Nastavení pluhu na orání

pluhy, kultivátory, brány, bramborářská technika , secí stroje, ...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mazhor
Příspěvky: 840
Registrován: úte srp 17, 2010 8:09 am

Re: Nastavení pluhu na orání

#1351 Nový příspěvek od mazhor »

Na videu pracuji v lehke piscite pude. Kdo vi, jak by to fungovalo v jilovite, plne kameni.

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení pluhu na orání

#1352 Nový příspěvek od Antony30011 »

Špatně jako většina strojů, proto se tam nepředvádí :D

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Nastavení pluhu na orání

#1353 Nový příspěvek od DYK »

Prosím vás, můžete mě někdo vysvětlit, jak a k čemu funguje ta zalomená věc s klikou na roudnickém trubkáči? Vysvětlujte to prosím jako debilovi, protože něco se o tom zde ve vlákně už píše z roku 2015 jenže já to moc - vůbec nepochopil. Kdy, kam a proč s tím manipulovat. Když se to chová tekto, tak se musí tam a když jinak tak naopak. Prostě jsem to dodnes pořádně nepochopil, no.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
cont33
Příspěvky: 3250
Registrován: úte říj 21, 2008 10:11 pm
Bydliště: Trenčín

Re: Nastavení pluhu na orání

#1354 Nový příspěvek od cont33 »

http://img23.rajce.idnes.cz/d2301/13/13 ... ages/5.jpg


toto by k tomu nastaveniu mohlo pomôct.... Nie????
ak niekto niečo chce tak pisať na cont7133@gmail.com Už tu niesom. V poslednom čase zaberá miesto každý príspevok.

Uživatelský avatar
pavolmakys
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv led 01, 2009 12:56 pm
Bydliště: Žilina

Re: Nastavení pluhu na orání

#1355 Nový příspěvek od pavolmakys »

DYK:
1.Lomena tyc svojim tvarom umoznuje zmenit polohu pluhu voci traktoru v pozdlznom smere. To znamena ze sa jej otacanim meni uhol pluhu voci traktoru v pozdlznom smere. Uplne sedliacky povedane, meni sa uhol ako ked mas zapnutu dvojkolesovu vlecku a zabocis s traktorom, meni sa uhol oja voci traktoru.

2. Ak ti je prvy bod jasny, mozem pokracovat s tym ze na co je to dobre. Pluh je v pozdlznom smere stabilizovany plazom, teda ak ma ist pluh co najlahsie dopredu, je idealne ak ide v smere v ktorom sa sam stabilizoval pomocou plazu. Kedze ho mas ale uchyteny v trojbodovom zavese, mozes ho akokeby "znasilnovat " a vnucovat mu iny smer ako by chcel on. Ak je to len malo, tak sa len viac opotrebovava plaz, vymackavaju sa capy atd. Ak je to viac, prejavi sa to vyraznejsim opotrebovavanim a v konecnom dosledku aj tym, ze odrazu zacne pluh riadit traktor. Jednoducho pluh tlaci traktor predkom do alebo von z brazdy. Typickym prejavom potom je ze orac vytoci predne kolesa aby smeroval traktor tak kde chce ale pluh ho tlaci inde. Toto protiposobenie samozrejme je na ukor tahovej sily, takze traktor ide tazko, hrabe a da sa povedat ze to je cele taky maly porod.

3. Ako sa dozviem ze mam polohu pluhu spravnu?
Samozrejme prvym predpokladom je ze ta nikde netaha, teda mozes orat s rovnymi kolesa, pripadne aj pustenym volantom. Myslim ze vascina oracom sa s tymto uspokoji a neriesia viac. To vsak neznamena ze je to nastavene najlepsie ako to len moze byt.

