VYVÁŽEČKY DOMÁCÍ VÝROBY

vleky, káry, vozíky, návěsy, cisterny, vyvážečky, hnojáky, ...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Janci
Příspěvky: 2734
Registrován: pon led 21, 2008 2:59 pm
Bydliště: TN
Kontaktovat uživatele:

Re: VYVÁŽEČKY DOMÁCÍ VÝROBY

#961 Nový příspěvek od Janci »

Povedz, prečo to stojí za hovno keď tam neni tandem? Mám domarobenú vlečku s hydraulickou rukou a nápravou z 9tony a nezdá sa mi že by to bolo na hovno.. aj ked nerobím s ňou každý deň
Zetor 4011

Uživatelský avatar
novalobanohal
Příspěvky: 9
Registrován: čtv dub 11, 2019 11:40 am
Bydliště: Tišnov

Re: VYVÁŽEČKY DOMÁCÍ VÝROBY

#962 Nový příspěvek od novalobanohal »

Tak myslím že záleží na tom k čemu to dotyčný chce, myslím totiž že většina drobných vlastníků lesa co si staví takovéhle vyvážecky nevyváží od pařezu ale slouží jim to jako odvozní souprava domů na zahradu nebo na nejbližší pilu apod. K tomuhle účelu rozhodně není tandemová náprava nutná, a to se týče UNHZ 500 tak je to prostě to nejdostupnější co uzvedne slušnou kulatinu bez nějakých velkých úprav a záleží tam hodně o tom na jaký člověk kápne kus, navíc i s tou pětistovkou se dá pracovat, stačí hledat na YouTube nebo tomto fóru a psal jsem si s člověkem co doma dělanou vyvážečkou s UNHZ 500 a předělanými rameny vyváží denně na kšeft a funguje mu to. Já osobně bych sice do budoucna taky šel do tandemu ale na druhou stranu mi obyč náprava zatím dostačuje a nikde mě nenechala a pětistovka kterou provozuju krom prodloužení a drapáků v původní podobě taky zvedá i 6m průměr 38, jen je to pomalá ruka co dost cuká a prostě to s ní trvá ale mám už v plánu několik vylepšení a věřím že se z toho historickýho nakladače na hnůj dá ještě lecos vymáčknout. :D
Zetor 7011 + TUN40 + horská vzpěra, aneb UKT pro chudé

Uživatelský avatar
harijaro
Příspěvky: 3451
Registrován: ned pro 26, 2010 11:16 am
Bydliště: Štiavnik

Re: VYVÁŽEČKY DOMÁCÍ VÝROBY

#963 Nový příspěvek od harijaro »

Fantomas píše:Na vyvážačku treba tandemovú nápravu inak to stojí za hovno. A aj ruku poriadnu nie unhz 500. Inak povedané kúpiť továrenskú.
No bolo by na čase aby si nám ukázal svoj výtvor alebo niečo továrenské až všetci vidíme ako má vyzerať poriadna vyvážačka ;-)

klingacikx
Příspěvky: 18
Registrován: úte dub 06, 2010 11:37 am

Re: VYVÁŽEČKY DOMÁCÍ VÝROBY

#964 Nový příspěvek od klingacikx »

Tak tak, ako bolo spomenuté, treba porozmýšľať na aké určenie s akým rozpočnom... a od toho sa odraziť

Tiež sme niečo riešili, pred stavbou boli naše požiadavky, čím najnižšie ložná plocha a aby pri naložení nebola výška nákladu s rukou viac ako 2.7m (kôli prejazdu cez humno) rovná ložná plocha s rozmerom 2x6m (vlečka sa nevyužíva len na drevo a čo nenaložím na výšku, sa doženie do dĺžky) a nosnosť to 5t
Potom náprava, tandem alebo klasika? osobne mi prišlo rozumnejšie dať jednu nápravu z 9t pod ložnú plochu, ako tandem s pneu 15-10(alebo 15,3-10/75) klasika je jednoduchšia na údržbu a nerobí širokú brázdu na trávniku pri zatáčaní, lepšiu prejazdnosť nerovnosťami v teréne som neriešili, všetko drevo sa stiahne na dostupnú cestu, kolesá sú bezdušové z MB Atego 285/70 R 19.5 majú cca 90 cm na výšku (romýšľam prípadne v budúcnosti ešte nad 13.0/65-18, alebo 19.0/45-17.
Hydraulická ruka bola v úvahe buď RH 3001 alebo UNHZ 500, nakoniec sme kúpili celý nakladač a všetko "nepotrebné" sa popredalo vo výsledku nás "ruka" stála cca 600€ vrátane hadíc, drapáku (výpalky) a nového rozvádzača, horné trubky výložníka sme odpílili (už kôli hore uvedenj výške) a navarili dolu pre výstuhu jokel, ženieme to čerpadlom z traktora kedže je nahodený navijak.

