Výběr štěpkovače, špalíkovače

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#466 Nový příspěvek od ota »

S tou ocelí na ty nože. Je mnoho možnosťí, z čeho je udělat. Vycházím z dostupnosti materiálu. Asi by nebyl problém sehnat materiál a udělat nože z nástrojovky. Poté tepelně upravit. Ale z mého pohledu, nemám už toho starýho dědka kaliče, kterej se mě zeptal, co to bude dělat? Poté řekl název materiálu, který zvolit a potom mi to tepelně upravil.
Další věc, asi bych místo Stabilky použil EZH. To snáší i kdyby se objevilo mezi klackama trochu písku, hlíny. Kdybych opravdu chtěl držák ostří tak 2002. Ale ta je pak náchylná na vyšťípnuťí hrany při setkání se třeba s kamínkem.
Ten Hardox mají vedle naší firmy běžně ve firmě s pálící linkou. Mají tam třeba i odpadní rastry kde v rohách lze vyřezat potřebné kusy. Už jsem odtud měl kus odpadu a vyřezal jsem si co bylo třeba. A asi bych šel do 450. Protože mám v ůmyslu udělat místo děr pro šrouby trošku drážky. Ale jen třeba 6 mm délky pro posunuťí. A ofrézovat břit. Někde jsem našel, že by to mělo být 30° asi ta šikmina. Z té 450 jsem už obráběl a šlo to obstojně.
No zaťím tam půjdou nože o pásoviny. Už jsou nařezané doma. Pak se uvidí.

Uživatelský avatar
ladiki
Příspěvky: 3597
Registrován: úte pro 29, 2009 5:07 pm
Bydliště: Haná

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#467 Nový příspěvek od ladiki »

to máš pravdu, že je mnoho možností, z čeho břity vyrobit. Také je pravda, že ten hardox nemusíš dále nijak tepelně upravovat. Naopak, pokud ho vystavíš tep.zprac. (např. svařování blízko řezné hrany) klesá celkem rychle jeho tvrdost. Jinak na "domácí" použití má samé plusy. Jen si nejsem jistý, jak dlouho a jak udrží ostří. Jestli se třeba neotupí a pak už drží....

Co se týká geometrie nože....je prý dobré na břitu udělat fazetku 0,4mm pod 45° a pak těch 30°zbytek...
Na nože bych použil 1.2379, ale je to taková sviňa ocel na obrábění, jak za měkka, tak i po kalení...

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#468 Nový příspěvek od ota »

Když právě to kalení tady u mě je problém. Nikde tady není pořádná kalírna. Nejbližší je ve městě, ale když jsem tam dovezl na indukci pouzdra z 15 230 koukali na mě jak na marťana. No víte tenhkle matreriál neděláme. Takhle kdyby to bylo 12 050 to by bylo paráda. Stím děláme. Tak nevíme co nám z toho vašeho vyleze. No a myslím kdybych tam přivezl nástrojovku tak asi nepochodím.
Každopádně dělal jsem asi 2x už do štěpkovače Hardoxový nože. A zatím jedou. Jednu sadu, vlastně dvě sady to byly. 16 ks do dvounožového. To bylo tomu klukovi co ukroutili tu hřídel. Vyrobil si novej štěpkovač a dal si tam tyhle nože. Pak ten druhej, ten to měl na jednorotorovej. Taky zatím funguje. Vím že kámoš měl nože ze řezačky. Ořezával to karbikem a pak propaloval díry. Taky mu to funguje. Uvidím, udělám to zatím z té pásoviny. Myslím že to bude fungovat na zkoušku. Případně to poladím, nebo zahodím. :vysmech: Pak se uvidí.
No tahle ocel 19 573 se hůř obrábí díky zvýšenému obsahu uhlíku a chromu. Je tím zvýšena otěruvzdornost. Musí se ale používat ve správném sledu vlákem materiálu. Jinak při nesprávném použiťí může dojít ke snadnějšímu zalomení. Je dražší než třeba ta Stabilka. Asi taky huř sehnatelná. No jak píšu, nemám na to člověka, ketý by to tepelně upravil na 150% správně. tedy půjdu zatím tou snadnější cestou.

