Naviják Krpan 5Si předělaný na vzduch

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Míšánek
Příspěvky: 861
Registrován: pát úno 12, 2010 3:51 pm

Re: Naviják Krpan 5Si předělaný na vzduch

#196 Nový příspěvek od Míšánek »

To AlexTc: není to s tím automatickým odbržděním při navíjení krok vedle? Nebo tam máš nějakou jinou možnost když budeš chtít došponovat a nechat napnuté lano?

Jinak stejně ovládání používám teď i já. Přes svátky jsem si to celé stavěl na ovládání navijáku (já jej ovladam hydraulicky) a rovnou i na ovládání a změnu otáček motoru a dálkové chcípnutí motoru a jeho start. Včera jsem to poprvé zkoušel naostro. Kdyztak dnes natočím video ;-) jenom si musím ještě nějak vymyslet uchycení té dálky na opasek. V kapse je to dost o ničem...

Na ovládání brzdy využíváš bistabilni klopne relé, nebo jak to máš zapojené? Kdyztak pošli odkaz prosím ;-) protože možná budu muset něco takového potěšit když bych chtěl dodělat i kladku na pomocné odvijeni lana..

AlexTc
Příspěvky: 1418
Registrován: sob říj 25, 2008 2:45 pm
Bydliště: okr. Tachov

Re: Naviják Krpan 5Si předělaný na vzduch

#197 Nový příspěvek od AlexTc »

Naviják jsem před přestavbou použil zatím jen krátce dvakrát, takže je brzo hodnotit. Lano při navíjení neodbržďuji, naopak při navíjení dojde k automatickému zabrždění. Relé jsem zkusil použít toto https://www.bmshop.eu/p/pulzni-rele-12v-25a je u něj jedna nevýhoda a to že vyžaduje impulz pro změnu stavu v délce max 0,5s.

Uživatelský avatar
pavolmakys
Příspěvky: 2374
Registrován: čtv led 01, 2009 12:56 pm
Bydliště: Žilina

Re: Naviják Krpan 5Si předělaný na vzduch

#198 Nový příspěvek od pavolmakys »

Ja na udrzanie odbrzdenej brzdy pouzivam samodrzny kontakt, musel som pridat jednu diodu aby to bolo to prave orechove. Teda po aktivovani odbrzdenie, rele si pripoji napatie samo sebe. Na zadbrzdenie staci kratky stisk navijania co prerusi tento obvod.
Zetor 5645 (motor 69O1+tazka naprava)

Uživatelský avatar
pavolmakys
Příspěvky: 2374
Registrován: čtv led 01, 2009 12:56 pm
Bydliště: Žilina

Re: Naviják Krpan 5Si předělaný na vzduch

#199 Nový příspěvek od pavolmakys »

Vcera som konecne uskutocnil ostru skusku ovladania vzduchom, ale iba problemy. Dialkove prestalo fungovat uz doma pred testom, co je horsie tak pri plnom tahu navijaku vzduchovy valec odbrzdenia nema dostatocnu silu na odbrzdenie, Neviem, ale aj manualne som musel dost vela zatlacit. Pri lankach som si to nikdy nevsimol, je vsak pravda ze vcera to bol extrem, bo lsom na maximalnej sile. NAvijak uz neutiahol a nasledne som chcel odbrzdit a neslo to.
Zetor 5645 (motor 69O1+tazka naprava)

Uživatelský avatar
pepanek
Příspěvky: 907
Registrován: úte zář 13, 2016 7:14 pm
Bydliště: rokycany

Re: Naviják Krpan 5Si předělaný na vzduch

#200 Nový příspěvek od pepanek »

Nechápu problém proč nechtěl odbrzdit. mám válec asi 30mm a vždy odbrzdí. to nezáleží na síle navinutí to odblokování- pásová brzda. Chyba asi bude jinde.

Uživatelský avatar
pavolmakys
Příspěvky: 2374
Registrován: čtv led 01, 2009 12:56 pm
Bydliště: Žilina

Re: Naviják Krpan 5Si předělaný na vzduch

#201 Nový příspěvek od pavolmakys »

Na tej brzde sa toho neda co moc nastavovat tak neviem. Ovladac mi uz prisiel druhy tak budem skusat.
Zetor 5645 (motor 69O1+tazka naprava)

Uživatelský avatar
Rad 5
Příspěvky: 611
Registrován: stř lis 14, 2007 12:05 am
Bydliště: Turnovsko

Re: Naviják Krpan 5Si předělaný na vzduch

#202 Nový příspěvek od Rad 5 »

pavolmakys píše: úte čer 07, 2022 8:22 am ...pri plnom tahu navijaku vzduchovy valec odbrzdenia nema dostatocnu silu na odbrzdenie, Neviem, ale aj manualne som musel dost vela zatlacit. Pri lankach som si to nikdy nevsimol, je vsak pravda ze vcera to bol extrem, bo lsom na maximalnej sile. NAvijak uz neutiahol a nasledne som chcel odbrzdit a neslo to.
Dela mi to same u uniforesta 40 eco.
Ale vetsinou jsem si toho vsiml i u lanek, ze to dlo tezko.
Jak neco neutahnu, tak to bez "kopnuti" do paky neodbrzdim. Nasledne se pak roztoci buben, ze musim kus lana zatahnout( jako odvijet) aby se mi na bubnu nezacuchalo lano.
Kdyz vim, ze k tomu bude moci dojit, navijim vzdy z traktoru, tak abych mohl kousek couvnout a predeslo se rozmotani lana.
R.

