Rotavátor

pluhy, kultivátory, brány, bramborářská technika , secí stroje, ...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
JardaCNC
Příspěvky: 2354
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Rotavátor

#16 Nový příspěvek od JardaCNC »

To to je tzv. zakladac travniku.
To jen jako rotavator vypada, ale je to neco jineho.
Takto rotavator nefunguje :-/

Zdd
Příspěvky: 70
Registrován: sob kvě 30, 2020 2:32 pm
Bydliště: vysočina

Re: Rotavátor

#17 Nový příspěvek od Zdd »

Dostal jsem pár kousků nožů z nějakého vari, či co to je a tak si říkám, že bych si vyrobil rotavátor na záhonky. Nože jsou spojené asi po třech, takže to stačí prostrčit nějakou osou - ocelovou kulatinou, hlazenkou, dva domečky, dvě ložiska na bocích, řetězovej náhon a motor. Všechno na to kromě domečků mám a za odpoledne by to bylo svařené, když nebudu řešit dizajn.
Ale díval jsem se na místní rotavátory a tak si říkám, jestli tyhle malé nožíky půdě nějak zásadně pomůžou. Používal bych to v sadu na kypření půdy kolem stromů, na záhonky a úhor mezi rybízy apod, tam kde se orat nedá. Kde se dá orat, tak samozřejmě orám. Pak to přejíždím bránami za jednoosým strojem, ale není to ono. A velký rotavátor za čtyřosý traktor se nedá použít kvůli nedostatku manipulačního prostoru.

ilustrační foto
https://www.mamtechnika.cz/IMGPRODUCT/p ... -42308.jpg

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Rotavátor

#18 Nový příspěvek od ITS »

Domky na kraji z toho udělají nepoužitelný bazmek. Uložení musí být uprostřed.

Zdd
Příspěvky: 70
Registrován: sob kvě 30, 2020 2:32 pm
Bydliště: vysočina

Re: Rotavátor

#19 Nový příspěvek od Zdd »

díval jsem se na velké rotavátory a mají ložiska na koncích, třeba tady
https://d46-a.sdn.cz/d_46/c_img_F_Z/edQ ... |jpg,80,,1

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Rotavátor

#20 Nový příspěvek od ITS »

Jasně, ale těmi nikdo nic neobjíždí ( jak chceš ty). Je to záležitost jen na pole, kde 10 až 15 cm neobdělaných v kraji nevadí.

Zdd
Příspěvky: 70
Registrován: sob kvě 30, 2020 2:32 pm
Bydliště: vysočina

Re: Rotavátor

#21 Nový příspěvek od Zdd »

jasný, myslel jsem, že tam je nějaký konstrukční problém, v tom případě bych dal ložiska do třetin záběru a mám volné kraje
a co ta hloubka záběru, bude to stačit ?

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Rotavátor

#22 Nový příspěvek od ITS »

To, co jsi dal na odkazu jsou nože pro rotavátor. Jsou určeny pro kypření zorané půdy. Do ničeho tvrdšího nezalezou a když tak po urputném boji stroje a pracovníka. Na takové ničení trávy "na úhoru" by asi byly vhodnější nože do plečky - ty jsou snad poloviční. Jen na škrabkání povrchu.

JardaCNC
Příspěvky: 2354
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Rotavátor

#23 Nový příspěvek od JardaCNC »

No hloubka zaberu - ber to tak, ze ty noze kdyz jsou pekne poskladane tak vlastne funguji jako ozubene kolo - prehnane - zaberove kolo - sipak. To kdyz se zakousne do zeme tak ma snahu jit pred a stale se z te hloubky dostalat nahoru.
Cim ho udrzis aby nejelo vpred a taky z te hloubky? No musis mit nejakou "brzdu". But ty sam (motor ma treba vykon 3konske sily a ty na to budes sam ( 3 kone : 1 vůl). Udrzis to?
Ne.
Pomuzes si radlickou co proore zbytek co nezkultivovaly ty noze.
OK.
Vetsinou uprostred. Pokud budes mit domecky vzdy v 1/3 - ok - budes mit dve radlice.
Ted sirka rotavatoru.
Co myslis ze dostava ten rotavator dolu - do hliny?
Ano je to jeho hmotnost. Ano budou tam noze, hridel, loziska, nahon, motor atd.
Bude to stacit? Mozna.
Pokud ne mas dve moznosti:
1 ubrat nozu - jenze stratis stranovou stabilitu a pak se nadres jak (uz jsem to zvire zminoval). Nejlepe aby jste byli dva.
Jeden vedl a druhy vyrovnaval. Ono to zas tak lehke neni. Zeptej se majitelu vari jak casto pracuji s uzounkym rotavatorem.
2 pridat hmotnost - jenze pak kor do tvrde ,ulehle , zatravnene hliny ti nebudou stacit ani ty dve brzdici radlicky.
S cim vetsi hmotnosti se zase nadres jak ten - to zvire. Nakonec zjistis ze ten ryl neni zas tak spatna vec.

A votom to je.

