Výběr štěpkovače, špalíkovače

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
filo
Příspěvky: 269
Registrován: úte čer 19, 2012 6:15 pm
Bydliště: Liberec

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#391 Nový příspěvek od filo »

Šnek je složitější na výrobu a špatně se to brousí. Musí krájet proti nějaký desce a být k ní slušně dopasován, jinak nebere tenké větvičky. Na druhou stranu se do větví postupně šnek zařezává, takže stroj netrpí rázy a zřejmě si vystačí se slabším pohonem.

Dvourotorový śpalíkovače (Rojek, Urban, zde Bibos a dalsi a mnoho samovýrobců) jsou poměrně složitý a masivní stroje s velkými nároky na přesnost výroby. Je velmi náročné seřídít nabroušené nože, nesmí se potkat, ale je žádoucí, aby mezi nimi byla co nejmenší mezera. Pokud je mezera trochu větší, neseká to tenký větve. Občas si půjčuju fabrický Rojek a ten neseká tak co je slabší než 4mm a to je opruz. Teoreticky stačí poměrně slabý motor (Ten rojek používá Hondu GX160, co má asi 5HP) ale je to pak pomalý a delší větve to nevtahuje, jak to jede pomalu tak stíhaj vypadávat. Stroj trpí na rázy. I se slabým motorem to je těžký, takže to je na samostatný podvozek (pokud se nevěší za traktor), takže to většina lidí hodí na nějakou nápravu, tyč, čubu a tahaj na kouli... ale je to bez papírů, takže po dědině a v lese... Ten rojek na nápravě z Favorita váží tuším něco kolem 300kg.

Jarda to zastává bílou vránu se svojí jednorotorovou konstrukcí, co jede proti dvěma zalomeným deskám. Je to vlastně obdoba zahradních drtičů z hobbymarketu, ale fréza je zkonstruovaná trochu jinak a je to svařenec. Obecně mají menší limit na maximální průměr drceného materiálu (ale leží někde u 7 - 8 cm průměru, a to nevidím jako problém, to už se vyplatí řezat na polínka a třeba ten Rojek dá tak těch 8cm max taky, pokud to není úplně shnilý). Výhoda je, že stroj je menší, kompaktní a jednoduchý. Drticí hlava je tedy výrazně levnější. Vzhledem k principu je ale vhodné to hnát výkonnějším motorem, aby to vtahovalo a jelo to rozumně... takže potřebuješ větší těžší a dražší motor. Jarda to mj. dělá jako stroj, který se umístí na hrazdu přes vozík za auto a drtí se rovnou do něj. To osobně vidím jako poměrně výhodu, i když pořád to trpí jistými problémy. Váha 95 kg znamená, že nahoru se to musí dát mechanizací, nebo jsou potřeba alespoň dva lidi a to bude nepěkná fuška. Dále to bohužel znamená, že se na vozík nenamele zase tolik materiálu... ono spousta aut má nebržděných povoleno méně než 750 kg (já třeba na P807 jen 650). Vlastní vozík mívá 120 - 160 kg, stroj 100 a rázem je na štěpku jen 400kg. Osobně by se mi líbilo něco uzpůsobené tak, aby to šlo rozumně snadno naložit do kombíku, pak stroj nespotřebovává užitečnou hmotnost vozíku.

I když tady jsou preferovány dvourotorové koncepce a adorována zejména konstrukce od Bibose, já osobně bych se klonil k řešení Jardy. Je za poloviční cenu, je menší, lehčí a jednoduché a v jednoduchosti je elegance. Mělo by to žrát i tenké větve.

Vlastní štěpkovač nemám, protože i při stroji od Jardy to je cca 20 kKč za hlavu, motor a převodovku, k tomu další vlastní práce, kterou ale moc neumím a to se mi zatím ekonomicky nevyplatí, spíš si občas půjčím toho Rojka... ale to se mi zase vyplatí jen na větší akce, když mám někde připravené hromady většího objemu, malé množství nezpracovávám...

