Výběr štěpkovače, špalíkovače

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#451 Nový příspěvek od ota »

No tak za tohle bych ty prachy nedal. Když vidím to zpracováníu obou strojů, bída,bída.
Ten první svařenec z I profilů a trubek. Nevidím tam moc dobře to uložení hřídele v ložiskách.Takhle z dálky mi to přijde taky bídně.
Tendruhej politej barvou ten stačí,když se kouknu na detailté hřídele s tím klínkem. Ta drážka pro ten klínek ta je fakt bídná. Znovu I profily posvářené k sobě a na násypka přismolená těma heftama a štelování desky ty maťice co jich tam je halda, a posmolený svárama tak jak to zrovna nejlíp vyšlo, nebudí ve mě ani jeden důvěru. Za 10 000Kč bych si už představoval trochu jinak odvedenou práci. Sice u toho druhého je ještě spalovací motor, ale není tam moc srozumintelně napsáno, jestli je v té ceně k tomu.
Nemusel bych ani nikam daleko jezdit, je tady u nás na okrese jeden taky za 10 000 Kč. No zdálo se mi to hodně přecijen. Když bych to bral tak, že za víkend bych doma vyrobil hřídel s uložením a připravil si plocháče na rám. Kdybych měl vypálené nože z Hardoxu a tu desku tak bych to možná i obrobil ale asi by mi zbyla trocha práce na další víkend. No násypku bych zmáknul další víkend s nějakým rámem. Dalo by se říct, dva víkendy a možná nějakej večer po práci. Že bych v té mojí fabryce zůstal dýl a chvilku na tom zabral. Jak píšu to není u mě vůbec problém. Spíš mě zajímají nějaké rady. Je ten jednorotorovej dobrej? Moc se jich neobjevuje. Nedělá to třeba randál a rázy do pohonného ustrojí? Nebo třeba co kudly, nepovolují se častěji než u klasického dvourotorového? Dělal jsem i hřídele ze čtyřhranů, trojhranné, kulatin a nože z Hardoxu pro několik zájemců. Ale všechno dvourotorvé. Závity byly M 12, nebo M 16 a nože držely imbusáky. Buďto dva, nebo i čtyři na každej nůž. Co třeba když budou pro sešroubování v nožích drážky? Aby se dala vymezit vůle mezi deskou a nožem? Dělal jsem to při výrobě aby to prej šlo seřídit na 0,3 mm od sebe ta špička ostří. Nebudou se mít snahu ty nože zasunovat po té drážce při záběru?
Tyhle otázky mě spíš zajímají. Netřeba dávat odkaz na inzerát. Jsem na tohle punťa a nejraději si to zkuťím sám, než pak koupit pazřivec a předělávat to, protože je to smolenec. Nakonec bych to stejně musel celé rozebrat a předělat, takže je pro mě jednodužší a časově méně náročné postavit novej stroj. Ale jde mi o nějaké zkušenosti, přímo od toho stroje. Ne jen ,,Fanda povídal, že to tuhle viděl, když jel traktorem kolem louky a tam někdo štěpkoval čímsi". 8)

filo
Příspěvky: 269
Registrován: úte čer 19, 2012 6:15 pm
Bydliště: Liberec

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#452 Nový příspěvek od filo »

U Jardova HD11 je ta fréza s 5 noži a je to svařenec, takže se nehne. Hlavu jako takovou prodával za 8 ale jak říkám, nevím jestli to ještě dělá, už delší dobu jsem nezaznamenal ani odpověď tady na fóru ani jeho inzerát na bazoši.

Jestli radši než 10 budeš týden něco smolit a pak zjišťovat, že to nefunguje dobře, tak OK... Já ten svůj koupil z druhý ruky za 12 s převodovkou a elektromotorem a hlava jako taková je IMHO OK. Rázy to nedělá, resp. podle mě rozhodně míň než dvourotor (dříve jsem si půjčoval Rojka a ten dělá rány a rachot jak blázen). Ten elektromotor to dává, ale na silnější klacky by to chtělo víc výkonu, Jarda doporučoval 13HP motor. Je to o tom celá dost obsáhlá diskuse a několik dalších, kde je ta konstrukce zmiňována.

U těch inzerátů ten druhý s motorem je určitě Jardova práce, násypka nevím, jestli je od něj, nebo ji dodělával někdo jiný. Ten první na první pohled taky, ale možná nějaká ranná konstrukce a nebo někdo, kdo se inspiroval a udělal to podle něj.