Uživatelský avatar
brigadnik
Příspěvky: 1070
Registrován: stř říj 17, 2007 10:20 am
Bydliště: Žatecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#469 Nový příspěvek od brigadnik »

Nemáte někdo výkres nějakýho jednorotorovýho špalíkovače? Na rotor mám 98mm materiál, nože z řezačky na LČCH, chci jednoduchou konstrukci a nechci to zabít nějakou hloupou chybou. Stačí mi nějakej základní nástřel, jestli mají nože vycházet z osy hřídele atp. Honit to chci náhonem z kuboty 14HP, asi nějakej řemenovej převod, ať to má magi a zároveň případně můžou řemeny klouznout. Nepotřebuju rychlost, když to sekne dva špalíky za vteřinu, tak mi to stačí
díky

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#470 Nový příspěvek od Leo »

Tady jsou vlákna dvou výrobců jednorotorů:
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 48&t=16659
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 48&t=48430

Jsou tu i další vlákna, ale chce si to projít a pročíst.
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

mastnacek
Příspěvky: 6970
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#471 Nový příspěvek od mastnacek »

Chlapi, priznam se, ze jsem jalovej cist cely vlakno. Umi stepkovace udelat stepku opravdu stejne dlouhou? Jde me o to, ze zvazuju automat na uhli ( i na pelety a obili ), ale libilo by se me kdyz uz tak vyuzit i odpad z tezby a sestepkovat to. Co jsem zatim nasel, tak problem je, ze to dela v nasypce klenbu ( je resitelne ), ale ze obcas jsou i delsi kusy a kousal by se snek. Nebo jestli existuje i neco jako sptekovac - drtic?

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#472 Nový příspěvek od ota »

Kámoš má násypku, za ní pak takovej potvor co se pomalu otáčí a dělá štěpku na stejné kusy a pak tepreve šnek do kotle. Ten potvor na správnou délku vyndal kdesi v teletníku za dávkovačem krmiva. Je to litinová kysna v ní je takovej rotor se 4, nebo 6 plocháčema. Je to vlastně takovej rotor asi svařenej z plocháčů. Na bokách to má taková kola a k nim je to všechno povařený. Je to podobný jako rotor štěpkovače, akorát že to nemá špičatý čela ty pásoviny. Ten rotor se točí těsně kolem díry kudy to padá na dopravník. Takže z násypky jde krátkej dopravník a tím padá štěpka do tohodle jakože mlýna. Ten rotor se uvnitř točí třeba 10 ot/min ( neodhadnu to ale pomaloučku je tam převodovka ) a do té díry ven nepropadne nic většího než je ta propadávací díra. Dokud to není k propadnutí, tak se to tam uvnitř motá a ty pásovinky to podrtí až to tou dírou může spadnout na šnek do kotle. Jemu se to vždycky předtím zašprajcovalo nastavěním nestejnoměrné štěpky a kotel vyhasl a zastavil se. Po nainstalování tohodle strojku je to bez problémů.
Nevím jak se to přesně jmenuje, ale je to nějaký dávkovač krmení. Bývalo to u těch věží u teletníku, prasečáku. Z toho velkého zásobníku venku do toho padalo krmení a tohle to se pomaloučku točilo a dělalo to přesné dávky, nebo to podrtilo případné slepence krmiva. Dřív to z toho nevypadlo na dopravník, než to bylo velké akorát. 8)

mastnacek
Příspěvky: 6970
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#473 Nový příspěvek od mastnacek »

Oto, neni to tenhle kamarad? https://youtu.be/-d-u1UaaNMs

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#474 Nový příspěvek od ota »