K tomu, že na elektriku... jako na jednu stranu máš pravdu, navíc elektromotor má velký krouticí moment, takže nebude potřeba takový výkon. Zřejmě na všechny řešení postačí něco kolem 5 - 7 kW...jenže, to už zase tak malý elektromotor není, není taky úplně levný a navíc ne každý má pojistky, aby ho dokázal spustit... A svážet větve z lesa ručně je nereálný... brzo toho necháš. Loni jsem svážel na zahradu relativně tenký nálety ze škarpy, Na ročním vozíku, naprostou většinu po silnici a z kopce a stejně to byla děsná pakárna... Takže to tak jako tak chce vyřešit mechanizaci, alespoň čtyřkolku nebo nějaký domaděl a pak už je výrazně výhodnější brát štěpkovač k materiálu než naopak. Případně bych zvážil nějakou konstrukci s pojezdem... buď to naimplantovat na nějaký sekací traktor nebo jeho trosku, nebo pojezd se sněžný frézy, Vari a podobně... a domů na trakaři vozit špalíky a ne větve. Pořád je ale výhodné, aby to bylo co nejlehčí.

Jo a ještě jedna věc, zvaž manipulaci se špalíkama a jejich uskladnění. Raščlový pztle jsou děsná pakárna... blbě to jde dovnitř (pokud nedrtíš jen silný zelený hladký větve), ještě húř ven, zasekává se to o pytel a trhá ho to. Plný pytel čerstvý zelený štěpky je už dost těžký a i se suchým se manipuluje blbě, na všechny strany to píchá a škrábe. Já nakonec udělal větranou boudu, špalíku rovnou do ní a z ní to nakládám do 180l kolečka uhelkou a vždycky si v zimně navozím zásobu do uzavřeného dřevníku, odkud už to v kýbli nosím do kamen. A to nemám spotřebu nijak enormní, kdybych toho spálil výrazně víc, tak si pytle nedovedu představit vůbec. Nějaký jednoduchý dopravníček by to celé výrazne zefektivnil...

Honza

Tomas6
Příspěvky: 5374
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#392 Nový příspěvek od Tomas6 »

Já si zas nemožu stěžovat na stroj od mufika tady z fóra. Jednoduchý a hlavně lehký. Bez motóru a rámu je to manipulovatelné v jednom člověku. Myslím že stejně ze stavu kdy nemáš žádný stroj kterým bys to vozil sa velice rychlo dostaneš do stavu kdy nejaký traktórek pořídíš. Tahat haluze z lesa na nejakém dvůkoláku mosí byt strašný opruz. To bych sa asi na nejaké špalíkování vykvákl a ať si to v tom lese klidně zhnije. Topit špalíkama je sice fajn ale nesmí práca s nima překročit užitek. Já to dělám nejradši tak že jak tu haluz poprvé chytnu do ruky tak ju zrovna valím do stroja. A jak u stroja vezmu plný pytel tak ho valím zrovna na vlečku. Pytle mám vyzkůšané nejlepší polypropylenové co sů na obilí. Vyschne to v něm také, aj co to nekdy trochu možná splesniví,ale plesnivé to také hoří. No lepší jak rašlové pytle. Ty sů na nic. Blbě sa to z toho vysýpá a když potom nesu suché na rameni tak všecek bordel mám za krkem. No mosíš rozmyslet sám...
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

jarda avsop
Příspěvky: 1141
Registrován: pon dub 01, 2013 10:13 am
Bydliště: jaroměř

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#393 Nový příspěvek od jarda avsop »

filo:přesto že nemaš žadny špalikovač tak maš největší přehled.Hlavně souhlasím s pytlovaní a nejsem zastance davat drtič za malotraktor.

