Výběr příslušenství za malotraktor

pluhy, kultivátory, brány, bramborářská technika , secí stroje, ...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Junot
Příspěvky: 3
Registrován: pon čer 06, 2022 7:58 pm
Bydliště: Brünn

Výběr příslušenství za malotraktor

#1 Nový příspěvek od Junot »

Dobrý večer vespolek, potřeboval bych pár dobrých rad k výběru příslušenství za malotraktor. S malotraktorem začínám, tak načítám informace, ale rady od praktiků a zkušenosti jsou k nezaplacení. Příslušenství bude tahat Yanmar, 21hp, 4x4, max šířka stroje 115cm. Chtěl bych dělat brambory, řepu, cibuli, česnek. Když jsem se jako dítě k polním pracem nachomýtl, děda tahal frézou PF62 pluh obracák, brány, radličkový kypřič....a brambory šly ven jak za Napoleona - motykou. Dnes jsou kombinátory, kompaktory..... různé šířky, různé počty radliček.... vyorávače atd atd. Také bych nechtěl traktor huntovat až na doraz. Pokud někdo můžete poradit, doporučit, budu vděčný. Velikost plochy k výše uvedenému je nějakých 20x180m. Matečná hornina je spraš a hnůj to nevidělo minimálně od Kuvajtu napadení, což chci napravit. Děkuji.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5460
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Výběr příslušenství za malotraktor

#2 Nový příspěvek od thovt »

Zdravím no ono se to moc nezměnilo v nářadí od dob kdy se jezdilo PF62 za tvých mladých let , spíše je to o kreativitě kutila.
Co je zmíněno zde existuje to. Můžu říct co chceš pěstovat nářadí je ale není moc funkční, nakonec jsem si vyrobil svoje.
Co je potřeba pluh, rotavátor, např https://www.blazek-jbl.cz/bramborarske- ... ske-stroje pomocí pluhu jde sázet brambory
plečka, motyčka, na řepu sečka. Cibule se sazí ručně a česnek existují stroje ale ta cena

Junot
Příspěvky: 3
Registrován: pon čer 06, 2022 7:58 pm
Bydliště: Brünn

Re: Výběr příslušenství za malotraktor

#3 Nový příspěvek od Junot »

Díky za reakci. Posledních pár dní zjišťuji, že není všechno zlato, co se třpytí, tedy že ne každý pluh se hodí za konkrétní malotraktor, a že některým je opravdu lépe se vyhnout.... třeba těm z PL. Kdysi tu býval obracák. Ale je opravdu potřeba? Nebyl by lepší pevný...? A třeba mi někdo odpoví, docela jsem koukal na ceny u Šálka. Proč je takový cenový rozdíl mezi ním a jinými dalšími?

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5460
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Výběr příslušenství za malotraktor

#4 Nový příspěvek od thovt »

No pluhy od Šálka to není žádná hitparáda.
https://hugepdf.com/download/pluh-jedno ... n-25-a_pdf
S PON-25 mám letité zkušenosti psal jsem i manual asi 10 let jsem ho vylepšoval.
Doporučil bych ti dvouradličný ale výkon je na hraně zaleží jaký máš druh půdy to určuje odpor půdy je určující hodnoty tahu traktora.

Junot
Příspěvky: 3
Registrován: pon čer 06, 2022 7:58 pm
Bydliště: Brünn

Re: Výběr příslušenství za malotraktor

#5 Nový příspěvek od Junot »

Půda je tam taková: 1) Obecné informace o 3.10.10
Hnědozemě převážně na mírných svazích se všesměrnou expozicí a celkovým obsahem skeletu do 10 %. Půdy hluboké v teplém, mírně vlhkém klimatickém regionu a velmi produkční.
2) Obecné informace o 3.08.50
Černozemě převážně na středních svazích se západní či východní expozicí (jihoozápadní až severozápadní či jihovýchodní až severovýchodní) nebo se severní expozicí (severozápadní až severovýchodní) a celkovým obsahem skeletu do 10 %. Půdy hluboké v teplém, mírně vlhkém klimatickém regionu a málo produkční.

Orat bych chtěl ad 1), po vrstevnici, je tam šíře pozemku 40 m.

