Čelní nakladače

nakladače, jeřáby, lopaty za traktor, stohařr, zdvižky, ruky..

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Montano
Příspěvky: 14
Registrován: ned říj 18, 2020 9:23 pm
Bydliště: Strakonice

Re: Čelní nakladače

#961 Nový příspěvek od Montano »

Tak jsem také pořídil čelní nakladač na Zetor 7011. TUR 3 od Olimetu z Malfarm. Ceny od zimy letěly každý měsíc nahoru tak nebylo na co čekat. Teď je oproti lednu dražší o 8 tis bez daně (47 tis) :vztek: Hrozná doba..
Zvolil jsem verzi s joystickem za příplatek 5 tis. a lopatu 150 cm. 120 cm se mi zdála hodně malá a teď vím, že jsem udělal dobře. Joystick proto, protože když jsem viděl, že v případě pákového do kabiny vede osm hadic, které navíc nejsou součástí (v případě, že páky chcete mít na blatníku vedle sedačky), tak volba byla jasná. Montáž jsme dělali sami, sice nám to trvalo trošku déle, ale nechá se to. Bylo potřeba několik úprav, broušení, podložky na uložení pístnic apod. Nejvíc jsme se natrápili asi s tím, že máme na traktoru vpředu 20 palcová kola a měnit se nám je za jiná nechtělo. Buď nám lopata nedosahovala až k zemi a nebo nám pístnice při zasunutí vycházely do nástavce př. nápravy. Nakonec jsme se s tím poprali a vše je ok 8) . Zapojení hydrauliky máme zatím do zadních rychlospojek, takže je to pomalejší. Podvázání na portály doděláme snad v zimě. Jednu z úprav, kterou mi poradili v Malfarm je, že pod motorem, kde spojuje podvázání závitová tyč, měli ještě vyztuženou silnější tyčí. My jsme dali hardox břit, na který jsme navařili matky a místo té závitové tyče jsme to k podvázání chytili šroubama. Takže rozpěru netvoří závitová tyč, ale ten hardox. Desku s vidlemi už máme taky a nějak k tomu musíme dodělat ´přidržovací prst´na klády. Součástí je technické osvědčení + homologace, takže legálně může na pozemní komunikaci. Jízda s nakladačem byl zprvu nezvyk, ale už je to ok. Nakladač nesundaváme, takže jak to jde a nejde nevím. Vyvážení máme lesnickým navijákem (cca 400 kg).
Nakladač je parádní pomocník! Přesně to co jsem od něj očekával tak splňuje. Pracant kolem baráku, do lesa a na stavbu dostačující. Pro lidi jako jsem já, že s tím pracuju cca 4x do měsíce stačí tento levnější. Samozřejmě, že Intertech nebo Track lift by byl ve všem lepší, ale ty peníze by pro moje účely byly zbytečně vyhozené. Chápu ale, že pro Vás, kteří se s tím živíte to cenu má! A o tom to je 8)

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 2533
Registrován: stř črc 28, 2010 10:28 am
Bydliště: Velké Meziříčí

Re: Čelní nakladače

#962 Nový příspěvek od Bellian »

Paráda 8) , přeji ať vše šlape jak má bez problému. Joystick byla dobrá volba, práce je sním mnohem rychlejši a obratnější a hlavně, jak sám říkáš stači dva lanovody a ne x hadic.

S tím prstem na klády podle mě nijak nespěchej, mám ho, ale stejně ho nepoužívám. Když nakládáš velkou kladu (12m) tak základ je prostě být v těžisti. A pokud nabíráš slabší kousky, které jsou různě dlouhé, tak prst je stejně neudrží, když jsou zpřeházené. Vždycky se ti nějaký kousek vysune bokem a zavazí ti.
Já ho používal první rok a od té doby ne. Spíše překážel, protože pak potřebuješ převést paletu a musíš ho sundat. Jestli z lesa vozíš co máš na káře, tak vidle bohatě stačí, případně jou lepší širší kratší vidle. Neživím se tím, ale už jsem s nakladačem něco naložil 8) .
Podvázení pod motorem závitovou tyčí, to je zajímavé :D . Pokud to není nějaká M30-40, tak ji stejně vlese ohneš hodně brzo. Nejlépe kus plotny aspoň 20mm silný. Hardox je zbytečný, je to otěruvzdorný materiál. Na toto stačí 11 375 (S235) nebo lepší 11 523 (S355).

