Odvětvování slabých stromů

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Pepa.cz
Příspěvky: 236
Registrován: pon črc 09, 2007 6:11 pm
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: Odvětvování slabých stromů

#76 Nový příspěvek od Pepa.cz »

Tak se raci vrátíme k probírkám dneska jsem začal něco kreslit jestli to budou slabší probírky hmota kolem 0,15 ? tak hlavice stačí průměr asi max. 200 mm. Možná někdo namítne, že je to slabé ale na silnější dřevo se nedostaneme na to tu jsou už jiné mašiny.

Pepa.cz
Příspěvky: 236
Registrován: pon črc 09, 2007 6:11 pm
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: Odvětvování slabých stromů

#77 Nový příspěvek od Pepa.cz »

Možná mi s tím někdo pomůžete, jak jsem psal s tím měřením tak Motomit se dá pořídit asi za 150000kč to je dost na takové to domácí měření délka se dá na měřit výsunem protože většinou je dáno asi 5-10% nadměrek to se dá nastavit na výsunu, ale průměr ten to asi chce změřit elektronicky. Možná se pletu tak se podělte o své názory a zkušenosti.

Uživatelský avatar
Spagre
Příspěvky: 1262
Registrován: sob dub 02, 2011 9:06 pm
Bydliště: Holice u Pardubic

Re: Odvětvování slabých stromů

#78 Nový příspěvek od Spagre »

malotraktor píše: Nějak se mi to tady zvrtlo. Založil jsem tohle téma kvůli odvětvování slabých stromů z probírek. Na to by asi tyhle stroje nebyly to pravé. Navíc tohle video už tady určitě je.

Ahoj,

podařilo se ti něco vyrobit? Já bych se sem rád přidal, protože taky odvětvuji slabé stromy mačetou a v budoucnu už bych to asi nezvládal.
Napadlo mě tudíž taky něco ve smyslu dvou hnaných válců, které protáhnou strom (do 20 cm) noži a bude to. Nyní totiž odvětvuji nastojato asi do 3,5 metrů a pak po pokácení zbytek. Jako pohon si dovedu představit i SS motor, ale ještě je potřeba zajistit přítlak těch válců a i těch nožů a to mě nějak nenechává klidným....
Rychle rostoucí dřeviny od A do Z.
Sadba, plantáže na klíč, poradenství...

Uživatelský avatar
Jirka K
Příspěvky: 526
Registrován: sob zář 17, 2011 7:39 pm
Bydliště: Bednárec

Re: Jaký nástroj na osekávání větví?

#79 Nový příspěvek od Jirka K »

Nikdo ještě z vás nemá nějakou protahovačku na ty smrkový větve poháněnou třeba motorem ze sekačky?Při kůrovcové kalamitě samozřejmě nemůžou větve zůstat v lese než jehličí opadá a mačeta je pomalá a namáhavá.Zlikvidoval jsem si rameno.Deset lidí by nestíhalo osekávat pro můj špalíkovač.Deset hodin osekávat a pak hodinu štěpkovat mě nebaví.Naostřená trubka před špalíkovačem je asi na nic podle názorů ostatních.Chlupaté větve po špalíkování trhají pytle a blbě se vyprazdňují.Proto přemýšlím o nějaké protahovačce hnané třeba motorem ze sekačky.Hledám inspiraci a nikde nic.Převézt větve s kůrovcem domů a čekat až jehličí opadá zaprvé nechci a zadrhé je to přesunutí kůrovce na další místo k domovu.Protahovačku která funguje by uvítali i ostatní špalíčkáři co to musí řešit mačetou.

Uživatelský avatar
Lars
Příspěvky: 1095
Registrován: úte črc 03, 2007 10:58 pm
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký nástroj na osekávání větví?

#80 Nový příspěvek od Lars »

kurva už dvakrát jsem to uřizl a furt je to krátký!!!!!

Uživatelský avatar
Jirka K
Příspěvky: 526
Registrován: sob zář 17, 2011 7:39 pm
Bydliště: Bednárec

Re: Odvětvování slabých stromů

#81 Nový příspěvek od Jirka K »

Něco na ten způsob bych chtěl vytvořit.Protahování motorem a ne tažení jako Apos traktorem.Jde mi o větve a malé stromky na špalíkování,abych netahal domů jehličí.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15665
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Odvětvování slabých stromů

#82 Nový příspěvek od oco13 »

Jirka - ihličie nehorí? mám naštiepkované tri bigbagy zelených vetiev zo smreku a normálne s tým kúrim :typek:

Uživatelský avatar
Jirka K
Příspěvky: 526
Registrován: sob zář 17, 2011 7:39 pm
Bydliště: Bednárec

Re: Odvětvování slabých stromů

#83 Nový příspěvek od Jirka K »