Uživatelský avatar
MaxC
Příspěvky: 91
Registrován: stř bře 28, 2012 3:26 pm
Bydliště: Benešov

Re: Výběr příslušenství za malotraktor

#6 Nový příspěvek od MaxC »

Zdravím. Chtěl bych přetvořít kus louky na pole pro brambory. Leta to leželo ladem a poslední 3 roky to sekám na seno. Je tam dost ornice a na části rostou kopřívy. Prosím o radu jaký pluh pořídit? A půjde to na jaře zrotovátorovat? Kdysi jsem takhle předělával zahradu u babičky na pole, ještě s Vari a byl to dost boj. Teď mám DonFeng 30 a ten by snad utáhl dvojradličný pluh. Plocha je to 200 m2.
https://www.blazek-jbl.cz/dvouradlicny- ... ktor-rubby

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5460
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Výběr příslušenství za malotraktor

#7 Nový příspěvek od thovt »

Ahoj představuješ si to moc jednoduše .
Můžeš to zkusit moc spokojený nebudeš , pole na brambory si musíš vyčistit od plevele a hmyzu který v trávě žije v symbioze , když travu zničíš bude ti žrát brambory. Musíš dát plodiny které mají jen kořeny a ne hlízy.
Výkon traktoru vypadá slušně orat trávu nebo orat pole je velký rozdíl, odpor půdy dost velký.
Pluh jde pripojit k traktoru ,ale musí taky sedět s rozchodem kol .
Pluh není moc vhodný na oraní trávy, 10let mi to travalo než jsem na to přišel u malotraktora jak na to. Je to o velkosti čím vetší radlice pluhu tím je to snažší.

Jestli vhodný za traktora přenechávam odpověd tomu kdo má stejnou agregaci příslušenství s traktorem.

Uživatelský avatar
MaxC
Příspěvky: 91
Registrován: stř bře 28, 2012 3:26 pm
Bydliště: Benešov

Re: Výběr příslušenství za malotraktor

#8 Nový příspěvek od MaxC »

Děkuji za cenné rady, v tom případě by asi bylo lepší nechat stáhnout drny bagrem a až potom orat. A před braborama dát nějakou jinou plodinu.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5460
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Výběr příslušenství za malotraktor

#9 Nový příspěvek od thovt »

Jde to mít pluh který ti drny dostane na orební dno .

jiriSBS
Příspěvky: 1771
Registrován: pon kvě 20, 2013 9:12 pm
Bydliště: Bravantice

Re: Výběr příslušenství za malotraktor

#10 Nový příspěvek od jiriSBS »

...na rekultivaci pole z louky je nejlepší první plodina brambory.Pole je nutné podmítnout,po 3 týdnech rozvlačit drny a pak provést zimní orbu.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5460
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Výběr příslušenství za malotraktor

#11 Nový příspěvek od thovt »

Co kraj jiný hmyz, to jsem udělal taky nakonec skočili jako krmné pro zvířata, byla k tomu i hnusná strupovitost.

Packard
Příspěvky: 186
Registrován: ned úno 14, 2010 7:43 pm

Re: Výběr příslušenství za malotraktor

#12 Nový příspěvek od Packard »

Trávu bych posekl a vyhrabal,stříknul Roundapem a po měsíci pro jistotu přetahl diskama rotavátorem nebo radličkama a pak to zoral. Dělával jsem to tak a problémy s drnama nebyly.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5460
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Výběr příslušenství za malotraktor

#13 Nový příspěvek od thovt »

Šel jsem do pěstovaní plodin bez syntetických herbicidů a insekticidu hlavně od firmy monosanto.

honzaPP
Příspěvky: 679
Registrován: sob bře 13, 2021 11:17 pm
Bydliště: HK nebo Rychnovsko

Re: Výběr příslušenství za malotraktor

#14 Nový příspěvek od honzaPP »

Já jsem letos pole prodlužoval asi o 5 m na jaře rotavátorem. A hned jsem tam šoupnul brambory. Na pleveli nebo čemkoliv jiném nebylo znát jakýkoliv rozdíl oproti zbytku pole které se obdělává spoustu let.
Hinomoto N249

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5460
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Výběr příslušenství za malotraktor

#15 Nový příspěvek od thovt »

To je subjektivní pohled, taky mám vyzkoušeno, záleží na plevelu , pýr se tím množí, když je ho hodně prorůstá brambory

Odpovědět

Zpět na „Polní technika“