Hydraulický rovaděč na štípačku - prosím o radu

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Hydraulický rovaděč na štípačku - prosím o radu

#151 Nový příspěvek od Terablick »

Aha. Takže všechno zpět. Pokud má čerpadlo 25 cm3/ot, a točí jen 1200 otáček, bude průtok kolem 28-29 l/min. Pak ale moc nechápu jak může píst o vnitřním průměru 120mm běhat 10cm/s. Já na tyhle věci mám udělané takové tabulky v excelu, a vychází mi to jen 4 cm/s :-/ Mimochodem, když tam je převod řemenem, je tam taky pomocné ložisko?
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Hydraulický rovaděč na štípačku - prosím o radu

#152 Nový příspěvek od ITS »

Jo Terablicku. Teď jsem si odskočil na nákup do TESCA a celou cestu jsem přemýšlel nad těma 10cm/s.
Poučka : Radit umí každý, ale v případě, že se dokáže všechno dozvědět. :smich:

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Hydraulický rovaděč na štípačku - prosím o radu

#153 Nový příspěvek od Terablick »

No právě :) Když člověk nemá potřebný info, nebo dostane špatné nebo zkreslené info, těžko se pak radí :)

Ale víš čím to je? Že jsme lenivý si to ověřit výpočtem :) A to na to mám tabulku v excelu :D
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

lolin1
Příspěvky: 49
Registrován: pon lis 12, 2012 10:15 am
Bydliště: Háj ve Slezsku

Re: Hydraulický rovaděč na štípačku - prosím o radu

#154 Nový příspěvek od lolin1 »

Chlapi, já vám to zítra stopnu.. odpoledne jsem cca 3 hodinky štípal a taky jsem nad tím uvažoval a fakt to tak +- chodí.. Pak mi řekněte, jaktože mi nejde ten rychlejší posun? Když teda nemám 72 litrů průtok, ale 29 litrů? Jsem z toho jelen :-/ Jo, a trochu jsem kecal, teď jsem to byl ještě poměřit venku a pístní tyč má průměr 4 cm a píst ve válci 10 až 11 cm, válec má zvenku 14 cm a vím, jak jsem měl odšroubované hrdla, tak obal má do 2 cm tloušťku. Našel jsem taky fakturu od těch řemenic a otáčky čerpadla by měly být 1212 ot./min. přesně :)

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Hydraulický rovaděč na štípačku - prosím o radu

#155 Nový příspěvek od Terablick »

A to ložisko na čerpadle máš? :) Naprostá většina čerpadel nesnese namáhání řemenem :(
Pokud je to jak píšeš, je problém v tom poměru mezi průměrem válce a pístní tyče. Alespoň to tak vypadá.
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Hydraulický rovaděč na štípačku - prosím o radu

#156 Nový příspěvek od ITS »

Já vidím ten hlavní zádrhel ve vstupním otvoru do válce na straně pro štípání. Ty válce byly na tom Honu tlačeny jen ze strany tyče. Strana opačná jen "přefukovala mastný vzduch". Takže tam byla malinká - symbolická - dírka. Dnes je tahle dírka tou nejfrekventovanější.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Hydraulický rovaděč na štípačku - prosím o radu

#157 Nový příspěvek od Terablick »

To by taky mohlo bejt :) A myslíš že by se to dalo předělat? Já tyhle válce neznám... :-/ S HONem jsem asi dvakrát dělal, ale nikdy jsem na něm nic neopravoval... A je to už 20 let :)
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

lolin1
Příspěvky: 49
Registrován: pon lis 12, 2012 10:15 am
Bydliště: Háj ve Slezsku

Re: Hydraulický rovaděč na štípačku - prosím o radu

#158 Nový příspěvek od lolin1 »

Ložisko na čerpadle nemám.. Nevěděl jsem, že to je třeba řešit. Nicméně na moji obhajobu je třeba říct, že štípačka už má za sebou opravdu stovky hodin práce a nepozoruju žádný problém.. K tomu válci, na obou stranách je vstup do válce stejný. Jsou tam průtokové šrouby a když jsem ten válec demontoval z nakladače, tak olej byl v obou částech. Nepomohlo by tyto šrouby nahradit normálním šroubením?

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Hydraulický rovaděč na štípačku - prosím o radu

#159 Nový příspěvek od ITS »

Čerpadla jsou na tisíce hodin provozu a nejsou zadarmo. Takže pokud bys měl moc naplý řemen, čerpadlo by odešlo třeba po 2000 hodinách. Je na tobě zvážit, kolik stojí výroba domečku s ložisky a kolik nové čerpadlo. Pokud začne téct, pak oprava bude sice za stejnou cenu ale mnohem složitější.
K tomu šroubu - raději konečně řekni ty velikosti závitů na šroubu a na hadicích.