Zdd
Příspěvky: 70
Registrován: sob kvě 30, 2020 2:32 pm
Bydliště: vysočina

Re: Rotavátor

#24 Nový příspěvek od Zdd »

úhorem jsem myslel hlínu pod stromy, nebo mezi rybízy, kde neroste tráva, protože se pravidelně rotavátoruje, cca 1x za měsíc až dva - nechci tam plevel a neustále stříkat roundupem, jak se to dnes dělá, se mi také nelíbí - potřebuji tam nakypřenou půdu bez plevelu, protože zákrsky i keříky pak lépe rostou, menší odpar vody a dobře se to hnojí

rotavátor bude přichycenej k jednoosému podvozku, na který se dá namontovat sekačka, nebo mulčovač, hmotnost podvozku s motorem cca 90kg, něco jako je vari, ale je to můj vlastní systém, takže budu jen jezdit dopředu a dozadu a se stabilitou problém nebude, protože celková šířka podvozku je 100cm, navíc na rotavátoru bude ještě sedět druhý benzínový motor, takže další váha navíc

měl jsem vari, ale moc dlouho nevydržel, rozpadla se převodovka a na víc to byla pekelná dřina, hlavně pod stromy-zákrsky, kde se musí couvat a dostat se pod nízké větve

pro ilustraci, jak by to zhruba mělo fungovat, ale ten rotavátor bude vepředu a pojezd vzadu
https://i00.eu/img/266/1024x1024w/cra83fsj/13400.webp

JardaCNC
Příspěvky: 2354
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Rotavátor

#25 Nový příspěvek od JardaCNC »

Jo pokud to bude mit jeste jednu napravu tak to je jinsi kafe. Jen z te hliny to zas bude vytahovat ten lidsky sval (sadlo).
Ja doporucuji ty napravy dve. Pak uz jen sedis , koukas , mackas , ridis apod. 8)
Ta koncepce co navrhujes neni spatna, ale:
1 budes tam mit koleje od toho stroje
2 tim ze ten stroj pojede uz v tom "nakyprenem" strati tu "pevnou pudu pod hohama" a bude vice nestabilni. O to vic to budes musel hlidat a prip. usmernovat.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15753
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Rotavátor

#26 Nový příspěvek od oco13 »

Zdd píše:na víc to byla pekelná dřina, hlavně pod stromy-zákrsky, kde se musí couvat a dostat se pod nízké větve
Presne toto bude s akýmkolvek strojom, pod kríky sa dostaneš jedine s tou rotačnou motykou, čo je nastavec na kroviňák. Hocijaký rotavátor, dvojkolesový traktor potrebuje obslužný priestor vysoký meter, štvorkolák tak 1,5m. Navyše ak sa silomocou snažíš rotavátorom ísť blízko plotu hrozí zachytenie a vyšplháš sa po plote až hore. Nezachránia ťa ani tie taniere. Ja nedostanem pod rybíz ani bežnú kosačku a tak ju tam ani nepchám.
Tá Honda čo si linkoval dokáže niesť rotavátor aj vpredu, ale bacha celá tá zostava má cez 300kg a musíš ju ukarovať rukami.

Zdd
Příspěvky: 70
Registrován: sob kvě 30, 2020 2:32 pm
Bydliště: vysočina

Re: Rotavátor

#27 Nový příspěvek od Zdd »

ten můj podvozek je tak trochu exot, teď ho zrovna trochu upravuju, tak až to svařím dám foto
k62 s koly 20x10, motor 6,5 koně je vzadu za nápravou, takže výška je celkem 65cm a dozadu trčí řidítka
vepředu jsem zkoušel přidělat metrovou sekačku a je to parádní, vůbec to nehutní trávník, točí se to na místě a plynulá regulace pojezdu pákou na řidítkách je taky dokonalá
dostanu se pod stromy úplně v pohodě, tak mě napadl udělat k tomu rotavátor s vlastním benzínovým motorem, protože převody mezi centrálním motorem a nářadím jsem zavrhl kvůli složitosti, všude nějaká kola, řemeny. Hydraulika je příšerně drahá a elektrika těžká

Čtyřkolovej samohyb jsem zavrhl, protože to je těžký, hňácá to trávu když po ní jezdím, navíc potřebuju velkej manipulační prostor, kterej nemám protože mám zahradu hodně členitou, stromy, keříky atp., sice by šel zero turn, ale to je pěch na hlínu a trhá to povrch.

JardaCNC
Příspěvky: 2354
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Rotavátor

#28 Nový příspěvek od JardaCNC »

Jeste me napadlo, jakou mas nejmensi pojezdovou rychlost?
Tady potrebujes tak 1-2 km/h. Jinak jsi moc rychly.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15753
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Rotavátor

#29 Nový příspěvek od oco13 »

Zdd píše:ten můj podvozek je tak trochu exot,
motor 6,5 koně je vzadu za nápravou, takže výška je celkem 65cm a dozadu trčí řidítka
vepředu jsem zkoušel přidělat metrovou sekačku .
Takto nejako? Obrázek

Len motor je 10Hp a lišta 120cm ale princíp rovnaký , a má to aj zero turn.
A tu je tá sranda s rotavátorom vpredu
Po zhliadnutí toho videa idem pohladkať moju PA 80ku :smich:

Zdd
Příspěvky: 70
Registrován: sob kvě 30, 2020 2:32 pm
Bydliště: vysočina

Re: Rotavátor

#30 Nový příspěvek od Zdd »

zero turn jsem myslel tohle :)
https://im9.cz/iR/importprodukt-orig/e7 ... 6f89de.jpg
samozřejmě, že jednoosák je zero turn také

Princip jako na obrázku, jen to má širší a nižší kola, bude to celkově nižší, hladký vzorek, protože to bude primárně určené jako sekačka na nízký trávník a protože mám záhonky v rovině a orat a tahat s tím nepotřebuji, na to mám pf62, tak mě záběr kol netrápí.
A protože jsem nakonec zavrhl koncepci sekacího traktůrku, tak všechno bude na tomhle podvozku a když budu sekat plochy, tak si připojím dozadu vozík na stání, jako to mají walk behind sekačky na fotbalové hřiště nebo golf.

Na videu jede zbytečně rychle, chtělo by to tak třetinovou rychlost, možná i míň. U k 62 se dá jet i hodně pomalu, je tam hydropohon.

Odpovědět

Zpět na „Polní technika“