Novej dvojkolák za 3011-tku, sklopnej jen jednoduše dozadu

vleky, káry, vozíky, návěsy, cisterny, vyvážečky, hnojáky, ...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2437
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: Novej dvojkolák za 3011-tku, sklopnej jen jednoduše doza

#31 Nový příspěvek od StaPo3011 »

těžko říct. 70x70x4 má kvadratickej moment (pro ohyb) o 15procent nižší než 80x80x3.
Místo zvětšování tloušťky bych raději šel na nesymetrickej profil postavenej na výšku, pokud tedy existuje 70x80 nebo 70x90 nebo podob.
Ale já to zas tak detailně spočítaný stejně nemám, u sklopky otočné kolem osy skoro uprostřed ložné plochy z hlediska namáhání hrozně moc záleží na rozložení zátěže... Nejvíc na ohyb je to u mne namáhaný v místě otočných čepů, tam jsem se to snažil vyztužit přidanými žebírky zespoda kolem tlustostěnného pouzdra čepu.
Případně do toho jít s tou sedmdesátkou a nechat si kolem těch čepů prostor pro případnou výztuž, pokud by se to pak v praxi prohýbalo.

Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2437
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: Novej dvojkolák za 3011-tku, sklopnej jen jednoduše doza

#32 Nový příspěvek od StaPo3011 »

a protože výroba stále trochu vázne,
měl jsem čas překonstruovat vyklápění na lehčí pístnici.
Shodou okolností jsem na e-shopech narazil na vhodnou, lehkou, ne moc drahou, dokonce s ruční pumpou, tak jsem ji objednal.
https://www.vercajk-pardubice.cz/Hydrau ... -d2288.htm
Už dorazila, na pohled vypadá seriózně.
Zdá se, že tam prozatím to ruční vyklápění pákou ponechám a uvidím, jak moc dlouho se bude muset pákovat.
Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2437
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: Novej dvojkolák za 3011-tku, sklopnej jen jednoduše doza

#33 Nový příspěvek od StaPo3011 »

tak jsem ještě zkontroloval, kolik to bude vyklápět při udávaném zdvihu pístnice 480mm:
Teoreticky to vyklopí na 32stupňů, což už mi reje zadkem do země - to je správné, možná by se tímhle způsobem mohl vozík i celý přizvednout kolama do luftu pro ev. výměnu kola :) .
Obrázek

ale horší je, že se mi přitom pístnice natáčí skoro o 15stupňů dozadu a naráží mi pak spodkem do okolní konstrukce. No, ještě to budu muset trochu poladit.
Obrázek

Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2437
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: Novej dvojkolák za 3011-tku, sklopnej jen jednoduše doza

#34 Nový příspěvek od StaPo3011 »

tak po delší době se povedlo přesvědčit švagra na pokračování svařovacích prací.
Vozejk je skoro hotovej, kromě mechanismu sklápění, nemám ještě výpalky.
Obrázek. Asi bude zprovozněn zatím bez sklápění.
Přemejšlim jak ho pokrejt základovkou - štětcem to bude asi dost pakárna. Uvažuju o nějakej čínskej elektrickej stříkací pistoli, na základovku by to mohlo stačit.

peyrak
Příspěvky: 1240
Registrován: sob bře 15, 2014 5:45 am
Bydliště: Rychnovsko

Re: Novej dvojkolák za 3011-tku, sklopnej jen jednoduše doza

#35 Nový příspěvek od peyrak »

elektrickou nebrat, ale mrkni do strojů a nářadí, nedávno se to tam řešilo

Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2437
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: Novej dvojkolák za 3011-tku, sklopnej jen jednoduše doza

#36 Nový příspěvek od StaPo3011 »

tak nakonec se mi dostala do ruky elektrická pistole 110W za sedm stovek,
a za ty prachy jakž takž, Alkyton 2 v 1 to dokázalo naprskat uspokojivě
(pravda, neměl jsem žádné velké nároky). Chtělo by to si s tím víc vyhrát s naštelováním,
takhle mi to občas stékalo a občas prskalo, a místy jsem to musel opravovat štětcem.
Ale natírat to celý štětcem by bylo k uzoufání, za mne na základovku či nenáročnou univerzálku použitelný.
A hned další den byl vozejk otestován mírnou zátěží,
dovezeno 5q brambor.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
kuligrado
Příspěvky: 1506
Registrován: čtv srp 18, 2011 6:42 am
Bydliště: U Havířova

Re: Novej dvojkolák za 3011-tku, sklopnej jen jednoduše doza

#37 Nový příspěvek od kuligrado »

ahoj, hezká kárka to je
Náš Trkouš : http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 32&t=77823
"Z hovna bič neupleteš, když upleteš, tak nezapráskáš a když zapráskáš tak jedině sebe."