Nakladá v pohode 6 m kúsky, viď foto, tiež zdvihlo 4m "živý" smrek s priemerom v strede 55cm

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
Jura-M
Příspěvky: 154
Registrován: čtv pro 11, 2014 2:52 pm
Bydliště: hranicko

Re: VYVÁŽEČKY DOMÁCÍ VÝROBY

#965 Nový příspěvek od Jura-M »

Ukázka z nakládky dřeva :prace: .

Tech
Příspěvky: 263
Registrován: ned dub 03, 2016 3:56 pm
Bydliště: Litomyšl

Re: VYVÁŽEČKY DOMÁCÍ VÝROBY

#966 Nový příspěvek od Tech »

On asi myslel to, že tandem je o dost stabilnější při přejezdu nerovností (a taky jdou přejet lehčeji) což je pravda. Sebe větší kola na jedné nápravě to nezachrání. Nadruhou stranu je to asi jedno pro vlastní použití. To bych radši sehnal lepší ruku. Máme doma nakladač UNHZ 500, na vyvážečku se sehnala Jonsered 690 a je to rozdíl asi jako Škoda 120 a nová Audi A6. :)

Uživatelský avatar
Hranostaj
Příspěvky: 1293
Registrován: ned říj 30, 2016 11:49 pm
Bydliště: Plzen jih

Re: VYVÁŽEČKY DOMÁCÍ VÝROBY

#967 Nový příspěvek od Hranostaj »

Pustil jsem se do stavby vyvážecí ho vleku. Zatím jsem na začátku tak moc foto nemám. Ruka hiab kran 250, mám v plánu ji lehce prodloužit. Podvozek je z rozmetadla piast, už to měl někdo jako káru. Ještě mám v plánu uďelat oj osově stavitelnou.

https://hashas.rajce.idnes.cz/Vyvazecka/

Uživatelský avatar
Hranostaj
Příspěvky: 1293
Registrován: ned říj 30, 2016 11:49 pm
Bydliště: Plzen jih

Re: VYVÁŽEČKY DOMÁCÍ VÝROBY

#968 Nový příspěvek od Hranostaj »

Chlapy nemáte někdo zkušenost se dvěma čerpadlama na vyvážečce?
Chťel bych to hnát z traktoru kardanem na převodovku z unhz 500 a na tu dát čerpadlo.
Mám k dispozici dvou stupnoví čerpadlo z ŠT180 který by mělo mít průtok 40+40, jen se nemohu dopátrat jaké má mít otáčky.
Každá sekce čerpadla by hnala jeden pákový rozvaděč o průtoku 40 litrů. Ale nevím jak to bude makat abych to utáhl za 40cítkou a nemusel ji nějak dusit.

Pago
Příspěvky: 159
Registrován: pon led 27, 2020 8:03 pm
Bydliště: Púchov

Re: VYVÁŽEČKY DOMÁCÍ VÝROBY

#969 Nový příspěvek od Pago »

Ja mám na mojej vývozke dve čerpadlá U32+32, mám to cez prevodovku 1:2 a točím to na 1000ot vývod a traktor má zhruba 1200ot na motore. To znamená, že kardan točí čosi viac ako 500ot a x 2 cez prevodovku, tak majú čerpadlá cez 1000ot, možno 1200 a teda prietok zhruba 40litrov/min. Ale 80tka crystal si len tak vyhráva :) ide mi to síce pomalšie, lebo mám HR3001, kde sú hrubé valce, ale zase lepšie ako ručne nakladať :smich: a je to výhoda tých dvoch samostatných okruhov, lebo sa dajú robiť dva pohyby naraz bez obmedzenia rýchlosti a sily.

