Paulownia - rychlerostoucí zdroj dřeva

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jan_2
Příspěvky: 1423
Registrován: úte pro 28, 2010 9:00 pm
Bydliště: Celakovice

Paulownia - rychlerostoucí zdroj dřeva

#1 Nový příspěvek od Jan_2 »

Dobrý den,

narazil jsem na tento :
http://hobby.idnes.cz/biomasa-na-topeni ... gn=kolotoc
článek , a celkem mi to zaujalo. Podle toho, jak vypadají květy, by mohla být vhodná i pro včely.
A přírůstek dřeva za 5 let na průměr kolem 60 cm ......

Neni tu někdo, kdo s tím má zkušenosti ?

Honza
Zetor 6911
BSS 5 tuna 3x
BSS 7 tuna
Belorus EO 2621 V

Uživatelský avatar
Codza
Příspěvky: 1001
Registrován: pát lis 07, 2008 10:37 pm
Bydliště: nedaleko Luhačovic

Re: Paulownia - rychlerostoucí zdroj dřeva

#2 Nový příspěvek od Codza »


Uživatelský avatar
Jan_2
Příspěvky: 1423
Registrován: úte pro 28, 2010 9:00 pm
Bydliště: Celakovice

Re: Paulownia - rychlerostoucí zdroj dřeva

#3 Nový příspěvek od Jan_2 »

No ale to je vlakno o topolech, a ze 100 stran je cca od 24.1. zminka o paoulownii ,
teda , kdyz uz jsme na tomhle foru, jako kdyby bylo tema 100 stranek o naftakach a pak nekdo dal 3 prispevky o benzinech :) .

No ale treba se ozve nekdo, kdo ji ma alespon jako okrasu na zahrade.

Hlavne , jak alespon ta obycejna a ne ten klon, o kterem se pise v clanku reaguje na mraz.

Honza
Zetor 6911
BSS 5 tuna 3x
BSS 7 tuna
Belorus EO 2621 V

Uživatelský avatar
Jan_2
Příspěvky: 1423
Registrován: úte pro 28, 2010 9:00 pm
Bydliště: Celakovice

Re: Paulownia - rychlerostoucí zdroj dřeva

#4 Nový příspěvek od Jan_2 »

tady je fotografie pry cca 2 mesicnich stromku.


Obrázek
Zetor 6911
BSS 5 tuna 3x
BSS 7 tuna
Belorus EO 2621 V

Uživatelský avatar
Leo
Příspěvky: 14419
Registrován: úte črc 27, 2010 11:58 pm
Bydliště: jižní morava

Re: Paulownia - rychlerostoucí zdroj dřeva

#5 Nový příspěvek od Leo »

Něco o Paulownie píše wiki - http://cs.wikipedia.org/wiki/Paulovnie_plstnat%C3%A1 . Jak jsem si to přečetl, tak bude problém ji pak zlikvidovat, má odolné kořeny.
Další info - http://paulownia-cfi.com/ , http://www.youtube.com/watch?v=fjIuvFti_hk
V životě je potřeba se pro něco zapálit, v krematoriu už je pozdě.

dusan19
Příspěvky: 311
Registrován: pát kvě 14, 2010 8:16 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Paulownia - rychlerostoucí zdroj dřeva

#6 Nový příspěvek od dusan19 »

Tak som si aj ja objednal semena. Uvidime co z toho vyrastie.
http://dom.bazos.sk/inzerat/22009697/SE ... e-v-BA.php

Petan.2101
Příspěvky: 109
Registrován: stř led 16, 2013 8:30 am
Bydliště: Boršice/UH

Re: Paulownia - rychlerostoucí zdroj dřeva

#7 Nový příspěvek od Petan.2101 »

Nebylo by lepší si to nechat poslat někde z USA, či Číny ? z EBAY ? i cenově to vychází uplně jinak ..... 5000 semen = 20 dolarů ( 400 kč ) ? Při větším množství jsou ty cen zase uplně jiné . 8)

Toť otázka kolik jich vyroste, ale to není zaručené ani u toho inzerátu co je uvedený ....

