Drapák na seno (asi)

nakladače, jeřáby, lopaty za traktor, stohařr, zdvižky, ruky..

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
JoeF1
Příspěvky: 376
Registrován: sob črc 04, 2009 9:45 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Drapák na seno (asi)

#1 Nový příspěvek od JoeF1 »

Zdravím, neznate nekdo toto? a pokud jo jak to maká. Pravděpodobně jsme to měli dříve ve stodele na seno a mělo to jezdit těsně pod střechou i kolejnici jsem nasel ale nejak mi to k tomu nesedí. Pokud to nekdo zná a ví jak to fungovalo budu rád za každé info. značka Hofmano pokud to nejde z fota přečíst
Přílohy
fotky 2,2,13 007.jpg
fotky 2,2,13 008.jpg
fotky 2,2,13 009.jpg

JoeF1
Příspěvky: 376
Registrován: sob črc 04, 2009 9:45 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Drapák na seno (asi)

#2 Nový příspěvek od JoeF1 »

nikdo nevi?

Uživatelský avatar
zetorak jirka
Příspěvky: 4525
Registrován: ned pro 18, 2011 12:35 pm
Bydliště: Hajnice OKR: Trutnov

Re: Drapák na seno (asi)

#3 Nový příspěvek od zetorak jirka »

Tenhle drapák na seno mám na stodole stále a je plně fukční . do doby co jsem začal dělat kulaté baliky tak jsme ho používali. funguje tu už od roku 1947 kdy naší ještě před minulím řežimem hospodařili, čili starší než já. výrobce TOMAN z Kunvaldu. akorát v roce 89 jsme dávali opravovat pastorek v navijáku protože tam chyběl 1 zub. kupodivu ta fyrma Toman v Kunvaldu v 89 roce ještě fungoval a drapáky vyráběl. Jestli ještě dnes to nevím, ale jezdím okolo když jedu do pérárny pro pera na obracák.

JoeF1
Příspěvky: 376
Registrován: sob črc 04, 2009 9:45 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Drapák na seno (asi)

#4 Nový příspěvek od JoeF1 »

ja si vubec nedokazu predstavit jak to fungovalo. Asi mi tu chybi dost veci. Nemel by jsi nekdy cas to vyfotit jak je to zaveseny?

Uživatelský avatar
staník
Příspěvky: 5478
Registrován: stř říj 22, 2008 6:13 am
Bydliště: U Nového Města na Mo

Re: Drapák na seno (asi)

#5 Nový příspěvek od staník »

Tuším se tomu říkalo Samosklad :zapomel: Je to na lanech a kladkách.Někde pod hřebenem na půdě je zarážka a ta to otevře , potom to jede zase ven pod přístřešek na štítě, tam to sjede dolů a zapíchne se to do sena na fůře. Tahem lana se drapák zavře a jede nahoru a pod hřebenem až k zarážce 8) A tak nějak dál.
Dílna je dílna
Pokud na něco zapomenu tak mi to prosím připomeňte.

JoeF1
Příspěvky: 376
Registrován: sob črc 04, 2009 9:45 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Drapák na seno (asi)

#6 Nový příspěvek od JoeF1 »

je pravda ze pod tim stitem byli u te kolejnice i kladky. Ale nevim jak to jezdilo po te kolejnici. Foto by jiste pomohlo. Zjistil bych co mi schazi. A jak pises s tim dorazem na otevreni, tak to mi nejak nesedi. Jak by urcili kde to ma otevrit. Preci nelezli pokazde pod strechu. :) ale neco na tom bude. Ale ze to meli vymakany co? A mi to hazeli tolik let ruco. Ale to i dnes kdyz nesezenu nikoho na zbaleni.

Uživatelský avatar
staník
Příspěvky: 5478
Registrován: stř říj 22, 2008 6:13 am
Bydliště: U Nového Města na Mo

Re: Drapák na seno (asi)

#7 Nový příspěvek od staník »

Já to v akci neviděl. Vím to od bráchy. Tady to má kluk v dědině a další je v družstvě-jestli nejel do hutí.
Dílna je dílna
Pokud na něco zapomenu tak mi to prosím připomeňte.

vaclavs
Příspěvky: 770
Registrován: pon lis 17, 2008 12:03 pm
Bydliště: Rychnov Nad Kněžnou

Re: Drapák na seno (asi)

#8 Nový příspěvek od vaclavs »

Tyto vidle mají zařízení na automatické otvírání, na kolejnici po které to jezdí se nastavovaly odjišťovací západky.
Doma mám vidle s ručním ( lanem ) otvíráním.
Je to geniálně jednoduché a stále funkční.