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#394 Nový příspěvek od Leo »

filo: Jardův špalíkovač se dá použít i za traktor. Má to i vyhazování na vlečku. Na youtube má nějaký videa. A ve svým vlákně taky.
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

jarda avsop
Příspěvky: 1141
Registrován: pon dub 01, 2013 10:13 am
Bydliště: jaroměř

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#395 Nový příspěvek od jarda avsop »

ano je to tak, ale ten stroj je už naročny na vyrobu, ale přesto si tento stroj koupilo hodně lidí hlavně firmy.Ted j sem ho asi 3 roky nevyraběl, každy chce stroj co nejlevnější.Začína byt nejoblibenější varianta se spalovacím motorem hlavně to nabízím těm co mají malotraktor.Ja sám používam se spalovacím motorem přesto že mam Z 7011 se spalovacím motorem je vyrazně levnější provoz.

filo
Příspěvky: 269
Registrován: úte čer 19, 2012 6:15 pm
Bydliště: Liberec

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#396 Nový příspěvek od filo »

Leo: Ano jistě ale.... i když to na tomto foru přijde mnoha lidem nepochopitelné, existuje spousta lidí s větším či menším, starším nebo novějším barákem, nějakou tou zahradou, někde na vsi, co topí dřevem a spotřebují ho pár kubíku ročně. Neživí je zemědělství ale něco úplně jiného a nemají spotřebu desítky kubíků dřeva.

Takoví lidi nemají traktor, nemaj na něj papíry a nedává jim žádný smysl něco takového vlastnit. Mají osobní auto s koulí a někteří k tomu nebržděný vlek, někdo si i ten jen půjčuje. Nemaj manipulační mechanizaci, maximálně kolečko, rudl a nějaký dvoukolák. Někteří maj tak ještě třeba nějakou levnější čtyřkolku. V takovém případě dává smysl relativně jednoduché, levné a lehké řešení, co jde spojit s osobákem (nebo čtyřkolkou) a jde pokud možno kompletně obsloužit v jednom člověku. Tomu ostatně odpovídá i wozbrouk, který dotaz položil. I když v jeho případě by možná třeba čtyřkolka smysl dávala.

Já třeba špalíkovat začal, protože kousek ode mě kdysi vyřezali nálet v průseku pod drátama VVN v lese a nechali to tam ležet... Ve výsledku toho bylo skoro 300 pytlů a topil jsme s tím dva roky, hajnýmu jsem zaplatil nějaký stokoruny za silnější kusy z toho vyřezaný. Ale byla tam cesta, kam se dalo zajet osobákem a i tak to s tím Rojkem nebylo ideální. Od tý doby sem tam prořežu škarpy kolem baráku, nahromadí se nějaký větve a tak, když toho je víc, tak pošpalíkuju. Ale samotnýmu se mi nevyplatí ani to nejlevnější řešení a zatím jsem nepřesvědčil žádný známý, ať se spojíme a jdem do toho napůl třeba (i s plným vědomím toho, že spoluvlastnicví je dílo ďáblovo).

Honza

filo
Příspěvky: 269
Registrován: úte čer 19, 2012 6:15 pm
Bydliště: Liberec

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#397 Nový příspěvek od filo »

Leo: BTW, tohle si dával vedle http://nasetraktory.eu/forum/viewtopic. ... 6#p1441216 a je to přesně ono... vlek bez papírů, k odvozu nutná dodávka a v pytlích.. a jinak je pěkně vidět, jak ten dvourotor nevtahuje a větve z toho vypadávaj. Takhle se to chová, když je pytlování, takže musí být hlava poměrně vysoko a násypka vodorovně... kdyby to nemuselo být tak vysoké a násypka mohla být šikmo dolů, bylo by to lepší.

H.

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#398 Nový příspěvek od Leo »

Jenže já vycházím z toho, že dotyčný nám toho moc neřekl. Takže tu dáváme jen varianty, a on si musí vyřešit, co vlastně chce, nebo může. A řešíme to tu spoustu roků. To by ale musel projít tuto sekci a přečíst si víc vláken. Jediný, co jsem pochopil, že asi moc financí na tuto techniku nemá.
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15759
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#399 Nový příspěvek od oco13 »

