Rotavator s vlastnim motorem

pluhy, kultivátory, brány, bramborářská technika , secí stroje, ...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Rotavator s vlastnim motorem

#46 Nový příspěvek od ITS »

Také není dobrá rada použít nějaký ten malý motor (Maluch, nebo Trabi) i s originální převodovkou. Ty potřebné otáčky budou kroutícím momentem nad možnostmi těch převodovek a o poloosách ani nemluvě. Jediná šance je nějaká větší převodovka. Oželet spojku, první převod tři řemeny, poslední mírně do pomala řetězem. Zdá se mně to tak složité, že už by možná bylo jednodušší vytáhnout takový vývod mezi spojkou a motorem přímo z traktoru.

JardaCNC
Příspěvky: 2354
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Rotavator s vlastnim motorem

#47 Nový příspěvek od JardaCNC »

Jeste jsem nad tim resenim premyslel a kolik dokaze ten trakrorek v zadnim zavesu zdvihnout KG?
Ten rotavator bude mit tak 100 kg , motor maluch s baterkou, nadrzi, alternatorem proste plne nastrojeny a s prevodovkou taky asi tech 100 kg, ram na kterem bude uchyceny ten motor aby byl spojen v jeden celek. 50 kg? Ted nevim jak se vlastne pripoji samotny rotavator za traktor? Tak treba dalsich 50 kg.
Celkem asi 300kg v zadu na traktore v zavesu. Na rovnem dvore bych v tom nevidel problem, ale na poli? Trozku bocniho naklonu ci otaceni zdvihleho rotavatoru v kopci a neni problem to prevratit.
Mluvim z vlastni zkusenosti, kdy me samotny rotavator stahl a lezel jsem na boku i kubotou.
Nejak jsem si neuvedomil ze pri zdvihu rotavatoru a pusteni paky hydrauliky se to zvedne az na vrchni doraz a uz bylo vymalovano.

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Rotavator s vlastnim motorem

#48 Nový příspěvek od ITS »

Ještě něco napíši.
Kdysi jsem takový rotavátor měl ( asi v roce 1986). Dělal jsem s ním dvakrát , celkem asi 30 minut. Měl záběr 90 cm, průměr rotoru 35 cm a pohon byl startovací motor z Détika. Takže tam byl chladič, oběhová vodní pumpa hnaná řemínkem od startovací řemenice a ventilátor u chladiče hnaný elektromotorkem - káblík z traktoru. Motor to v plných točkách uhrabal v hloubce asi do 10 cm, protože to mělo na boku hloubková kola. Pravděpodobně by ten motor asi brzo odešel, ale chci říct, že ta převodovka měla i spojku a otáčkově a dimenzováním docela seděla. Motor byl uprostřed nad krytem motyček a hřídel z převodovky byla přes jedno ložisko natažená na bok a tam byl řetěz 1:1. Jedním z důvodů, proč to ku podivu fungovalo, bylo velké zpřevodování traktoru, kde byl skůtr Čz 175 , převodovka z Hadimršky a dva řetězové převody 1:3.
Bylo to těžké, neohrabané a motor si dělal co chtěl a proto se to ocitlo v kopřivách.

JardaCNC
Příspěvky: 2354
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Rotavator s vlastnim motorem

#49 Nový příspěvek od JardaCNC »

ITS píše:Jedním z důvodů, proč to ku podivu fungovalo, bylo velké zpřevodování traktoru, kde byl skůtr Čz 175 , převodovka z Hadimršky a dva řetězové převody 1:3.
Bylo to těžké, neohrabané a motor si dělal co chtěl a proto se to ocitlo v kopřivách.
A votom to je - jelo to vellllmmmiii pppooommmaaallliii. :D

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9523
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Rotavator s vlastnim motorem

#50 Nový příspěvek od Atlan »

Nechapem preco to chcete mat na jeden prejazd skyprene na 25cm.
A je zaujimave ze TK taha rotovator a 14 koni nema.

Normalne dat 13ps motor, rozumne sprevodovat a na 2 3 prejazdy skyprit. Ved nema 1hektarove pole co stym bude robit.

