pluh bez koleček

pluhy, kultivátory, brány, bramborářská technika , secí stroje, ...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Vladimír Šimo
Příspěvky: 2952
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

pluh bez koleček

#1 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Jak se s tímhle oře? Chtěl bych pidipolíčko brambor a nechce se mi crcat s rejčem. Na postrk co mám do lesa bych osadil elektrickej vrátek a chtěl bych zkusit "orání" ale vůbec nevím, jakej pluh je k tomu vhodný. Tady jsem našel jen nějaký videa co tahaj pluh na laně ale všechny maj kolečka takže tažený. Poraďte hospodáři bramboráři.
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1497195 ... naradi.php

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: pluh bez koleček

#2 Nový příspěvek od ITS »

Pluh musí mít nějaké kolečko, aby držel hloubku.
Pokud ti nebude dělat problém posouvat naviják každou brázdu, aby netáhl do boku, pak stačí jedno kolečko.
Pokud bys dělal několik brázd z jednoho místa navijáku, pak je nutno použít kompletní pluh i s plužňaty - ta dvojkolka, která má směrově přestavitelný tažný hák.

Pavel
Příspěvky: 8260
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: pluh bez koleček

#3 Nový příspěvek od Pavel »

je to klsyckej sakovak a chybej mu kolecka jinak nejak nesedi deska na hlave pluhu kazdou chvilku bejvaj v kovosrote v lepsim stavu i s koleckama

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: pluh bez koleček

#4 Nový příspěvek od ITS »

Název "sakovák" je hojně používaný název jakéhokoliv pluhu. S výrobcem Sack Lipsko nemá nic společného.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5429
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: pluh bez koleček

#5 Nový příspěvek od thovt »

Koukal jsem na nabídku z obrázku je vidět že nemá ostří, odhrnovací deska drží ledabyle.
Skuteční stav se špatně odhaduje, nesmí být vyžrané mapy do odhrnovací desky . Plazy jsou vždy ve špatném stavu.

Sakovák zlidověl pro pluh který má rukojeti.

https://aukro.cz/historicky-zelezny-plu ... 6960682720

Tohle je Bacher -Roudnice

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2952
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: pluh bez koleček

#6 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Nemíním provozovat žádnou echt zemědělskou činnost. Místo rejče trochu rozrejt hlínu, přihrnout bramboru a fertik. Jen zábava a když se náhodou z jedný malý brambozy stanou dvě trochu větší, budu vděčnej.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5429
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: pluh bez koleček

#7 Nový příspěvek od thovt »

Vím o co ti je zábava u toho nenadřít a ještě aby to vypadalo dobře.
Jde to , pluh dost náročný na obsluhu a hlavně nastavení. Je to zkušenosti , mě stačí par dobře nafocených pluhů a vím který bude orat který ne.
Rukama prošli desítky pluhů dělal jsem repase dodělával díly.
Např. tohle má čtyři chyby https://cz.hecht.cz/oboustranny-pluh-he ... gJPOvD_BwE
Oraní zákazníkem vedou.

ibanez5
Příspěvky: 1576
Registrován: sob kvě 31, 2014 8:34 am
Bydliště: Kousek od 3nce

Re: pluh bez koleček

#8 Nový příspěvek od ibanez5 »

Tenhle jsem si Thovte koupil za Iseki 1610 a musel jsem ho celý skoro překopat aby to fungovalo. Ale ted to oře k spokojenosti. Ten pluh má hlavní chybu,že je ta "otoč" dělaná z másla... :)
„Včera jsem byl chytrý, proto jsem chtěl změnit svět. Dnes jsem moudrý, proto měním sám sebe."

Pavel
Příspěvky: 8260
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: pluh bez koleček

#9 Nový příspěvek od Pavel »

libi se mne napsat mrknu na pluch a vim ci bude orat nebo ne pamatuju za vyskumaku ze sem z roudnice privezli pluch unich oral a tady ne anebo ze se vcernave tady zkroutil za dva dny do vrtule a jel rounou do huti jinak tim sakovakem se skoleckama ore za vratkem dobrea zadne slozite nastavovani

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5429
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: pluh bez koleček

#10 Nový příspěvek od thovt »

Napíši ti proč a vím proč pokud se zachová na pluhu výrobní štítek bývá tam na něm napsané odpor půdy to se zachová velmi zřídka ale někdy je tam vidět vyražené číslo např. 90kPa(lehká půda) nebo jiná hodnota .
Říká to do jaké půdy je pluh stavěný . Roudnické pluhy hodnotu mají napsanou na štítku.

Dále je možné odhadnout podle orebního tělesa nerad to dělám .

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7804
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: pluh bez koleček

#11 Nový příspěvek od Chose11 »

Já bych se klidně nechal poučit jak poznat správný pluh od pohledu... :-/
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 701
Registrován: pon črc 16, 2007 8:44 am
Bydliště: kousek od Jičína

Re: pluh bez koleček

#12 Nový příspěvek od Jindra »

Taky bych se chtěl nechat poučit, mně něco napadlo a nevím jestli se mi to jen zdá nebo jestli se na těch chybách shodneme
kdo si hraje nezlobí

jiriSBS
Příspěvky: 1764
Registrován: pon kvě 20, 2013 9:12 pm
Bydliště: Bravantice

Re: pluh bez koleček

#13 Nový příspěvek od jiriSBS »

Koňský pluh bez koleček existuje,je podobný jako ten na obrázku výše,jen má tvarované oje do oblouku,na konci oje je háček na který se zavěsí váhy zapřahu koní.Vektor tahu je veden z tažného bodu radlice,přes háček závěsu pluhu,do chomoutu koně a je tím zaroveň dana hloubka orby,hloubka orby na tomto pluhu je pouze jedna.Hloubka orby by se dala změnit pouze vertikalním posunutím zavěsného háčku,nebo výškou zavěsu na koni,resp. výškou koně.Při sledování orby tohoto pluhu jsem pochopil,že hloubka orby se nastavuje náklaněním radlice do předu(větší hloubka) do zadu (menší hloubka),u pluhu není potřeba hloubkového kola,jen stačí v požadované hloubce orby pluh dát do roviny,jen závěs pluhu na traktoru musí být konstruován tak,aby se dal nastavit zahlubovací úhel.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5429
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: pluh bez koleček

#14 Nový příspěvek od thovt »

jiriSBS: Rozumím co píšeš.
Jsi Čech význam slova naklonit nedává smysl , měl si použít slovo naklopit.
Začátečníci piloti vrtulníku mají taky problémy nevím proč? Angličtina to jistí :-)
náklon, předklon

jiriSBS
Příspěvky: 1764
Registrován: pon kvě 20, 2013 9:12 pm
Bydliště: Bravantice

Re: pluh bez koleček

#15 Nový příspěvek od jiriSBS »

...k předchozímu příspěvku,
jsem z Moravskoslezského kraje ze slezské části,mojí předkové zde sídlí již několik staletí.
Fyzika používá pojmy jako je páka a nakloněna rovina-základ klínu a šroubovice,jinak radlice se skládá ze tří klínů,já slovně nakláněl klín ,který odřezává a zvedá ornici.Nechme slovních a pravopisných pří,na tomto foru by se dal napadnou téměř každý příspěvek,raději se vraťme k tématu "pluh bez koleček"

Odpovědět

Zpět na „Polní technika“