Tomův špalíkovač Biboš na podvozku PPS-12

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
dvk
Příspěvky: 1688
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Tomův špalíkovač Biboš na podvozku PPS-12

#1 Nový příspěvek od dvk »

Ahoj,
po skoro dvou letech se mi konečně chýlí ke konci stavba špalíkovače, tak bych vám rád ukázal pár fotek. Jedná se o špalíkovač do 6cm od Mufika (viz. vlákno zde), poháněný motorem Nissan Sunny 1.7D a umístěný na podvozku hasičské stříkačky PPS-12.

Obrázek

Motor je atmosférický nafťák 40kW s mechanickým čerpadlem, na upraveném setrvačníku je řemenice a přes klínové řemeny a pomocný reduktor je hnána samotná špalíkovací hlava. Násypka je na sklopném rámu, původně jsem měl stroj vymyšlený jinak a potřeboval jsem kompaktní rozměry pro převoz. Momentálně je štěpkovač bez pytlování, po několika zkouškách jsem se rozhodl rovnou doplnit stroj dopravníkem, který ale ještě nemám vyrobený. Celá jednotka motor + hlava je na pomocném rámu, který je přes silentbloky přichycen k hlavnímu rámu, na kterém je všechno příslušenství - ovládání, nádrž, chladič atd. Tento hlavní rám je pak posazen na podvozku, ze kterého se dá ale opět samostatně sundat. Podvozek je použitý z hasičské stříkačky PPS-12, s malými úpravami - držáky na kanystry, blatníky, pojezdové kolečko na oji.

Celou fotogalerii ze stavby možno vidět zde:
http://www.tdvk.cz/technika/Spalikovac% ... mgshow.php

radim.strnad
Příspěvky: 1088
Registrován: úte čer 15, 2010 7:46 pm
Bydliště: Letohrad

Re: Tomův špalíkovač do 6cm na podvozku PPS-12

#2 Nový příspěvek od radim.strnad »

no pane.....je vidět, že jsi si s tím pěkně pohrál..... 8) 8) ještě by to chtělo nějaké video z provozu...
To se musí kalit co to dá....

dvk
Příspěvky: 1688
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Tomův špalíkovač do 6cm na podvozku PPS-12

#3 Nový příspěvek od dvk »

Díky, video určitě udělám, až se zase dostanu za světla ven.

Uživatelský avatar
Buggy
Příspěvky: 935
Registrován: pon lis 02, 2009 11:29 am
Bydliště: +-Bruntál

Re: Tomův špalíkovač do 6cm na podvozku PPS-12

#4 Nový příspěvek od Buggy »

Pěkný to máš, to jo, ale hnát 40 kW drtítko do 6 cm a při tom sbírat špalíky po zemi, no nevím, na to co to umí mi to přijde trošku humpolácké.

Tomas6
Příspěvky: 5308
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Tomův špalíkovač do 6cm na podvozku PPS-12

#5 Nový příspěvek od Tomas6 »

Máš to pěkný.O tom žádná.Vyhrál sis,ale těch 40kw je fakt hodně.Taky mám ten samý štěpkovač,momentálně za traktor,funguje to k plné spokojenosti,ale pohrávám si s myšlenku hodit na to nějaký motor.A tak nějak na mysli jsem měl nějaký do 10 koní.Což si myslím že to v poho zvládne.Vždyť i 3011 to utáhne na zvýšený volnoběh.Takhle si myslím že je to jen zbytečné mrhání naftou.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Uživatelský avatar
TunerTDI
Příspěvky: 111
Registrován: sob dub 10, 2010 2:05 pm
Bydliště: Vřesovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Tomův špalíkovač do 6cm na podvozku PPS-12

#6 Nový příspěvek od TunerTDI »

8) 8) parádní špalíkovač fakt povedené 8) 8) taky o něčem takovém přemýšlím :prace: mám na elektriku a nebaví mě furt tahat metry káblu :nos:
nafta je nafta benzín patří do zapalovačů :-)
http://tunertdi.wbs.cz

dvk
Příspěvky: 1688
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Tomův špalíkovač do 6cm na podvozku PPS-12

#7 Nový příspěvek od dvk »

Ještě to není hotové, původně jsem měl vyrobený pytlovač, ale ten se mi neosvědčil, takže budu vyrábět dopravník, který bude špalíky sypat rovnou na korbu. Po zemi rozhodně nic sbírat nebudu. A jinak mě ten motor při zátěži jede na 1500ot/min, na volnoběh 2000. V budoucnu chci dodělat otáčkový regulátor, aby ho nebylo třeba tak točit. Těch 40kW je výkon motoru při 5000ot/min ;-) Při těch pracovních 1500-2000ot bude samozřejmě daleko nižší, a tomu odpovídá i spotřeba nafty.