4. Ak sa chces presvedcit, ze pluh naozaj iba tahas smerom dopredu a nijako mu nevnucujes inu polohu ako by chcel on, povol sponovaky na spodnych ramenach. Skusenost zo zivota ale aj tu s fora je taka, ze vascina pouziva sponovaky spodnych ramien na nastavenie zaberu prveho telesa, a po ich uvolneni ich hodi do jednej alebo druhej strany a zaber prvej hlavy sa zmeni. Preco? Je to preto, lebo si umoznil pluhu sa najst ten uhol voci traktoru ktory chce on. Ak si si vsimol, mozno nie, ramena pluhu so navzajom tak, ze tvoria lichobeznik. Tym chcem povedat, ze vzdialenost ramien od seba pri uchytoch na traktore je mensia ako vzdialenost pri uchytoch na naradi. Toto je cielene vyuzivane hlavne pri pluhu. Ono to nieje moc vidno, ale ked uvolnis sponovaky a budes pohybovat pluhom od jedneho kolesa ku druhemu, nebude sa pluh iba vysuvat na stranu ale bude ho aj natacat (ako to oje pri vlecke).

5. Nastavenie. Vsetky smery su pri pohlade zozadu na pluh a traktor.
Ak uvolnis sponovaky a hodi ti ramena aj s pluhom smerom ku lavemu kolesu tak to znamena, ze pluh chce ist do polohy, ze zadok pluhu chce byt viac vlavo. Ak chce ist zadok pluhu do lava, musis lomenou hriadelou docielit tento stav, teda tocit s nou v tom smere, aby lavy cap pluhu na lomenej hriadeli isiel dozadu, prec od traktora, pravy dopredu, ku traktoru. Vsimaj si polohu pluhu, ci si dociel to natocenie (zadok pluhu do lava) ako si potreboval. O spravnosti ze si na dobrej ceste sa presvedcis tak, ze pluh sa na ramenach musi tahat ku pravemu kolesu. Mas k dispozicii plne natocenie hriadele, teda , ze cap prejde od pozicie uplne dozadu (co najviac ku hlavam) az do pozicie uplne vpredu (dopredu, smerom od pluhu).
DYK: AK DOCIELIS STAV, ZE SA TI POLOHOU HRIADELE MENI POLOHA RAMIEN, NATOCIS HRIADEL TAK, ABY PRVA HLAVA BRALA TOLKO KOLKO TREBA. teda, LOMENOU HRADELOU BY SA SPRAVNE MAL NASTAVOVAT ZABER PRVEJ RADLICE.. Nasledne pritiahnes sponovaky tak aby mal pluh iba maly vykyv, teda nedotahovat ich uplne na fest, ale ani nie je dobre aby boli uvolnene prilis. Pri orani v kopci ked je pluh zdvinuty by mal inu polohu ako ked sa zaorie. Bude to velmi krivit pociatky brazd.

6. POZOR.
Ak to nebude niekomu fungovat, su len dve moznosti. Bud nepochopil princip, a toci opacne ako by mal, ALEBO, nie je uchyt pluhu vhodny pre dany traktor, pripadne je pluh poskodeny opotrebovanim alebo nejako ohnuty. V oboch pripadoch sa to da overit tak, ze ak sa poloha ramien vychylenych do jednej strany nijako nemeni pri otacani hriadele, vyskusam obe krajne polohy hriadele. Ak pri oboch krajnych polohach hriadele je pluh hodeny do jednej strany a nijako sa jeho poloha nemeni, tak to bude konstrukcny problem, bud na pluhu (extremne zodrate plazy, ohnuty pluh, atd.), alebo na traktore (nerovnaka dlzka ramien, krivo navaren uchyty atd.)

