Přípravek za traktor na tahání klád z lesa

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1811
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: pripravek za traktor na tahani klad z lesa

#31 Nový příspěvek od RoKur »

Ahoj chlapi.

Pro Matuš.
Na videu jde krásně vidět, že pokud tahám přes třetí bod, tak se zvedá předek, protože hlavní tah je nad zadní nápravou.
Do zatáčky má traktor tendenci jet rovně, i když jsou vytočená kola.
To byl druhý důvod, proč jsem to tak nechtěl.

Pro JardaCNC.
Když zvednu šavle, tak je mám 75 cm nad zemí. Kláda se mi skoro nikdy nezvrtne a pokud výjimečně ano, tak zastavím, spustím šavle a řetěz o pár článku přitáhnu.
Tahal jsem s tím smrk 60 cm v délkách 5 metrů a úplně v pohodě (samozřejmě po jedné). Klády v uchycení byly vždy ve vzduchu a řetěz po zemi nedrhnul.
Na javoru o průměru 40 - 50 cm, kterého jsem táhl i s korunou se mi trochu prohnulo to účko. A předek se mi nezvedal.

Pro Jarynfira.
Použij 100 účko a nech ho položený.
Já mám 80ku účko na kant a jak jsem již psal, trochu se mi prohnulo.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

stafflik
Příspěvky: 10
Registrován: čtv čer 16, 2016 10:41 pm
Bydliště: Olomouc

Re: pripravek za traktor na tahani klad z lesa

#32 Nový příspěvek od stafflik »

Chtěl bych na to použít stovku jekl. To by mělo být v pohodě. ;-)

stafflik
Příspěvky: 10
Registrován: čtv čer 16, 2016 10:41 pm
Bydliště: Olomouc

Re: pripravek za traktor na tahani klad z lesa

#33 Nový příspěvek od stafflik »

Tak hotovo a odzkoušeno. A paráda. Že sem to blbec nevyrobil dřív. Nakonec to vyhrál jekl 60x60x4mm. Plocháč 10mm s uvazkama taky drží bez problémů.
Obrázek
Obrázek

michalos
Příspěvky: 22
Registrován: stř lis 20, 2013 6:27 pm
Bydliště: Blanensko

Re: pripravek za traktor na tahani klad z lesa

#34 Nový příspěvek od michalos »

Měl bych malou otázečku, když přenáší veškerou hmotnost dřeva pouze traverza umístěná v ramenech je to špatně? Mám tím na mysli to, že je zajištěná proti protočení v kloubech podvařeným materiálem... Když je to udělané tak, že je to zapojené i do třetí bodu tak se namáhání rozděluje jak do šroubů, které drží třetí bod tak i do místa, které drží spodní ramena....??? Nebo je to jedno???

Uživatelský avatar
RoKur
Příspěvky: 1811
Registrován: stř zář 25, 2013 6:47 am
Bydliště: Vrbno pod Pradědem

Re: pripravek za traktor na tahani klad z lesa

#35 Nový příspěvek od RoKur »

Spočítej si síly na páce. Pro výpočet páky použij střed čepu a zjistíš, že ten třetí bod není nějak moc zatížen. Ale ten třetí bod je jiná páka než chceš použít Ty na zajištění proti protočení.
Tak si můžeš i spočítat, jaká síla ti bude působit i ve svislém směru na čepu, kde jsou uchycena ramena k převodové skříni.
Tažnou sílu si musíš určit sám, ale počítej i s tím, když se ti kláda o něco šprajcne.
Můj názor je ten, že čep, co drží ramena je již tak dost namáhán vodorovnou silou při tahání a svislou silou pro zvednutí klády, tak proč ho ještě dál zatěžovat další svislou silou.
Proto to radši uchyť do trojbodu a máš klid.
Mitsubishi MT21 - čtyřválec
Ostrovní FVE: mono 2Sx3P 320W (1900W). Regulátor Epever Tracer6415AN. Baterie Pb 48V/300Ah, LiFePo 200Ah 16 článků. Měnič (čína) sinus 3200W/48V
Solární deskové termo panely KPS11 4ks 1800W (7200W)

Uživatelský avatar
Jura-M
Příspěvky: 154
Registrován: čtv pro 11, 2014 2:52 pm
Bydliště: hranicko

Re: pripravek za traktor na tahani klad z lesa

#36 Nový příspěvek od Jura-M »

Pár obrázků mojí traverzy do ramen.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

honzasl
Příspěvky: 667
Registrován: čtv dub 21, 2011 8:29 am
Bydliště: Nekoř (okr. ÚnO)

Re: pripravek za traktor na tahani klad z lesa

#37 Nový příspěvek od honzasl »

Používáme toto.

Chybí tomu nějaký hák v horní části na tažení lana, ne vždycky se hodí zářezy (ty jsou jen pro hranatý řetěz).

Problém je geometrie, když to zvednu na max, narazím do kabiny a vyrazím si okýnko..

