Naviják za Supra s mechanickou čelní zubovou spojkou

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
lekyzlos
Příspěvky: 207
Registrován: úte led 14, 2014 2:30 pm
Bydliště: Blansko

Naviják za Supra s mechanickou čelní zubovou spojkou

#1 Nový příspěvek od lekyzlos »

Dobrý podvečer všem.
Už pár týdnů tu pročítám všechny možná vlákna a protože jdu méně obvyklou cestou. Zkusím se podělit a třeba i inspirovat. Nasazovat červa do cizího vlákna mě přišlo trochu zavádějící. Předpokládám, že tak do měsíce by mohl mít hotovo. ;-)
Tchán má pár hekterů lesa a tahání a zkracování lana všema nemožnýma způsobama, mě už nebaví. Tak jsem se rozhodl pro něco lepšího. Vytížení bude tak do 30 hodin ročně, takže nic hroznýho. Ale terén je tu komplikovanej a složitej. K použití čelní mechanické spojky mě vedly 2 věci. Jednoduchá výroba a z bočního pohledu konstrukčně úzký naviják. Tchán má soustruh a stojanovou vrtačku, takže to kutění je trochu jednodušší.

Základní informace:
Nosná kostrukce jekl 60x80x5
Šířka 1300mm, výška cca 1400mm (vrchol horní kladky)
Náhon řetězem 16B kola 8/37zubů, převod 4,625 (odhad tažné síly někde kolem 4-5t)
Lano 11mm (asi 50m)
Buben průměr 155mm, šířka pro lano 160mm, vnější průměr 320mm
Spojka bude na malým ozubeným kole pomocí čelního zasouvacího mechanizmu. Ještě se rozhoduju jestli frézovaný zuby, nebo kulatý kolíky do děr.
Horní kladka bude otočná pr. 195mm, dolní kladka výkyvná pr. 230mm
Kladky a brzdné zubové kolo je na fotce níž, sehnal jsem je na šrotišti kde byl zrovna stavební jeřáb v likvidaci. ;-)
Ještě si udělám jednu volnou kladku k uchycení někde na strom, terén je tu složitej.

Za připomínky a rady budu rád.
Přílohy
Základ rámu, šikmo navařené jekly budou podpírat dolní břit
Základ rámu, šikmo navařené jekly budou podpírat dolní břit
Kola z jeřábu
Kola z jeřábu

bastlir
Příspěvky: 418
Registrován: úte bře 10, 2009 11:18 am
Bydliště: Sedlčany-Benešov

Re: Naviják za Supra s mechanickou čelní zubovou spojkou

#2 Nový příspěvek od bastlir »

ahoj, zacina to pekne, mozna rychly prevod, treba by se ti hodila zubova spojka (2 kola se zuby) od kolegy http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 10&t=72918

Uživatelský avatar
lekyzlos
Příspěvky: 207
Registrován: úte led 14, 2014 2:30 pm
Bydliště: Blansko

Re: Naviják za Supra s mechanickou čelní zubovou spojkou

#3 Nový příspěvek od lekyzlos »

Zdarec, tos mě trochu překvapil :-/ , většina převodů co tu kluci mají se pohybuje od 4 do 5 vyjímečně 5,5. No rači to ještě přepočítám.

Uživatelský avatar
lekyzlos
Příspěvky: 207
Registrován: úte led 14, 2014 2:30 pm
Bydliště: Blansko

Re: Naviják za Supra s mechanickou čelní zubovou spojkou

#4 Nový příspěvek od lekyzlos »

Tak převod nechám dle původního plánu. Moc jsem nepokročil, pořídil jsem si zánět do lokte a minimálně na týden mám útrum. Mám ale čas trochu ještě přemýšlet a musím říct, že jsem hrozně dlouho a složitě vymýšlel provedení horní otočné kladky. :pc: Mrkl jsem na pár fotek u Bystrně a nechal jsem se inspirovat.
Přidávám totky z drobných prací.
Přílohy
Rám s opěrnou nožkou, otáčí se směrem hore
Rám s opěrnou nožkou, otáčí se směrem hore
Střed bubnu, západka k zubovému kolu a nedodělané vodítko k horní kladce
Střed bubnu, západka k zubovému kolu a nedodělané vodítko k horní kladce

bastlir
Příspěvky: 418
Registrován: úte bře 10, 2009 11:18 am
Bydliště: Sedlčany-Benešov

Re: Naviják za Supra s mechanickou čelní zubovou spojkou

#5 Nový příspěvek od bastlir »

Řekl bych, že ten poměr převodu záleží na tom, co kdo sežene za největší ozubené kolo..nové cca 50 zubu už něco stoji..jestli dobře pamatuju Krpan, na ktery sem koukal, měl 48 a 9 zubu tj 5,3 převod..(pro přesnější info viz navody k obsluze). Při pomalejší rychlosti je více času zareagovat na problém při navijení..tj pro mě je volba bezpečnost než kubíky :) tím ti to samozřejmě nehaním, jen říkám můj pocit při práci :)

