Rotavator s vlastnim motorem

pluhy, kultivátory, brány, bramborářská technika , secí stroje, ...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pinkygsx
Příspěvky: 4287
Registrován: čtv říj 08, 2009 7:31 am
Bydliště: kousek od Vyškova
Kontaktovat uživatele:

kolik otáček má rotavátor?

#1 Nový příspěvek od pinkygsx »

mám takovou myšlenku. Přemýšlí, že bych si udělal rotavátor za trakturek. Samozřejmě nemám vývod na pohon, tak by musel mít vlatní motor. Spodek rotavátoru mám, ale jaký použít motor, mám tady motor ze sekačky, motor čz 175, popřípadě motor jawa 50. Mě by se nejvíde líbyl ten z zé sekačky je to myslím 5hp. Potřebuji i vědět kolik má mít asi rotavátor otáček, když dejmě tomu ten motor bude točit 3tis ot. Díky 8)

nabocklish
Příspěvky: 1891
Registrován: ned úno 28, 2010 8:10 pm

Re: kolik otáček má rotavátor?

#2 Nový příspěvek od nabocklish »

Řádově to musíš zpomalit 10x, tedy kolem 200-300 ot/min.

Uživatelský avatar
pinkygsx
Příspěvky: 4287
Registrován: čtv říj 08, 2009 7:31 am
Bydliště: kousek od Vyškova
Kontaktovat uživatele:

Re: kolik otáček má rotavátor?

#3 Nový příspěvek od pinkygsx »

noo to je docela dost sakryš :shock:

ITS
Příspěvky: 6225
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: kolik otáček má rotavátor?

#4 Nový příspěvek od ITS »

Říká se, že 150 otáček.

Uživatelský avatar
zde
Příspěvky: 2714
Registrován: ned dub 19, 2009 6:45 pm
Bydliště: H.Srnie

Re: kolik otáček má rotavátor?

#5 Nový příspěvek od zde »

na elektrickom som mal 110ot/min

Uživatelský avatar
pinkygsx
Příspěvky: 4287
Registrován: čtv říj 08, 2009 7:31 am
Bydliště: kousek od Vyškova
Kontaktovat uživatele:

Re: kolik otáček má rotavátor?

#6 Nový příspěvek od pinkygsx »

tak těch 1100 se mo zdá moc ne? a jaký bych ted měl použít motor? co se týče tý sekačky tak bych musel udělat křížením řemenů máč úževodovka má vývod do boku a tento motor má vývod kolmo :-(
co se týče toho pionýra tak byhc muselřešit nějaké chlazení t je další komplikace

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: kolik otáček má rotavátor?

#7 Nový příspěvek od DYK »

Něco si k tomu dovolím napsat. Motor ze sekačky není nastaven ani na tři tisíce otáček. Má-li nůž na spodním vývodu kliky ani nesmí být. Výkon motoru může být pět koní, ale tento výkon při těchto otáčkch prostě nemá a s každým snižováním nastavených otáček klesá i výkon až se v grafu protne s kroutákem. Výkon je udáván maximální a při maximálních otáčkách MOTORU!!! Na sekačkách motory nedosahují - nejsou nastaveny na ony maximální otáčky.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Uživatelský avatar
zde
Příspěvky: 2714
Registrován: ned dub 19, 2009 6:45 pm
Bydliště: H.Srnie

Re: kolik otáček má rotavátor?

#8 Nový příspěvek od zde »

pinkygsx: Ak myslis
Na mna ,tak ja som pisal 110 :pohlavek:

Uživatelský avatar
pinkygsx
Příspěvky: 4287
Registrován: čtv říj 08, 2009 7:31 am
Bydliště: kousek od Vyškova
Kontaktovat uživatele:

Re: kolik otáček má rotavátor?

#9 Nový příspěvek od pinkygsx »

DYK: také mě to napadlo, ty otáčky budou maximální,ale na ty bych t honit určitě nechtěl, já to bral jako východí abych něl z čeho vycházet.

Kubo
Příspěvky: 219
Registrován: pát říj 24, 2008 1:19 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: kolik otáček má rotavátor?

#10 Nový příspěvek od Kubo »

Zdravim, mal by som dve take maličke pripomienky:

ad 1: Nevidim dôvod prečo by motor z kosačky nemal ani 3OOO ot/min. Ja nastavujem všetky kosačky na 3 tis. (večši problem by som videl v ľahkom zotrvačniku)

ad 2: Maximum krutiaceho momentu ktory je možno ešte dôležitejši ako maximalny vykon dosahuju tieto motory prave pri 3 tis, presnejšie pri 3060 ot/min.

Zdar 8)

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: kolik otáček má rotavátor?

#11 Nový příspěvek od DYK »

ad 1: je třeba ohlédnout se po podmínkách homologace a norem převzatých z EU v tomto případě rotační sekačky se spalovacím motorem. Já ty normy nedělám a je každého věc, jak si motor došteluje.

ad 2: ano, motory B&S dosahují optima krouťáku v 3060 ot/min, ale to je jejich problém, jiné motory ho mají už od 2500 ot/min

Nazdar :jazyk:
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Kubo
Příspěvky: 219
Registrován: pát říj 24, 2008 1:19 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: kolik otáček má rotavátor?