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Přípravek za traktor na tahání klád z lesa

#38 Nový příspěvek od DonKarlos »


Uživatelský avatar
Franta.cz
Příspěvky: 8751
Registrován: úte říj 21, 2008 4:10 pm
Bydliště: Příbram na Mor.

Re: Přípravek za traktor na tahání klád z lesa

#39 Nový příspěvek od Franta.cz »

Až jim ten strom jednou ,,kopne" tak bude vozík na sračky a oni v nemocnici. :tyty:
Tohle je kravina. :evil:

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3421
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Přípravek za traktor na tahání klád z lesa

#40 Nový příspěvek od jenicek »

Přesně to jsem si řikal, když jsem je viděl jak stahujou strom a stojej v ose. Kdyby se to po koruně svezlo, tak to rozmáčkne elektrickýho mravence i s nima. :pistol:
Já bych do těch našich kopců spíš potřeboval vymyslet nějakou jednoduchou lanovku třeba na metrovky nebo polena a ideálně aby to jezdilo furt dokola s obsluhou nahoře a dole.
Helikoptéru jsem poptával, ale na palivo to vyjde dost draho :smich:

Uživatelský avatar
DonKarlos
Příspěvky: 476
Registrován: ned črc 19, 2009 1:10 pm
Bydliště: Novojičínsko

Re: Přípravek za traktor na tahání klád z lesa

#41 Nový příspěvek od DonKarlos »

Taky jsem cekal, kdy uvidim letet vozik po balisticke krivce :) Slo mi spis o vozik jako takovy.

Jenicku, mrkni na borcove stranky, treba tam bude mit i lanovku :) Na YT ma video, jak se z voziku stane, po montazi doplnku, stipacka. Je to takovy MekGajvr :) Tak treba …

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8598
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Přípravek za traktor na tahání klád z lesa

#42 Nový příspěvek od bourač »

Honzo viděl jsi video čím a jak tahám metrovky?
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20906
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Přípravek za traktor na tahání klád z lesa

#43 Nový příspěvek od ota »

Teď byla na bazoši lanovka na V3Sce. Ta by to v těch kopcích dávala.
Kdysi jsme dělali taky v kopcích. V oboře. Rezali jsme metry a nechávali je koulet dolů. Tam byla cesta. No sice pak jsem musel jít a ty zeseknutý kuláky třeba za stromama pouštět znova. A dole boží dopuštění na cestě. Na druhé straně močál, že se nedalo vůbec chodit. A tam suché listnáče. Počkali jsme až to zmrzlo a hybaj tam. Půjčili naviják za traktor a vše z cesty navijákem vytahali a na cestě zpracovali. Hajnej pak že chlapi jak jste to tam zdělali? Nikde ani trochu vytahanýho bahna z močálu.
S tím postrkem z vedea bych se v našem lese ani neuprdnul! Na jaře tam bude všude stát rybník vody. A takový kolečko by tam šuplo až po uši!

fikejz
Příspěvky: 6207
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Přípravek za traktor na tahání klád z lesa

#44 Nový příspěvek od fikejz »

Jeníčku, co kdyby ta lanovka byla na způsob kotviček, jak dřív bývali lyžařský vleky? Já mám některý kotvičky z plocháče - těm kdyby se vyosilo rameno tak na nich můžou i špalky vyset. Na konci musí být vyhazovák a posílat zpět jdou taky.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8598
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Přípravek za traktor na tahání klád z lesa

#45 Nový příspěvek od bourač »

lanovka pro domkáře na trochu paliva není optimální, než to nataháš a zprovozníš tak máš těch pár kubíků natahaných ručně.

Já jsem letos natahal domů 70kubíků, většinou uplně sám - onemanshow. :prace:

Do Tranzita naložím 4kolku + malou vyvážečku. Za dodávku zapřáhnu káru. Jedu do lesa kam až dojedu dodávkou předokolkou.
Složím čtyřkolu, zapřáhnu za ní vyvážečku a jedu až ke stromu.
Nejde nikdy o žádnou holoseč, vždy jen soušky v jinak funkčním lese.
Takže každej třetí (čtvrtej) strom zůstane viset. Ať dělám co dělám, prostě les je hustý a dřevorubci vědí že stačí i uplně tenká větvička a nespadne.
Zkácím odvětvím naporcuju metrovky, naložím metrovek cca 10ks na čtyřkolu + vyvážečku a vodvezu to k dodávce.
Přeložím na vlek. 3 - 4 větší souše (BO) a mám plno. Zbalím čtyřkolu a jedu domu.

To jak ti dva řízkové uvolňují vysák pomocí toho el. hebla je magorovina, je vidět že nejsou dřevorubci, ani amaterští. :tyty:
Vysák většinou odspodu podřežu a spadne. Když vidím hned že to nepůjde mám malý (800kg) lanový hupcuk. Udělám pár závitů lana kolem kmenu tak aby se kutálel z toho problému za který vysí. Hupcuk upnu někde 10metrů bokem ke zdravému stromu a je to.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“