Tomas6: vem si ale, jaké ty máš na 3011 setrvačené hmoty, tvůj setrvačník na motoru váží snad jak celý můj motor dokupy. Pokud dáš špalíkovač na nějaký motor ze sekačky, budeš k tomu muset opět ten setrvačník dodělat, nevěřím, že 10k jen tak utáhne tuto špalíkovací hlavu. Já bych rád časem větší setrvačník dodělal, ono to udělá hodně.

Uživatelský avatar
chavier
Site Admin
Příspěvky: 2568
Registrován: úte črc 03, 2007 9:50 pm
Bydliště: okres Karviná
Kontaktovat uživatele:

Re: Tomův špalíkovač do 6cm na podvozku PPS-12

#8 Nový příspěvek od chavier »

čumím, máš to nádherně zpracované, ty nálepky atd., super 8)

taky jsem měl štěpkovač na podvozku, s SPZ, 5q převodovkou, zpátečkou a sofistikovanějším výhozem štěpek do pytlů, to mi tady chybí...
nakonec jsem to celé prodal a koupil BX42 za Kubotu, zatím max. spokojenost.

dvk
Příspěvky: 1688
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Tomův špalíkovač do 6cm na podvozku PPS-12

#9 Nový příspěvek od dvk »

Díky. Na tvůj štěpkovač sem se díval, jaký jsi tam měl motor, kolik točil a kolik ti to tak bralo nafty ? Já traktor nemám, proto jsem to stavěl takhle. Jasně že štěpkovač do trojbodu bude složitostí a cenou vždy úplně jinde.

Uživatelský avatar
chavier
Site Admin
Příspěvky: 2568
Registrován: úte črc 03, 2007 9:50 pm
Bydliště: okres Karviná
Kontaktovat uživatele:

Re: Tomův špalíkovač do 6cm na podvozku PPS-12

#10 Nový příspěvek od chavier »

motor tam byl VW 1,6D 40kw, nikdy jsem spotřebu nezměřil, používal jsem 4. a 5.q podle větví, točil jsem tak menší polovinu rozsahu otáček, takže tak 2000-2500 ot/min.
Spotřeba odhadem do 3l na hodinu.
Chyběl tomu odstředivý regulátor, když jsem viděl že klesají otáčky dlouhou, nebo hrubou větví, tak jsem letěl přidat plyn. Velkou výhodou byl reverz.
Měl jsem to udělaný jako celek, položil na klasicky vozík za OA a chytl 4 šrouby.
Nevýhody štěpkovačů od Bystroně známe, tak o těch se nebudu rozepisovat.
Taky jsem to sestavoval v době, kdy nebyl traktor s vývodovou hřídelí.
Další nevýhodou bylo, že každý kdo měl auto s tažným a nějaký klacek na zahradě, tak si to chtěl půjčit. :)

dvk
Příspěvky: 1688
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Tomův špalíkovač do 6cm na podvozku PPS-12

#11 Nový příspěvek od dvk »


dvk
Příspěvky: 1688
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Tomův špalíkovač do 6cm na podvozku PPS-12

#12 Nový příspěvek od dvk »

Přes svátky jsme konečně špalíkovač trochu zastříkali od bláta a vyzkoušeli na pořádných větvích. Měl jsem nachystané hromady v dubové probírce, maličkou uličku tak tak pro auto, taková jízda zručnosti s vlekem. Za necelé 3 hodiny našpalíkováno 34 pytlů (cca 2.5m3). Celková spotřeba 2.5l nafty. Motor točím na cca 2250ot/min, po natáhnutí větve spadnou otáčky na cca 2000, což je tak optimum. Teď mám v plánu jako první hlavně dodělat dopravník a pak nějaké další drobnosti.


Uživatelský avatar
mihi
Příspěvky: 7427
Registrován: pát kvě 29, 2009 10:33 pm
Bydliště: PB

Re: Tomův špalíkovač do 6cm na podvozku PPS-12

#13 Nový příspěvek od mihi »

Mne sa to veľmi páčí... 8) 8) 8)
Ten núdzový vypínač máš napojený na vstrekovacie čerpadlo???


Mihi :)
Mihi

dvk
Příspěvky: 1688
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Tomův špalíkovač do 6cm na podvozku PPS-12

#14 Nový příspěvek od dvk »

Díky. Jojo, vypíná to stop solenoid v čerpadle. Už jsem ho párkrát využil, člověk zkouší co to ještě zvládne. Když začnou klouzat řemeny, motor to jinak neudusí a jede pořád dál.

dvk
Příspěvky: 1688
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Tomův špalíkovač do 6cm na podvozku PPS-12

#15 Nový příspěvek od dvk »

Zatím poslední várka štěpkování se nám moc podařila, sluníčko, lehce nad nulou, zkrátka radost být v lese. Oproti minulému štěpkování sme se polepšili a obvyklou fůru 2.5m3 sme zrychlyli na hodinu a čtvrť se spotřebou 1.8l 8)

Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“