Co tu Jarda psal, tak trik je jednak v těch 5 nožích, a pak v tom, že desky jsou dvě zalomený. A aby to slušně fungovalo je potřeba mít vychytaný rozměry a úhel těch dvou desek. Ale tak třeba to zvládneš odzkoušet a udělat lít za tak krátkou dobu, že by těch 10k bylo opravdu moc no.

Honza

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#453 Nový příspěvek od ota »

Nevím kdo je Jarda. Ale podle provedení výrobku co je na obrázcích co Jsi dal, je to nějaký kutil asi jako já. Ačkoli bych některé věci raději dělal jiným způsobem. Nebo je to fakt ranná práce v začátcívh. Nevím.
Ale aspoň nějaké postřehy, díky alespoň za ně. Proto se tu ptám, nemám problém ,,kuťit" na strojích. To je pro mě to nejmenší a hračka. Materál mám, stroje mám. Jen to dát dohromady. Proto se tu ptám, čeho se třeba vyvarovat. Na Youtube jsou i ukázky výroby spousty těhle strojů.A některé zdařilejší než ty na obrázku. Ale to už nechám stranou.
Těleso bych udělal z pásoviny třeba. Mám tu 15mm a 20 mm pásovinu. Mám tu učka různých velikostí. Myslel jsem rám udělat sešroubovaný z té silné pásoviny a domečky ložisek ty šroubovací. Desku štelovací, i když myslím stačí štelovací nože. To pak seřídit k desce. Buďto pohon šestidrážkou ( mám tu polotovary ) a nebo tam pak na šestidrážnu udělat řemenici pro elektromotor. Třeba jsem nikde nenašal kolik otáček je ideálních. Někdo to točí rovnou a někdo přez převodovku. Některé to valej to bych ale nechtěl. Aby to tam letělo. To myslím je pak nebezpečné na vkládání.

filo
Příspěvky: 269
Registrován: úte čer 19, 2012 6:15 pm
Bydliště: Liberec

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#454 Nový příspěvek od filo »

Hmm... tady je alší https://dum.bazos.cz/inzerat/134487678/spalikovac.php stejná hlava ale i s převodovkou a motorem, už trochu dražší. A potíž je, že to celý váží pak necelých 100kg a je to vysoko, tak je snadný to překotit.

Jarda - Jarda Pošva, zde uživatel "Jarda AVSOP" http://nasetraktory.eu/forum/memberlist ... le&u=12776 téma, kde se jeho špalíkovače probírají zde http://nasetraktory.eu/forum/viewtopic.php?f=48&t=48430 a zde http://nasetraktory.eu/forum/viewtopic.php?f=48&t=62401 asi i v jiných diskusích.

Vyrobil těch hlav asi relativně dost a prodal je. Možná to nevypadá vždycky úplně profi, ale mě je na tom sympatický ten přístup, kdy konstrukce je jednoduchá, relativně snadná na výrobu a tím pádem to má ekonomiku... Určitě by to šlo vyrobit hezčí ale otázka je, kdo by to zaplatil.

Moje zkušenosti zatím:
- vlastní hlava si myslím že OK, hlavně konstrukce proti desce jde nastavit tak, že seká i tenký větvičky. Dvourotorový mají nutně mezi noži mezeru a seřídit je přesně je peklo. Mít nože jen na šroubech znamená, že se nutně časem posunou a oddálí, musí být v zafrézovaný drážce. To ale znamená je při broušení podkládat.
- možná by bylo ještě lepší ty desky vyvložkovat hliníkem. Když jsou jen ocelový tak nože pořád musí jít s malinkou vůlí a i malá nesouosost znamená, že na jedný straně je mezírka. Marketový drtičky na malý průměr mají desku z hliníku a šteluje se to tak, že se za běhu pomaličku dotahuje, až si nože líznou jemně šponu a pak to je natěsno. To se ocel na ocel nedá provést.

