Stavba minirýpadla.

nakladače, jeřáby, lopaty za traktor, stohařr, zdvižky, ruky..

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mato164
Příspěvky: 116
Registrován: čtv zář 16, 2010 7:28 pm
Bydliště: Banská Štiavnica

Re: Stavba minirýpadla.

#16 Nový příspěvek od mato164 »

Pri mechanickom doraze sa obávam že mi hydromotor v doraze strhne ozubenie na venci. Radšej by som nejaky ventil čo prepne takovu vetvu hydromotora do odpadu a zamedzí jeho točeniu.

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Stavba minirýpadla.

#17 Nový příspěvek od ITS »

Ten ventil na každou stranu a mechanický doraz.

Ale !!!!
Ten ventil je na sklápění vlečky, což je pomalé a občasné. U tebe to bude cvakat stále a těžko říct, zdali takový jednoduchý vehikl bude fungovat chvíli, nebo dvě chvíle. Minimálně začne brzo téct kolem hřídelky.
A také je problém, že v synchronizaci uzavření, poloze dorazu a setrvačnosti otoče. Určitě tam dojde k okamžiku, kdy ventil již zavře a otoč bude teprve dosedat na doraz. Tím vznikne v uzavřené větvi podtlak, což je špatně.
Tvůj problém nemá lehké řešení. Je to stejně zapeklité, jak udělal rotační převaděč a točit dokola.

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Stavba minirýpadla.

#18 Nový příspěvek od rosch8 »

Zaujimavy projekt.
Mam jednu myslienku ovladania hydrauliky na podvozku, ale ma to jednu podmienku: Vadilo by, keby sa ovladanie podvozku bolo funkcne iba v jednej presne definovanej polohe otoce? Dajme tomu v priamej polohe 0°?
Ak by to nevadilo, dalo by sa urobit ovladanie mechanicky, to znamena, ze by rozvadzac pre podvozok bol v dolnej casti a rucne tiahla k rozvadzacu by boli delene v rovine otoce. Na koncoch tiahiel v rovine otoce by boli urobene mechanicke zamky v tvare zuba a drazky a dalo by sa manipulovat so spodnou castou iba vtedy, keby boli zuby kazdej paky v drazke prisluznej drazky.
Kedze horne a spodne tiahla musia mat prekrytie, tak by tieto paky museli byt rozmiestnene presne po kruznici so stredom zhodnym s otocou. Poloha vy sa dala zaistit mechanickou aretaciou, aby sa to pocas pojazdu nepohlo.
Neviem, ci som to dostatocne polisal. Ak by Vas to zaujalo, tak to mozem rozviest lepsie, pripadne by som hodil aj skicu. Ale ta podmienka jednej polohy otoce je v tomto pripade nevyhnutna. Horna a spodna cast tiahla musia byt presne nad sebou.
Myslim si, ze by to bolo jednoduchsie na vyrobu, ako 10 sekciovy otocny prevadzac oleja. Ale 2 hadice by bolo nutne potiahnut: tlak do rozvadzaca a prepad spat.

Uživatelský avatar
mato164
Příspěvky: 116
Registrován: čtv zář 16, 2010 7:28 pm
Bydliště: Banská Štiavnica

Re: Stavba minirýpadla.

#19 Nový příspěvek od mato164 »

Nad tým som tiež uvažoval, ale keď prevediem 2 hadice do podvozku tak to risknem aj z desiatimi. Budem tahať len tenké hadice DN8
a všetko bude hydraulickými trubkami len cez otoč pôjdu krátke hadice. Kopať by som mohol vo väčšine prípadu len otočou na ramene a velká otoč by nebola tak často používaná. Ešte k tomu ventilu zo sklápania. Nebál by som sa že začne tiecť, on tam vlastne bude len ako poistenie koncovej polohy. Dá sa na to zvyknúť pokiaľ sa otočiť aby ho nemuselo zapínať. V robote pracujem na pásovom rýpadle a 90 percent výkopov využívam tak otoč do 90 stupňov.

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Stavba minirýpadla.

#20 Nový příspěvek od rosch8 »

ak ti treba iba Dn=8 mm tak by som isiel do otocneho prevadzaca oleja.
do stredoveho valca (bude vyzerat ako bubienok z revolvera) ti treba navrtat 10 dier axialne to jest 10x 8 = 80 mm plus medzera medzi dierami nech je tiez 8 mm. to je 160 mm po roztecnej kruznici. 160/pí = 51 mm. plus 8 mm a opisana kruznica cez diery je 58 mm. Plus nejaka stena nech bude d1=65 mm drazka pre tesnenia medzi sekciami.
tu je specialne tesnenie pre otocne prevadzace:
https://www.hennlich.sk/produkty/tesnen ... o-800.html
akurat tam nie je katalog, ale na vyziadanie urcite dodaju. Vonkajsi priemer odhadujem tak na 80 mm, co je dost bezny priemer a taky obal hydraulickeho piestu s lapovanym vnutornym povrchom by nemal byt problem zohnat. Potom uz len preratat dlzku:
8 mm diera plus sirka tesnenia plus pridavok, co ja viem 20 mm na sekciu by malo stacit. 10x 20 mm = 200 mm. Do takej hlbky by sa mali dat navrtat aj diery 8 mm.
Do valca po obvode navarit postupne stromcekovite natrubky a na koniec vnutorneho hriadela priskrutkovat prirubu s radialnymi dierami, ktore budu navazovat na tie dlhe diery v stredovom drazkovanom valci. Po obvode tej priruby mozu byt znova navarene natrubky na hadice, alebo trubky.
Viem si to predstavit, nemusi to byt nic zloziteho. Trosku kreslenia, ale ked robis v CAD-e tak to nemoze byt problem nasekat tam zaradom 10x rovnaku sekciu na seba.
Len treba poziadat hennlich o katalog s rozmermi a cenou.
tu je aj obrazok , ako som si to predstavoval, az na tie axialne vyvody v strede, to by som riesil prirubou a vyvody po obvode radialne.
Obrázek

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Stavba minirýpadla.

