Čím zpracovat velký množství prken s hřebíky

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
J.A.Y.
Příspěvky: 1963
Registrován: čtv pro 25, 2008 10:24 pm
Bydliště: Okr. Náchod
Kontaktovat uživatele:

Čím zpracovat velký množství prken s hřebíky

#1 Nový příspěvek od J.A.Y. »

čau, čeká mě zpracovat hodně (odhadem třeba 30m3) prken ze záklopu střechy, hřebíky nejen co držely samotný prkna, ale i podkladní lepenku. Řezat to jde jen v malým množství, vyzkoušeno. Po hodině je kotouč zralej na broušení. Nejde uhlídat každej hřebíček. Dýlka prken je 0-6m, většina 3-4m. Bude se to dělit na 50cm. Vymejšleli jsme něco jako pákový nůžky na hydrauliku, ovládaný buď na každej cyklus spínačem, nebo automat nekonečně cyklicky. To ještě nejsem rozhodnutej, ale spíš to druhý.

Nemáte někdo s tímhle už zkušenost? Ať nevymejšlím vymyšlený. Nebo klikovka?

Josef Simunek
Příspěvky: 289
Registrován: ned čer 07, 2009 8:47 am
Bydliště: Kutna Hora

Re: Čím zpracovat velký množství prken s hřebíky

#2 Nový příspěvek od Josef Simunek »

používám na tyhle věci kotouč s tvrdokovem (SK plátky) . V půměru 350-400mm je v levné variantě seženeš za cca 500kč a na řezání stavebního řeziva je to naprosto ideální. Na těch 30 kubíků by ti to mohlo vystačit a za ty prachy se to nevyplatí aní brousit, ono většinou už pak není skoro co ;-)

J.A.Y.
Příspěvky: 1963
Registrován: čtv pro 25, 2008 10:24 pm
Bydliště: Okr. Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím zpracovat velký množství prken s hřebíky

#3 Nový příspěvek od J.A.Y. »

s levnejma SK kotoučema mám blbou zkušenost, plátky se hodně lámou. Špinavý dřevo to je jiná, ale na hřebíky nebrat

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Čím zpracovat velký množství prken s hřebíky

#4 Nový příspěvek od ota »

Ahoj a co vymyslet nějakou jednoduchou lámačku? Sice by k tomu byla třeba hydraulika. Kámoš měl jednou z bouračky teletníku veškeré dřevo. Bylo toho kolik kontejnerů. Hřebíků hromady. On si vyrobil svařenec do kterého strkal dřevo a hydraulicky přez pístnici tam lezl profil, který odlamoval kusy. Dal si doraz a třeba prkno dorážel na doraz a ulamoval kusy. Sice to není tak rychlé, jako to rozřezat třeba motorovým karbikem, ale zpracoval to všechno. Matroš na výrobu vyštrachal kolem baráku. Akorát on měl tu hydraulickou jednotku hotovou od štípačky. Jen napojil rychlospojky a lámal.
Právě to nejdřív zkoušel na cirkuli se starým kotoučem a po pár hodinách řezání to už spíš přepaloval tupím kotoučem. U tohodle můžeš dávat pozor jak chceš a stejně hřebíky chytneš. A když prohlížíš každý prkno, nenařeš za den nic.

J.A.Y.
Příspěvky: 1963
Registrován: čtv pro 25, 2008 10:24 pm
Bydliště: Okr. Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím zpracovat velký množství prken s hřebíky

#5 Nový příspěvek od J.A.Y. »

jj lámat, stříhat... něco čemu nebude vadit železo a sežere to fošnu třeba 5x30 cm. Těch taky pár je. Kdyby někdo našel fotky pro inspiraci, budu rád. Díky

Uživatelský avatar
ola
Příspěvky: 6098
Registrován: úte říj 21, 2008 8:09 pm
Bydliště: Kůsek od Vsetína

Re: Čím zpracovat velký množství prken s hřebíky

#6 Nový příspěvek od ola »