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4419
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Novej dvojkolák za 3011-tku, sklopnej jen jednoduše doza

#38 Nový příspěvek od Peter768 »

Ahoj. Natrafil som na tvoje vlákno, tak som ho prešiel a zostal v šoku :shock:
V šoku preto, že je tu kopec traktoristov a NIKTO ťa neodhovoril z tejto konštrukcie vlečky.
32stupnov je strašne málo a ešte je chybou, že sa korba oprie o zem. Čo sa stane? Jednoducho napríklad hlina, tráva alebo aj štrk sa troška zošmyknú na zem a už si skončil, lebo nebude sa mať materiál kam ďalej sypať. (posúvať - padať).
Budeš to musieť zhádzať lopatou alebo budeš musieť potiahnuť vlečku a budeš šúchať korbou o zem a materiál nebude na kope, ale kilomerer roztiahnutý pokiaľ všetok spadne, resp. on nebude padať, len sa bude šúchať po korbe na zem.
Mám vlečku 3x1,7m objem 2m3, ložná ploch vo výške 1m , uhol náklonu 45stupnov, zadné pánty cca 0,5m od konca a funguje to dobre, a aj napriek tomu, ked chcem urobiť peknú kopu raz potiahnen a cúvnem.
Môj príspevok neber ako kritiku, ale len moju skúsenosť.

Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2437
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: Novej dvojkolák za 3011-tku, sklopnej jen jednoduše doza

#39 Nový příspěvek od StaPo3011 »

ahoj,
pokud bys to vlákno pročetl od začátku, tak bys narazil na to, že o omezení použitelnosti 30-stupňového sklápění velmi dobře vím :) . Ale pro MOJE použití je tohle rozumný kompromis mezi funkcí a stavební komplikací (původně měla být vlečka pevná, nesklápěcí). A hlínu apod s tím vozit nehodlám. Spodní okraj na zemi je při vyklápění pro mne spíš výhodou-bude se tam moci později cosi možná natáhnout navijákem. Rozbité tašky apod. by to na cestu mělo vyklopit v pohodě, a když ne, tak to hrablem dokončím. Větší úhel vyklápění by u této koncepce byl možný pouze za cenu značného zkomplikování konstrukce (mailer) a/nebo snížením průchodné světlé výšky - pro mne obojí nepřijatelné. A vlečka s ložnou plochou ve výšce 1m je PRO MNE naprosto nepoužitelná.
Takže vlečka je konstruována pro MOJE potřeby, s přihlédnutím k mým výrobním a finančním možnostem. Nepochybuji, že pokud má někdo jiné potřeby a jiné možnosti, konstruoval by to úplně jinak :friends: .

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3418
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Novej dvojkolák za 3011-tku, sklopnej jen jednoduše doza

#40 Nový příspěvek od jenicek »

No ono záleží na využití. Já mám třeba ANS151, kterej vyklápí pro mě dobře i na rovině. Problém je, když s ním pojedu do lesa, tak je vysokej jak koza, což by mi u nakládání polen zas tak nevadilo, ale to vysoký těžiště převrátím na první mezi. Takže budu vyrábět do lesa nesklopku s bržděnou nápravou s nájezdovkou z podvalu s podlahou přímo na nápravě. Dřevník mám jako propadlo za barákem pod protaženou střechou a couvu k tomu z kopce, takže po hladký podlaze to hráběma nahrabu až ke kotli. S ANS151 tam takhle zajedu, stačí ji zdvýhnout tak o 30cm a dříví naskáče samo až do sklepa. Víc ji stejně nezvednu, kuli přesahu střechy.
Jinak samozřejmě, pokud by to byl vlek primárně na převážení většího množství hlíny, pak je sklon malej. U mě na stavbě, když byla "správně" vlhká jílovačka, tak to nechtělo padat ani z vany T815 a V3S.