Ee není, ten můj má trochu větší pilu na zpracování dřeva a tam má spousty odpadů a tak topí čím jiným, štěpkou. Má k tomu postavenej barák. Najede kontejnerem se štěpkou, otevře dveře nadzemního zásobníku a vysype do zásobníku materiál. Zásobník odhaduju na min 4 kontejnery štěpky. Odtud jde štěpka dpravníkem do toho zařízení. Je to jednoduchá mašina. Bylo to pod těma věžema u teletníků, prasečáků. Dřív v družstvech. Oproti tomu pánovi z videa on má větší kousky. Ten v tom videu má fakt drobotinu. Tady u něj je to o dost větší kousky. Není to taková drobenka. Viděl jsem to u něj když jsme mu s kámošem dělali nějkaké upravy na tom dopravování štěpky do kotle. A teď si tak uvědomuju, že vůbec nepamatuju, co má za kotel? Asi mi to vypadlo z hlavy už za ty leta.

Uživatelský avatar
DYK
Příspěvky: 14608
Registrován: čtv črc 12, 2007 1:33 pm
Bydliště: kósek od Brna

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#475 Nový příspěvek od DYK »

Když vidím to video - ten člověk nežije ničím jiným, věnuje tomu snad všechen čas, práci, místo. Nevím, jestli bych chtěl takto "šetřit" za topení.
práce patří strojům ˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

mastnacek
Příspěvky: 6970
Registrován: pát lis 25, 2011 11:12 am
Bydliště: Broumov

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#476 Nový příspěvek od mastnacek »

Dyk, tak nejak, to je topeni one man show, jakmile chlapa neco skoli, tak sotva bude zenska nebo nekdo dalsi litat s tema domovehliklama a obsluhovat to vsechno.

Uživatelský avatar
dzango
Příspěvky: 795
Registrován: stř bře 14, 2012 12:39 am
Bydliště: Dolny Kubin

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#477 Nový příspěvek od dzango »

Mňa napadá to ci už pri tej spotrebe elektriny na výrobu štiepky nieje lepšie kúriť el. kotlom

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15665
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#478 Nový příspěvek od oco13 »

To video poznám už dlhšiu dobu, ale až teraz ma zarazilo to množstvo kubíkov čo pán spotrebuje. Ja mám podobne velký dom a spálim max25 kubíkov špalíkov (nie štiepky) + nejakých nech 7 kubíkov dreva - mäkký odpad ponajviac palety. Kde to on žije že spáli sto kubíkov :shock:

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#479 Nový příspěvek od ota »

Oco uživatelé topení jsou různí. Dělal jsem s klukem, on byl ve firmě lakýrník. A on měl rád od určitých věcí nadprůměr. Třeba že kouřil 2 krabičky cigaret denně. Když měli řízky doma k obědu, jeho manželka smažila řízky a on je hned jedl. Vždycky říkal, že má plechovou hubu. Přílohu k nim nedělali, zbytečné. Snědl 10 malých řízků a šel se natáhnout. Bydlel v malém domečku a ve sklepě takovej malej kotel. V tom kotli každou sezonu stopil 100 metráků uhlí. Doma chodil v trenkách. Jednou jsem u něj byl a myslel jsem, že se rozpustím jak kostka másla. Že kolik máš stupňů? Koukl na teploměr a zklamaně ,,jen 28°C." Ráno vstal zapálil si cigárko, došel proroštovat naložil kotel v kterém topil v zimě nonstop a pak ho zavřel a šel nahoru převlékl se a šel čekat na kolegu s autem až ho vyzvedne do práce. Než sedl do auta vykouřil 6 cigaret.
Takže on v klidu stopil 100 metráků uhlí, někdy musel ještě maloučko dokoupit. Doma bydleli dva s manželkou. Dcera pořát někde po študiích. Občas přijela dom a jen lapala po vzduchu, jak tam peklo od topení.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15665
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#480 Nový příspěvek od oco13 »

Kolko uhlia vozila Avia?? 30metrákov? inak u nás je 21,5 taká bežná teplota pri 23 už začínajú byť všetci nervozni. :typek:

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“