Přívěs kat. O1 - připojovatelnost k traktoru a autu

vleky, káry, vozíky, návěsy, cisterny, vyvážečky, hnojáky, ...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Tekiti
Příspěvky: 449
Registrován: úte črc 10, 2007 8:32 am
Bydliště: Vlašimsko
Kontaktovat uživatele:

Přívěs kat. O1 - připojovatelnost k traktoru a autu

#1 Nový příspěvek od Tekiti »

Ahoj lidi,

Mám dotaz týkající přívěsu za osobní automobil (kategorie O1, nebržděný do 750 kg). Kdysi se to tu už řešilo, ale nemůžu to najít. Je možné takový vozík připojit za traktor? Řeším to už nějakou dobu a co člověk to názor. Sehnal jsem proto přímo příslušný zákon, kde je z mého pohledu rozpor (viz příloha). Za předpokladu, že budou dodrženy všechny související podmínky (světla, hmotnosti) a že traktor bude vybaven nějakým adaptérem, je to podle Vás legální?

A dále mám ještě jeden dotaz, který souvisí s připojitelností vozíku za auto. Všechny nové vozíky až na výjimky mají celkovou hmotnost min. 750 kg. Ovšem velké množství aut má povolenou hmotnost nebržděného přívěsu menší (Octavia cca 680kg, Fabia 400 kg atd…). Dost lidí mi tvrdí, že je pak nemůžu tahat. Ovšem jak je vidět v příloze, mluví se zde o okamžité hmotnosti a i na stránkách např. Agadosu to vysvětlují tak, že je táhnout můžu, ale musím méně naložit, což je logické a beru to (prostě okamžitá hmotnost přívěsu musí být menší než povolená hmotnost přívěsu u auta). Jenže zase jsem četl a slyšel spoustu názorů, že stejně vyfasuju pokutu, pokud mě chytí, protože hlídka, pokud bude cokoli naloženo, automaticky má brát celkovou hmotnost přívěsu, protože jinak by to museli vážit že. Mně to ale přijde jako hovadina. Pokud mi chtějí dát pokutu, tak nejdřív musejí prokázat porušení zákona a ne odečíst údaj, který se hodí a je třeba v daném případě nesmyslný – např. jedno kolečko hlíny nemá 250kg.
Jaký je Váš názor?
Přílohy
zakon1.jpg
I pád na držku je pohyb vpřed :)
Výkresy na štěpkovač ke stažení zde http://www.ulozto.cz/5386381/vykresy-na-poslani-rar

Uživatelský avatar
malotraktorpetr
Příspěvky: 5295
Registrován: čtv kvě 03, 2012 6:11 pm
Bydliště: zator loucky

Re: Přívěs kat. O1 - připojovatelnost k traktoru a autu

#2 Nový příspěvek od malotraktorpetr »

Nojo ale chlapy psaly tady ze ten adapter musi myt jakysi atest nemuze byt podomacku svaren nebo tak udelan musi byt schvalen a dalsi veci :) cisla svarece
Prodavajto firmy ale vse je drahe nebo to nevyhovuje :)
Nic neres normalne to udelej me uz tolikrat chytli a nic nerikaly jeste jeden stary policajt rikal ze by to nemelo tak byt ale ze vse sviti a vypda dobre tak me pustil ale jak trefis na blbca tak muzes delat co chces a nic nepomuze | :)

z4011be
Příspěvky: 2009
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Přívěs kat. O1 - připojovatelnost k traktoru a autu

#3 Nový příspěvek od z4011be »

jelikož existují různé názory jednotlivých policajtů i odborů dopravy, řešil jsem přívěsy dotazem na MDČR:

Dotaz:
Jakým způsobem se určuje při silniční kontrole největší povolená hmotnost přívěsu ? Jedná o o okamžitou hmotnost přívěsu + nákladu nebo je rozhodující údaj v technickém průkazu přívěsu "Největší technicky přípustná/povolená hmotnost" ? Konkrétně, zda je možno za osobní automobil mající max. povolenou hmotnost nebrzděného přívěsu 500 kg připojit přívěsný vozík nebrzděný s celkovou max.hmotností 750 kg, pokud hmotnost vozíku a nákladu nepřevýší 500 kg ?.