Okrem toho ja stym ppocitam ten traktor co mam rozostavany 4x4 ma mat nezávislý vyvod a nim pohanat rotovator.
Pojdem pomaly, pojdem 3x nemam stym problem s varinou sa tiez stym babru hodnu chvilu a ked oni vydrzia chodit, ja vydrzim sediet a tocit volantom.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

JardaCNC
Příspěvky: 2354
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Rotavator s vlastnim motorem

#51 Nový příspěvek od JardaCNC »

Tk 14 tzxxx ma na PTO 14 hp. To je 14 koni. Staci? A 1 rychlost u TK je tak 3-4 km/h na plny vykon. A s rotavatorem je to bida :'(
A jeste jen predni nahon pri motorove zavislosti pro rotavator. Vzdyt to funguje jen z kopce a nebo na rovine.
To je 20 - 30 let prekonane. Pravek :D

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Rotavator s vlastnim motorem

#52 Nový příspěvek od ITS »

Atlan píše, že bude mít PTO na rotavator. Odkud to bude vytažené ????

JardaCNC
Příspěvky: 2354
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Rotavator s vlastnim motorem

#53 Nový příspěvek od JardaCNC »

To PTO bude mit na TK ? A kde?






Uz jsem to pochopil. :smich:

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Rotavator s vlastnim motorem

#54 Nový příspěvek od DYK »

Tahám rotavátor 1.8m s padesáti koňmi a není problém to udusit. Na jaře v kypré. Asi taky záleží na počtu nožů a tím pádem výsledné práci. Díky hmotnosti jen tak nevyskočí, spíš se ohne kudla. A rychlost? Každý stroj má dánu svoji pracovní rychlost a nejde to násobit, sčítat a tak podobně. Ale je fakt, že se moc nevyplatí to tavit na v rozmezí doporučeného MAX. Točky a to musí jen ševelit a jet. Že pomalu? No jasně, je to rotavátor!!! Ne pasivní kultivátor.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

JardaCNC
Příspěvky: 2354
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Rotavator s vlastnim motorem

#55 Nový příspěvek od JardaCNC »

Dik za potvzeni pppooommmaaallleee jjjiiizzzdddyyy.

Uživatelský avatar
pinkygsx
Příspěvky: 4287
Registrován: čtv říj 08, 2009 7:31 am
Bydliště: kousek od Vyškova
Kontaktovat uživatele:

Re: Rotavator s vlastnim motorem

#56 Nový příspěvek od pinkygsx »

samozžejmě bylo dobré kdyby můj traktor měl vývod, ale není ho od kud vytáhnout :'(

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: Rotavator s vlastnim motorem

#57 Nový příspěvek od Veteranista! »

Podle mě vlastní motor není dobrej, kolik toho máš?
Ta údržba to pokaždé uvést do stavu, aby to po roce stání fungovalo, plus potřeba to někde schovat, nevím, já bych do toho nešel teda.
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Rotavator s vlastnim motorem

#58 Nový příspěvek od rosch8 »

ja som od tejto myslienky tiez upustil.
Prilis komplikovane na to, ze ti to treba raz do roka na jar na jednu operaciu. A potom to bude cely rok stat.
Uskladnit by to nebol problem pod strechu, to by prezilo v pohode.
Ale je tu prilis vela otazok a problemov, kde to moze vyrobit problemy. A nie male.

Uživatelský avatar
pinkygsx
Příspěvky: 4287
Registrován: čtv říj 08, 2009 7:31 am
Bydliště: kousek od Vyškova
Kontaktovat uživatele:

Re: Rotavator s vlastnim motorem

#59 Nový příspěvek od pinkygsx »

tak upouštím od toho nápadu :prace:
jdu vymýšlet něco jiného :)

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10023
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Rotavator s vlastnim motorem

#60 Nový příspěvek od Ondras83 »

JardaCNC píše:... vetsiho opotrebeni ret. kol a retezu.
ano, tech 10 minut rocne vazne ten retez bude nicit, ale i tak v tomhle case vydrzi 10 let

Odpovědět

Zpět na „Polní technika“