Paulownia - rychlerostoucí zdroj dřeva

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jirkasbk
Příspěvky: 575
Registrován: ned lis 01, 2009 7:48 pm
Bydliště: Blansko

Re: Paulownia - rychlerostoucí zdroj dřeva

#631 Nový příspěvek od jirkasbk »

dobrej tip diky za nej zamulcovat okolo ja mam letos trilete ale do zeme jsem je sadil cloni na jare takze jsou teprve rocni jako by venku mam 4ks a jen 3 jsem zriznul resp uschnuly a vyrazily z boku znovu ta 4. roste asi z metroveho kminku dal tak uvidim do se ledos urodi za prirustky foto nemam ale vyfotim jak se dostanu domu.

sllimak
Příspěvky: 2
Registrován: sob úno 02, 2019 7:40 pm
Bydliště: kosice

Re: Paulownia - rychlerostoucí zdroj dřeva

#632 Nový příspěvek od sllimak »

Dobry den, je tu este niekto prebera problematiku Paulownie? Velmi ma zaujal tento strom a od cervence 2016 sa tu nikto nepochvalil ci nedal nazor na tento strom. Dakujem

sustodp
Příspěvky: 364
Registrován: stř pro 10, 2014 7:55 pm
Bydliště: velky krtis

Re: Paulownia - rychlerostoucí zdroj dřeva

#633 Nový příspěvek od sustodp »

no odkedy sa niektore klony a aj povodna paulownia tomentosa podla mna omylom dostala na zoznam invazivnych rastlin, tak si to kazdy radsej pestuje potichu a nikde sa stym nechvali. to ze sa do toho zoznamu dostala omylom si myslim preto ze sa v rakusko-uhorsku tieto stromy vo velkom vysadzali pred viac ako sto rokmi a do terajsej doby sa dozilo len par stromov. tak keby bol invazivny, tak by to tu bolo s tym stromom zaplienene vsetko. okrem toho sa po celom slovensku vysadzala a aj vysadza ako okrasny strom a nikde sa sam nerozmnozil. jedno miesto kde takyto strom rastie uz minimalne 25rokov poznam a napriek tomu ze kvitne rodi a semienka lietaju do okolia, ktore je zcasti zatravnene a zcasti sa obraba ako sad, nikdy ani jedine semeno nevyklicilo. pritom semena klicivost maju a po namoceni vo vode svetle a teple v poho klicia a dalej rastu. ale nikdy nie vonku, iba pod sklom v interieri. inak ma paulownia nepochybne buducnost, hovori sa o nej ako o novych zelenych plucach planety vdaka tomu ze velmi rychlo rastie a ma velke listy a tak produkuje vela kyslika atd. len asi bude chvilu trvat kym to byrokracia, nevedomost a dolezitost uradov pochopi a dovoli pestovat aj na slovensku.

Janci
Příspěvky: 2734
Registrován: pon led 21, 2008 2:59 pm
Bydliště: TN
Kontaktovat uživatele:

Re: Paulownia - rychlerostoucí zdroj dřeva

#634 Nový příspěvek od Janci »

Tiež som sa tomu trochu venoval, viem o jednom strome kde rastie ako okrasný a nemnoží sa nikde do okolia.
Mne aa nepodarilo aby mi Shao Tong a podobné odrody vobec vyklíčili v teple pred koncom zimy pod lampou pre rastliny..
A skor si myslím že zalobovali špekulanti ktorí zakladajú plantáže aby mali kšefty v budúcne..
Zetor 4011

sustodp
Příspěvky: 364
Registrován: stř pro 10, 2014 7:55 pm
Bydliště: velky krtis

Re: Paulownia - rychlerostoucí zdroj dřeva

#635 Nový příspěvek od sustodp »

je to mozne. viem ze v nitrianskom kraji par ludom povolenie na pestovanie dali. pestovatelia sa museli zaviazat ze pripadne nalety musia na vlastne naklady likvidovat a po skonceni pestovania daju pozemok do povodneho stavu. cize vytrhaju pne aj s korenmi. ci niekomu povolili pestovanie aj v inych krajoch o tom neviem.

sllimak
Příspěvky: 2
Registrován: sob úno 02, 2019 7:40 pm
Bydliště: kosice

Re: Paulownia - rychlerostoucí zdroj dřeva

#636 Nový příspěvek od sllimak »

