Pluh PN 252

pluhy, kultivátory, brány, bramborářská technika , secí stroje, ...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Libor_P
Příspěvky: 186
Registrován: sob pro 26, 2009 7:07 pm
Bydliště: Lysá nad Labem

Re: Pluh PN 252

#76 Nový příspěvek od Libor_P »

Ahoj kolegové,

děkuju za rychlé odpovědi. Za výkres nebo fotku s kotami budu velmi rád. Kdyby se to podařilo v nějaké historicky krátké době, tak bych držák udělal přes zimu. Stačí mi ten držák (ten hlavně) a objímka (délka, rádius udělám podle otvorů v pluhu). Původní krojidlo, jak jsem psal, mám - musel jsem kvůli němu koupit další pluh a pak jej dál prodat...

Pluh PN 252 má nastavování záběru přední radlice (posouváním klikové hřídele v objímkách), což jeho následovníci - pluhy z kulatých trubek - neměli (ti následovníci - snad je to měkké i na konci dobře). Je to výhoda, neboť pluh jde nastavit podle rozchodu kol traktoru a seřídit tak, aby pluh jel za traktorem a ramena hydrauliky se držela souměrně, i když jsou povolené boční napínáky, čímž se odstraní boční tah na traktor. Traktor pak jede v brázdě rovně a nemá sklon ke stáčení, což je často vidět při orbě - řidič pak musí mít natočená přední kola. U těch trubkových pluhů (2 PN 30, 2 PN 35 atd...) se správně má podle pluhu nastavit daný rozchod kol traktoru, což je pracnější. Modernější pluhy z hranatých trubek řady Privat už nastavení záběru první radlice měly - ty mají novější systém seřizování, který se používá dodnes a funguje bezvadně (pokud nejsou velké vůle v čepech).

Děkuji za ochotu!

Libor

mastnacek
Příspěvky: 6979
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Pluh PN 252

#77 Nový příspěvek od mastnacek »

Libore, nekde mam zkresleny rozmery na drzaky i krojidlo ale myslim ze rosch to ma zkresleny uz pro vyrobu. Kdyby ne tak to muzu nekde vyhrabat.

Libor_P
Příspěvky: 186
Registrován: sob pro 26, 2009 7:07 pm
Bydliště: Lysá nad Labem

Re: Pluh PN 252

#78 Nový příspěvek od Libor_P »

Ahoj,

jen pro upřesnění: potřebuji rozměry dvou dílů - objímky a držáku krojidla, které drží slupici krojidla na rámu - právě tyto díly je vidět na tomto obrázku.

https://postlmg.cc/YvyPGGR0

Kompletní krojidlo, tedy slupici, rameno i kotouč s nábojem mám. Odpoledne, dostanu-li se domů za světla, udělám foto.

Ještě jednou děkuji za ochotu.

Libor

mastnacek
Příspěvky: 6979
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Pluh PN 252

#79 Nový příspěvek od mastnacek »


Libor_P
Příspěvky: 186
Registrován: sob pro 26, 2009 7:07 pm
Bydliště: Lysá nad Labem

Re: Pluh PN 252

#80 Nový příspěvek od Libor_P »

Ahoj,

děkuju. Vidím, že je to odlitek. Ale myslím si, že v mém případě asi nejjednodušší cesta bude to vyrobit na frézce, aby se to přiblížilo originálu.

Roschi - jak bys to vyráběl Ty?

Jinak - tady je pár obrázků "mého" krojidla. Ten držák je patrně z jiného pluhu, protože nesedí na rámu - má vůli v osazení pro rám - je to vidět na jedné z fotek.

https://pavlistal.rajce.idnes.cz/Krojidlo/

Díky

Libor

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Pluh PN 252

#81 Nový příspěvek od rosch8 »

asi tiez iba freza ostava. klasika. Ono na stovky to nemusi byt, takze by to malo byt vyrobitelne vcelku v pohode.

