Odvětvování slabých stromů

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
malotraktor
Příspěvky: 2034
Registrován: stř črc 04, 2007 7:00 am
Bydliště: 1

Odvětvování slabých stromů

#1 Nový příspěvek od malotraktor »

Dobrý den. Už se to tady někdy řešilo, ale bez výsledku. Nemáte někdo radu jak odvětvovat smrkovou kulatinu z probírek. K jinému dřevu už si asi nepomůžu a to odvětvování je hnusná práce. Zvlášť když mě k tomu pustí až po delší době a větve už jso trochu zaschlé, tak to nejde dobře ani sekerou ani mačetou. Někde jsem viděl jednoruční motorovou pilu. Máte s ní někdo zkušenost? Nejlepší by bylo něčím tu kulatinu protahovat, ale nic jednoduchého a snadno vyrobitelného pro hoby použití jsem nenašel. Díky za rady.
Nevěř všemu co si myslíš

Pepik_Plzen
Příspěvky: 459
Registrován: pon pro 28, 2009 6:49 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Odvětvování slabých stromů

#2 Nový příspěvek od Pepik_Plzen »

Zdravím, o tomto zařízení jsem uvažoval, udělat to na bázi podávání klád harvestoru, pohánět malým 4taktem (např Bergland) pomocí pružin ovládat odsekávací čelisti
Nechá se vymyslet lecos, jenom je někdy problém to uskutečnit... aby to fungovalo podle našich představ.

dvk
Příspěvky: 1688
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Odvětvování slabých stromů

#3 Nový příspěvek od dvk »

Podle mě nic jiného než motorovka/sekyra nemá smysl. Na takovouto "hmotu" nemá cenu vymýšlet něco mechanizovaného a někam to tahat a do toho natahovat ty smrčky. Když si to spočítáš, tak ti na peníze, čas a námahu vyjde líp si nechat před barákem vysypat klaďák. Nas*at na takové samotěžby, aby člověk uklízel les a ještě za to platil ...

Pepik_Plzen
Příspěvky: 459
Registrován: pon pro 28, 2009 6:49 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Odvětvování slabých stromů

#4 Nový příspěvek od Pepik_Plzen »

Tak z vlastní zkušenosti vím, že ti v některých lokalitách hajný nic jiného nedá. A to není na vybranou, ber dřevo nebo už mě neotravuj. Tohle zařízení by se dalo utvořit, samozřejmě dle uvážení a volného času.
Nechá se vymyslet lecos, jenom je někdy problém to uskutečnit... aby to fungovalo podle našich představ.

malotraktor
Příspěvky: 2034
Registrován: stř črc 04, 2007 7:00 am
Bydliště: 1

Re: Odvětvování slabých stromů

#5 Nový příspěvek od malotraktor »

dvk: Asi máš pravdu. Stahovat někam ty neodvětvené smrčky by taky bylo složité. Ale nevím kde ten klaďák dřeva koupit. Tady je problém sehnat i tu prořezávku. Všechno co je trochu solidní bere TTS. A ti to vezmou za jakoukoli cenu, protože si pak to teplo nechají zaplatit od těch co jsou na dodávkách tepla od nich závislí a nemají na vybranou.
Nevěř všemu co si myslíš

dvk
Příspěvky: 1688
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Odvětvování slabých stromů

#6 Nový příspěvek od dvk »

No bohužel už i v našem kraji to takhle funguje a že to nemá cenu ale příště to snad bude lepší si říkám už dva roky a pořád je to to samé. Ale po poslední samotěžbě už toho mám plné zuby, abych lozil celý den s pilou ve svahu skoro po čtyřech a tahal dolů věšáky, vyřezal dvě nádržky a dovezl možná kubík dřeva a jel s tím 4km jednu cestu, to opravdu není můj šálek kávy.

filo
Příspěvky: 269
Registrován: úte čer 19, 2012 6:15 pm
Bydliště: Liberec

Re: Odvětvování slabých stromů

#7 Nový příspěvek od filo »

No, neco jako ma rojek odvetvovac na svuj stepkovac, ale bez stepkovace, jen protahovat kminek?

je to deska s navarenou naostrenou a zakalenou trubkou.... jak si stepkovac natahuje kminek, vetvicky se odrezavaj...

Ale jestli ma smysl to delat a pak tahat do lesa nevim.... to uz je lepsi rovnou celej ten stepkovac.. ale zas ty prachy.