#12 Nový příspěvek od Kubo »

Homologacia je pekna vec, riadim sa udajmy od vyrobcu motora a distributorom stroja.
Zakladateľ temy sa pytal na pracovné otáčky motora zo záhradnej kosačky, čiže 3tis ot/min kde tento motor dosahuje aj svoje maximum krutiaceho momentu. (pokiaľ ide o B&S, to sme sa zatiaľ nedozvedeli)
Že ine motory dosahuju maximum krut. momentu už pri 2500ot/min je taktiež veľmi pekne, ale napr. pri zahradnej kosačke je to na dve veci. Ak by dany motor točil 3000 ot/min tak by ten krutiaci moment bol už davno preč,netreba si robť iluzie o nejakej plochej krivke priebehu, takže termín "už od" nieje priliš spravny,ide skor o vrchol tohto parametru, čiže postavenie maxima krutiaceho momentu pri určitych otačkach je skôr záležitosť konkrétneho hnacieho agregátu v konkrétnom stroji.

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: kolik otáček má rotavátor?

#13 Nový příspěvek od chobotek »

Ty křivky by mělo být zakázané kreslit do jednoho grafu, pak je z toho spousta "užitečných" závěrů. Jedna se dá dopočítat z druhé.
Z praktického pohledu je dobré vědět jaký by měl mít ten rotavátor záběr. Výkonový nárok záleží na půdě, otáčkách, průměru, konfiguraci nožů, hloubce kypření, atd. S klesajícími otáčkami sice klesá výkonový nárok, ale k dosažení uspokojivého výsledku je třeba jezdit vícekrát. Pro srovnání, na 80cm za TJ-6,5 je v jílovitých půdách 6,5k málo. Jezdí se na jedničku na plný plyn. Se záběrem 100cm má co dělat TZ-4K-10 (12k). Převodové poměry si musí laskavý čtenář dohledat v příručce k motorobotu M-6 v příslušné části fóra.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: kolik otáček má rotavátor?

#14 Nový příspěvek od DYK »

Kubo, dyť i mě jsou otáčky ukradený, ale budu-li já nebo ty výrobce - montovač nových kusů myslím že oba změníme názor a to tak že rychle. Předpis - nařízení nebo jak to nazvat je 2850 ot/min + 300 a přes to nejede vlak. Jen flastry. Motory od výrobců chodí nějak seřízeny a je na servisu, který ho někam montuje, aby mu dal správné otáčky. No a přeložené texty distributora stroje? Cár papíru, kde si každý píše co chce a jak se mu to hodí. Ne vždy a ne všichni, ale je jich tolik, že člověk t nim strácí důvěru a neda se podle toho směrodatně řídit. Já třeba před čtvrt hodinou našel na stránkách jednoho českého internetového obchodu informaci, že AGZAT vyrábí DAKR. Někdy mám dojem, že to dělá banda blbců. Hlavně že se v "o firmě" kasají jací jsou odborníci zrovna na takovou techniku. Je mě líto lidí, kteří tomu nerozumí, protože nemůže jeden rozumět všemu a spolehnou se na takovéto "odborníky" a v dobré víře koupí. Po je pak drahá osobní zkušenost.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Kubo
Příspěvky: 219
Registrován: pát říj 24, 2008 1:19 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: kolik otáček má rotavátor?

#15 Nový příspěvek od Kubo »

Mne je jasna problematika ohladom papierov, to je na nekonečnu debatu. Keď som bol na školeni u distributora istych značiek zahradnej techniky na slovensko, tak pri kosačkach nam bolo povedane jasne: štitky a udaje na nich su kvoli legislative, kosačku nastaviť na 3 tisic jednak kvoli kvalite kosenia, a zadruhe sa treba aspoň približiť vykonom udavanym vykonom motora. Ak si pametaš na kosačky od Husqvarny, myslim že to boli Husky/Jet, 51cm zaber, vyhadzovanie doboku, motory B&S Classic 3,5hp tak tie mali na štitkoch dokonca 3100 ot/min. Lenže vtedy nebola nijaka europska unia a vyrobca vedel že keď chce aby ten motorček tym nožom poriadne zakrutil tak mu musi trošku zdvihnuť mandle. A tie motory boli nesmrteľne, chodia dodnes...

O problematike Dakr, Lakr, Kral, Tecak mi ani nehovor, na regale v sklade mame asi 6 druhov 80mm spojkovych misiek do tych slavnych jednobubnoviek a šanca že niektora bude aj pasovať do nejakeho stroja je miziva.

O desinformacii zakaznikov vieme svoje, ak sa niekto pride opytať na info pred kupou nejakeho stroja, tak hoci ma to stoji peniaze (strateny čas su stratene peniaze) tak sa snažim povedať všetko čo o danej problematike viem aj za cenu toho že zakaznik poďakuje a vzapeti kupi stroj od niekoho uplne ineho lebo ho mal prave skladom atd. Preto sa snažim zakaznikovy vysvetliť aj tie menej zname veci nech je aj po kupe taky nadšeny ako bol pred kupou stroja.

Trochu sme odbočili od temy, tak aby som sa vratil speť, skor ako otačky by som zohľadňoval obvodovu rychlosť nožov, to je smerodatne, lebo je ine mať 200ot/min na nožoch s priemerom 15cm a ine na nožoch s priemerom 30cm. Tymto smerom by som sa uberal.

Odpovědět

Zpět na „Polní technika“