Libor_P
Příspěvky: 186
Registrován: sob pro 26, 2009 7:07 pm
Bydliště: Lysá nad Labem

Re: Pluh PN 252

#82 Nový příspěvek od Libor_P »

Ještě prověřuji možnost výroby odlitku z tvárné litiny ve slévárně - mám tam dobrého známého. Na to by byl potřeba orignál držáku, aby bylo možné to ručně zaformovat bez výroby modelu. Uvidíme, jaké budou možnosti.

RadekP
Příspěvky: 17
Registrován: pon zář 30, 2019 7:21 am
Bydliště: Jičín

Re: Pluh PN 252

#83 Nový příspěvek od RadekP »

Chtěl bych vás požádat o informaci, zda se jedná o pluh PN 252. Trochu mě mate ta sklopná klička - v manuálu a na obrázcích jsem vždy viděl dvě pevné a rovněž ten "řezací hrot" jsem na žádném obrázku neviděl. Je to klasický pluh, nebo je určen na nějaký typ půdy? (Někdo tu kdysi uváděl v popisu k nějakému příspěvku či fotce, že se dle radliček pozná, zda je na lehčí či těžší půdu).
Obrázek
Obrázek
Obrázek

bigfavo
Příspěvky: 29
Registrován: čtv zář 12, 2019 7:04 am
Bydliště: Bardejov

Re: Pluh PN 252

#84 Nový příspěvek od bigfavo »

Zdravim, doriesili ste niekto vyrobu toho drziaka krajadla na pluh?

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5433
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Pluh PN 252

#85 Nový příspěvek od thovt »

Není co řešit je tam třmen ze šroubů.

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Pluh PN 252

#86 Nový příspěvek od rosch8 »

thovt: je tam odliatok.
Vyroba doriesena:

tu je vytlacene z 3D tlaciarne dvojdielny model na zaformovanie do piesku a hotove odliatky:

Obrázek

bigfavo
Příspěvky: 29
Registrován: čtv zář 12, 2019 7:04 am
Bydliště: Bardejov

Re: Pluh PN 252

#87 Nový příspěvek od bigfavo »

Moja prva orba v zivote, traktor iseki tu 237 2wd, dotazeny vpredu 80kg zavazim, v zadnych kolesach cca 150kg. S pluhom som maximalne spokojny. Ostria a drziak krajadla od rosch8.
https://m.youtube.com/watch?v=yPfcXgbyGEE

Uživatelský avatar
brano936
Příspěvky: 175
Registrován: stř lis 09, 2016 6:23 pm
Bydliště: Trnava

Re: Pluh PN 252

#88 Nový příspěvek od brano936 »

Pekná robota 8) Ja sa tiež chystám na výmenu ostria od Roscha, teraz je tam ani neviem z čoho a ako vidím, popremýšľam aj nad krojidlom, robí to peknú robotu. Ešte mi treba zohnať jednu odvalnicu, nakoľko jedna nie je originál PN, ale či sa mi ju podarí niekde zohnať... :zapomel: Inak, môže mi nejaká dobrá duša zmerať tie odhrnovacie pásky na odvalniciach? Premýšľam že by som ich tam dorobil. :)

bigfavo
Příspěvky: 29
Registrován: čtv zář 12, 2019 7:04 am
Bydliště: Bardejov

Re: Pluh PN 252

#89 Nový příspěvek od bigfavo »

Tie pasy som vyrabal z pasoviny ale rozmer neviem nesom teraz doma

trupka
Příspěvky: 410
Registrován: sob dub 25, 2009 8:30 pm
Bydliště: liptov

Re: Pluh PN 252

#90 Nový příspěvek od trupka »

Potreboval by som vediet ake ma tento pluh rozmery(hlavne vysku a dĺžku),mam nejaku prirucku ale tam to nepíšu. Nasiel som si jeden cez dva okresy ak by vosiel do renaul kangoo, nalozenie moze byt problem 260kg.
spotreba... koľko nalejem, toľko zožerie

Odpovědět

Zpět na „Polní technika“