JoeF1
Příspěvky: 376
Registrován: sob črc 04, 2009 9:45 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Drapák na seno (asi)

#9 Nový příspěvek od JoeF1 »

chtěl bych to opravit nebo alespon pro ten drapak najít vyuzití

vaclavs
Příspěvky: 770
Registrován: pon lis 17, 2008 12:03 pm
Bydliště: Rychnov Nad Kněžnou

Re: Drapák na seno (asi)

#10 Nový příspěvek od vaclavs »

Na té fotce je vidět navrchu kladka, máš k tomu i ten vozík do kterého to zacvakne ( ten jezdí po té kolejnici )?

Uživatelský avatar
filip
Příspěvky: 1867
Registrován: úte říj 21, 2008 10:51 pm
Bydliště: UO

Re: Drapák na seno (asi)

#11 Nový příspěvek od filip »

Kromě vozíku k tomu taky patří naviják s jednopákovým ovládáním a závaží se soustavou kladek, které bývalo někde na kraji stodoly, taková železná bedna ve vedení z ůček, vysokém asi 4-5 metrů. Na jednu stranu vidle s nákladem táhne naviják, zpátky to vrací závaží.
4011, 25 A, Zebra, Prcek
Padá chlápek z mrakodrapu a v každém patře říká - Ještě je to dobrý..

Uživatelský avatar
zetorak jirka
Příspěvky: 4525
Registrován: ned pro 18, 2011 12:35 pm
Bydliště: Hajnice OKR: Trutnov

Re: Drapák na seno (asi)

#12 Nový příspěvek od zetorak jirka »

Já se ti to pkusím popsat, do nedávna jsem to používal, mám to doma stale funkční, akorad mám momentálně sundanej motor od navijáku. Tak ve stodole je na zdi naviják s jednou delší pakou a malím závažím, od té paky vede ven provaz k vleku se senem,taháním za provaz ovladáš ten naviják,uplným zvednutím páky naviják navíjí, ve střední poloze se sám odvíjí a uplně dole je brzda, dolu to tlačí to závaží. Lano od navijáku vede na vozejk který jezdí po té kolejnici a na nem je kladka přes kterou jde lano zase dolu a na konci toho lana je ten drapák (vydle). K tomu vozejku je připevněno ještě jedno slabší lano a to vede přez kladky ve, kde na jeho konci venku vysí závaží tak50 až 70 kylo.a to lano se závažím tahá ten vozejk ven na konec kolejnice a to v poloze páky na odvíjení , na konci kolejnice se ten vozejk sám zajistí západkou,a jelikož se lano stále odvíjí tak jede drapák s lanem dolu, zastaví se to tím že pustíš z ruky ten špagát. na fůře někdo zapýchne otevřený vydle do sena a ztáhneš na doraz za provaz.naviják začne navíjet a táhnout náruč sena s drapákem na horu.váhou sena se ten drapák sám svýrá. Když dojde drapák do vozejku ta odjistí vozejk a táhne se to po kolejnici do půdy , na kolejnici jsou rozmístěny zarážky který vydle otevřou a seno se vysype, tím jak vozejk jede po kolejnici do pudy tak táhne sebou to slabší lano se závažím a to zas po uvolnění navyjáku zas vytáhne ven, No a tak to jde stále do kola dokud nesložíš fůru. jinak do to drapáku , když je dobře srovnaná fura a seno drží po hromadě tak se dalo vytáhnout až 2,5 metráku sena na jedno zabrání.
Asi z toho nebudeš na poprve moudrej, ale když si to pomalu pročteš a budeš u toho trochu myslet ,tak to určitě pochopíš. Tak študuj :smich:

vaclavs
Příspěvky: 770
Registrován: pon lis 17, 2008 12:03 pm
Bydliště: Rychnov Nad Kněžnou

Re: Drapák na seno (asi)

#13 Nový příspěvek od vaclavs »

"Má pravdu předsedo"

JoeF1
Příspěvky: 376
Registrován: sob črc 04, 2009 9:45 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Drapák na seno (asi)

#14 Nový příspěvek od JoeF1 »

Měli to dobře vymyšlené :shock: 8) Díky za popis a kdyby měl někdo foto bylo by to idealní :)

Vojtes
Příspěvky: 1
Registrován: úte dub 23, 2013 8:15 am
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Drapák na seno (asi)

#15 Nový příspěvek od Vojtes »

Chlapi, mám to ve stodole, super pomocník, je to německý výrobek, heuaufzug.
Tady je jedno německé video:

Odpovědět

Zpět na „Manipulační technika“