Ehm co se týče navijáku 400Kg, jako protizávaží nemá velký význam. Kdysi jsem to tady řešil, nevěřil jsem místním profíkům a tak jsem s ito nechal spočítat statikem a pravdou je, že závaží v kolech je prakticky naprd a pokud chceš dotížit traktor, tak v ramenech potřebuješ aspoň 1t nejlépe 1,5t. V mém vláknu 7245 je tam bedna jako protizávaží, která už zaručí to, že když naložím lopatu štěrku tak se rozjedu bez předku.
Srdcová 25-ka; Járova 25-A; Školníkova 25-A; Stodolová uloženka 25-ka
Zetor 5611
Zetor 7211
Zetor Super 35
Zetor 7245 PLUS
BSS PS 701H
BSS10.08 - renovace
BSS P 53 S
TOS-28 Žebrák; StankoImport 2H125; Pásová pila G5013W

Uživatelský avatar
Lars
Příspěvky: 1095
Registrován: úte črc 03, 2007 10:58 pm
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Re: Čelní nakladače

#963 Nový příspěvek od Lars »

jaký je rozdíl mezi nakladači nd5-014, nd5-017, nd5-032?
kurva už dvakrát jsem to uřizl a furt je to krátký!!!!!

grunhild
Příspěvky: 22
Registrován: pon led 26, 2009 7:18 pm

Re: Čelní nakladače

#964 Nový příspěvek od grunhild »

Zdravim je tu niekto kto ma celny nakladac metal technik MT 02 a ma k nemu aj technicky preukaz ?

jojo7011
Příspěvky: 1065
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Čelní nakladače

#965 Nový příspěvek od jojo7011 »

Podla toho ze na aky traktor ho chces. lebo na UR1 je to uz prilis. Skor sa hodi na URII ( Crystal ) Neviem ci ma osvedcenie.

grunhild
Příspěvky: 22
Registrován: pon led 26, 2009 7:18 pm

Re: Čelní nakladače

#966 Nový příspěvek od grunhild »

Potreboval by som TP vybaviť a neviem si dat rady . Tak ak by mi niekto vedel pomôcť bol by som rad

Míšánek
Příspěvky: 846
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: Čelní nakladače

#967 Nový příspěvek od Míšánek »

Zdravím borci.

Přečetl jsm snad celé téma ale stejně bych chtěl slyšet názor a rady zkušenějších lidí, kteří již měli čest s jednou nebo druhou variantou.

Jedná se mi o čelák na 10045. Nyní tam sice mám starého Humpolečáka ale neni to žádná sláva. Je takový "lagricový", už několikrát vařený, teď začala chcát navíc jedna pístnice a taky tvar držáků nakladače neni úplně ideální jelikož při křížení se rvou přední gumy o tento rám, takže ani blatníky nepřichází v úvahu. Takže uvažuji o výměně za novější kus.

Premiové značky jako Quicke, TrackLift apod. jsou nejspíše mimo hru, jelikož jsou finančně už moc na to, že traktor mám prozatím jen jako přiležitostného pomocníka. Takže ve hře jsou dva poláci - InterTech a Metal Technik.