Odpověď:
K Vašemu dotazu sdělujeme, že největší povolená hmotnost přípojného vozidla je stanovena v technickém průkazu vozidla i osvědčení o registraci vozidla a jedná se největší hmotnost, se kterou smí být vozidlo užíváno v provozu na pozemních komunikacích.
Nicméně vyhláška č. 341/2002 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích v ustanovení § 14 řeší technické požadavky na spojitelnost vozidel do jízdních souprav a jejich provoz, kde je v odst. 7 uvedeno, cit..
„(7) Pro spojování vozidel do jízdních souprav s přípojnými vozidly kategorií 01 a 02 platí
a) okamžitá hmotnost nebrzděného přípojného vozidla kategorie 01 nesmí být větší než největší povolená hmotnost nebrzděného přípojného vozidla stanovená pro tažné vozidlo, která je uvedena v technickém průkazu a osvědčení o registraci tažného vozidla“,
Z výše uvedené citace je možné dovodit, že za tažné vozidlo můžete připojit přípojné vozidlo, které je např. o největší povolené hmotnosti vyšší, než je stanoveno v dokladech od motorového vozidla (750 kg), ale okamžitá hmotnost přípojného vozidla (v provozu na pozemních komunikacích) nesmí překročit největší povolenou hmotnost stanovenou pro tažné vozidlo, která je uvedena v technickém průkazu, tj. např. 500 kg.
Závěrem uvádíme, že výše uvedené platí výhradně pro území České republiky.

Takže můžeš táhnout za fábií např. podval s maximálkou2000 kg, ale můžeš na něj naložit jen tolik, aby podval + náklad nepřesahoval maximální hmotnost, co může fábka táhnout. V praxi si nemumím představit, jak by policajti bez váhy chtěli dokázat, že táhneš víc než smíš (tedy pokud to nebude evidentní, jako např. traktor na podvalu na fábií, dvě kubíkoví IBC plný vody atd.)

Uživatelský avatar
malotraktorpetr
Příspěvky: 5295
Registrován: čtv kvě 03, 2012 6:11 pm
Bydliště: zator loucky

Re: Přívěs kat. O1 - připojovatelnost k traktoru a autu

#4 Nový příspěvek od malotraktorpetr »

Ale tady se pta jesli muze tahat autovozik s traktorem ;)

Uživatelský avatar
Tekiti
Příspěvky: 449
Registrován: úte črc 10, 2007 8:32 am
Bydliště: Vlašimsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Přívěs kat. O1 - připojovatelnost k traktoru a autu

#5 Nový příspěvek od Tekiti »

Ptám se na obojí - nechtělo se mi zbytečně zakládat dvě témata. 8)

Ohledně odpovědi z4011be - s tím souhlasím a beru to taky tak. Zdá se mi to rozumné. Protože jinak nevím jaký vozík bych si koupil.

Ohledně toho traktoru - malotraktorpetr má v podstatě pravdu. Pokud je obojí na číslech a svítí, tak to asi nikdo moc řešit nebude. Průser by mohl nastat v případě nehody atd... a tu už mám s traktorem za sebou.
I pád na držku je pohyb vpřed :)
Výkresy na štěpkovač ke stažení zde http://www.ulozto.cz/5386381/vykresy-na-poslani-rar

Uživatelský avatar
Jan_2
Příspěvky: 1423
Registrován: úte pro 28, 2010 9:00 pm
Bydliště: Celakovice

Re: Přívěs kat. O1 - připojovatelnost k traktoru a autu

#6 Nový příspěvek od Jan_2 »

Osobne jsem volal do Zetoru a tam mi rekli, ze ISO 50 adapter na 6911 neni a nelze, na novejsi za priplatek pripojit lze.

A pak tady byl, ale nemuzu to najit adapter do savli na ISO 50 , bylo to obrovsky, drahy , ale udajne s atestem .a univerzalni.

Sam mam takovou kouli se zavitem , udajne italska, z vyrazenim ISO 50 do spodniho zavesu s kontramatkou a zavlackou,
podle prodejce to odpovida evropskym normam, ale mimo okoli bych s tim asi nejel. Papir k tomu nebyl zadny.

