Šnekový štěpkovač nevtahuje

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Michal Soš
Příspěvky: 12
Registrován: čtv zář 28, 2017 3:54 pm
Bydliště: škola

Šnekový štěpkovač nevtahuje

#1 Nový příspěvek od Michal Soš »

Dobrý den, prosím o radu.Vyrobil jsem šnekový štěpkovač podle odzkoušeného stroje, ale bohužel můj štěpkovač nechce větve vtahovat. Tak se chci zeptat Vás odborníků, jestli nevíte v čem by mohl být zásadní problém.Šnek je kovaný s navařeným tvrdokovem a následně přetočen na cnc soustruhu, aby břity byli stejně dlouhé. Štěpkovač větve drtí,ale pouze že se cpou ručně ke šneku. Spodní stůl mám zvednutý až ke šneku, tam může být max nějaká desetinka milimetru mezírka. Boční nůž mám vyštelovaný také na co nejmneší mezírku, aby nedřel, ale k tomuto noži se větev ani nedostane, pokud ji tam silou necpu. Zůstane stát na stole, šnek jednou kousne, že zařízne šikmo konec a tím končí a větev stojí na stole a nechce ji to drapnout a vtahovat dovnitř. :( Prosím poraďte kde by mohl byt problém, proč nechce sám vtahovat. Moc Děkuji :)

Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7427
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Šnekový štěpkovač nevtahuje

#2 Nový příspěvek od mihi »

Chcelo by Ti foto..
Mihi

Michal Soš
Příspěvky: 12
Registrován: čtv zář 28, 2017 3:54 pm
Bydliště: škola

Re: Šnekový štěpkovač nevtahuje

#3 Nový příspěvek od Michal Soš »

Foto dodám během příštího týdne. :)

gbelec petr
Příspěvky: 1791
Registrován: stř črc 11, 2007 6:23 pm
Bydliště: zlín

Re: Šnekový štěpkovač nevtahuje

#4 Nový příspěvek od gbelec petr »

je dobré aby materiál do štěpkovače šel pokud možno z kopce, to taky dost pomáhá,
důležitý je i úhel naostření šneku, co nejmenší mezery mezi šnekem a protiostřím, a taky výška spodního stolu,vůči středu šneku.
máš to všechno štelovatelné? protiostří, stůl? a dobře naostřený šnek?

Uživatelský avatar
padesátka
Příspěvky: 1734
Registrován: stř zář 15, 2010 2:50 pm
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Šnekový štěpkovač nevtahuje

#5 Nový příspěvek od padesátka »

Šnekový štěpkovač mám ale šnek neuřízne větev hned zkraje ale postupně od špičky šneku a dořízne až poslední závit u větráku jinak by samozřejmě nemohl vtahovat materiál-tak-že pokud máš nastavenou desku šikmo od špičky podle šneku tak to uřízne hned zkraje a tím pádem nemá za co vtahovat dál-to je můj názor.Material nemusí jít do štěpkovače s kopce šnek ho stejně pootočí a vtáhne z jakéhokoliv úhlu a to je při doporučených otáčkách 700ot. sakra fofr když do něj hodím tyč o délce 6m a průměru 10cm tak než se otočím pro další tak je v káře 8)

Michal Soš
Příspěvky: 12
Registrován: čtv zář 28, 2017 3:54 pm
Bydliště: škola

Re: Šnekový štěpkovač nevtahuje

#6 Nový příspěvek od Michal Soš »

Mírný sklon u stolu mám, ale bude tam tak odhadem u špičky štěpkovače o 1 cm víše, než u setrvačniku. Nebo myslíte že je tam sklon potřeba větší? U ,,originalu,, se mi zdálo, jako by tam žádný sklon nebyl, jako by byl stůl v rovině.

gbelec petr
Příspěvky: 1791
Registrován: stř črc 11, 2007 6:23 pm
Bydliště: zlín

Re: Šnekový štěpkovač nevtahuje

#7 Nový příspěvek od gbelec petr »

já to myslel tak, že už když si chystám materiál, tak přemíšlím dopředu a ložím to tak, že dávám silné konce z kopce a to tak abych pod to najel trakorem a štepkovač byl pod hromadou. přece jen lepší se to krmí z kopce dolů. kolikrát to i hážem třeba metr z kopce.
dnes jsem to chystal na zítřejší štpekování, nabrousil jsme šnek, vymezil vule mezi otáčejícím se šnekem a protiostřím a spodním stolem. obojí jsem došteloval co nejblíže ke šneku ale tak aby to nedrhlo..
mám 7045 a štepkovač sasmo hp 25.

