Zpracování a topení révím

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Zpracování a topení révím

#106 Nový příspěvek od Leo »

V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

uncompromised
Příspěvky: 61
Registrován: sob úno 02, 2013 11:45 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Zpracování a topení révím

#107 Nový příspěvek od uncompromised »

Leo: drtič stojí půl milionu. Dotaci dostali prý jenom na kotel. Pak museli koupit ještě nakladač, který štěpku rozhrnuje aby se lip vysušila. Pak na tu štěpku museli postavit halu. A ukrajinci se jim o to starají a prý ještě jednou předrcují, protože některé kusy jsou velké a ucpávají podavač, ale to už se tu asi řešilo, že jiný kotel nebo jinak seřízený by si s tím možná poradil. Navíc prý musí drtit i ostatním vinařům za úplatu, aby se jim trochu pokryly náklady. Tak nevím jestli jenom nemlží, když firma, co má vinohrady (nebo zpracování réví) jako bokovku, do toho šla. Ale možná na prodeji briket vydělají, ale zase ten nákup lisu, drtičky, sušičky, atd. a když všude čtu, že lis musí jet na tři směny, aby se vyplatil, no nevim...

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Zpracování a topení révím

#108 Nový příspěvek od Leo »

To jsou pálky, to se nedivím, že do toho moc vinařů nejde. A radši to pomulčují.

A k těm ukrajincům. Máme tady vinařství, kde dělají skoro samí ukrajinci. Čechům se tam za minimální mzdu opravdu nechce dělat. A majitel na čechy jen nadává, jak jsou líní. Zajímavé, že jinde s čechy nemají problém, když jim slušně zaplatí, a ještě si můžou vybírat.
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

uncompromised
Příspěvky: 61
Registrován: sob úno 02, 2013 11:45 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Zpracování a topení révím

#109 Nový příspěvek od uncompromised »

Leo: my máme taky zaměstnance, mladýho kluka co za minimální mzdu rozhodně nedělá, ale že by se přetrhnul to určitě ne, vlastní iniciativa žádná a když se zmíním o nějaké odpovědnosti tak mám pocit, že jsem, že jsem si asi dovol moc. Bohužel na výběr z čechů tady moc nemám. A to si mladý už dřív vyzkoušel co znamená, když je šéf k***va a stejně si toho neváží. Asi je nás tu moc a všichni slušní zaměstnanci už jsou rozebraní.

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Zpracování a topení révím

#110 Nový příspěvek od Leo »

U nás si vinaři najímají hodně důchodce, hlavně na sezonní práce, které se dělají ručně. A je o to slušný zájem, každý si chce přivydělat, pokud se slušně platí. A výhoda těch důchodců je, že chtějí pracovat, a něco už o vinohradu ví.
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

uncompromised
Příspěvky: 61
Registrován: sob úno 02, 2013 11:45 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Zpracování a topení révím

#111 Nový příspěvek od uncompromised »

Leo: to u nás dělají taky, ale:
1) chtějí dělat pouze na černo
2) ubývá jich
3) chtějí mít pořád práci, neexistuje, že budou chodit jenom na některé práce a některé si udělám mechanizovaně (např. vinobraní)
3b) i když nestíhají, nechtějí výpomoc, jednu práci chtějí dělat až do té další, byť jsou vinohrady zarostlé až hrůza (např. zelené práce)


Pro ostatní: pokud chcete přispět ke zpracování réví, pořád můžete :)

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Zpracování a topení révím

#112 Nový příspěvek od Leo »

Jen se chci zeptat, jestli existuje kotel, kam by se ty slisované balíčky dali celé spálit. A vyschlo by réví v takových balíčkách?

V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

uncompromised
Příspěvky: 61
Registrován: sob úno 02, 2013 11:45 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Zpracování a topení révím

#113 Nový příspěvek od uncompromised »

Leo: dle měření to prosychá líp než podrcené na hromadě. A kamna se na to taky dělají. Balík má rozměr cca 40x60cm a můžeš ho i zkrátit motorovkou.

Obrázek

oshurty
Příspěvky: 1343
Registrován: čtv led 15, 2015 10:05 am
Bydliště: Praha 6

Re: Zpracování a topení révím

#114 Nový příspěvek od oshurty »

Nejsem odborník přes topení ani vinař, ale se zájmem jsem toto vlákno pročetl celé. Při zmínkách o skladování vlhké štěpky mě napadlo: co kotel Klemsa?
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... &start=195
kamarád si postavil menší (asi 15 kW) a je spokojený, nevěřil jsem, že v tom shoří i mokré piliny, ale shořely....
názory na na Klemsu se různí, ale kladné asi převažují...

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Zpracování a topení révím

#115 Nový příspěvek od Leo »

uncompromised:
Ty kamna jsem už viděl. Nádhera. A pěkně to hřálo, ale dávali do toho celé polena. Bylo to v hospodě, celý sál to pěkně vytopilo.
Nevíš náhodou, kolik stojí ten balíčkovač, co jsem tu dal jeho video? Tady je k němu nějaké info - http://www.caebinternational.it/w/lang1 ... -1230.html a brožura - http://www.caebinternational.it/w/lang1 ... 1.2014.pdf . Do vinohradu to vypadá šikovně, ale aby pak cena balíčku nebyla taky dost mastná.
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

uncompromised
Příspěvky: 61
Registrován: sob úno 02, 2013 11:45 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Zpracování a topení révím

#116 Nový příspěvek od uncompromised »

Leo: vyjde na cca půl milionu :) na to, že buď budeš muset ručně přikládat, nebo ještě drtit, tak je to dost mastný.

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Zpracování a topení révím

#117 Nový příspěvek od Leo »

Tak to je pálka. Takže asi nejlevnější v malém je to buď podrtit mulčovačem, nebo na vidlích za traktorem to vytahat z řádku - http://www.youtube.com/watch?v=5Ur5JRVVvUU a pak to třeba tímto štěpkovačem - http://www.youtube.com/watch?v=zFYhNR5frnQ posekat. Ten štěpkovač má dva podávací válce, tak to drobný bere celkem dobře.
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

uncompromised
Příspěvky: 61
Registrován: sob úno 02, 2013 11:45 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Zpracování a topení révím

#118 Nový příspěvek od uncompromised »

Leo: v malým je to tak nejlepší, známý si to dělá na přitápění, ale je to peklo, to vytahovat z té hromady

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Zpracování a topení révím

#119 Nový příspěvek od Leo »

No to věřím, rozplétat tu hromadu. To asi nejlepší by bylo pojíždět se štěpkovačem v řádku a rovnou to do něj házet. No je to dilema, jak na to v malém a co je lepší.
Jak jsem to tedy pochopil, na západě se vinařství musí dost dotovat, když tam mají takový mašiny. Kdysi jsem četl, pokud by se nedotovali francouští vinaři, tak tam vinařství už nejsou a venkov je prázdný.
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

uncompromised
Příspěvky: 61
Registrován: sob úno 02, 2013 11:45 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Zpracování a topení révím

#120 Nový příspěvek od uncompromised »

Leo: přesně tak, všechno dělají dotace a nejen ve Francii. I Čeští zemědělci říkají, že díky dotacím nemůžou prodělat :) Jen ti menší to mají těžší. U dotací jsou většinou požadavky, že to málokdo z nich splňuje. Např. počet zaměstnanců, obraty apod. Taky dost dotačních programů má minimální výši investice. Takže když ti dají maximálně 50% z celkové investice a minimální vyplacená částka je běžně půl milionu korun, znamená to, že musíš něco koupit za milion a až pak se dozvíš, jestli na to dostaneš dotaci :)

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“