Můj vypadá takto: https://filolanovedrahy.rajce.idnes.cz/ ... 1_elektro/ a chyby:
- těžký motor je ve výšce, špatně se s tím manipuluje a navíc není šťastně vyřešený podvozek, tak má tendenci se to překotit a sám to pak nezvednu. Už jsem podvozek rozšiřoval ale stejně to není dobrý. Motor chce dolů (ten elmotor má 50kg).
- násypka má blbou geometrii (nevím, kdo ji dělal, podvozek je IMHO samostavba předchozího majitele). Horní strana se na hlavě zalamuje a zejména suchý větve jak je to kousne se o tu hranu přerážejí a pak vypadávají ven. Spodní hrana je naopak pod frézu, takže kdž se tam šoupne klacek, musí si ho fréza jendrřív za konec přizvednout, než ho chytí a pak to má tendeci vypadávat.

Otáčky. Jarda tuším doporučovat 150 - 250. moje zkušenost. Ten elmotor nemá tolik síly, na silnější klacky je potřeba mít na převodovce zařazenou 1, pak to má kolem 80 otáček a to na provoz není taková tragédie, ale už to hůř podává a dlouhý klacky vypadávají. Na slabší klacky lze zařadit 2, pak to jede asi 160 otáček a to je celkem OK, na 3 nebo 4 je to IMHo moc rychlý a člověku to namlátí. Navíc to je zbytečný, to pak aby to do toho člověk házel z dálky a nepřibližoval se a stejně to nestiheš dost rychle krmit.

honza

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#455 Nový příspěvek od ota »

Ho paráda večer budu študivat! Díky za odkaz, vyhledávání nefunguje, tak to mám bez práce s hledáním. 8)

Tomas6
Příspěvky: 5310
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#456 Nový příspěvek od Tomas6 »

A nebo jít cestou stroje co vytvořil mufik. Já s ním dělám ročně 30-40m3 už hezkou řádku let a maká jedna radost.
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 48&t=16659
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#457 Nový příspěvek od ota »

Jejda další, to budu muset ponocovat! :D No máme teď paseku a zděláváme. Doma mě peskujou, že je s tím dřina a zbytečná. Chci to zužitkovat. Protože dneska jsem už neměl do kamen co nacpat. Stopili jsme celou zásobu dřeva tak nějak dřív. No 4 krbovky a já v dílně topím každý den i o víkendech. To něco spolyká. A ty moje krbovky spolykají i všechen bordel co zbývá po těžbě a spracování dřeva. Piliny, kůry, od šťípačky. No vloni to bylo nějak slabší a zásoba došla brzo. Proto chci zdělávat relativně klest co by se jinak pálil nebo odvážel na čarodejnice. Musli jsme vykácet kus lesa kvůli brouku. Předpoklad je, že to bude pokračovat. Je to asi stoletý les. A ty broukovi chutnají nejvíc tady v okolí. Děda si pořeže to silnější hlavně oblice. Ostatní jde šťípat do metrů. Samozřejmě to nejlepší teď půjde na prodej. A to co zbývá zůstane v lese. Tak se tam tím bavíme. Koukal jsem že bych si půjčil v půjčovně. Ale tam je cena kolem 4000 Kč. No a když si to půjčím 4x tak je lepší si to postavit doma sám. Kdykoli kdekoli to použít. Z jara jsme zdělávali sčeslou jívu. Tak větev 60 cm tlustá se sčesla a tam je hromada klestu! Klidně tam může počkat až proschne. Není to na překážku co to je. Můžu na to vjet až příští rok. Je to na slunnéím přístupném místě. Takovejhle sčeslejch stromů, vývratů kolem luk polí tu je mrtě. Myslím, že by byli rádi že to vyčistíme. Proto jdu touhle cestou do budoucna je materiálu dost na obzoru. No a mě by stačilo to množství co píšu. Abych nepálil tolik dřeva. Ta štěpka nebo droboť mi hoří jako fík v těhle kamnech.
No večer kouknu! Díky za další odkaz. 8)

hobr
Příspěvky: 3814
Registrován: pát říj 11, 2013 5:52 pm
Bydliště: jižně od Brna

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#458 Nový příspěvek od hobr »

Nerad bych se vnucoval - za mě špalíkovač od Biboša - je to stroj 1A! Vychytaná konstrukce, setrvačník, vynášecí pás 8) . Za těch asi osm let bez poruchy a šlape "jak zamlada". Poháním dýchavičným Mt8 050 (Slavia) a velká spokojenost. Topím špalíkama celou zimu.
Zpracovávám "mokré" haluze (suché tvrdé jdou hůře - musím vkládat menší průměr) a na podzim už s tím topím.
"Pokud nám vládnou špatní lidé, nemůžeme čekat lepší časy..."