Uživatelský avatar
lekyzlos
Příspěvky: 207
Registrován: úte led 14, 2014 2:30 pm
Bydliště: Blansko

Re: Naviják za Supra s mechanickou čelní zubovou spojkou

#6 Nový příspěvek od lekyzlos »

Bastlir - jak ríkáš, kdo co sežene, to platí i v mém případě. ;-)
Malý kolečko je jasný, menší něž 8 zubů se nedělá. Nový se dá sehnat do stovky, to ani nemá cenu moc shánět po všech čertech. U velkýho jsem si dal rozptyl co bych chtěl sehnat. A v tom jsem právě vycházel z konstrukcí navijáků tady. Vlastní zkušenost je nulová! No a za 200,-Kč sem sehnal těch 37 zubů. Takže trochu z nouze ctnost.... Doufám a věřím, že to bude OK.
Druhej parametr je i vlastní průměr bubnu, já sem sehnal tlustostěnou trubku průměr 155. Na 12 lano je doporučený minimální ohyb na pr. 150mm. Ten buben pak dává vlastně rychlost lanu/tažnou sílu.
No a v neposlední řadě, jsem se konstrukcí dostal trochu do pasti. Větší průměr než 350 tam osově nedostanu, tak aby se lano z horní kladky co nejmíň při navíjení vyosovalo a pěkně se skládalo.

Taky nás moc velký kusy nečekají, takže si pomůžeš i plynem na traktoru. Do těžby s tím nepudem!
Jak říkáš, rači řízek vo půl hodiny pozdějc než kytky ze spod.... :friends:

ladi
Příspěvky: 108
Registrován: stř pro 03, 2014 6:27 pm
Bydliště: Úpice

Re: Naviják za Supra s mechanickou čelní zubovou spojkou

#7 Nový příspěvek od ladi »

také připravuji výrobu navijáku jako pomůcky příležitostné práce v lese, dlouho jsem se rozhodoval -zda kolíková spojka s lamelou, kolíky nebo čelní zubová,, čelní zubová se mě líbí nejvíce,, dělám naviják na TK,, jak se s ní pracuje, máš zkušenost? Díky

Uživatelský avatar
lekyzlos
Příspěvky: 207
Registrován: úte led 14, 2014 2:30 pm
Bydliště: Blansko

Re: Naviják za Supra s mechanickou čelní zubovou spojkou

#8 Nový příspěvek od lekyzlos »

Zdarec, zkusím to popsat. Během víkendu budu už kreslit výkresy. Pokud bys měl zájem, klidně pošlu scan.

Spojka bude na vstupní náhonové hřídeli navijáku. To znamená že při odvíjení lana se bude hýbat i řetěz a malé řetězové kolo s ½ spojky. (to řešení tu pár lidí má a pro domácí použití v pohodě) Malé řetězové kolo bude svařené s ½ zubové spojky. Druhá polovina bude chodit na drážkách náhonové hřídele (stejná jako u traktoru) . Pod ½ spojky s malým ozubeným kolem bude už hladká hřídel takže se bude vlastně protáčet volně – počítám že tam vložím kluzné pouzdro. Kuličkové ložisko se tam rozměrově nevejde. Za 2/2 spojky bude ložiskový domeček a pak bude „čučet“ konec drážkované hřídle na který se bude nasazovat kardan. To znamená, že drážkování je v délce pod ložiskovým domečkem a až pod 2/2 spojky, drážkování dobře umožňuje příčný pohyb 2/2 spojky.
Průběh - kardan pohání celou hřídel, s ní se otáčí i 2/2 spojky protože je na drážkované části a má možnost pohybu po hřídeli ve směru osy cca 30mm. Pomocí páky s vidličkou zasuneš 2/2 spojky do ½ spojky s ozubeným kolem (které se zatím volně protáčela na hřídeli) tím začneš navíjet. Hřídel bude uložená ve 2 ložiskových domečcích. 1 bude přivařený na čelně na plechu navijáku, okolí bude zesílené přivařenou přírubou, druhý na demontovatelném rameni. Na stejném rameni budu mít uchycený i buben. Níže je odkaz zubové spojky kterou bych chtěl výrazně napodobit. Bude jen jiného průměru a počítám po obvodu 4 zuby se zkoseným přechodem (náběhovým klínem). Na Vydličku s pohyblivou částí spojky dám tažnou pružinu, tak aby při sepnutí bylo nutné vyvinout určitou sílu a pružina držela spojky od sebe a nemohly neočekávaně zaskočit. Ta pružina umožní i jednoduché ovládání přes provázek, tak abys nemusel stát při tahání hned u traktoru. I když TK není tak nebezpečný jak Supr.