Uživatelský avatar
pavolmakys
Příspěvky: 2374
Registrován: čtv led 01, 2009 12:56 pm
Bydliště: Žilina

Re: Naviják Krpan 5Si předělaný na vzduch

#203 Nový příspěvek od pavolmakys »

RAd 5 dik za reakciu, myslim ze to musi robit kazdemu ze pri plnom tahu to ide ovela tahsie odbrzdit, pretoze s principu cinosti to brzdu ta paka tlaci do opacneho smeru ako ju taha bubon. Neviem, skusal som vselico ale vyzera to len ze budem musiet dat vacsi valec.
Zetor 5645 (motor 69O1+tazka naprava)

Tomas6
Příspěvky: 5370
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Naviják Krpan 5Si předělaný na vzduch

#204 Nový příspěvek od Tomas6 »

No já měl podobný problém, ale jen jednou, naviják mi zadusil motor, tak lano zůstalo napnuté jak struna, štít zarytý v zemi, couvnout se nedalo, musel jsem do páky brzdy kopnout aby se to odbrzilo. Teď už nevím co jsem tahal, ale vím že jsem tehdá říkal že to dálkové ovládání je na jednu skvělé, ale na druhou stranu pokud je hůř vidět na traktor, tak úplně na pí.u.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Uživatelský avatar
jurex
Příspěvky: 1007
Registrován: sob pro 13, 2008 10:41 am
Bydliště: Jestřabí(zlínsko)
Kontaktovat uživatele:

Re: Naviják Krpan 5Si předělaný na vzduch

#205 Nový příspěvek od jurex »

Obnovím téma, má mi přijít sestava od jirky, montovali jste někdo sami a poradíte kterou částí začít, nebo jak cca postupovat? zatím jsem naviják zbavil provázkového ovládání, tak ať vím jak zhruba dál, na co si dát pozor třeba?

Tomas6
Příspěvky: 5370
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Naviják Krpan 5Si předělaný na vzduch

#206 Nový příspěvek od Tomas6 »

Já jsem to dělal. Někde pár stránek zpět najdeš pár fotek. Prvně jsem připevnil držáky na válce, následně udělal držák na bednu a na tlačítka a pak už vše natahat. Nic hrozného. Jediné na co si dej pozor, je umístění držáku na válec brzdy, já ho mám trochu bokem a válec se mírně kříži když jde od dorazu po doraz. Nic co by něco deformovalo, nebo drhlo, ale chtělo by to převrtat diru a kousek držák posunout. Jinak montáž byla jednoduchá a funguje to naprosto skvěle. Se klidně přijeď podívat.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Uživatelský avatar
Rad 5
Příspěvky: 611
Registrován: stř lis 14, 2007 12:05 am
Bydliště: Turnovsko

Re: Naviják Krpan 5Si předělaný na vzduch

#207 Nový příspěvek od Rad 5 »

Jak pise Tomas 6. Take jsem to montoval sam a jen v klidu rozmerit drzaky…
R.

Uživatelský avatar
jurex
Příspěvky: 1007
Registrován: sob pro 13, 2008 10:41 am
Bydliště: Jestřabí(zlínsko)
Kontaktovat uživatele:

Re: Naviják Krpan 5Si předělaný na vzduch

#208 Nový příspěvek od jurex »

Kluci tlak máte od vzduchjemu klasika 6 atm. nebo zregulovat? 12V berete ze zásuvky na vlek nebo od baterie? díky

Tomas6
Příspěvky: 5370
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Naviják Krpan 5Si předělaný na vzduch

#209 Nový příspěvek od Tomas6 »

Tlak mám od vzduchojemu. U ventilu na ovládání spojky navijáku je ještě nějaký škrtící ventilek, ten je buď nastavený od Jirky a nebo prostě nějak. Do jej jsem nevrtal. Funguje to. Elektriku normálně od zásuvky. Mám v obou traktorech tříkolíky, v proxe origo, u 70 jsem to napojil na zásuvku.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Miri
Příspěvky: 51
Registrován: stř dub 10, 2019 5:25 pm
Bydliště: Písek

Re: Naviják Krpan 5Si předělaný na vzduch

#210 Nový příspěvek od Miri »

Ahoj. Ja jsem si nechal naohybat novy rozvod vzduchu pod traktorem (tlak jsem nesnizoval, na konci mam uzaviraci ventil a rychlospojku). Elektriku jsem si natahl z pojistove skrinky, mam ovladani i v traktoru (udelany drzak u kniplu na celni nakladac). Jinak montazni sada od Jirky byla super, vse jsem si u nej okouknul a pridelal ovladani na krpan tak, aby bylo otocene do boku.
Za mne maximalni spokojenost👍

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“