Honza
Zetor 6911
BSS 5 tuna 3x
BSS 7 tuna
Belorus EO 2621 V

Uživatelský avatar
malotraktorpetr
Příspěvky: 5295
Registrován: čtv kvě 03, 2012 6:11 pm
Bydliště: zator loucky

Re: Přívěs kat. O1 - připojovatelnost k traktoru a autu

#7 Nový příspěvek od malotraktorpetr »

iso 50 koupis v dobre mototechne a jestli myslis ten zaves tak by to dal do podniho zavesu :) a jeto jen udelas vlozku a nasroubujes a ja mam z vrchu napsane iso 50 a jeste nejake cislo se znacku :)

Uživatelský avatar
malotraktorpetr
Příspěvky: 5295
Registrován: čtv kvě 03, 2012 6:11 pm
Bydliště: zator loucky

Re: Přívěs kat. O1 - připojovatelnost k traktoru a autu

#8 Nový příspěvek od malotraktorpetr »

toto bych tam narval ted udelam jen vlozku na zaves spodku 2511 a muzou polibyt sos :)
http://www.autom.cz/automcb/Koule-tazne ... 0-d936.htm
a jak neco zaves je origo ;)

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Přívěs kat. O1 - připojovatelnost k traktoru a autu

#9 Nový příspěvek od Ondras83 »

tohle je homologovany na 4kolkach

duchodce
Příspěvky: 4444
Registrován: pát lis 16, 2007 9:49 pm
Bydliště: Východočech

Re: Přívěs kat. O1 - připojovatelnost k traktoru a autu

#10 Nový příspěvek od duchodce »

Odpověď policisty /zdůraznil že tak by to řešil on/ na dotaz co když tažný prostředek nemá brzdová a zadní mlhové světlo /vozidla do 15 km- Svoboda , první Zetory , Rs-09, vozidla s veter. značkami/ a přívěs je těmito světly vybaven. Podle jeho vyjádření by mělo toto osvětlení fungovat.
Občané kteří neumí nakopat do ...... své zlorumpované mocné , nejsou schopní samostatné existence....

Uživatelský avatar
malotraktorpetr
Příspěvky: 5295
Registrován: čtv kvě 03, 2012 6:11 pm
Bydliště: zator loucky

Re: Přívěs kat. O1 - připojovatelnost k traktoru a autu

#11 Nový příspěvek od malotraktorpetr »

ano mas pravdu :) ale kdysi to nebylo :) a pokud dnes jezdis tak uz mas stroj s trosku upravy kdysi ani elektriku nemeli :)

Uživatelský avatar
P.S.
Příspěvky: 5107
Registrován: úte srp 04, 2009 6:38 pm
Bydliště: KT

Re: Přívěs kat. O1 - připojovatelnost k traktoru a autu

#12 Nový příspěvek od P.S. »

U nás tu tahají vodárny za Crystalem taky káru za osobák.

Uživatelský avatar
malotraktorpetr
Příspěvky: 5295
Registrován: čtv kvě 03, 2012 6:11 pm
Bydliště: zator loucky

Re: Přívěs kat. O1 - připojovatelnost k traktoru a autu

#13 Nový příspěvek od malotraktorpetr »

ja videl casopisu automoto 7211 tahala auto vozik a bylo tam cosi o silnicich a ridicich jaky nechavaj curbes ;-)

Uživatelský avatar
P.S.
Příspěvky: 5107
Registrován: úte srp 04, 2009 6:38 pm
Bydliště: KT

Re: Přívěs kat. O1 - připojovatelnost k traktoru a autu

#14 Nový příspěvek od P.S. »

Kdo se moc ptá, tak se moc dozví. Když bude kára svítit a má SPZ tak to nikdo řešit nebude.

Uživatelský avatar
kaja.h
Příspěvky: 1210
Registrován: čtv úno 10, 2011 3:35 pm
Bydliště: Pelhřimov

Re: Přívěs kat. O1 - připojovatelnost k traktoru a autu

#15 Nový příspěvek od kaja.h »

Tu konzoli do hydrauliky vyrábí Bystroň, podle mě je tam klička v tom, že pak jde o polonesené nářadí.
Jede traktor, je to Zetor 3011

Odpovědět

Zpět na „Dopravní technika“