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#459 Nový příspěvek od ota »

No víš co, já s tou štěpkou budu topit jen v dílně. Jako přísadu k kusovému dřevu. Tak to dělám i teď s těma shrabkama. Proto jen množství pro dílenský kamna. Tam nevadí, když se šufánkem netrefím do kamen a vysypu to vedle. :smich: Doma bych asi dostal za uši. Na zimu mám kolem 20 kubíků, nebo nevím metrů dřeva. Na káru se vejdou 2m2. Tak dělám 11 kár. No letos je to všechno pryč i to co zbylo vloni.
Chtěl bych štěpkovat slabé vyschlé. Do Ibc a pod střechu. Pak ještěrkou Ibc pod kůlnu a tam bych nabíral a topil. V dílně není plac tal to nosím v 60l soudku.
Kluci já tady všechno mám na to i kolem toho. Třeba 10x Materiálově kdybych fakt měl nouzi dojedu do domovské firmy třeba v sobotu a pod ponkem v regálech si vyberu mrtě zbytků co potřebuju. Nařežu si na pásovce co chci. Odřezky, zbytky mám za odvoz. No však je to bráchy firma, tak mě přez ruce nikdo tlouct nebude, když si tuhle uříznu flák železa. Obrobím cokoli a když by to nešlo, zase si to můžu domluvit s klukem co dělá na CNC, ale tam je to nalevačku s časem. No mám na to dost času třeba do podzima, nebo příšťího léta. Až to bude suchý. Namátkou jsem koukal na větve, co máme vzadu v lese. No 5 roků tam jsou a v létě bych je mohl v klidu pochroulat. Jak je to na hromádce nic tomu není. Všechno od 4 cm jde na cirkulárku. Vysekáme a vyrovnáme dědovi na vozík, káru. On pak stoupne a všechno nařeže a uklidí na topení u něj v domě. Takže pojedu jen do 4 cm. Občas je jasný, ze tam vleze i něco většího. Ale není to třeba.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#460 Nový příspěvek od ota »

Dobrej postřeh je s tou převodovku z Trabanta. To se mi líbí. 8) Teď si tady u soustruhu v hlavě probírám kde co mám a přišla mi v hlavě myšlenka, mám tady převodovku z nějakého seřezávače. Ta převodovka je bytelná celá v olejové skříňi. Má myslím 3 kvalty. Vývody do všech stran a docela v předu šestidrážku po kardan traktoru. Uvnitř té skříně je olejové čerpadlo. To bych mohl použít na pohon dopravníku. Ta skříň byla původně v seřezávači na řepu. Traktor poháněl převod almary a ta z jedné strany hnala seřezávač, z druhé strany mohla pomáhat traktoru v bláťivém terénu zdolávat průjezd blátem a ještě ta hydraulika dělala zvedání a spouštění toho seřezávacího zařízení. Jo to by mohlo fungovat. Musím tu almaru vyndat na světlo a podívat se na ní. Není nijak velká, ale silná. 8) Konečně by našla uplatnění po letech skladování. 8)

dvk
Příspěvky: 1688
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#461 Nový příspěvek od dvk »

Oto, ty jsi strojař a fachman, žádný svařenec nekupuj, budeš akorát znechucen. Pro tebe si to vyrobit není nejmenší problém. 8)

Řeknu k tomu jediný postřeh - s jídlem roste chuť. Taky jsem začínal s jednorotorovým od Mufika, byl perfektní a fungoval dobře, ale časem zlenivíš a řekneš si - proč mám pořád to hrubé vyřezávat, když bych do toho mohl hodit tu špicu celou už od 10cm. Tak jsem vyměnil za dvourotor, a ten opravdu ten smrk nebo i syrový dub pochroupe do těch 10cm. A pak se začneš dívat kolem sebe jinýma očima a uvidíš, kolik je všude materiálu (bordela), co nikdo nechce, a zjistíš, že nadělat špalíky je mnohem.menší dřina, než dělat hrubé na polínka. A pak už bys tam nejraději do toho naházel všecko a přestane ti stačit i těch 10cm. :smich: A tam su teď po sedmi letech motání se okolo špalíkovače já. :friends:

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#462 Nový příspěvek od ota »