Rovnako som začínal aj ja. Financie 0 na dvore staručký skoro nepojazdný malý traktorček a pomerne vysoké účty za plyn. Pred štiepkovačom to bolo viazanie haluziny do otiepok a pílenie motorovkou na malé kúsky. Potom prišiel "mountfield", ten som zodral za jednu sezonu, ale to už som bol registrovaný tu ,a pilne som študoval. Mám prvý poriadny dvojrotorák od scorpion.at a veru ešte dostane aj väčšieho brata. Momentálne robím tak 10-12 kubíkov za sezonu a verím že to bude aj viac.Používam všetky tu spomenuté spôsoby , teda že si haluze nosím domov na vozíku za autom, alebo dotiahnem chroustala k nim. Balím do velkých aj malých bagov a práve riešim vzv do trojbodu aby som ich mohol skladovať na sebe.
Za seba poviem , že už to nie je o ušetrených financiach ale o pasi z roboty. :typek: Proste ma to baví 8)

kahi
Příspěvky: 1063
Registrován: stř říj 05, 2011 8:30 pm
Bydliště: Chvaletice, Protivín
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#400 Nový příspěvek od kahi »

Leo myslíš asi mně vid:)) jinak já strkám šílený finance do bydlení to je tak když chceš udělat z ruiny pěkný bydlení, a když vidím toho dřevěnýho odpadu co se kde válí a bez užitku o jardově špalíkovači jsem taky přemýšlel, je jednoduchej a hlavně lekhý to co bych chtěl vyrobit by bylo zbytečně těžký aby to něco pobralo většího, jinak traktor vlek je ale bez TP a zkus se tady s tím někam hnout.... do tý doby než byli policajti takže asi tak jde mi o to udělat něco lehkýho se spalovacím motorem aby to mohlo fungovat na káře za autem:)) díky za rady moc do diskuzí nevstupuju spíše pročítám (na telefonu):)))

Béďa 17
Příspěvky: 655
Registrován: pon pro 03, 2012 8:47 pm
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#401 Nový příspěvek od Béďa 17 »

Zdravím.Také přidám svůj názor určitě ovlivněný cca pěti lety provozu s( Bibošem a dopravníkem).Také jsem nejdříve koukal po levnějším jednorotorovém,ale ten je na slabší materiál a má větší potřebu výkonu.Ono se řekne že 8cm přeci nebudu štěpkovat,to odříznu motorovkou.Ale těch třeba 8cm je jen kousek,nebo je tam tak silné rozdvojení a je na práci velký rozdíl to tam strčit celé,nebo to vyřezávat a dávat zvlášť.Jen postřeh z praxe.
Zetor 6718 s motorem 7001
Zetor 25 A

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15759
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#402 Nový příspěvek od oco13 »

Béďa : plný súhlas 8) , ja som už takto odpálil ozubené kolo v štiepkovači. :-/

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15759
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#403 Nový příspěvek od oco13 »

môj dvojrotor na vozíku.
Už má sice podvozok ,ale bude sa prerábať aby sa dal lahko preložiť nazad do vozíka. Tentokrát ale pôjde na ojo a pridám vyššie bočnice.

filo
Příspěvky: 269
Registrován: úte čer 19, 2012 6:15 pm
Bydliště: Liberec

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#404 Nový příspěvek od filo »

Beďa17: to je pravda, ale on ten limit Jardova jednorotoru se silnym motorem a většiny dvourotorů leží dost blízko. Stejně to pilu musíš mít s sebou...

oco13: kolik to cca váží a jak to tam nakládáš? Jak silný je motor a ja funguje ten řemenový převod při takhle velkým poměru? BTW, mnohem větší zdržení, než sem tam říznout pilou je v tom, že to nemůžeš naštelovat tak, abys větve bral rovně z hromady a rovnou je strkal do žrouta... je to přesně vidět na tom tvým videu, jak tahaš tu velkou větev, co je kolmo k cestě a musíš ji otočit souběžně s cestou a strčit do stroje, který je navíc dost vysoko....

Honza

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#405 Nový příspěvek od Leo »

kahi: Řešíme tu kolegu vozbrouk z předchozí stránky vlákna.
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“