Ahoj,gdyž sem svojého času dělávál u pozemňáků po stavbách,tož tam dycky mívali želězáři co armovali takové nůžky,neco jak píšeš ty pákovky.A gdyž nebyla po ruce cirkuľa a nebo sa nechtěl na sem tam nejaků tu deščicu rozmotávať gábľ,tož sme to mastívali na tom.Šlo to jak po máslě akorát to jelo celkem pomály alě ináč to neznalo bratra a ani na tych roksoroch na tom nebylo viděť žádnéj újmy.To samů mašinu sme měli gdyž sem dělál aj v kovárni,tož sa tam na tom střihaly odstřížky gdyž sa točívaly centra na bojľéry a podobné věci.Půščalo sa to šľapků alě my sme ju dycky zarigĺovali na furtšľap a davaj.Na tu tvoju hromadu deščic s tolikati hřebíky by to nebylo vůbec špatné.Z motora šly tušímže klíňáky na nejaký půlmetrový setrvák,v kerém byla mrsklá jakásik klikovka alě určitě tam byla aj nejaká spojka,protože motor jél a než s to zešľáp,tož nůžky stály.Vživotě sem na to nejak nenahľédál alě šak ono by to mohlo cvrkať furt aj bez jakéjsi spojky.Hodiť tom o poznání věčí točky aby to ľétalo trochu lěpší šup,šup a tak nejak akorát to odsýpalo.Si myslím,že by to bylo určitě lěpší jak cirkuľa,byť s tvrdokovem.Otázka,cirkuľu máš doma a toto bys musél napřeď zmastiť do kupy.Alě zaséj by sis na tom moh místo okusování střihať aj nechty.Doknca aj na nohách bez jakéhosik bľbéhů ohýbaní z kerého,než jich všecky ostrůžu,tož ňa dycky bolí ve hřbetě jak sviňa.
Čím věčí kladivo, tým věčí odborník, kurva podaj ně to pořádné kladivo!
Kůkni na triála.http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... =2&t=19240

Uživatelský avatar
fajlla
Příspěvky: 1635
Registrován: čtv kvě 14, 2009 3:52 pm
Bydliště: Dobšín
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím zpracovat velký množství prken s hřebíky

#7 Nový příspěvek od fajlla »

Já sem porcoval podobnou várku.Komplet bouračka staré sypky. Vzal sem dva vafliky, koupil jsem 4 levné SK kotouče, dvě bedynky piva, buřty a pozval partu kamarádů a už se jelo. Zmákli jsme to zrychtovat za dvě soboty. Trámy motorovkou tam to pohlídáš musíš a prkna a fošny vaflama. Řezali jsme na 1m kusy.Pěkně jsme u toho pokecali zablbli popili. Ženské rovnali a mi řezali a řezali

Obrázek
Obrázek
Obrázek

ty štosy jsou tam takle 2 a kousek

J.A.Y.
Příspěvky: 1963
Registrován: čtv pro 25, 2008 10:24 pm
Bydliště: Okr. Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím zpracovat velký množství prken s hřebíky

#8 Nový příspěvek od J.A.Y. »

když řezat, muselo by to bejt odolný. Radši bych stříhal 8)

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím zpracovat velký množství prken s hřebíky

#9 Nový příspěvek od kenybz »

několik roků jsem topil paletama a řezal jsem kotoučem s sk plátkama ze šrotu ten kotouč jsem nikdy nebrousil byl vyštípaný už když jsem ho ze šrotu dovlékl výhoda kotouču s sk plátkama je že když se ti ten plátek uštípne tak ten lom je furt ostrý a pořát relativně dobře bere
pilana dělá i kotouče na stavební řezivo vyloženě je tam napsané s hřebíky atd
jednou jsem řezal dvérca od chléva a nevšiml že byly zespodu na jednom místě oplechované no uřezal jsem to i s tím i s pantem
nějaká hdyraulická lámačka by to taky dala no záleží jaké máš výrobní možnosti a kolik času chceš věnovat tomu střihání
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

J.A.Y.
Příspěvky: 1963
Registrován: čtv pro 25, 2008 10:24 pm
Bydliště: Okr. Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím zpracovat velký množství prken s hřebíky