7. POZOR II
Skusenost 1.
Nechcem to komplikovat, ale zazil som osobne pripad, kedy som s uvolnenymi sponovakmi nemohol orat, pluh si robil co chcel. Raz bol v pravo, raz bol v lavo. Bolo to ale oranie prerastenej luky a velmi plytko. Musel som ho pevne zafixovat. Teda odporucam robit vyssie spomenute pokusy povedzme na zemiakovisku a s hlbkou aspon polovicu co umoznuje pluh. Ale hlavne, DAJTE SI NA TO CAS. NETRABE SA PONAHLAT A TREBA KONAT SYSTEMATICKY.
Skusenost 2.
Mal som kedysi roudnicky hranaty trojak. Mal som ho nastaveny tak, ze ma nikde netahalo, a zaber prvej radlice som mal nastaveny pravym sponovakom. Traktor isiel ale velmi tazko.Orat sa dalo iba na jednotke. Raz som oral po dazdi, no bolo to trapenie, co ma vsak donutilo s nad tym zamysliet, bol jav, ze pri tom ako traktor hrabal tak ho pluh normalne vytiahol z brazdy. Oral som proti kopcu, tak to bolo aj preto, ale bola tam bocna sila ktory by nemal byt prilis velka, ak nie nulova, hlavne v pripade ak ma pluh zaber presne tolko kolko mate medzi zadnymi kolesami. Tak som potom vysiel na luku, a tocil s nastavenim pluhu a tocil, ked nezabral jeden smer tak do druheho az na krajne polohy. O odrazu som to pochopil. Otocil som este pravy cap na pluhu aby som docielil rovnomernejsiu polohu ramien voci traktoru a vysledkom bol fakt, ze som oral na dvojke len taky fukot.
Zetor 5645 (motor 69O1+tazka naprava)

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Nastavení pluhu na orání

#1356 Nový příspěvek od DYK »

Tak, traktor Zetor 5611 jede v brázdě rovně, není potřeba korekce vytočením kol ani do prava ani doleva. Teď už snad jen třošku dořešit záběr první radlice. Tahám roudnický trubkáč 4x25. Ladit se dá jen levá strana, pravý čep je napevno.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
pavolmakys
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv led 01, 2009 12:56 pm
Bydliště: Žilina

Re: Nastavení pluhu na orání

#1357 Nový příspěvek od pavolmakys »

DYK:
Mas povolene sponovaky? Ak hej a sedi ti zaber prvej radlice nemas co riesit. Ak nemas, povol ich a uvidis. CI mas lomenu hriadel alebo ten system co mas ty je jedno, princip je rovnaky. Ak sa ti da pluh po uvolneni sponovakou ku lavemu kolesu, znamena ze koniec pluhu chce ist vlavo, teda musis lavym capom pohnut tak aby isiel koniec pluhu dolava, ted posunut lavy cap dozadu, prec od traktora. Dovtedy, dokial ramena nezacnu ist opacnym smerom a zaujmu polohu aby prva hlava brala tolko kolko ma.
Ak pojde pluh doprava, tak bude vsetko opacne ako som pisal.
Zetor 5645 (motor 69O1+tazka naprava)

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Nastavení pluhu na orání

#1358 Nový příspěvek od rosch8 »

Posli foto toho ľavého naszavovacieho prvku excentri kého čapu. Na píšem ti ktorým smerom máš točiť, aby si zmenšil záber prvej radlice.

Uživatelský avatar
pavolmakys
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv led 01, 2009 12:56 pm
Bydliště: Žilina

Re: Nastavení pluhu na orání

#1359 Nový příspěvek od pavolmakys »