http://www.nasetraktory.eu/forum/downlo ... &mode=view

Uživatelský avatar
McPeci
Příspěvky: 3788
Registrován: pát dub 06, 2012 2:15 pm
Bydliště: Juřinka
Kontaktovat uživatele:

Re: Naviják za Supra s mechanickou čelní zubovou spojkou

#9 Nový příspěvek od McPeci »

ahoj zatím to vypadá slibně, hlavně aby vše fungovalo :)
ono je hlavně dobré se řídit metodou dvakrát měř jednou řež bodni měř a vař
já bohužel dělám pravý opak
řež bodni vař měř vymysli něco jiného řež a pak teprve dvakrát měř jednou řež bodni měř a vař


:D
přeji hodně štěstí ve stavbě:)
Robert ;)

každý když něco opravuje má na práci nechtěný podpis

https://www.facebook.com/robert.peciva


http://petice.nasetraktory.cz/informace?ank=2&odp[0]=1 petice za legalizaci domadělů v čr

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2604
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: Naviják za Supra s mechanickou čelní zubovou spojkou

#10 Nový příspěvek od krajan »

Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

Uživatelský avatar
lekyzlos
Příspěvky: 207
Registrován: úte led 14, 2014 2:30 pm
Bydliště: Blansko

Re: Naviják za Supra s mechanickou čelní zubovou spojkou

#11 Nový příspěvek od lekyzlos »

Tak jsem na 2x vyléčil chřipku, stihnul rekonstrukci vyplavené koupelny. Kde jedna prasklá odpadní trubka pod zazděnou vanou nadělala takové paseky, že musely dolů i obklady.

Ale hlavně jsem se pohnul z místa. Po několika velmi úspěšných návštěvách kovošrotu jsem zase trochu pohnul.
Spojka bude nakonec zubová, nechám ji udělat z materiálu na zušlechtění a po svaření a opracování ji nechám trošku "vylepšit"

http://leontynk.rajce.idnes.cz/Navijak_ ... i_spojkou/

Toreto
Příspěvky: 5995
Registrován: stř říj 22, 2008 4:48 pm
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Naviják za Supra s mechanickou čelní zubovou spojkou

#12 Nový příspěvek od Toreto »

Tu sa pokračuje ? :)

Uživatelský avatar
lekyzlos
Příspěvky: 207
Registrován: úte led 14, 2014 2:30 pm
Bydliště: Blansko

Re: Naviják za Supra s mechanickou čelní zubovou spojkou

#13 Nový příspěvek od lekyzlos »

Jo, jo, ale de to nějak pomalu....

Byl jsem nakupovat v kovošrotě :driver: a sehnal jsem pěkný domeček s dvouřadým ložiskem, stačilo vyčistit starou zatvrdlou vazelínu a krásně funguje. Bude držtet náhonovou hřídel. Podařilo se mi sehnat i pár obstojných plechů a taky řetězy a háky. Řetězů mám nakonec 5ks po 2,5m do kupy asi za 300,-
Mám už vyztužený buben žebry a vysoustužený otvor pro ložiskový domeček. Buben budu dělat až na konec, vázne mě práca soustužníka. :-/
Horní hlavu s otočnou kladkou už mám posvařovanou.
Teď si hraju s ramenem na kterým bude držet buben a hřídel.

Nevím proč, už mi sem nejdou vkládat další fotky, takže vše je dostupné tady:

http://leontynk.rajce.idnes.cz/Navijak_ ... ni_spojkou

Uživatelský avatar
lekyzlos
Příspěvky: 207
Registrován: úte led 14, 2014 2:30 pm
Bydliště: Blansko

Re: Naviják za Supra s mechanickou čelní zubovou spojkou

#14 Nový příspěvek od lekyzlos »

Po nemoci a pod tlakem jara (pak už toho v dílně moc neudělám) jsem zase trochu pokročil.
Soustružník už se chystá pracovat :pohlavek: , tak musím mít připraveno, něco málo už jsem vzal i základovkou.

http://leontynk.rajce.idnes.cz/Navijak_ ... i_spojkou/

Uživatelský avatar
McPeci
Příspěvky: 3788
Registrován: pát dub 06, 2012 2:15 pm
Bydliště: Juřinka
Kontaktovat uživatele:

Re: Naviják za Supra s mechanickou čelní zubovou spojkou

#15 Nový příspěvek od McPeci »

vidím že soustružník je vždy problém :D až pojedem do jabloňan nebo do brna bych sa stavil na exkurzi na kafe ;)
Robert ;)

každý když něco opravuje má na práci nechtěný podpis

https://www.facebook.com/robert.peciva


http://petice.nasetraktory.cz/informace?ank=2&odp[0]=1 petice za legalizaci domadělů v čr

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“