Stihol som preluskat uz par stranok, ale vsade sa pise o tom, ze vypestovat Paulowniu nieje tak jednoduche!!!
Vlhkost pody, teplota, umiestnenie .... a niekto ju zaradil do skupiny INVAZIVNE rastliny??!!!
Pre istotu som napisal na http://www.sopsr.sk nech mi to objasnia
Smiesne ..
Mne sa jednalo o to, ze by som to chcel pestovat vo vacsom, na na zaciatku aspon na 1h.
Tento strom na fakt zaujimave vyuzitie :)

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15779
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Paulownia - rychlerostoucí zdroj dřeva

#637 Nový příspěvek od oco13 »

Ako mám ako laik vôbec vedieť že na pestovanie paulownie potrebujem povolenie?? Ak si chcem dopestovať štiepku tak ma nezaujíma ani len to čo vlastne sadím , či je to agát, japonský topol alebo paulownia. :-/ :-/ Aj teraz ako čistím džunglu tak proste niektoré malé stromky vytiahnem zo zeme a posuniem ich inde aby som ich zase za 5 rokov mohol vypíliť. :typek:

sustodp
Příspěvky: 364
Registrován: stř pro 10, 2014 7:55 pm
Bydliště: velky krtis

Re: Paulownia - rychlerostoucí zdroj dřeva

#638 Nový příspěvek od sustodp »

keby uz islo do tuheho, tak by urcite niekto z uradu povedal znamu vetu- neznalost zakona neospravedlnuje :obchod: na vyklicenie semien treba vela vela svetla, stabilnu teplotu 20 az 25 stupnov a 100% vlhkost vzduchu. takze kvetinac prekryt sklom alebo foliou.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15779
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Paulownia - rychlerostoucí zdroj dřeva

#639 Nový příspěvek od oco13 »

Tak to držím palce všetkým úradníkom.Moja džungla je v stave že ani majitelia už nie sú schopní nájsť hranice pozemkov, nieto ešte rozlišovať čo kde narástlo. :D :D :D

sustodp
Příspěvky: 364
Registrován: stř pro 10, 2014 7:55 pm
Bydliště: velky krtis

Re: Paulownia - rychlerostoucí zdroj dřeva

#640 Nový příspěvek od sustodp »

teraz som presiel par zoznamov invazivnych rastlin a paulowniu som nikde nenasiel, hoci pred rokom v zozname bola, tak neviem ci niekto dostal rozum, alebo som zle hladal :typek: urady to neriesia kym nemaju podnet od nejakeho dobreho zavistliveho suseda o ktorych na slovensku neni nudza.

Uživatelský avatar
Jirka K
Příspěvky: 526
Registrován: sob zář 17, 2011 7:39 pm
Bydliště: Bednárec

Re: Paulownia - rychlerostoucí zdroj dřeva

#641 Nový příspěvek od Jirka K »

Paulownie u nás na zahradě roste už skoro deset let.Mladá namrzala a potřebovala zákryt chvojí.Vždy ale znova obrostla.Nadmořská výška 550m.Dnes jí mráz nevadí. výška tak 10 metrů.Výška stejná jako o něco starší Sekvojovec obrovský,který má na pařezu průměr už přez 75 cm!!!Ten pomrzl a čtyři roky stagnoval a roste z boční větve do tohoto průměru.Měřeno v létě lesnickou měrkou.První šišku měl sekvojovec opřed čtyřmi roky.Loni další čtyři šišky.Nejlépe roste bez pomrznutí Cedr.Výška taky cca 10 metrů.Máme dva druhy.Jeden stříbrný mladší,druhý zelený a má taky podruhé šišky.Nevadí mi sucho ani mráz.Krásný strom.Sekvojovec taky.Cedr bych ctěl namnožit a skusit do lesa.Globální oteplení by mu určitě nevadilo oproti smrku.Bude ale asi problém zvěř.Modříny likvidují jako na běžícím pásu ikdyž jsou velké.Cedr je vzdálený příbuzný a asi to bude se zvěří podobné.Paulownie Tomentosa nám zatím nekvetla,ikdyž pupenů má mnoho,ale vždy zmrznou,protože kvete brzo na jaře a krásně.Máme jí jako okrasnou.

