Stará Desta 2022 - chci ji o pár let prodloužit život

nakladače, jeřáby, lopaty za traktor, stohařr, zdvižky, ruky..

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Stará Desta
Příspěvky: 12
Registrován: ned pro 25, 2022 8:08 pm
Bydliště: Mladá Boleslav

Stará Desta 2022 - chci ji o pár let prodloužit život

#1 Nový příspěvek od Stará Desta »

Nazdar lidi máme doma starou Destu 2022 s nepůvodním motorem 4001 a potřebujeme ji o pár let prodloužit život. Celkový stav otřesný, menší a větší úniky snad všech provozních kapalin. Momentálně nestartuje, asi nejde nafta do válců bo z komína ani pšouk. Jak poznám že jde nafta do válců, je na to nějaké kouzlo? S naftovými motory nemám vůbec žádné zkušenosti, ale jinak jsem manuálně docela zručný.
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15823
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Stará Desta- chci ji o pár let prodloužit život

#2 Nový příspěvek od oco13 »

Povoliť prevlečné matice na vstrekoch. Ale kludne môžu byť zalepené aj vstreky , ja by som skúsil do sania mu dať štartovací sprej, niekedy to pomaáha.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20887
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Stará Desta- chci ji o pár let prodloužit život

#3 Nový příspěvek od ota »

Vyšroubuj vstřiky ven z hlav. A našroubuj je znovu na trubky od čerpadla a zastartuj.
Motor stál delší dobu? Nebo nejezdilo to delší dobu?
Sám jsem koupil ještěrku Steinbock s naftovým vzducháčem Deutz která stála 10 let. Rozchodil jsem motor a sem tam vyměnil nějaké manžety, udělal jinak řízení z gruntu. No a pár věcí. Dnes jezdí jako fík. Motor taky nejel a byl přirezlej. Rozkapal jsem ho olejem s petrolejí. Pak ho klínovým řemenem rozpohyboval ručně. Jezdí zvedá v pohodě. Výfuk kouří stejně jako přepad od motoru. Neřeším to zatím. Na přepadu plechovka do které zachytávám případné uniky motorového oleje. 2x za rok vyleju plechovku a nasadím naspátek. Je to paráda mít ještěrku u baráku po ruce. 8)

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8588
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Stará Desta- chci ji o pár let prodloužit život

#4 Nový příspěvek od bourač »

Stará Desta píše: ned pro 25, 2022 8:20 pm Momentálně nestartuje,
musíš dát baterku :321:
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Stará Desta
Příspěvky: 12
Registrován: ned pro 25, 2022 8:08 pm
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: Stará Desta- chci ji o pár let prodloužit život

#5 Nový příspěvek od Stará Desta »

ota:
Desta jezdila pravidelně cca jednou týdně, ted když byly velké mrazy se jen kouřilo z komína ale nechytla. Nechali jsme ji v klidu než se oteplí, z toho důvodu Bourači byla demontována baterka aby v těch mrazech nezdechla uplně :321:
Dnes už ani neblafla jen točila naprázdno. Jako první se zaměříme na palivovou cestu, filtry asi nikdo neměnil od Kuvajtu napadení.
Dále mě zajímá kudy a kolik se lije olej do vstřikovacího čerpadla viz foto?
Toho jak je motor zaprasený si nevšímejte, na tom už se pracuje :)
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15823
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Stará Desta- chci ji o pár let prodloužit život

#6 Nový příspěvek od oco13 »

Tá špina ten motor chráni a konzervuje.

Fizz
Příspěvky: 7992
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Stará Desta- chci ji o pár let prodloužit život

#7 Nový příspěvek od Fizz »

Pokud čerpadlo nemá olejovou merku nemá náplň maže ho nafta.