Co se prací týče tak mám aktuálně na nakladači lopatu s přidržovacíma zubama a tu používám v podstatě na všechno - nakládání kulatiny v lese, shrnování klestu, nakládka zeminy/hnoje apod. Možná traktor bude v budoucnu využit i v lese na obživu, takže bych byl pro variantu nějakého opravdu pevnějšího nakladače s co nejvyšší nosností. Jinak z výbavy mne napadají asi jen tři požadavky - třetí funkce, paraleogram a tlumení rázů. Nic jiného asi ani neni :)

Který z těchto dvou by jste mi doporučili a proč?

Díky moc za věcnou debatu a cenné informace ;-)

Uživatelský avatar
mazhor
Příspěvky: 840
Registrován: úte srp 17, 2010 8:09 am

Re: Čelní nakladače

#968 Nový příspěvek od mazhor »

Znamy ma Inter-tech 2600 PLUS a je s nim spokojeny. Od pohledu vypada pekne zpracovany.
Nejlip udelas, kdyz si oba nakladace zajedes prohlidnout na vlastni oci a udelas si nazor sam.

Míšánek
Příspěvky: 846
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: Čelní nakladače

#969 Nový příspěvek od Míšánek »

Co jsem se teď díval tak 2600 plus má paradoxně o polovinu menší nosnost než 1600 L, u kterého je psaná nosnost 1600 kg, což by mi vyhovovalo asi víc.

Spíš mi šlo o praktické poznatky u nakladačů těchto dvou producentů.

Ale i tak díky za info ;-)

zzz
Příspěvky: 19
Registrován: stř pro 02, 2020 1:57 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Čelní nakladače

#970 Nový příspěvek od zzz »

Mám IT 2600 Plus, zatím jen chvíli a jen kolem baráku, takže jsem s ním moc práce ještě neudělal. Známej, co traktory prodává, říkal, že IT se montuje hodně a je s nima spokojenost. Mě osobně přijde pěkně udělanej.
Ten 2600 Plus má nosnost 1300kg. Sice na webu maji míň, ale mluvil jsem s prodejcem, dokonce mi posílal certifikát - někde tady ve vlákně jsem ho přidával. Chlapi, co mi ho monotovali, taky říkali, že se toho nemusím bát. Prej to dřív pustí ventil, ale výložník určitě neohnu. Samozřejmě je potřeba mít správně těžíště.

Míšánek
Příspěvky: 846
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: Čelní nakladače

#971 Nový příspěvek od Míšánek »

Díky za info. Tak zatím asi vede inter tech. Jak vy jsi ohodnotil celkovou pevnost toho nakladače, když třeba nabereš materiál jenom rohem lopaty/jednou vidlí. Nemá tendenci se výložník třeba kroutit nebo tak?

zzz
Příspěvky: 19
Registrován: stř pro 02, 2020 1:57 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Čelní nakladače

#972 Nový příspěvek od zzz »

To jsem nezkoušel. Jinak bych s tím moc neotálel, ceny jdou nahoru a půjdou dál.
K IT jsou navíc papíry na silnici, což já určitě chtěl. Náhoda je blbec.

jojo7011
Příspěvky: 1065
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Čelní nakladače

#973 Nový příspěvek od jojo7011 »

Na 100vku Crystala mozez kludne nalozit aj cosi vacsie. Napr. Metaltechnik Titan MT02, Hydrometal AT20 a pod. Ale musis pocitat, ze je to Poliak. Robotu spravi, ale tie nervy okolo toho. Po mojej osobnej skusenosti by som isiel do niecoho novsieho pouzivaneho znackoveho. Ålö, Stoll, Traclift, Sigma a pod.

Míšánek
Příspěvky: 846
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: Čelní nakladače

#974 Nový příspěvek od Míšánek »

Můžeš se trochu rozepsat jojo? Jde mi právě o to co od toho (ne)čekat oproti značkovým nakladačům.

A Metal technik je podle tebe teda pevnější než it?

jojo7011
Příspěvky: 1065
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Čelní nakladače

#975 Nový příspěvek od jojo7011 »


Odpovědět

Zpět na „Manipulační technika“