Naviják Krpan 5Si předělaný na vzduch

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
JiriCzech
Příspěvky: 114
Registrován: pon kvě 17, 2010 11:44 am
Bydliště: Letohradsko

Re: Naviják Krpan 5Si předělaný na vzduch

#106 Nový příspěvek od JiriCzech »

Další akce:
Krpan 4SI, ovládání vzduchem, vysílačka

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Zetor Major 80 + TUR5, BSS P73S, dvoukolák, Krpan 5t, štípačka, natáčecí radlice na sníh, nesená klec na dřevo

frturek1
Příspěvky: 3240
Registrován: pon říj 24, 2011 10:14 pm
Bydliště: Damětice

Re: Naviják Krpan 5Si předělaný na vzduch

#107 Nový příspěvek od frturek1 »

Taky by me zajmalo na kolik to ovladani vyjde

michalosss
Příspěvky: 87
Registrován: úte dub 18, 2017 8:02 pm
Bydliště: Blansko

Re: Naviják Krpan 5Si předělaný na vzduch

#108 Nový příspěvek od michalosss »

Chtěl bych se zeptat majitele předělaných navijáků na vzduch...zda vám někdy zamrzla zkondenzovaná voda, případně jak tuto situaci řešíte....

Uživatelský avatar
JiriCzech
Příspěvky: 114
Registrován: pon kvě 17, 2010 11:44 am
Bydliště: Letohradsko

Re: Naviják Krpan 5Si předělaný na vzduch

#109 Nový příspěvek od JiriCzech »

Já jsem se zamrzáním nikdy neměl problém. Pravidelně vypouštím vodu ze vduchojemu a na hadici do navijáku mám malý filtr.

Jinak tu je foto jak postupuji na dalším navijáku

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Zetor Major 80 + TUR5, BSS P73S, dvoukolák, Krpan 5t, štípačka, natáčecí radlice na sníh, nesená klec na dřevo

Uživatelský avatar
Codza
Příspěvky: 1001
Registrován: pát lis 07, 2008 10:37 pm
Bydliště: nedaleko Luhačovic

Re: Naviják Krpan 5Si předělaný na vzduch

#110 Nový příspěvek od Codza »

Jako prevence proti zamrzání vzduchové soustavy se desítky a desítky roků používá líh.
Ale nejlepší je prostě odkalovat - vypouštět průběžně vodu ze vzduchojemu a když to jde před zimou vysušit vzduchové válce.

michalosss
Příspěvky: 87
Registrován: úte dub 18, 2017 8:02 pm
Bydliště: Blansko

Re: Naviják Krpan 5Si předělaný na vzduch

#111 Nový příspěvek od michalosss »

Zeptám se asi blbě... (odkalovat) to je naspodu vzduchojemu ten čudl...s ním zahejbat aby to syčelo...nebo celý odšroubovat...?

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Naviják Krpan 5Si předělaný na vzduch

#112 Nový příspěvek od Britt »

Stačí zahejbat.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

freeman
Příspěvky: 761
Registrován: pát úno 19, 2010 7:53 pm
Bydliště: Liberec

Re: Naviják Krpan 5Si předělaný na vzduch

#113 Nový příspěvek od freeman »

Nazdar přátelé
Mám naviják krpan 4si a chystám se ho předělat na hydrauliku, protože vzduch na traktoru nemám. Poohlížím se po rozvaděči https://www.technikaprofarmu.cz/elektri ... 3-12vdc-g/ který je bez napětí otevřený do odpadu. Pístnice by se tedy vracela sama pomocí pružiny. Výhodu vidím v tom, že bych dal jednočinné pístnice (navíjení a brzda) a ovládal je pouze tímto jednosekčním rozvaděčem vývod A na jednu a vývod B na druhou pístnici. Problém vidím pouze v tom že by nešlo sepnout obě pístnice současně, ale při navíjení nemusí být brzda odbržděná a při odvíjení nemusí být zase sepnutá pístnice navíjení. Pokud bych sundával nějaký věšák, u kterého by hrozilo že stáhne traktor sebou, tak bych brzdu odbrzdil a udělal mechanickou zarážku, aby zůstala brzda odbržděná. Pokud k tomu máte nějaké připomínky, nebo návrhy, tak prosím pište, než ten rozvaděč objednám.

Uživatelský avatar
pepanek
Příspěvky: 905
Registrován: úte zář 13, 2016 7:14 pm
Bydliště: rokycany

Re: Naviják Krpan 5Si předělaný na vzduch

#114 Nový příspěvek od pepanek »

Já ho mám taky a má fungovat jinak. Tahas vždy pouze za jeden spagat. Nelze tahat současné oba! Brzda je předrazena navíjení. Má 5tun dle výrobce. Pokud ti jdou tahat oba provazy najednou je chyba v tom mechanismu. Při překročení 5tun na brzde samovolně odbrzdi a tím chrání sebe. Přečti manuál možná sem už neco zapomněl a Jirka to jistě doplní.

