Nastavení pluhu na orání

pluhy, kultivátory, brány, bramborářská technika , secí stroje, ...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
pavel sk
Příspěvky: 12729
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Nastavení pluhu na orání

#1786 Nový příspěvek od pavel sk »

Zaujímave ...

Uživatelský avatar
Lukashil
Příspěvky: 6540
Registrován: sob čer 27, 2009 11:35 pm
Bydliště: okr. Kutná Hora

Re: Nastavení pluhu na orání

#1787 Nový příspěvek od Lukashil »

Thovt ma asi na mysli ze u spicky musi byt zelko vyssi nez vzadu, pripadne pokud ne musi byt na spicku pluh, nebo opatren jeste dlatem.
Stydím se za tuto zem

paulo77
Příspěvky: 270
Registrován: stř bře 08, 2017 6:15 am
Bydliště: Znojmo

Re: Nastavení pluhu na orání

#1788 Nový příspěvek od paulo77 »

Lichoběžník má dvě strany rovnoběžné, předpokládám vrchní a spodní. A boční strany jsou různoběžné. Takže tohle asi thovt nechtěl říct nebo naznačit :-/

Uživatelský avatar
Lukashil
Příspěvky: 6540
Registrován: sob čer 27, 2009 11:35 pm
Bydliště: okr. Kutná Hora

Re: Nastavení pluhu na orání

#1789 Nový příspěvek od Lukashil »

Pardon mate pravdu :pistol:

A presto jsou zelka, jako treba na toho vogela mi privezli, ze predek oproti zadku zelka klesa do hloubky, tim muzu pluh naklopit rovnobezne s traktorem (nikoliv pozemkem) a zaorava uplne ciste hrach, jecmen, psenici, kukurici i soju
Stydím se za tuto zem

paulo77
Příspěvky: 270
Registrován: stř bře 08, 2017 6:15 am
Bydliště: Znojmo

Re: Nastavení pluhu na orání

#1790 Nový příspěvek od paulo77 »

Dneska jsem měřil pluh a ostří je třetinou na tělese pluhu. Tzn. 5cm na tělese a 10cm pod tělesem pluhu.

galOs
Příspěvky: 37
Registrován: sob lis 14, 2015 10:42 pm
Bydliště: hranice

Re: Nastavení pluhu na orání

#1791 Nový příspěvek od galOs »

Zdravím,

doma máme pluh dvoj radličný otočný, už se mi ho podařilo celkem seštelovat, aby trochu oral :D (viz několik stránek zpět). Ale teď mi ke spokojenosti ještě chybí hloubkové nastavení. Tedy hydraulika na traktoru není zetormatic (předchozí verze / jen dotěžovaní), ale nefunguje. Operně kolo je až u druhé slupice. Tj. výšku hlopubky pvního těleso si nastavuju/hlídám při řízení -> otrava. Mám možnost, přesunout kolo na uroveň přední slupice nebo mírně vpřed k traktoru (5cm). Pomohlo by to, nebo to je nedostatečné a je nutné operná kola přesunout ještě více k traktoru (jinačí řešení)? Díky

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5429
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Nastavení pluhu na orání

#1792 Nový příspěvek od thovt »

Přesunutí hloubkového kola na to nemá vliv , tahová síla traktora u závěsu má tendenci tahat vzhůru. pluh musí být podélně vyrovnán.
Z tvého popisu typuji že jsi oral za mokra, půdá má mnohem vetší odpor, půda na povrchu se chová jako houba když se tlačí více na hloubkové kolo(důsledek většího odporu půdy) snáze se zmáčkne u nehomogenní půdy. Takže je nevyhovuje obvod a šířka kola. Za vlhka hloubkové kolo plní svou funkci .

galOs
Příspěvky: 37
Registrován: sob lis 14, 2015 10:42 pm
Bydliště: hranice

Re: Nastavení pluhu na orání

#1793 Nový příspěvek od galOs »

hmm, díky za rychlou reakci.

Nějak jsem zapomněl dopsat, že pluh zahlubuje. Tj. nastavím na ramenech nějakou výšku a po čase to zahloubí. A musím hydraulikou přizvednout. Teoreticky jsou čepy pro uchycení ramen uloženy na excentru, takže nějaké nastavení je možné.