alchstuip
Příspěvky: 246
Registrován: pon lis 21, 2011 5:47 pm
Bydliště: Nove Zamky

Re: Paulownia - rychlerostoucí zdroj dřeva

#642 Nový příspěvek od alchstuip »

U mna v zahrade zatial ziju a tento rok mozno aj budu kvitnut. Prirastky niesu nejake zazaracne, na pilenie si este par rokov pockam. Zatial prezili kazde pocasie, aj sucho aj mrazy (max -23°C) Starostlivost o ne nieje vlastne ziadna, len na jesen upracem listie z travy.

sustodp
Příspěvky: 364
Registrován: stř pro 10, 2014 7:55 pm
Bydliště: velky krtis

Re: Paulownia - rychlerostoucí zdroj dřeva

#643 Nový příspěvek od sustodp »

tak je pravda ze ked je paulownia v trave a bez akejkolvek starostlivosti tak rychlost rastu je len o malo lepsia ako u inych drevin. mam tu v okoli umelo sadeny cerveny dub a zhruba 30 rocne stromy dosahuju priemer kmena pri zemi aj cez 30cm. co je dost dobre myslim. niekto vravi ze agat je lepsi. ale ked si rozmyslim ze keby som zasadil hocijaku inu drevinu, tak tazbu na uzitkove drevo mozno ani nedozijem, to iste plati aj s agatom. za 30 rokov by som sice tazit mohol, ale iba palivove drevo. kdezto s paulowniou o ktoru aspon prvych 5 rokov postaram aby ju trava a burina nezadusila a semtam prihnojim tu tazbu zazijem minimalne trikrat. teda ak sa mi nieco nestane :smich: takze tak ci tak podla mna paulownia vedie, ta za 10 rokov dosiahne priemer kmena minimalne 30cm a z toho sa ou nejake dosky a stresne laty napilit daju.

Michael 4x4
Příspěvky: 5
Registrován: ned úno 15, 2015 3:54 pm
Bydliště: Michalovce / SR

Re: Paulownia - rychlerostoucí zdroj dřeva

#644 Nový příspěvek od Michael 4x4 »

Páni ak dovolíte, rád by som s vami poradil.
Mám k dispozícií cca 0,7 ha pôdy - intravilán, sú to bývalé polia, záhrady na dedine za domami. V súčasnosti je to "lúka" resp. niekoľkokrát ročne to kosím, len aby som to vyčistil a úplne to nezarástlo kriakmi. Čiže isté náklady a prácu s tým mám tak či tak.
Túto rozlohu by bolo možné ešte zväčšiť.
K tomu by som mal ešte cca 1,5 ha ornej pôdy, kde končí nájomná zmluva. Pokračovať v prenájme pre mňa nemá význam, je z toho pár €...oničom.
Časom by som aj túto rozlohu vedel rozšíriť.
Môžem povedať že pôda je moja, čiže nejaké vlastnícke vzťahy, nájmy a pod. by som neriešil.

Otázka teraz znie veľmi "jednoducho" - Čo s tým ?
Osobne by som chcel na tej pôde začať sám hospodáriť a pracovať. Jednak ma to baví, ale potreboval by som aby to bolo aj ekonomicky aspoň trošku zaujímavé.
Na klasické poľnohospodárske hospodárenie a nejaké to zvieratko k tomu - prasa, králiky, hydina...na samo-zásobovanie sa je to podľa mňa málo.

Uvažujem nad vysadením Paulownie. Niečo z toho by som spotreboval sám na kúrenie, ale priorita by bola dopestovať guľatinu na predaj. Máte s tým niekto skúsenosť, že to niekto reálne aj vykupuje?

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15779
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Paulownia - rychlerostoucí zdroj dřeva

#645 Nový příspěvek od oco13 »

O výkupe neviem a porovnaj si cenu sadeníc paulownie a japonského topola. Sparge odtialto z fora robí certifikovanú sadbu topolov. Aj ja chcem paulowniu ale asi len na okrasu, lebo tu dole pýtajú 3 - 5 eur za sadenicu , kdežto japonský topol aj s dopravou z CZ ma vyjde 60 centov. :-/
Nemyslím že by sa ti to míňalo na výkup, lebo ten je zaplavený tvrdým palivovým drevom. Na stolárske účely :-/ švagor robí 30 rokov stolárčinu , ale povedal že on experimentovať nebude.

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“