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4419
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Novej dvojkolák za 3011-tku, sklopnej jen jednoduše doza

#41 Nový příspěvek od Peter768 »

Čítal som dobre, len mi pripadá veľká škoda, že to nesklopí viac. Možno by sa Ti to niekedy v budúcnosti hodilo.
Ono jeto úplne iné vozenie ked prídeš, cúvneš, hydraulika to sklopí a frčíš preč. Nemusíš vystupovať z traktora....luxus...
Nech sa darí :friends:

Uživatelský avatar
MeNadruhou
Příspěvky: 376
Registrován: pát led 07, 2011 12:39 pm
Bydliště: Znojemsko

Re: Novej dvojkolák za 3011-tku, sklopnej jen jednoduše doza

#42 Nový příspěvek od MeNadruhou »

Peter768 píše:Ahoj. Natrafil som na tvoje vlákno, tak som ho prešiel a zostal v šoku :shock:
V šoku preto, že je tu kopec traktoristov a NIKTO ťa neodhovoril z tejto konštrukcie vlečky....
Staví, co mu vyhovuje. Koupit přívěs za auto se značkou by ho vyšlo možná levněji, ale o tom koníček- radost z toho si to udělat sám není.

V jednoduchosti je síla, ale spíš mě zaráží druhý extrém - pokud naložíš něco jen na zadek vlečky, tak nezajištěná se ti sama sklopí za osu. máš toto nějak vyřešeno? nebo budeš mít nějaký systém, jak dostat korbu opět do polohy pro transport silou? My měli takovej valníček hompačku pro sekací traktůrek, kdy pocouvnutí dozadu plošinu sklopilo a opačně. což bylo super do doby, než jsme potřebovali převézt motor.

Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2437
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: Novej dvojkolák za 3011-tku, sklopnej jen jednoduše doza

#43 Nový příspěvek od StaPo3011 »

Zas tak jednoduchý se mi to bohužel nepovedlo - má to pět výklopnejch sajten, tj. deset pantů, deset autokarháků,... Ale pro možnost nakutálení těžšího polena dopředu i dozadu jsem to takhle chtěl.
Zajištění proti vyklopení tam musí být, jsou tam dva dvacítky střižné čepy, zajištěné proti vypadnutí špendlíkem
Obrázek
Jinak kupované vlečky za auto mívaj malá kola, tj. nízkou světlou výšku - do lesa s vyjetejma kolejema ne moc vhodné. Muselo by se to předělat na větší kola, navíc kupovaná vlečka s nosností kolem dvou tun už levnější zrovna nebude...

Uživatelský avatar
MeNadruhou
Příspěvky: 376
Registrován: pát led 07, 2011 12:39 pm
Bydliště: Znojemsko

Re: Novej dvojkolák za 3011-tku, sklopnej jen jednoduše doza

#44 Nový příspěvek od MeNadruhou »

zajištění vidím a je jasný. myslel jsem spíš při popovážení a nakládání hodně těžkého kusu. umím si představit, že k tomu couvnu, sklopím abych měl hranu na zemi pokud možno, a kousek natahnu na korbu. ale aby se sama "na-sklopila" zpátky bys ten těžkej kus musel dostat samosebou až za půlku. tak jsem myslel, jestli máš tohle nějak pořešený.

Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2437
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: Novej dvojkolák za 3011-tku, sklopnej jen jednoduše doza

#45 Nový příspěvek od StaPo3011 »

Tohle asi nepořeším, pokud to zvedání bude přes lano a kladku - "provázek nelze tlačiti" :)
Na to natahování těžších věcí jsem původně uvažoval o uchycení lehkýho ručního lanovýho navijáku, který mám pro všeobecné účely.
Ale ono od doby, kdy jsem koupil kuželovou štípačku, tak to využití navijáku u mne asi nebude moc aktuální - palivové dřevo teď naštípeme přímo v lese a dovezeme už naštípaný, viz foto ještě se starým vozíkem
https://postimg.cc/FYYtBgCr
Takže takovýhle polena, jako jsme vozili na starým vozíku, už vozit nepotřebujem...
https://postimg.cc/McGdQYTX

Odpovědět

Zpět na „Dopravní technika“