Čerpadlo by malo mať otáčky min 500 (niekto uvádza 600) a max 2500 tuším, ale ty by si mal ideálne 1000, aby si mal prietok 40 l/min, čo je hranica tých rozvádzačov. Pri tlaku 160bar ale budeš potrebovať výkon zhruba 10kW na jedno čerpadlo a keby zaťažíš obe naraz, čo sa môže pri nakladaní stať, tak je to 20kW a to by už začala 40tka cítiť myslím. Ale neviem, aké hrubé budeš mať valce, aby to pri tých 40 l/min nechodilo pomaly. Keby to chodí rýchlo, tak ubrať sa dá a UR1 má výhodu, že vieš točiť kardan cez rýchlosti, tak sa dajú nájsť vhodné aj otáčky motora aj kardanu :)

Uživatelský avatar
Hranostaj
Příspěvky: 1293
Registrován: ned říj 30, 2016 11:49 pm
Bydliště: Plzen jih

Re: VYVÁŽEČKY DOMÁCÍ VÝROBY

#970 Nový příspěvek od Hranostaj »

No právě o ty 2 pohyby na ráz mi de, nepotřebuji nějakou extra rychlost jen abych u toho nemusel spát.
Písty nejsou nijak velké ( pětistovka nakladač má o něco hutější.
Právě si říkám že UNHZ 750 měla taky dvě čerpadla a taky se to tahalo za lecčím.
40cítku počítám jako nejslabšího tahouna do kterýho by se zapřahalo.

Pago
Příspěvky: 159
Registrován: pon led 27, 2020 8:03 pm
Bydliště: Púchov

Re: VYVÁŽEČKY DOMÁCÍ VÝROBY

#971 Nový příspěvek od Pago »

Vlastne hej, 750tka to tak má tiež. Treba to vyskúšať ale malo by to fungovať :)

Uživatelský avatar
Franta.cz
Příspěvky: 8745
Registrován: úte říj 21, 2008 4:10 pm
Bydliště: Příbram na Mor.

Re: VYVÁŽEČKY DOMÁCÍ VÝROBY

#972 Nový příspěvek od Franta.cz »

Hranostaj
Pokud Ti jde o princip tak hara 80 na Liazu to tak měla dělaný.Dvoustuňový čerpadlo dva třísekční rozvaděče jeden nalevo druhý napravo.

Obrázek

Uživatelský avatar
Hranostaj
Příspěvky: 1293
Registrován: ned říj 30, 2016 11:49 pm
Bydliště: Plzen jih

Re: VYVÁŽEČKY DOMÁCÍ VÝROBY

#973 Nový příspěvek od Hranostaj »

Franta pěknej obrázek. Mě je to jasný na tý jaře. Mě šlo spíš o to jak to bude zvládat traktor, aby sem pak nedělal stejně jen jeden pohyb ( bojím se že když bude velký odběr z obou čerpadel naráz bude čerpadlo dusit traktor)

Uživatelský avatar
Franta.cz
Příspěvky: 8745
Registrován: úte říj 21, 2008 4:10 pm
Bydliště: Příbram na Mor.

Re: VYVÁŽEČKY DOMÁCÍ VÝROBY

#974 Nový příspěvek od Franta.cz »

Ta obava je lichá.Čerpadlo jede pořád na plno.Olej se vrací do nádrže buď přes pojišták v rozvaděči nebo přes pístnici.
Čerpadlo by mělo mít v parametrech jaký potřebuje výkon a výkon traktoru znáš.

Uživatelský avatar
Hranostaj
Příspěvky: 1293
Registrován: ned říj 30, 2016 11:49 pm
Bydliště: Plzen jih

Re: VYVÁŽEČKY DOMÁCÍ VÝROBY

#975 Nový příspěvek od Hranostaj »

Právě na čerpadle není štítek a nemohu najít žádný jiný údaje krom litrů.

Odpovědět

Zpět na „Dopravní technika“