Hozna

Uživatelský avatar
Antony30011
Příspěvky: 13210
Registrován: pát říj 21, 2011 9:29 pm
Bydliště: Brněnsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Odvětvování slabých stromů

#8 Nový příspěvek od Antony30011 »

Já mám zkušenost s jednoručkou v prořezávání jabloňového sadu, ale pár jehličnanů sme s ní taky odvětvili když to kácíme na hody nebo na plesy. Máme doma Hecht 927, byla už dvakrát na záruku opravená ale stála 2000 takže se to dá. Na ty za 10k nemáme využití ani prostředky...

malotraktor
Příspěvky: 2034
Registrován: stř črc 04, 2007 7:00 am
Bydliště: 1

Re: Odvětvování slabých stromů

#9 Nový příspěvek od malotraktor »

dvk: :pohar: Když jsem četl tenhle Tvůj příspěvěk tak jsem měl pocit, že jsem to psal já, ale já to vozím 10 km :pistol:
Nevěř všemu co si myslíš

mufik
Příspěvky: 1583
Registrován: pát pro 04, 2009 6:19 pm
Bydliště: Vsetín

Re: Odvětvování slabých stromů

#10 Nový příspěvek od mufik »

Antony30011: Taky mám Hecht 927,už asi 3 rok,docela dobrá.Faktem je že když potřebuju něco řezat,šáhnu první po ní.Na odvětvování a prořezávky je super.
Není problém to vymyslet složitě,ale jednoduše./Kalašnikov/

Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1198
Registrován: pon led 30, 2012 10:28 pm
Bydliště: Jablonec n/N

Re: Odvětvování slabých stromů

#11 Nový příspěvek od redcrown »

co takhle takovou kleštinu - v podstatě odvětvovač jako je na těch harvestorech, která by byla přenosná a nacvakla by se na kmínek přímo v místě kácení a navijákem nebo přímo traktorem by se to skrz protáhlo. Pro udržení na pozici by se dala kurtou přicvaknout na strom poblíž. Kdyby se to udělalo šikovně, tak by to nemuselo vážit moc - pokud se teda bavíme o probírce. Inspiraci bych pro tenhle princip hledal v tomhle, pouze mikroprovedení. Což?
hydraulický půdní vrták http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 54&t=71067 , http://youtu.be/jVfCw5lBRcI
SU32, Hackert FUW 250, VS20A, MAG Fronius 250, TIG 200 AC/DC

tichys
Příspěvky: 508
Registrován: pon led 07, 2013 6:54 pm
Bydliště: Olomouc - Šternberk

Re: Odvětvování slabých stromů

#12 Nový příspěvek od tichys »

Já vím, že mne teď někteří sežerete za živa, ale nemůžu si pomoct.
Za ty prachy, co by stál nějaký ten stroj (materiál + práce + čas - to všechno jsou peníze), je lepší zateplit dům. Nebo když není na celý, tak aspoň část a za čas zbytek. Vždycky se to vyplatí, nejen finančně.
Za 2 až 5 let podle druhu topení jsou ty peníze zpátky (to samozřejmě neplatí pro někoho, kdo má třeba dřevo zadarmo bez práce).
Ale hlavně - když vím, že mi na zimu stačí 2m3 dřeva do krbových kamen, nemusím se ani u takové probírky tolik rozčilovat, ale je to pro mne spíš relax. Do lesa na dřevo tak jezdím rád, vyloženě se na to těším.

Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1198
Registrován: pon led 30, 2012 10:28 pm
Bydliště: Jablonec n/N

Re: Odvětvování slabých stromů

#13 Nový příspěvek od redcrown »

Zateplení je samozřejmě základní předpoklad.
Já zatepleno mám myslím dobře (novostavba), ale vytápím 135m2 na 2,5 patrech. Rozhodně bych s 2m3 nevystačil. To nestačí ani na ohřev teplé vody. Já jsem taky neříkal, že topím těmahle probírkama, jen to bylo zamyšlení nad tech. problémem.
hydraulický půdní vrták http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 54&t=71067 , http://youtu.be/jVfCw5lBRcI
SU32, Hackert FUW 250, VS20A, MAG Fronius 250, TIG 200 AC/DC

tichys
Příspěvky: 508
Registrován: pon led 07, 2013 6:54 pm
Bydliště: Olomouc - Šternberk

Re: Odvětvování slabých stromů

#14 Nový příspěvek od tichys »

Však to taky nebylo to myšleno na tebe osobně :friends:, ani to nesouviselo s technickým problémem. Byla jen obecná úvaha :chytry:, spíš "off topic".

myky
Příspěvky: 1453
Registrován: čtv říj 23, 2008 2:02 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Odvětvování slabých stromů

#15 Nový příspěvek od myky »


Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“