Samotřejmě že jehličí hoří,ale v pytli se špalíkama dělá všude bordel a ty slabé větvičky na smrkovejch větvích se zachytávají v pytli nejde to ven,zachytí se a trhá to pytle.Pokud jsou větve osekaný,tak pak je to jiná.Špalíkování slabejch smrčků do průměru 8cm je bez odvětvení úplně nemožný,protože je pytel plnej drobotě,ani to do něj nepadá a vyndat to z něj je úpně nemožný.Nehledě na to že se tam kvůli tomu nic nevejde.Myslím váha pytle s očištěným dřevem oproti nečištěným ježkům s větvičama do 5mm.Štěpkovač to drobný rozmlátí,ale špalíkovač ne.Ten nechá chlupatýho ježka co z rašlovýho pytle nevyndáš.To je můj důvod proč to chci očistit od těch slabejch výhonů před špalíkováním.Jehličí a droboť může hnojit v lese,než kouřit z komína.Zapálený jehličí dosti kouří a rádo lítá z komína ještě hořící,když kotel má ventilátor.Otevře se při přikládání přikládací klapka ventilátor to vyžene komínem ještě nedohořelý,nebo nechá klapka zavřená a než se kotel špalíkama naloží,tak je zakouřená kotelna.To je ale už o něčem jiném.To jsou moje důvody proč chci odvětvovat a nechci to dělat mačetou.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15665
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Odvětvování slabých stromů

#84 Nový příspěvek od oco13 »

Aha tak - ja to mám v bigbagoch a naberám normalne kýblom. V kotli nemám žiaden ventilátor a s klapkou nehýbem vôbec. Takže nasypem kýbel ihličia na to kýbel pilín a zvyšok už nechám na kotol. :typek:
Rašlové vrecia som zavrhol hneď na začiatku, hlavne kvoli cene a aj trvanlivosti.

dvk
Příspěvky: 1688
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Odvětvování slabých stromů

#85 Nový příspěvek od dvk »

Právě kvůli tomu drobnému chmýří už smrkové vrchy nějaký čas vůbec nešpalíkuju a nechávám je lesu. Ono ne že by to nešlo, všecko jde, ale poměr váha/prostor je u této hmoty šílený. Zas tolik prostoru na uskladnění nemám, takže už si vybírám, co do špalíkovače hodím, aby s tím nebylo pak víc práce než užitku.

Pokud něco odvětvuju, tak jedině mladé dubové stromky z probírek, tam to má smysl, je to ještě celkem únosné a parádně se na to hodí mačeta od Fiskars. 8) 8)

Uživatelský avatar
papanhe
Příspěvky: 32
Registrován: sob pro 06, 2014 7:40 am
Bydliště: Děčín

Re: Odvětvování slabých stromů

#86 Nový příspěvek od papanhe »

Chlapy máte někdo tušení kde se to dá sehnat? https://www.youtube.com/watch?v=TlR5qPXBPlQ&t=59s
DSK 317

xxmm
Příspěvky: 995
Registrován: úte bře 10, 2009 5:23 pm

Re: Odvětvování slabých stromů

#87 Nový příspěvek od xxmm »

tady (asi)
http://www.httuote.fi/tuotteet/pikakarsija/

na mašince je nápis
oksat pois pikakarsija
a číslo patentu
akorát v ceníku to nějak nevidím...
(finsky neumí dostal jsem se tam náhodou z googlu přes další video na ruském serveru a pak finské fórum)

z.suchanek
Příspěvky: 14
Registrován: pon pro 11, 2017 6:12 pm
Bydliště: olomouc

Re: Odvětvování slabých stromů

#88 Nový příspěvek od z.suchanek »

zdravií pánové, tak ten přípravek karsis oy můžu jen doporučit, já si ho vyrobil ze silnostěné trubky, materiál ze šrotu a vyšlo mě to asi na 2500,- dělám s tím průměry do 25cm a špici to uřízne asi v 6cm...... sice mi to neodvětví uplně do čista, ale zbyde jen minimum větviček a ty se odrbou při krácení....

petrdvorak
Příspěvky: 155
Registrován: úte dub 15, 2014 2:39 pm
Bydliště: Pivonice
Kontaktovat uživatele:

Re: Odvětvování slabých stromů

#89 Nový příspěvek od petrdvorak »

Zdravím pánové, co třeba tohle odvetveni slabé hmoty?

Obrázek


Sem si dovolil že své dilničky

Obrázek

petrdvorak
Příspěvky: 155
Registrován: úte dub 15, 2014 2:39 pm
Bydliště: Pivonice
Kontaktovat uživatele:

Re: Odvětvování slabých stromů

#90 Nový příspěvek od petrdvorak »

Video:" Traktor. Malí, velcí pomocníci"

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“