Odvzdusni čerpadlo, to jsou ty dva šroubky jeden vlevo a druhý vpravo od trubek co vedou do vstriků, moc je neutahuj rádi praskají, az to optavdu pořádně idvzdusnis utahni je a povol převlečené matky na vstřikovacich, pojud to bude suchý apri povolení nic nekapne nakrm je wdčkem nech to klidně den stát a zopakij to, pak budes točit motorem tak dlouho az ti z tech povolených matek bude krásně chcát nafta a jednu po druhé utahnes. Trochu WD bych vstrikl i do sacích kanálů než budeš odvzdušňovat.

Pokud nemá ráda zimu vem horkovzdusku a nach jí sálat na sání nebo výfuk tak dlouho až se prohreje i hlava, pak vy to mělo vrkat jak fik, pokud né dej ji čuchnout startovacího spreje zlehynka.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8588
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Stará Desta- chci ji o pár let prodloužit život

#8 Nový příspěvek od bourač »

já mám destu taky s tímto motorem, v zimě vypouštím vodu. Votevřu kohout pod chladičem a druhý na boku bloku.
Když chci ještěru nastartovat natočím si do bandasky 20litrů horký vody. Naleju 4 - 5 litrů a zavřu kohout pod chladičem.
Doleju motor až po hrdlo chladiče, z druhého kohoutu na bloku teče voda, původně horká - předala teplo do hlav a válců takže je studená. Pomalu dolévám, nechávám studenou vytékat. Když vyleju celou 20 zavřu kohout na bloku. Nechám to chvilinku předat teplo, mezi tím dočerpám naftu - až slyším že se vrací z čerpadla do nádrže. Zatížím plynový pedál kusem železa. Zmáčknu čudla - zmenším předstih - to je velmi důležité i v létě. Plynový pedál se nesmí uvolnit moc brzy po startu, pedál nemusí být "kickdown", jen trochu aby měl motor otáčky větší než volnoběh.
Nastartuju na první škubnutí. 8)
Když hodně mrzne tak strčím do sání horkovzdušku.
Neexistuje aby nechytla.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20887
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Stará Desta- chci ji o pár let prodloužit život

#9 Nový příspěvek od ota »

Dáváš před startem ,,čudla"? Bez toho to nechytne když je chladno. Tuhle jsme doma mordovali naší Z 4611 a syn musel přez dekompres roztočit motor a nechat ho chvilku s dekompresem protáčet a pak pustil dekompres a teprve to chytlo. Samo se zamáčklím čudlem. Předtím kouřil a ne a ne chytit. I baterka je dobře, když je dobrá. Jak to nemá švih, aby to zatočilo, tak se tomu taky nechce.
Klasické 4011 vstřikovací čerpadlo co méme má olejovou náplň. Ale tomu šéfuje syn. Není ho tam moc, ale z hlavy nevím kolik. I v regulátoru je. Chtělo by to najít na netu příručku a udržbu. Tam to bude napsaný. Nebo optat opraváře čerpadel. Občas mají dobrý typ ohledně čerpadel.

Fizz
Příspěvky: 7992
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Stará Desta- chci ji o pár let prodloužit život

#10 Nový příspěvek od Fizz »

Jo vidíš, to me nenapadlo ze by to někdo nedělal, taky může být zatuhla hřídelka v čerpadle to pak ani neblafne.

No to by poznal, když nepujde nafta při odvzdušňovani.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20887
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Stará Desta- chci ji o pár let prodloužit život

#11 Nový příspěvek od ota »