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Nastavení pluhu na orání

#1794 Nový příspěvek od rosch8 »

Hĺbku orby zosteľuješ tretím bodom. Keď ho predĺžilš, bude menej ísť do hĺbky.
Ak ho predĺžis dostatočne, tak hĺbkové kolo sa ti bude ledva dotýkať povrchu. Vtedy máš dobre zoradený pluh v pozdĺžnom smere.
V priecnom smere musí byť pluh vodorovne. To zostelujes stavitelnym zvislým ramenom.
A pluh musí byť v postavení za traktorom tak, že hrot prvej radlice musí byť na úrovni hrany predošlej brazdy a teda zarovno s vnútornou plochou zadnej pneumatiky, ktorá sa tiež opiera o bok brazdy.
To nastaviš tým excentrom na závesných čapoch ktore idu do ramien traktora.
Ak prvá radlica berie príliš veľa, tak musíš nastavit pluh tak, že zadok pluhu pootocis smerom ďalej od zoraneho. Pluh sa tak postaví mierne šikmo a bude mať snahu priblížiť sa k predošlej brazde, kde sa ob ovi pozdĺžny smer a zastabilizuje sa v tejto polohe. Keď to budeš mať nastavene, tak dotiahnes sponovaky tak, že tam necháš 1 cm volu.
Pozri toto moje video, pred koncom dokonca koleso je vo vzduchu. Pluh si drží hĺbku sám. Koleso sa iba tak odhaľuje potrave.
https://youtu.be/vixuVcStLI8

Uživatelský avatar
DanculSK
Příspěvky: 14515
Registrován: čtv pro 29, 2011 4:10 pm
Bydliště: ješková Ves

Re: Nastavení pluhu na orání

#1795 Nový příspěvek od DanculSK »

Super opísané 8)
.....AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI....

Kratky navod ako sem nahrať fotky
https://youtu.be/I5ymR1-wi70

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Nastavení pluhu na orání

#1796 Nový příspěvek od rosch8 »

Plánujem urobiť ešte túto jeseň video s kompletným nastavením pluhu aj s vysvetlením závislosti a silových pomerov. Bude tam teda aj,trocha teórie a potom všetko v praxi s rým, že ukážem a schválne zle nastavenia.
Rozmýšľam ci to budem komplikovať s prvou brazdou, lebo tam je nastavenie trochu iné. Asi nie, privela informacii by tam bolo q rozdielnych. Nebudem to komplikovať

Uživatelský avatar
Lukashil
Příspěvky: 6540
Registrován: sob čer 27, 2009 11:35 pm
Bydliště: okr. Kutná Hora

Re: Nastavení pluhu na orání

#1797 Nový příspěvek od Lukashil »

Rosh. To co rikas, mam overeno na tom 4radlicnem vogelovi a musim to vsechno potvrdit.
Ovsem na tom mem trojaku (par stranek zpet) to nefunguje, i kdyz zadni radlici dam od zoraneho nadoraz, zajede mi pluh za leve kolo.....
Stydím se za tuto zem

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Nastavení pluhu na orání

#1798 Nový příspěvek od rosch8 »

Môj pluh nechcel orat, strašne išiel do zeme. Al až tak, že mi po 3 metroch d ihlovy predné kolesá.
Nakoniec som si naštudoval problematiku a prišiel na to, že pluh je natiahnutý a ze radlice mieria do zeme a neexistuje nastavenie, pri ktorom by normálne oral.
Tak som ho musel rozobrat, opieskovat, vyrovnať autogenom a hydraulickým zdvihákom a poskladať. Odvtedy orie jedna báseň.
https://youtu.be/IxlgGTuSFSE

galOs
Příspěvky: 37
Registrován: sob lis 14, 2015 10:42 pm
Bydliště: hranice

Re: Nastavení pluhu na orání

#1799 Nový příspěvek od galOs »

No třetím bodem jsem se to snažil naštelovat, ale moc to nepomohlo. Snažil jsem měnit i úhel/sklon třetího bodu (traktor < pluh), ale stejně to pak přešlo ve velké roztáhnutí 3. bodu, že se pluh "zasekl" a nechtěl jít dolů, do požadované hloubky. Tak uplně nevím co stím. Samozřejmě pole je v mírném svahu, který se mění, takže příčné nastavení není uplně ideální.

Příští rok to ještě zkusím. Jaká je ideální poloha 3. bodu na traktoře vůči pluhu v požadované hloubce? Bez předku je psané, že by prodloužená linie měla směřovat před zadní kola, ale to se mi moc nezdá štastné. Jelikož sundávám návěs, tak můžů využít asi 5 pozic (víko hydrauliky + 4 pozice na bloku diferenciálu) uchycení 3. bodu

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5429
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Nastavení pluhu na orání

#1800 Nový příspěvek od thovt »

Zmenšení třetího bodu pluh půjde do země. Základní nastavení pluhu vodorovné nastavení, pak nastavíš spád asi 4mm k traktoru,

Mám pole v mírném stoupaní mám dva druhy půdy, někde pluh zajede někde né a né do země třetím bodem není možné dohnat.
Mám dvě hloubková kola jedno u zavěsu vpravo druhé vlevo na konci pluhu, orám na plovoucí polohu u hydrauliky.

Odpovědět

Zpět na „Polní technika“