Chuck77>
Chuck77 ma poziadal o reakciu na nastavenie pluhu typu privat roto.
Treba zacat standartne, co popisuju vsetky video o obracakoch. Rovnaky tlak v pneu, spravnu rozchod vpredu a vzadu a hlavne, nastavit rovnaku vysku zadnych ramien. Ramena zafixujem sponovakmi symetricky voci traktoru. Dalej pokracujem tak, ze sa snazim vyorat 1 brazdu zadnym pluhom, aby som nasledne nastavoval pluh uz ked je traktor jednym kolesom v brazde. Ked uz traktor vojde do brazdy, ako prve nastavujem aby bol pluh vodorovne v priecnom smere, ked je traktor nakloneny, nasledne nastavim aby bol vodorovne v pozdlznom smere, teda brali vsetky hlavy rovnako. Nasledne povolim sponovaky a sledujem a doladujem aby nebol pluh vytlaceny do niektorej s krajnych poloch, teda aby neboli ramena odtlacene ku kolesam. Toto sa na privatoch robi vonkajsou skrutkou. Ak sa mi podari ako tak nastavit spravny zaber prvej radlice, ale ramena su velmi vyhode mimo symetricku polohu, doladujem ich polohu vnutornou skrutkou. Bohuzial, na privatoch je to nestastie, ze si ak pohnete vnutornou skrutkou, zmenite si uhol pluhu voci traktoru, a moze sa stat ze ramena pri ovolnenich sponovakch sa pohnu inde nez ste predpokladali. Takze bud doladovat postupne, pohnem vnutornou, potiahnem dva metre a pozrem co ramena urobili, ak ich vyhlo inde nez som chcel, vratim ich spat vonkajsou az je opat spravny zaber prvej radlice a skontrolujem ci su ramena symetrickejsie. Ak je to lepsie ale nie uplne dobre pokracujem tymto systemom dalej.Ak je to horsie, tocim s vnutornou opacne, lebo som sa pomylil, doladim vonkajsou atd.
Vsetko plati ak pluh vyorie priblizne tolko co je medzi kolesami, ak je to vyrazne menej alebo viac, pravdepodobne by bol idealnejsi stav neymetrickeho postavenia ramien a co je horsie, v jednom aj v druhom smere to musi byt na opacnu stranu, tu uz pravidlo o len troche povolenych sponavakoch neobstoji. Ale to je trochu iny pribeh. Myslim ze ani CHUCK77 so svojim trojakom , teda 3x35 nemusi moc riesit. Neviem kolko je pri jeho traktore medzi kolesami, ale o moc viacej ci menej ako tych 105cm to nebude. To len poviem jedno pravidlo. Ak su sponovaky volne,ramena symetricke a aj pri tomto nastaveni traktor niekde taha, tak symetricke postavenie ramien nie je vhodne.
Zetor 5645 (motor 69O1+tazka naprava)

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15665
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Nastavení pluhu na orání

#1360 Nový příspěvek od oco13 »

Po vela vela rokoch sa vraciam (chcel by som) k oraniu záhrady jednoosákom :typek: Pozemok je do oblúka a ja som už zabudol ako som to volakedy robil aby mi to oralo do zákruty. Klasickým štvorkolákom som to proste znásilnil a po troch brázdach už som mal normálny trojuholník. :typek:
Má niekto nejaký nápad? mňa napadá len povoliť vymedzenie pluhu aby sa viac natáčal do strán.

chuck77
Příspěvky: 2491
Registrován: stř led 29, 2014 1:23 pm
Bydliště: ZR

Re: Nastavení pluhu na orání

#1361 Nový příspěvek od chuck77 »

Díky Pavle 8) ...Je vidět, že umíš :) ....
Teď, teď, teď tu byl. Museli jste se potkat.

Uživatelský avatar
Michal(zetor)
Příspěvky: 4190
Registrován: stř pro 12, 2007 9:19 pm
Bydliště: Pardubicko
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení pluhu na orání

#1362 Nový příspěvek od Michal(zetor) »

Taky se sem přidám a rád se něco přiučím. Pluh nastavoval vždy děda ten to měl vše v malíku, ale on za dob statků a jzd toho naoral dost. Já ořu jednou ročně chvili a jen záhumenky :) V práci neořem, ale pouze rejpem v zemi... :smich:
No takže základní nastavení zapřáhnu pluh (ramena na traktoru a třetí bod i šponováky jsou různě rozštelovaný z jiných mašin) Postavím se na rovinu pluh srovnám na třetím bodu aby všechny radlice byli vodorovně se zemí. Potom v brázdě když je traktor nakloněný srovnám pluh příčně do roviny s terénem (štelovacím sloupkem na pravém ramenu traktoru) Kolečko na pluhu mám nastavený na hloubku cca kolem 20 cm. No a zkouším orat a zdálo se mě že přední radlice furt bere hodně (hází dost hlíny a zadní dvě radlice to nedohazovali (nezkusil jsem nejdřív tedy prodloužit třetí bod), ale šponovákama jsem pluh trochu stáhnu k právemu zadnímu kolu (takže jsem ubral záběr přední radlice aby tolik nebrala. Muže to takhle být?
Zkoušel jsem to na poli kde je v tom místě lehká zem šlo to krásně nikam mě to netáhlo. Takže jsem si to tam takhle nastavil doraz na paku abych věděl jak to poustět dolu furt stejně (regulaci jsem měl furt stejně na středu to je myslím smíšená zetor 6911)
No potom jsem jel orat zahradu sousedoj a tam to bylo uplně jiné (zklamalo mě to) byla tam teda těžší puda a bylo to trochu víc mokřejší. Pluh se choval nevim jak to popsat uplně jinak ten doraz co jsem měl nastavený tak to šlo málo do země mistama dobrý pak v prostřed to trochu vylezlo nahoru pak zas dál se zaoral víc. Tak jsem dal regulaci uplně dozadu k oknu a to šel pluh do země dost musel jsem ho držet na páce a doraz byl uplně jinak na páce zas nastavenej.