Ono když by to propumpoval ruční pumpičkou, tak je slyšet buďto ventylek že pouští, vrže. A nebo je to slyšet když sundáš víčko u nádrže ze to v nádrži žbluňká. Třeba u traktoru je ten ventylek u nádrže dobře slyšet. A u ještěrky to mám s tím otevřeným víčkem.
Mě ten Deutz chytá i v -20°C parádně. Ale baterku mám slabší. Dám vozík a chytne ne překulení. Ale propumpuju ho pro jistotu ruční pumpičkou naftu. Ale chytla by i bez pumpování, nafta neladá. Ale ty Zetory to dělají, že spadne nafta a dlouho trvá než to bez nafty chytne.
Z jiného soudku mám stabilák naftovej v malém traktůrku. Nafta samospádem. Mám tam někde netěsnost. Pustím naftu, dám tam na hřebínku čerpadla větší dávku pro start. Nažhavím žhavičkou. Zastartuju, chytne hned a hned chcípne. Dojdu k čerpadlu, je to ta jednotka, koza říkáme a povolím ovzdušňovák na tělese. Sednu zastartuju a hned chytne. Pak už se udrží. Nikde nekape, nafta neubývá když to měsíc stojí. Nikde ani kapka. Přijdu a když ovzdušním šroubkem je to bez toho prvního chcípnutí.

Stará Desta
Příspěvky: 12
Registrován: ned pro 25, 2022 8:08 pm
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: Stará Desta- chci ji o pár let prodloužit život

#12 Nový příspěvek od Stará Desta »

bourač:
Desta dosud jezdila, startovala vždy se zmáčknutým čudlem a pedálem plynu na podlaze. V mrazech se ji moc nechtělo, startér už není v nejlepší kondici ale přes kabely vždy po chvilce chytla. Máme fridex v chladiči a vylévat ho a nahrazovat vodou je ekonomický nesmysl. Trik s horkovzduškou do sání známe. To vše až do posledních mrazů. Od té doby ani obláček z komína. Asi fakt nejde nafta do válců, tím asi začneme pak se uvidí co dál.

Stará Desta
Příspěvky: 12
Registrován: ned pro 25, 2022 8:08 pm
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: Stará Desta- chci ji o pár let prodloužit život

#13 Nový příspěvek od Stará Desta »

ota píše: ned pro 25, 2022 10:37 pm Dáváš před startem ,,čudla"? ....
Samozřejmě startování vždy s čudlem, podle mě má mít čerpadlo olejovou náplň. Jak velkou, kde ji dolívat, kde ji vypouštět, jak ji měřit nevím. Žádnou příručku se mi dosud nepodařilo sehnat. Máme motor 4001 který je v traktorech 4011.

Fizz
Příspěvky: 7992
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Stará Desta- chci ji o pár let prodloužit život

#14 Nový příspěvek od Fizz »

Jasný ja musím hona našťouchat vzdy, kradne slyším jak cvrnká nafta do nádrže. Pak zatlačit bradavku a chytne na drc. I v létě i v zimě. Bez čudlíku to nedá, o chlup ale nedá. To pumpování zas šetří baterku, jinak točí tak 10-20s než chytne. Ale to čerpadlo je ještě to starý s olejovou měrkou... Jak chytne tak už nehulí jde krásně za plynem.

Když jsem ho kupoval byla právě zatvrdla hridelka, proro nejel a stál 10let odstavenej. Možná dýl.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1883
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Stará Desta- chci ji o pár let prodloužit život

#15 Nový příspěvek od stanik84 »

Taky jsem zprovozňoval Destu po x-letech. Palivovou soustavu jsem vzal z gruntu, všechno ven, vymýt, nový filtry a gumičky pod baňky- ty zejména a všude nový podložky a hadice. Ten ventilek vzadu na čerpadle - přístup jak k penězům může být taky přilepený.Jak tu někdo psal, tak vrže - pokud dobře funguje - je zezadu za těma vstřikovacíma trubkama - na 19ku klíč.

Teď je tepleji, kup Carlan a umyj to. Já nesnáším hrabat se v něčem takhle špinavým. Pak tam dáváš ty průtokový šrouby a zase je ucpeš. Samo u skleničky taky nový těsnění a sítko. Všude už dávám Bosch pumpičky - někdo je zastánce styrých, neberu mu to.

Odpovědět

Zpět na „Manipulační technika“