#21 Nový příspěvek od ITS »

Pěkný návrh. Jednou jsem předělával něco podobného na vodu. Původní výrobek měl problém právě ve zhotovení tolika kvalitních vnitřních zápichů na manžety. Při výrobě tam není dobře vidět. Proto bych všechny zápichy dělal jen na hřídeli. Další problém je montáž, kdy manžety postupně přeskakují ty zápichy. My jsme je vždy některou střihli. Takže nakonec jsem ten převaděč seskládal z kroužků a stahl svorníky po obvodu. Jednoduchá výroba, jednoduchá montáž. Ale já to měl jen na 6 bar. Mezi kroužky byly zápichy s O-kroužky.

Uživatelský avatar
mato164
Příspěvky: 116
Registrován: čtv zář 16, 2010 7:28 pm
Bydliště: Banská Štiavnica

Re: Stavba minirýpadla.

#22 Nový příspěvek od mato164 »

To je nad moje možnosti vyrobiť otočný prevádzač. Ale aj tak dík za radu.

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Stavba minirýpadla.

#23 Nový příspěvek od rosch8 »

Je pravda, ze nieco by stal. Ale v podstate tam nie je nic zlozite. Jedna gulatina so zapichmi a dierami. Sustruzenie uplne v pohode, akurat tie dlhe diery 8mm. Ale s predlzenym vrtakom by to slo. Ja som vrtal do ocele 4,2 mm dieru do dlzky 150 mm a slo to.

Uživatelský avatar
mato164
Příspěvky: 116
Registrován: čtv zář 16, 2010 7:28 pm
Bydliště: Banská Štiavnica

Re: Stavba minirýpadla.

#24 Nový příspěvek od mato164 »

Ja som mal na mysli že nemám taký presný sústruh, aby som mohol robiť také presné diely.Robím na 50 ročnom nemeckom revolverovom sústruhu a ten už má čo to za sebou. Možno keby som sa spýtal v nejakej sústružníckej dielni, možno by to boli ochotný spraviť za rozumnú cenu.

Uživatelský avatar
rosch8
Příspěvky: 4439
Registrován: pon čer 29, 2015 5:47 pm
Bydliště: Humenné, SR

Re: Stavba minirýpadla.

#25 Nový příspěvek od rosch8 »

Diery by,si,vrtal,na vrtacke. Sustruzit treba iba tie.zapichy pre.tesnenia.a potom pre olej, aby mal kade tiect. Za to nemozu pytat vela.

Uživatelský avatar
mato164
Příspěvky: 116
Registrován: čtv zář 16, 2010 7:28 pm
Bydliště: Banská Štiavnica

Re: Stavba minirýpadla.

#26 Nový příspěvek od mato164 »

Cez víkend niečo pribudlo.
Ramená sú hotové.Cez týžden príde sedačka a ide sa robiť pracovisko strojníka. Osadiť rozvádzače, nádrž , sedačku a vymyslieť nejaké závažie
dozadu aby sa to trocha vyvážilo.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


print screen

jendas87
Příspěvky: 45
Registrován: čtv pro 15, 2016 10:10 pm
Bydliště: M. Třebová

Re: Stavba minirýpadla.

#27 Nový příspěvek od jendas87 »

čau no krása hej 8)
možná by ti mohlo pomoc na otoč tohle je to z minibagru
https://www.sbazar.cz/avocar/detail/131 ... c-cat-3015
a nemusel bys vymyšlet mechanicky doraz.

Uživatelský avatar
mato164
Příspěvky: 116
Registrován: čtv zář 16, 2010 7:28 pm
Bydliště: Banská Štiavnica

Re: Stavba minirýpadla.

#28 Nový příspěvek od mato164 »

8) 8) 8) Dík za tip, už som si ho zarezervoval. V sobotu ho idem zobrať.

Uživatelský avatar
mato164
Příspěvky: 116
Registrován: čtv zář 16, 2010 7:28 pm
Bydliště: Banská Štiavnica

Re: Stavba minirýpadla.

#29 Nový příspěvek od mato164 »

Tak otočný rozvádzač je doma.
Obrázek
Vyriešilo mi to veľa problémov z dorazmi.
Rozvádzač má osem vývodov a stále mi dva chýbajú.
Rozhodol som sa že predné nohy prevediem cez dva vývody, na jednu páčku a použijem
hydraulickú výhybku. Jedna noha pôjde páčkou a druhá budem musieť aktivovať tlačítkom výhybku a tou istou
páčkou ju budem ovládať.
Nejaké foto z dielne:
Obrázek
Obrázek
Obrázek

jendas87
Příspěvky: 45
Registrován: čtv pro 15, 2016 10:10 pm
Bydliště: M. Třebová

Re: Stavba minirýpadla.

#30 Nový příspěvek od jendas87 »

Sem rád že ti to pomohlo. Koukam že ti to pěkně roste. 8) Ja pořád jen planuju a vymýšlím kreslím výpalky atd. Z jakyho jeklu máš rám? ja mám zatím jen nářezy z 80x80x8.
Na otočí máš jen jeden válec? Asi bude stačit když se budeš otáčet otočí na svém hrabatku mam jednu a v krajních polohach to neni ono. Jinak sedačka, rozvaděče super akorat nevím jak máš vymyšleno dolivání benzínu z fotek to nejde moc poznat budeš odklápět sedačku?

Odpovědět

Zpět na „Manipulační technika“