Oprava nápravy (uložení ložisek) BSS P53S

vleky, káry, vozíky, návěsy, cisterny, vyvážečky, hnojáky, ...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
gaminn
Příspěvky: 23
Registrován: ned srp 25, 2019 3:37 pm
Bydliště: Svitavy

Oprava nápravy (uložení ložisek) BSS P53S

#1 Nový příspěvek od gaminn »

Ahoj, při kontrole vlečky jsme přišli na to, že kola na nápravách poněkud hrkají, když se za kolo zabere nahoře a dole. Příčinou je dost velké vymačkání na ose pod menším z ložisek (to, které je na kraji). Je to vymačkané od zátěže, takže nahoře a dole a to asi i o víc než 1 mm. Po bocích je to OK.

Jak poškozenou osu spravit? Správně by asi mělo dojít k demontáži celé nápravy, stočení osy v místě uložení ložiska na soustruhu a nalisování futra? Nevím, jestli seženu někoho, kdo by byl schopný tohle realizovat, tzn. kdo by měl dostatečně dlouhý soustruh (náprava má odhadem 2 metry na délku). Takže mě napadlo to opravit "podomácku" - zkusil bych opatrně vydřená místa vyplnit návarem (COčko, vařit po jednotlivých bodech malým proudem, ať to moc tepelně neovlivní vařenou oblast) a pak návary pěkně pomalu dobrousit zpátky do válcového tvaru a souose. Asi bych si opatřil nějaké obyč. ložisko s vnitřním průměrem jako má osa a pomocí něj si opisoval místa, která je nutné odbrousit nebo odškrabat, aby ložisko sedlo.

Nemáte s tím někdo nějakou zkušenost? Co návar? Mám v COčku nějaký obyč drát, co třeba použít TIG (mám tu možnost) s nějakým lepším návarovým drátem (jakým)?

Díky za jakoukoliv radu.
Naposledy upravil(a) gaminn dne sob říj 02, 2021 8:18 pm, celkem upraveno 1 x.

Fizz
Příspěvky: 7851
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Oprava nápravy (uložení ložisek) BSS P53S

#2 Nový příspěvek od Fizz »

Opravit nahrubo + lepidlo na ložiska?
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Oprava nápravy (uložení ložisek) BSS P53S

#3 Nový příspěvek od stanik84 »

Vyndat, navařit elektrodou a přetočit na soustruhu.

Fizz
Příspěvky: 7851
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Oprava nápravy (uložení ložisek) BSS P53S

#4 Nový příspěvek od Fizz »

Soustruh nemá co jsrm pochopil.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Oprava nápravy (uložení ložisek) BSS P53S

#5 Nový příspěvek od ota »

Pár různých věcí jsem dělal. Navářel, přetáčel. Není to problém. Nápravu z vozu jsem nedělal. Nemám to kde upnout. Ale: náprava z valníku se vyrábí tak, že se vyrobí ty čepy s průměrama na ložisko. Poté se vloží, nalisují, do té tyče, nápravnice. Tedy rovnoběžnost levé, pravé strany je v řádu mm. Tedy vyvaříš a upneš do soustrhu. Bude to čochtat. Musel by Jsi vyvařit obě uložení pro obě ložiska a na obou stranách a pak to upnout do univerzálky opřít hrotem a vyrovnat přetočit.
Některé čepy bývají zušlechtěné. Tedy houževnaté z oceli třeba třídy 15 xxx. Návarem se může teplem ten čep narušit.
Problém může být sehnat soustruh s tak dlouhou točnou délkou.
Co sehnat jinou nápravu na ten typ vozu? Finančně, časově nejrozumější řešení.

JardaCNC
Příspěvky: 2349
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Oprava nápravy (uložení ložisek) BSS P53S

#6 Nový příspěvek od JardaCNC »

Psal že nemá cca 2 metrový soustruh.

gaminn
Příspěvky: 23
Registrován: ned srp 25, 2019 3:37 pm
Bydliště: Svitavy

Re: Oprava nápravy (uložení ložisek) BSS P53S

#7 Nový příspěvek od gaminn »

Co se vyndání nápravy týče, trochu ve mě vzbuzují nedůvěru poměrně masivní pružiny v bubnových brzdách, které by asi bylo nutné demontovat. Nevím, jestli by bylo v mých silách tam pružiny narvat zpátky. No a pak ten soustruh s 2m točnou délkou, mám jen sv18ra 1250 a tuhle nápravu tam rozhodně neupnu. A nikoho s větším soustruhem po ruce nemám.