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Hydraulický rovaděč na štípačku - prosím o radu

#160 Nový příspěvek od Terablick »

Jinak osobně bych průtočný šrouby zaházel a nahradil je klasickýma šroubeníma :) Ale napiš ty průměry :)
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

lolin1
Příspěvky: 49
Registrován: pon lis 12, 2012 10:15 am
Bydliště: Háj ve Slezsku

Re: Hydraulický rovaděč na štípačku - prosím o radu

#161 Nový příspěvek od lolin1 »

Tak vnitřní průměr šroubení na hadici má 20 mm, vnitřní průměr šroubu má 15 mm a ve šroubu jsou 4 průtočné dírky, každá o průměru 8 mm. Nebude ten šroub zbytečná "brzda"?

Uživatelský avatar
Terablick
Příspěvky: 10674
Registrován: pon kvě 04, 2009 10:22 pm
Bydliště: 38901
Kontaktovat uživatele:

Re: Hydraulický rovaděč na štípačku - prosím o radu

#162 Nový příspěvek od Terablick »

Vždyť píšu že bych šrouby zaházel a dal tam klasický šroubení :) Brzda to určitě je, otázka je jak moc velká.
Rád poradím s hydraulikou. Pište ale vždy na email hydraulika@post.cz

Moje stránky o HYDRAULICE (klik). Kalkulátory (řízení, naviják, štípačka, hadice, ...), návody, katalogy, vychytávky...

Farming Simulator a další hry levně

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Hydraulický rovaděč na štípačku - prosím o radu

#163 Nový příspěvek od ITS »

Já se asi začnu ptát od začátku nanovo.
Ten šroub dělá tlakovou ztrátu maximálně 1bar.
Ačkoliv jsme lolinovi psali ať řekne velikost závitů, tak napsal velikost díry. I tak se hadice na těch 30l průtoku jeví jako dostatečné.
Ztráta v rozvaděči při dvojitém - rekuperačním průtoku je také jen pár barů.

Takže mám dotaz - opět na začátku. Při čem ten motor nestíhá ?????

Hypotéza :chytry: :
Pístní tyč má jen 4 cm průměr, To je 900 kg síly. Od této síly si můžeme odečíst skoro 200 kg, což je síla, kterou mezikruží potřebuje na přetlačení oleje přes rozvaděč a hadice při tlakové ztrátě asi 2 bary. Od toho odečteme 100kg na odpor manžet (při té rychlosti i mnohem více). Takže štípačka na rychlý posuv má sílu pouze 600 kg, možná jen 400. Takže se píst s bídou posouvá po prázdnu. Jakmile se dotkne dřeva, motor to neutáhne.

Řešení :chytry: :chytry: :
Ta extrémně slabá pístní tyč je na chuja. Pro rekuperační rozvaděč nesmí být tak velký rozdíl mezi průměrem tyče a pístu.

lolin1
Příspěvky: 49
Registrován: pon lis 12, 2012 10:15 am
Bydliště: Háj ve Slezsku

Re: Hydraulický rovaděč na štípačku - prosím o radu

#164 Nový příspěvek od lolin1 »

Štípačka pouze a jen nestíhá při rychlém posuvu a to tak, že se při pomalejším posunu páčky rozvaděče zprvu rozjede rychleji (ale ne na plný průtok), pak už to motor neutáhne.. Závity jsem neměřil proto, že nejsem žádný strojař a v měření závitů se nevyznám.. Myslel jsem si, že vnitřní průměry budou pro posouzení, zda je to na ten průtok moc nebo málo, stačit..

Honza

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Hydraulický rovaděč na štípačku - prosím o radu

#165 Nový příspěvek od ITS »

Honzo, těmi rozměry závitů je myšlen jejich venkovní průměr. Podle něj se v katalogu najde každé šroubení přesně. O to už ale teď nejde. Ten tvůj motor 4kw s průtokem 30 litrů udělá na té tyči ( to je ten rychlý posuv) malou sílu. K tomu se ještě přidává další problém. Rozvaděč má při přesouvání páčky mezipolohy, ve kterých se otevírají a zavírají jeho kanály a v těch chvílích je průtok také škrcen. Vliv má i rychlost ruky. V těchto chvílích si rozvaděče mohou "ucvrnknout" pojišťovákem. Ten je seřízen z továrny na nějaký tlak ( možná 250 bar). Tvůj motor udělá 72 bar.
Ale to nic stejně neřeší.

Rozumím tomu dobře - motor neutáhne rychlý posuv ani bez dřeva ???

Při 30l za minutu to je 0,5l za vteřinu. Při tyči 4 cm je délka 40 cm za vteřinu. To není rychloposuv, to je výstřel. To nejde !!!!

Tak , vyřešeno ! :ano:

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“