět

Zpět na „Polní technika“