Michal Soš
Příspěvky: 12
Registrován: čtv zář 28, 2017 3:54 pm
Bydliště: škola

Re: Šnekový štěpkovač nevtahuje

#8 Nový příspěvek od Michal Soš »

Jo takhle jste to myslel. Ja myslel, že právě myslíte ,aby byl stůl šikmo směrem k setrvačníku, aby to tam jako by klouzalo. Ale jak píše kolega ,,padesátka,, když si to čtu znovu, tak pravě tento sklon může zapříčinit ustřihnutí hned z kraje a pak neni co posouvat. Takže až zaseju tak hned zapřahám štěpkovač a jdu stůl přeštelovat. Zatim děkuji a pokud Vás napadne něco dalšího tak prosím zase pište :ano:

gbelec petr
Příspěvky: 1791
Registrován: stř črc 11, 2007 6:23 pm
Bydliště: zlín

Re: Šnekový štěpkovač nevtahuje

#9 Nový příspěvek od gbelec petr »

a myslím si že ten spodní stul by neměl být až u spodu šneku, řekneme že ne pod 1/4-1/5 prúmeru šneku, líp to pak vtahuje

Uživatelský avatar
lekyzlos
Příspěvky: 207
Registrován: úte led 14, 2014 2:30 pm
Bydliště: Blansko

Re: Šnekový štěpkovač nevtahuje

#10 Nový příspěvek od lekyzlos »

Podle mě je problém ve spodním "stole/plechu" ten musí být vlastně vodorovně. Takže na začátku šneku (jeho nejmenším průměru) je mezera mezi stolem a šnekem největší - tam vrazíš kmínek nebo větev. S každým dalším pootočením šneku se mezera mezi šnekem a stolem znenšuje (větev se postupně řeže a vtahuje)
Níže v inzerátu najdeš krásnou foto šneku, ( tento štěpkovač používáme už asi 4roky a velká spokojenost!)
https://www.sbazar.cz/rajisi/detail/22232461-stepkovac

Napadají mě jen tyto otázky máš kuželový šnek nebo válcový?
Máš stoupání šneku stejné v celé délce?
Pak jaká je poloha přítlačného plechu vůči šneku?

Málek
Příspěvky: 167
Registrován: čtv bře 01, 2018 2:28 pm
Bydliště: Svitavy

Re: Šnekový štěpkovač nevtahuje

#11 Nový příspěvek od Málek »

Zdar,
jak lze tušit, jde o stroj okop. od fy. BYSTROŇ typ Piraňa.
Kupoval jsem ho v roce 92.
Nikoli, nerozhoduje poloha zákl. desky, její naklonění už vůbec ne.
Kouzlo je v úhlu ostření šneku, to musí být pod 45° čela.
V orig. manuálu je temto údaj jasně formulován.
Já jsem po pěti letech provozu půjčil štěpkovač jednomu snaživýmu, který mi ho vrátil (jako svařeč se státnicema, aby nemusel dát flašku za půjčení) navařenej tvrdokovem a nabroušenej jak ho napadlo. Ten samej problem!!!
Znovu přebrosit(z plechu jsem si udělal šablonku) a navařuju si pouze sám obyč. B-121elektodou (tvrdokov se rád vyštipuje).
Jinak, je to stroj spíš na kšeft a s hodně lidma k tomu. Traktor jede na 1000ot. vývod a motor 1450, tři lidi tomu nestíhají podávat, jeden na fůře rozhrnuje do náplatků. Mě už to zmáha a koupil jsem špalíkovač-na takové to domácí "žvýkání".

Uživatelský avatar
Šéďa
Příspěvky: 2707
Registrován: ned lis 27, 2011 4:31 pm
Bydliště: Nejdek u K. Varů

Re: Šnekový štěpkovač nevtahuje

#12 Nový příspěvek od Šéďa »

Kdysi jsem s tím hoodně dělal, také Bystroň, šnek se navařoval tvrdokovem a brousil podle šablony, která byla v příslušenství. Jak to nebylo nabroušené, tak to po větvích klouzalo a blbě vtahovalo.

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“