Uživatelský avatar
pawlik
Příspěvky: 325
Registrován: stř zář 29, 2010 10:47 am
Bydliště: okr. Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Paulownia - rychlerostoucí zdroj dřeva

#8 Nový příspěvek od pawlik »

Na to, abys to zkusil ti staci 400 semen za 100Kc z ebaye. Vysypu to do breha pred barakem a uvidim. Kdyztak to sezerou housenky. Vyhdil sem uz vice penez za vetsi kraviny

Uživatelský avatar
Jan_2
Příspěvky: 1423
Registrován: úte pro 28, 2010 9:00 pm
Bydliště: Celakovice

Re: Paulownia - rychlerostoucí zdroj dřeva

#9 Nový příspěvek od Jan_2 »

no ale pozor, to co je z EBAYe neni ten mrazuvzdorny klon, a i u nej pisi, ze pokud se pestuje ze semen,
je potreba pece , nez to vyroste, samovolne se to asi nerozroste.

Honza
Zetor 6911
BSS 5 tuna 3x
BSS 7 tuna
Belorus EO 2621 V

Uživatelský avatar
Jirka K
Příspěvky: 526
Registrován: sob zář 17, 2011 7:39 pm
Bydliště: Bednárec

Re: Paulownia - rychlerostoucí zdroj dřeva

#10 Nový příspěvek od Jirka K »

Máme Paulowii doma tak 4 roky.Vysočina 550 m.n.m.Je náchylná každej rok na namrzání.Velikost tak 2,5m.Nic moc Začla růst více až loni.Je to ale ta Paulowie Vznešená,né ta rychlerostoucí speciální.ořešák u nás nenamrzá poroti okolí co jsou níže u řeky.Máme na zahradě i Sekvojovec obrovský Sekvoiadendron giganterium,ten namrzl dvouletý,pak v pohodě.Potom 2 druhy cedrů.To je neopadavý příbuzný modřínu. ten roste v pohodě a nenamrzá.Jejich věk na zahradě je tak do 10ti let.Sekvoj má na pařezu 25cm,cedr roste hodně do výšky a je rychlejší než modřín z lesa co je taky na zahradě.Ta paolowie by musela být ta speciální,ne tato botanická.To bude asi problém s pravostí sazenic.Pokud to ale půjde v Polsku,tak vydrží i u nás.Bude to ale určitě náročný na živiny v půdě,a určitě velký rozestupy ,jinak to vytáhne živiny dřív než to naroste.Loňský přírůstek byl tak 1 metr i po namrznutí.SEkvoj ale mohutní a sílí podstatně více,škoda že nejsou stejně starý.Kdyžtak dám i fotky z růstu,ale musel by mladej,já to neumím.

smax
Příspěvky: 345
Registrován: pon srp 10, 2009 7:13 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Paulownia - rychlerostoucí zdroj dřeva

#11 Nový příspěvek od smax »

Taky jsem teď o tom začal uvažovat, co je nejlepší na topivo? Nikde jsem nenašel výhřevnost, nevíte někdo jak to s tým vypadá? Děkuji

repty
Příspěvky: 184
Registrován: pát kvě 18, 2012 11:13 am
Bydliště: Vyškov

Re: Paulownia - rychlerostoucí zdroj dřeva

#12 Nový příspěvek od repty »

Zákon zachování energie zjednodušeně a nepřesně řečeno konstatuje, že energii nelze vyrobit ani zničit, ale pouze přeměnit na jiný druh energie.
Dřeviny, které přijímají energii k růstu ji transformují do růstu, nebo-li své hmoty. Tato hmota hořením opět produkuje energii.

Poprask kolem rychle rostoucích dřevin končí v okamžiku, kdy zjišťujeme negativní dopady na přírodu ( pokud půda nebude externě hnojena, neporoste tam za pár let ani tráva - ropa je jedna z klíčových surovin, která se pro výrobu hnojiv používá - opravdu chcete trávit sami sebe? ), nevěrohodnost prodejců ( informace jsou zkreslovány za účelem zisku -zkuste najít něco negativního na internetu - nenajdete! ) a vše, co se za tím skrývá.

Japonský topol se nehodí k topení, pouze na výrobu štěpky, kterou je nutné průmyslově sušit. Díky dotacím a tlaku lobby je možné ji vydražit, přestože celý proces je ve skutečnosti z ekologického i ekonomického hlediska ztrátový.

Celkové náklady na dotování obnovitelných zdrojů nás dohromady bude stát 1 000 miliard, neboli 1 bilion Kč.
LPG se vyrábí spalováním, náklady na vytvoření jsou vyšší, než užitná hodnota samotného LPG. To stejné v případě biopaliv.

Pár názorů zkopírovaných z internetu:

Osobně vidím za biopalivy primárně vliv agro-průmyslových lobby. A jestliže je na výrobu litru biopaliv potřeba cca 1,3l konvenčních paliv, tak není co řešit.