Jestli panuje shoda, že opatrným návarem nezpůsobím katastrofu v podobě někdy v budoucnu upadnutého kola, tak bych asi zkusil věnovat xx hodin svého času a uložení ložiska na ose dobrousil/doškrabal ručně. Válcovitost plochy bych si opisoval ložiskem s vnitřním průměrem jako má osa, souosost s uložením druhého ložiska bych byl možná schopný změřit nějakým jednoduchým přípravkem s úchylkoměrem. Ono to ale, když souosost nebude úplně dokonalá, asi nezpůsobí žádnou velkou paseku, protože už teď musely být ty osy dodrbané xx let a pořád to bez problémů jezdilo). No a nakonec to lepidlo, no.

Na novou nápravu jsem se díval a cena je cca 20 tis.
Naposledy upravil(a) gaminn dne sob říj 02, 2021 8:54 pm, celkem upraveno 1 x.

JardaCNC
Příspěvky: 2349
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Oprava nápravy (uložení ložisek) BSS P53S

#8 Nový příspěvek od JardaCNC »

Fizz
Psal že nemá cca 2 metrový soustruh.

chuck77
Příspěvky: 2491
Registrován: stř led 29, 2014 1:23 pm
Bydliště: ZR

Re: Oprava nápravy (uložení ložisek) BSS P53S

#9 Nový příspěvek od chuck77 »

Loctite,nic vic bez nesmyslu ala soustruh nevymyslis :tyty: ...taky sem to tadle resil a v pohode to fakci.......
Teď, teď, teď tu byl. Museli jste se potkat.

gaminn
Příspěvky: 23
Registrován: ned srp 25, 2019 3:37 pm
Bydliště: Svitavy

Re: Oprava nápravy (uložení ložisek) BSS P53S

#10 Nový příspěvek od gaminn »

Hm, lepidlo. Jsem trochu skeptický, že to pomůže. Na ose je to vymačkané určitě 1 mm. Ložisko, když se nasadí, na ose kvedlá třeba o půl cm. Ale nemám s lepením ložisek příliš zkušeností, tak nevím, třeba fakt existuje lepidlo, které je schopné takhle velké nedostatky spravit.

gaminn
Příspěvky: 23
Registrován: ned srp 25, 2019 3:37 pm
Bydliště: Svitavy

Re: Oprava nápravy (uložení ložisek) BSS P53S

#11 Nový příspěvek od gaminn »

Jak je pak obtížné nelepené ložisko demontovat? Jediná možnost, co mě napadá, je nějak chytnout stahovák za náboj kola a tak se pokusit ložisko stáhnout. Ale přijde mi, že ložisko bude mít při stažení spíš snahu vpáčit se do kuželové dosedací plochy na náboji než se stáhnout z osy. Po zahřátí to ale snad povolí, že?

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Oprava nápravy (uložení ložisek) BSS P53S

#12 Nový příspěvek od ota »

Proč by se musela koupit nová náprava? Starší použitelná náprava 2000 Kč. Je jich vcelku dost v oběhu. Sehnatelná věc. Nedávno jsem viděl v kovošrotě několik náprav z vleček. Netroufnu si odhadnout co váží, tam mají kg x 10 Kč. Sehnat ji, přejít a přehodit. Žádnej problém. Nejrychlejší, nejlevnější řešení.
Když si doma nestočíš na soustruhu a budeš si to dávat udělat bude to drahý. A čas Tvůj kolem toho.
No jak myslíš.

gaminn
Příspěvky: 23
Registrován: ned srp 25, 2019 3:37 pm
Bydliště: Svitavy

Re: Oprava nápravy (uložení ložisek) BSS P53S

#13 Nový příspěvek od gaminn »

Jo, určitě, to by bylo nejlepší, náprava v solidním stavu za dobrou cenu. Kdybyste někdo o nějaké věděl...

Uživatelský avatar
winch
Příspěvky: 2210
Registrován: stř bře 11, 2009 12:08 am
Bydliště: Pov. Bystrica

Re: Oprava nápravy (uložení ložisek) BSS P53S

#14 Nový příspěvek od winch »

Ak by si mal niekoho, kto má univerzálnu frézku alebo horizontku, je to robota po vyvarení na jednu hodinu. Pár podobných vecí som robil, stačí vyvrtávacia hlava, a dlhší nožík.
Obrázek

Obrázek
Starý, dobrý je to stroj, som rád že mám traktor môj.

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2598
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: Oprava nápravy (uložení ložisek) BSS P53S

#15 Nový příspěvek od krajan »

ked to mas vymackane len dole na jednom mieste daj tam to lozisko do medzery daj ( domeraj ) ocelovy ( nie blato ) plech zalep to a mas pokoj na x rokov
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

Odpovědět

Zpět na „Dopravní technika“