Nakládání dřeva

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
Béďa 17
Příspěvky: 655
Registrován: pon pro 03, 2012 8:47 pm
Bydliště: Kutnohorsko

Nakládání dřeva

#1 Nový příspěvek od Béďa 17 »

Zdravím.Jelikož mne čím dál více zlobí záda,tak přemýšlím jak si ulehčit nakládání palivového dřeva v lese.Na štípání v lese čas nemám,štípu po chvilkách doma.Ideálně aby se naložily cca třímetrové kusy do průměru cca 35cm a mohl to obsluhovat jeden člověk.Doma zase vyložit na hromadu.Zkoušel někdo něco takového?Nebo jiné nápady?Díky

https://youtu.be/WJm6Ejbe17A
Zetor 6718 s motorem 7001
Zetor 25 A

pavel sk
Příspěvky: 12737
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Nakládání dřeva.

#2 Nový příspěvek od pavel sk »

Len skoda ze tie navijaku pre Off Road a stvorkolky niesu stavane na take caste pouzitie. Su riesene len na obcasne potiahnutie (vyproštenie). Dost sa zahrievaju pri väcsom tahani a ten odber elektriky je tiez dost velky.

Béďa 17
Příspěvky: 655
Registrován: pon pro 03, 2012 8:47 pm
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Nakládání dřeva.

#3 Nový příspěvek od Béďa 17 »

To právě nevím jaký naviják na to použít.Myslím si,že nemusí mít nějak velikou sílu jako na vyprošťování aut.Spíš jde o rychlost navíjení a odvíjení.Spotřebu by měla pokrýt baterka cca 120ah z nastartovaného traktoru.Stejně bych v jednom dni udělal max dvě forky a doma jí můžu dobít.
Také mne napadlo podobné rameno jako je na videu s pístnicí na zdvih hnanou z hydrauliky traktoru,ale ten naviják má tu výhodu přitažení.
Každopádně každý nápad vítán,určitě by to pomohlo víc lidem.
Zetor 6718 s motorem 7001
Zetor 25 A

pavel sk
Příspěvky: 12737
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Nakládání dřeva.

#4 Nový příspěvek od pavel sk »

Velkost navijaku zavysi v tomto pripade od hmoty. U auta sa dava navijak aspon s dvojnasobkom tahu celkovej hmotnosti auta. Proste aby tam bola dostatocna rezerva. U nakladania dreva by som to riesil podobne,lebo sa moze stat ze 6 klad dreve nalozis a siedmu uz neda. U profi OFF ROAD riesia odber prudu tak, ze auto ma instalovanu aj druhu bateriu (casto gelovu alebo specialnu pre OFF) + alternator s dobijacou sustavou a na ten okruh je zapojeny navijak. V skratke, navijak ma vlastnu zasobaren elektriny. Na to obcasne tahanie by navijak pre väcsie 4kolky mohol na taketo nakladanie stacit. Ale hnat ho cely den od rana do vecera dlho nevydrzi. Potom uz jedine hydraulicky navijak.

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Nakládání dřeva

#5 Nový příspěvek od Leo »

Hydraulická ruka
Mechanický naviják
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

trikko
Příspěvky: 3157
Registrován: ned črc 11, 2010 2:15 pm
Bydliště: TN kraj

Re: Nakládání dřeva

#6 Nový příspěvek od trikko »

Takto :) prečo všetko robiť zložito keď sa to dá jednoducho ;-) https://youtu.be/KvZ8M1AVBfM
Naposledy upravil(a) trikko dne pon lis 20, 2017 6:50 pm, celkem upraveno 1 x.
Šibaj, furman, kone bičom, ak si dobrým pohoničom...

Béďa 17
Příspěvky: 655
Registrován: pon pro 03, 2012 8:47 pm
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Nakládání dřeva

#7 Nový příspěvek od Béďa 17 »

Jenže mechanický naviják není nic levného a tím se to stává nereálné a složité.
Zetor 6718 s motorem 7001
Zetor 25 A

Béďa 17
Příspěvky: 655
Registrován: pon pro 03, 2012 8:47 pm
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Nakládání dřeva

#8 Nový příspěvek od Béďa 17 »

Na to jsem také koukal,ale tím to doma nesložím na hromadu. :-/
Naposledy upravil(a) Béďa 17 dne pon lis 20, 2017 7:00 pm, celkem upraveno 1 x.
Zetor 6718 s motorem 7001
Zetor 25 A

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Nakládání dřeva

#9 Nový příspěvek od Leo »