Metracek
Příspěvky: 651
Registrován: ned bře 24, 2013 12:00 am
Bydliště: Brno/Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Naviják Krpan 5Si předělaný na vzduch

#115 Nový příspěvek od Metracek »

Já mám taky Krpan 4SI a furt uvažuji taky o předělání na hydrauliku. Za mě teda tam spíš dat dvě dvoučinné pístnice. Rozvaděč jsem měl v plánu dát tento: https://www.technikaprofarmu.cz/elektri ... 50-12-vdc/

Uživatelský avatar
JiriCzech
Příspěvky: 114
Registrován: pon kvě 17, 2010 11:44 am
Bydliště: Letohradsko

Re: Naviják Krpan 5Si předělaný na vzduch

#116 Nový příspěvek od JiriCzech »

S tou hydraulikou to není uplně tak jednoduchý. Jednočinně to moc fungovat nebude nebo by musela být sakra velká vratná pružina. Je třeba si uvědomit že zpátečka z rozváděče do traktoru, když není sepnutý ventil, není tak úplně beztlaká. Teče tudy množství oleje co tlačí traktor do navijáku a ještě se k tomu musí přidat olej z pístnice.
U dvoučinné verze je zase nutné vyřešit logiku spínání cívek aby byl tento systém bezpečný např. při navíjení a uklouznutí obsluhy. Je nutné aby naviják navíjel po dobu co je stisknuté tlačítko na ovládání (ruční nebo vysílačka to je jedno) a při uvolnění tlačítka (např. právě při tom uklouznutí) musí navíjení vypnout.
Zetor Major 80 + TUR5, BSS P73S, dvoukolák, Krpan 5t, štípačka, natáčecí radlice na sníh, nesená klec na dřevo

freeman
Příspěvky: 761
Registrován: pát úno 19, 2010 7:53 pm
Bydliště: Liberec

Re: Naviják Krpan 5Si předělaný na vzduch

#117 Nový příspěvek od freeman »

pepanek: Já vím, proto je nepotřebné umět sepnout obě pístnice najednou

freeman
Příspěvky: 761
Registrován: pát úno 19, 2010 7:53 pm
Bydliště: Liberec

Re: Naviják Krpan 5Si předělaný na vzduch

#118 Nový příspěvek od freeman »

JiriCzech: Chci to právě řešit způsobem stisknu - navíjí, pustím - nenavíjí. Toho řešení přes časové relé na vracení dvojčinné pístnice se bojím, je to další článek, který se může porouchat a taky ba se mohl převrátit traktor. Pístnici mám 32mm vnitřek a chod cca 20cm při sepnutí se bude pístnice zatahovat, takže + tloušťka tyče, to je do 200ml oleje. Snažím se to vymyslet co nejjednodušší s minimem elektroniky. Nejspíš to zkusím a potom poreferuji jak to funguje. Když to bude na prd, tak to předělám na dvoučinný (stejně tam budu mít dvoučinný pístnice se zapojeným jedním vývodem)

freeman
Příspěvky: 761
Registrován: pát úno 19, 2010 7:53 pm
Bydliště: Liberec

Re: Naviják Krpan 5Si předělaný na vzduch

#119 Nový příspěvek od freeman »

nevím jestli to cpát sem, nebo založit vlastní vlákno. Pokud to autorovi bude vadit, tak nechat smazat.
Začal jsem s pokusem spouštět naviják hydraulikou, jak jsem zamýšlel v předchozích příspěvcích. Pístnice jsou napasované a dnes konečně přišel dálkáč. Ovládání v sobě má 4 relé. První zůstává sepnuté pokud vložím zelený magnetický klíč a zmačknu zelené tlačítko. Pokud klíč vytrhnu, relé rozepne. Druhé relé se spíná zase zeleným tlačítkem, třetí šipkou nahoru a čtvrté šipkou dolů. Tyto tři relé fungují stisknu - jsou sepnuté, pustím - rozepnuté.
Obrázek

Obrázek

freeman
Příspěvky: 761
Registrován: pát úno 19, 2010 7:53 pm
Bydliště: Liberec

Re: Naviják Krpan 5Si předělaný na vzduch

#120 Nový příspěvek od freeman »

Dneska jsem dovezl hadice a proběhla zkouška. Maká to perfektně, akorát zpátečku hydrauliky jsem musel udělat sólo přímo do nádrže, aby neměla odpor. Pístnice jsou hubené, takže se vrátí do 1vteřiny. Tlak je na rozvaděči povolený cca na 60atm, aby se nehřál olej a aby pístnice nervala spojku moc na sílu. Až zapojím elektriku, tak dám video.

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“