Tady je foto z nastavování na tom poli. Takhle si myslím že to oře pěkně a když mě to nikam netáhne není potřeba dělat víc ne?

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek


Ono na tomhle pluhu toho moc nastavit nejde....je to výráběný někde tady v čechách,ale vubec nevím kde co a jak. Jen tam je rok výroby 1991 to kupoval děda nové.
Jde akorát předělat čep levého ramena dopředu/dozadu, to je ale na záběr pluhu přece ne? Od jakžíva to máme v zadní díře což je větší záběr.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5429
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Nastavení pluhu na orání

#1363 Nový příspěvek od thovt »

Když nepereš s řízením tak je to dobře.
Ještě se vyrovnává se pluh podélně s terénem, to jsem se nedočetl.
Šponováky slouží pro převoz ,aby pluh nelítal dostran, na poli nejsou potřeba.
Pluh sám osobě orá rovně pokud je v dobrém stavu.
Pokud nedoklapí v těžší půdě tak ho mužeš trochu pustit pluh do země na pravou stranu.
Příčina muže být moc velký rozchod tudíž radlice nedoorává, pak to špatně klopí skývu.
Zvyšovat zaběr pluhu se nedá ten je dáný to určují radlice, zaběr pluhu jde pouze snižovat.
Praxi nastavuje radlice trochu do smyku tím se trochu zvýší zaběr ,ale je to spíše na škodu, je potřeba více síly a traktor musí být těžší když půda mokřejší přestává orat.

Uživatelský avatar
Michal(zetor)
Příspěvky: 4190
Registrován: stř pro 12, 2007 9:19 pm
Bydliště: Pardubicko
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení pluhu na orání

#1364 Nový příspěvek od Michal(zetor) »

No podélně s terenem to jsem psal to že jsem na rovině srovnal třetím bodem radlice všechny stejně nad zemí přední a zadní jakoby. Teď když koukám na tu fotku zezadu v brázdě tak by chtěl pluh srovnat příčně víc ho naklonit k pravé straně.
Ještě to tedy zkusím zítra povolit šponováky a nechat ho uplně volně jak se bude chovat, ale podle mě se jakoby víc zakousne do nezoraného a tím pádem bude hodně brát přední radlice a zadní to nedohoděj. No zkusím to a uvidím. Kdyžtak potom zkusím naklonit třetím bodem dozadu (prodloužit)
A zkusím orat tedy na Silovou regulaci.
Takže to není na větší záběr pluhu ten čep na levém rameni? Když ho mám ted v zadní díře tak přeci ten pluh se jakoby víc našrekuje do záběru? Jak ty řikáš víc do smyku do nezoraného :zapomel:

Uživatelský avatar
Michal(zetor)
Příspěvky: 4190
Registrován: stř pro 12, 2007 9:19 pm
Bydliště: Pardubicko
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení pluhu na orání

#1365 Nový příspěvek od Michal(zetor) »

Ještě poznámka ted jsem pročítal návod o pluhu Privat a tam píšou orat v poloze regulace P (polohová) je to správně?

Odpovědět

Zpět na „Polní technika“