Elektrický naviják není taky laciný a jeho životnost bude daleko menší než mechanického. Pokud máš naviják na dřevo za traktor, tak použít páku na vlečce a nakládáš. Viz. video od Trikka
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Béďa 17
Příspěvky: 655
Registrován: pon pro 03, 2012 8:47 pm
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Nakládání dřeva

#10 Nový příspěvek od Béďa 17 »

Ale jak jsem psal výš,nesložím to s tím na rozumnou hromadu a budu to mít roztahané cca ve dvou řadách nad sebou.
Zetor 6718 s motorem 7001
Zetor 25 A

sahara89
Příspěvky: 8
Registrován: úte lis 21, 2017 5:12 pm
Bydliště: Vysočina

Re: Nakládání dřeva

#11 Nový příspěvek od sahara89 »

Dobrý den,

řeším podobný problém, ale se budu snažit vymyslet ruku na káru za auto. Potřebuji jednou za dva roky do lesa pro dříví. Představuji si to nějak takhle(viz odkaz):
https://www.privesy-eshop.cz/data/image ... 606d27.jpg

Hydraulickou ruku bych dal na voj káry. S vojí bych jí spojil pomocí šroubů.
Co se týče legislativy může se na káře převážet náklad kterej je na přímo spojenej přes šrouby?
Ruku bych nejspíše udělal ze tří ramen, protože do výšky to dřevo dávat nemusím, aby nebyl tak těžkej náklad na výjezd z lesa. A pokud by se udělal ze tří ramen, dala by se ruka využívat jako bagřík na jiném podvozku.
Na první rameno ruky, bych si představoval desku s navijákem na 230V. Co jsem tak hledal většina navijáků je na svislej tah, takže bych musel upravit vedení lana...
A ted asi ten největší problém. Zdroj hydraulickýho tlaku mám čerpadlo z crystala 160 a zdroj elektriky na 220V mám centrálu, která má 2,8kW stálý výkon. Nejlepší by bylo spojit centrálu a hnát jak generátor tak hydraulický čerpadlo naráz nebo to nějak rychle přehazovat.No jo, ale stačila by ta centrála na tak velký hydraulický čerpadlo? Určitě se to bude muset zpřevodovat na optimální otáčky čerpadla. Nezkoušeli jste někdy něco takovýho? V tom to bodě jsem velmi pesimistickej.

Jinak ještě by se to dalo vyřešit centrálou na 380 a ele. s čerpadlem, ale tahat dvě centráli se mi nechce a ani nemám centrálu na 380V.

Materiál na celou ruku by byl krom toho hnacího mechanismu na hydrauliku, teda čerpadlo by bylo na 380, ale jak jsem psal, to se mi nechce tak to řešit...Nějaký rady jak to vyřešit?

A ještě mi určitě chybí rotátor(viz odkaz) https://www.rotatory.cz/baltrotors/gr-10/
Nápad jak ten rotátor vyřešit doma? stačí mi otočit o 180°

Budu vděčen za každou radu.

Béďa 17
Příspěvky: 655
Registrován: pon pro 03, 2012 8:47 pm
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Nakládání dřeva

#12 Nový příspěvek od Béďa 17 »

To je pro mne už složité.Dokázal bych to vyrobit,ale chci něco jednoduchého.U mne bude asi nejhorší vybrat naviják,proto jsem myslel jestli tady někdo nemá zkušenost nebo jiný nápad podobné jednoduchosti.Já s tím naložím max 15m3 za rok.
Zetor 6718 s motorem 7001
Zetor 25 A

sahara89
Příspěvky: 8
Registrován: úte lis 21, 2017 5:12 pm
Bydliště: Vysočina

Re: Nakládání dřeva

#13 Nový příspěvek od sahara89 »

A co ten navijak na 230 s centralou s obycejnym mechanickym ramenem?
Ja chci navijak na 230, protoze predpokladam,ze budu tahat stromy z lesa na cestu,tak nechci cekat vecnost...jde mi o rychlost.

Stanley20
Příspěvky: 118
Registrován: pon črc 11, 2016 9:57 pm
Bydliště: poprad

Re: Nakládání dřeva

#14 Nový příspěvek od Stanley20 »

Ked si spomeniem ked sme nakladali tuto vlecku

Obrázek

Obrázek

Béďa 17
Příspěvky: 655
Registrován: pon pro 03, 2012 8:47 pm
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Nakládání dřeva

#15 Nový příspěvek od Béďa 17 »

sahara89: Tahat sebou centrálu je další obtíž a naviják na 230v se slušnou nosností je také pěkná suma.No bude to ještě zkoumání,ale večery jsou dlouhé,tak to nějak vyšpekulujeme.
Zetor 6718 s motorem 7001
Zetor 25 A

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“