Při pěstování řepky spálí víc nafty než se ušetří jejím přidáváním do pohonných hmot? A je už naše civilizace tak zdegenerovaná, že musí půdy pro pěstování potravin používat na pěstování řepky? A pak přihlížet zdražování potravin a jejich dovozu?

Jak můžete s klidným svědomím zastávat podporu něčeho, co ve svém důsledku zvyšuje světovou cenu potravin? Vždyť na takové lobbisty doplácí právě ti nejvíce potřební... A nezajímají mě Vaše naučené argumenty, když už i např. Francie "vyhlašuje válku biopalivům" a má v plánu shromažďovat globální zásoby jídla..

Biopaliva platíme všichni z daní, tím pádem my všichni dotujeme konkrétní odvětví průmyslu, které by bez této dotace pravděpodobně nepřežilo. Proč uměle udržujeme při životě něco co není samo o sobě efektivní, a proč znevýhodňujeme ty odvětví, které efektivní jsou ? Možná by nebylo od věci jak někdo v diskuzi trefně poznamenal, začít stavět pyramidy - zaměstná to hodně lidí a podpoří tradiční kamenický průmysl, nebo snad ne ?

Zajímalo by mne, kdy zastánci bio pochopí, že pěstování řepky ničí půdu a způsobuje její erozi a v budoucnu hrozí, že nebude olej do nafty ani potraviny, ve Francii už na něco podobného přišli a sociální inženýři v Bruselu na to přijdou doufám brzy.

Historie ukázala, že cokoli se muselo dotovat, aby to mohlo existovat bylo odsouzeno k zániku. Nerozumím jedné prosté věci, proč máme akceptovat takto uměle vytvořený trh, který nám nic rozumného nepřináší? Nevyvíjíte nové technologie, nepřinášíte nic nového. A vaše argumenty o udržení odvětví jsou směšná. Je to jako bychom přikázali 20% podíl parních lokomotiv na železnici, protože budeme moci udržet profesi topiče, vymývače kotlů atd. Jediné co mě opravdu mrzí je, že nemám možnost volby a nekupovat vaše produkty. Přijde mi opravdu nechutné nařizovat zákonem užívání vašich produktů. A proto se ptám, byly byste existence schopní bez zákonem nařízených regulací/dotací. Pokud ne, přiznejte si, že pouze parazitujete.

wendy
Příspěvky: 249
Registrován: ned led 30, 2011 2:56 pm
Bydliště: Pelhřimov

Re: Paulownia - rychlerostoucí zdroj dřeva

#13 Nový příspěvek od wendy »

Přesně to je můj názor.A psal jsem tu několikrát.Dotacema se to prostě obelstít nedá.Byl už před 25ti lety článek o tom.že takový zemědělec co dokáže pole okopat motykou spotřebuje 1 jednotku energie na vypěstování 10 jednotek ze sklizně.Evropský zemědělec spotřebuje 10 jednotek energie na vypěstování jedné.A o tom to je.

Uživatelský avatar
Jan_2
Příspěvky: 1423
Registrován: úte pro 28, 2010 9:00 pm
Bydliště: Celakovice

Re: Paulownia - rychlerostoucí zdroj dřeva

#14 Nový příspěvek od Jan_2 »

To je samozrejme pravda,
ovsem konkretne tato rostlima ma mit tak huste listy,
ze by mela velmi rychle pod sebou (pokud ty listy nekdo neuklidi) vrstvu humusu.
Pokud jste si vsimly tech velkejch listu , tak tam ta fotosynteza asi jede (pokud sviti slunce a je teplo).

Ohledne zemedelstvi s naftou - to je znama vec, ze nejefektivnejsi je zahradniceni, ale boli od toho ruce, zada, nohy ....


Honza
Zetor 6911
BSS 5 tuna 3x
BSS 7 tuna
Belorus EO 2621 V

smax
Příspěvky: 345
Registrován: pon srp 10, 2009 7:13 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Paulownia - rychlerostoucí zdroj dřeva

#15 Nový příspěvek od smax »

Dnes mi odepsali na výdřevnost a zjistil jsem, že to má asi 16,8MJ výhřevnost, což se přibližuje výhřevnosti smrku (18MJ). Jediné co mi vadí je to, že to je v tak velkých balení. Neuvažujete někdo o koupi? Kdyby tam bylo 50-100 semen do 500Kč tak bych to vzal ale k čemu mi bude 330 semen za 999Kč? Nemáte někdo semínka doma? Popřípadě po SZ

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“