#10 Nový příspěvek od J.A.Y. »

myslím, že by stříhání mohlo bejt jednodušší na obsluhu. Ve smyslu řežu sám, dlouhý a široký prkno se řeže špatně. Do lámačky ho jednou dám a potom už držím za jeden konec a posouvám na doraz. Nebo asi bych měl rozlišovat lámání a stříhání, u lámání budou větší dýlkový tolerance a třísky na koncích, střih by moh bejt čistější a přesnější. Nejlepší by asi bylo dvě např. účka v nějaký vzdálenosti od sebe a mezi ně zajíždí plotna, nůž. Odpad z prostřihu by nevadil, taky shoří :)

starý suchý prkno jsem teda nikdy stříhat nezkoušel, nevím jestli se nerozpadne na kaši. Aby z toho nebylo pět Tater dřinků :-D

Uživatelský avatar
pawlik
Příspěvky: 325
Registrován: stř zář 29, 2010 10:47 am
Bydliště: okr. Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím zpracovat velký množství prken s hřebíky

#11 Nový příspěvek od pawlik »

Postavil bych neco podobneho jako na videu. To ti pomele nejspis vse.


Uživatelský avatar
McPeci
Příspěvky: 3788
Registrován: pát dub 06, 2012 2:15 pm
Bydliště: Juřinka
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím zpracovat velký množství prken s hřebíky

#12 Nový příspěvek od McPeci »


tohle sežere i ledničku
Robert ;)

každý když něco opravuje má na práci nechtěný podpis

https://www.facebook.com/robert.peciva


http://petice.nasetraktory.cz/informace?ank=2&odp[0]=1 petice za legalizaci domadělů v čr

J.A.Y.
Příspěvky: 1963
Registrován: čtv pro 25, 2008 10:24 pm
Bydliště: Okr. Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím zpracovat velký množství prken s hřebíky

#13 Nový příspěvek od J.A.Y. »

no jo skartovačka pěkná, ale pro moje potřeby mám obavu nedostupná :)

ten rotační kráječ jsem taky uvažoval, jednoduchá výroba, ale zas při extra šíři z toho bude patvar a né polínko... dneska střílíme na střechy šíři 10-12 cm, ale tohle jsou i 30 a podlahovky pár ks dokonce 50 cm... no ale aspoň na prkna by to použitelný bylo.

hugo
Příspěvky: 326
Registrován: stř lis 26, 2008 10:21 pm

Re: Čím zpracovat velký množství prken s hřebíky

#14 Nový příspěvek od hugo »

pokud už budeš stříhat, možná by byly použitelné
nůžky na stavební ocel třeba npb 32, zdvih 32 mm, ale délka nožů 140 mm nebo
nůžky na profily nud 500/20, zdvih 40 mm, délka nožů 300 mm (velké hovado) nebo
nůžky na profily npm 10, zdvih odhaduji 25-30 mm, délka nožů 200 mm
ty poslední npm 10 jsou často nabízeny za rozumnou cenu. případné rozlomení prkna by asi nevadilo, ale myslím, že bude nutné přestavět horní nůž, aby šel rovnoměrně se spodním a nevytlačoval prkno ven z prostoru nožů

Uživatelský avatar
pawlik
Příspěvky: 325
Registrován: stř zář 29, 2010 10:47 am
Bydliště: okr. Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Čím zpracovat velký množství prken s hřebíky

#15 Nový příspěvek od pawlik »

J.A.Y. píše:
ten rotační kráječ jsem taky uvažoval, jednoduchá výroba, ale zas při extra šíři z toho bude patvar a né polínko... dneska střílíme na střechy šíři 10-12 cm, ale tohle jsou i 30 a podlahovky pár ks dokonce 50 cm... no ale aspoň na prkna by to použitelný bylo.
Si musis rozmyslet, jakou skladbu desek mas. Jestli je tech sirokych par, tak cirkula to jisti. nebo je rozstipnout na zemi. Do kotla se ti tak siroke beztak nevleze, ne?

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“