Tak materiál na hřídel a nože a rám hlavy je doma. Dneska jsem chvilku byl ve firmě a pohledal po koutech zbytky pásoviny a čtyřhran. Zatím nože budou z normálního materiálu. Když to bude funovat dám si je vypálit z hardoxu. Pak jen přehodím. Rám bude z 20 mm pásoviny. Tu hřídel jsem řízl z 50 mm čtařhranu. Aby to bylo trochu bytelný. Měl jsem v ruce i 40 mm čtyřhran a raději jsem vzal tu 50 mm. Tak teď to všechno obrobit doma. Svrtat, spasovat. V kontejneru jsem vytáhl i nějaké odřezky jeklu. Pod tu hlavu. Až to vykuťím, tak tam sjedu znova a vytahám si jekláky na nějakou konstrukci. Abych nebyl moc vpředu s tím materiálem a pak to nevymyslel jinak. 8)

filo
Příspěvky: 269
Registrován: úte čer 19, 2012 6:15 pm
Bydliště: Liberec

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#463 Nový příspěvek od filo »

Dělej jak myslíš, ale zvážils, že když to je jednorotor, tak na rozumný průměr zpracovávaného roští máš výšku jen jednoho nože a ne dvou? Tím pádem máš protichůdný požadavek na to, aby konstrukce byla masivní, ale vnější průměr hlavy co nejmenší (kvůli páce a potřebnému výkonu, který to pak urve)?

Z toho pohledu je myšlenka narvat tam masivní čtyřhran ne zrovna šťastná... on to ten Jarda s tím svařencem nemá vymyšlený blbě. Ale klidně si kuť...

Honza

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#464 Nový příspěvek od ota »

Samozřejmě, že z výpočtem rozměrů vycházím z rozměru hřídele. Délky nože a je jasné, že jsem omezen průchodem ťím je damý průměr kulatiny co do toho budu strkat.
Mě se u té hřídele co popisuješ nelíbí zase to sváření. Vždy by se svařenec měl dát vyžíhat na odstranění pnutí kor v tomto případě. Bohužel to nemám možnost udělat. V mém okolí není nikdo, kdo by to dělal. Teprve potom by se dávaly navařené břity tepelně zpracovat i se svařencem. To mi těžko kdo zase udělá. Tedy tohle je z mého pohlesu složitá cesta.
Stále lze čtyřhran vyndat a upravit. Závity udělám na střed a potom můžu rozměr rovnoměrně snížit. Vycházím s toho, že mám ten strojek na klacky do 4 cm. Ostatní řežu na cirkule. Nebo děda, který si s tím hraje a to by bylo, kdyby neměl obličky!
Měl jsem tu na opravu dvourotorovej štěpkovač. Ulomenou hřídel průměr v ložisku 30 mm. Hned za ložiskem to ruplo. Předělával jsem to pánovi na průměr kolem 42 mm už nevím jaké měl přesně ložisko. Tu hřídel urval, když s jeho kámošem v lese vypili lahev slivovice a zkoušeli co štěpkovačem proleze. Zkoušeli, az to ruplo. Pohání to spalovacím motorem a spojka nerozpojila a rup. Prolezlo 14 cm a 15 už ne.
No u mě není problém, půjde to dobrý. Nepůjde to tak co už. Klest naložíme a vyvezeme z paseky pryč. Sázet budeme stejně až za dva roky, tak je čas. A jak jsem psal štěpku bych dělal jen že mi to přijde škoda to dávat pryč a nezužitkovat. A topil bych ťím jen jako přídavným materiálem. Když bude dobrý. Když nebude tak co už, nebude. Jak píšu u mě je ta výroba to nejjednodužší z celé téhle akce. Složitější pro mě bude v tom lese najít si na to čas to tam zpracovávat.

Uživatelský avatar
ladiki
Příspěvky: 3597
Registrován: úte pro 29, 2009 5:07 pm
Bydliště: Haná

Re: Výběr štěpkovače, špalíkovače

#465 Nový příspěvek od ladiki »

Oto, kluci....opravdu je ten Hardox takový zázrak na nože, které mají udržet břit? Měl jsem za to, že Hardox je dobrý díky nízké abrazi, ale udrží i ostrou hranu ? Když vezmu Hardox 500, tak tvrdostí je to nástrojovka zakalená na 50HRc. Obyčejnou 19312 a zakalím ji, nebude lepší, jak ten hardox?

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“