štípačka poraďte

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8575
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: štípačka poraďte

#196 Nový příspěvek od bourač »

jj to sesychání narovnaných rozštípaných polínek je dobrý ukazatel 8)
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20331
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: štípačka poraďte

#197 Nový příspěvek od vitex »

Když se ke mě nějakým zázrakem dostane to íčko od bourače,tak uvidíte štípačku,jakou svět neviděl.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13123
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: štípačka poraďte

#198 Nový příspěvek od Čárls »

Jo jako v tý pohádce jitrnice jakou svět neviděl :smich:
Sem zvědavý Víťo co to bude určitě jak tě znám automat a vnouček bude mačkat čudl 8)
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

chobotek
Příspěvky: 10558
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: štípačka poraďte

#199 Nový příspěvek od chobotek »

Ičko je furt v kufru, zato vitex je jak můj kamarád, který furt chtěl počítat štípačku, tak ji má teda napočítanou na 60t. Že jako pro jistotu, tak už si z něj dělám prdel, že je škoda tu krásnou pístnici s výsuvem 1750mm zkracovat. Ale to bych zas řekl, že tak dlouhé ičko už nenaložím :D
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

oshurty
Příspěvky: 1352
Registrován: čtv led 15, 2015 10:05 am
Bydliště: Praha 6

Re: štípačka poraďte

#200 Nový příspěvek od oshurty »

Vítku, já měl štípací poloautomat na 15t a základna byla 160 HEB (video tady někde najdeš) jestli chceš vidět po přestavbě, dám ti kontak na kamaráda z Mohelnice....dělá na tom údajně až 40 cm průměr tvrdý dřevo, řetězovku nahradil 3kW el motorem s 40 cm lištou Homelite

sekalsemmalo
Příspěvky: 4247
Registrován: stř říj 22, 2008 6:54 pm
Bydliště: cyklostezka

Re: štípačka poraďte

#201 Nový příspěvek od sekalsemmalo »

trendy jsou snad ůplně jiné.úspora energie.dabl čerpadlo s rozdílnejma objemama.silové zapojení čerpadel s automatickým přepínáním,kde ti rychlost pístnice bude plnit velký čerpadlo,pak se to přepne při nárustu odporu špalku na malé a doštípne to a vrátí se to zase na to velký čerpadlo a může to honit motorek 2-3 kw.a za ušetřený peníze za energii bych si koupil elektrokolo.to se bude brzo hodit....svařování bych se vůbec nebál,tam nic nepropálíš.můžeš u toho chrápat.oklepávát struzku,kdyžtak vybrousit.štípačku jsem si vyrobil s flexou a svářečkou,náký díry pro kolíky jsem si odvrtal na velký vrtačce v práci...ale já jsem se hoši dostal k hydraulickýmu agregátu,tak jsem měl 3/4 práce hotový....taky nemám ambice na náký křížový,případně násobný kudly.potočím,štípnu znova..
sekalsemmalo-ten,co ho zasáhl za bouřky blesk ve dřezu na nádobí

vita01
Příspěvky: 57
Registrován: stř črc 06, 2022 2:37 pm
Bydliště: frýdek místek

Re: štípačka poraďte

#202 Nový příspěvek od vita01 »

mám to dřevo venku co jsem štípal na metrovky přikrýt hned anebo až po roce?

zjišťoval jsem jak je to s tou dostačitelností jističe a vzorec je:
P/230/3 , kde P je výkon toho motoru a vzorec je pro 380V, tzn. pokud je to např 7,5KW motor tak na fázi je 10,86 amper. Při náběhu je 6-8 násobek proudů ve stovkách milisekund. Pak ty jističe jsou několikero typu tzv charakteristika B,C, D a ty zvládají třeba desetinásobek proudů, tzn. např. 16 amperový s charakteristikou C zvládá 10 násobek 100 ms (všechny ty čísla nejsou úplně přesně).

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20835
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: štípačka poraďte

#203 Nový příspěvek od ota »

Já dřevo ve štěpinách přikreju hned. Jak štípu a rovnám, tak když mám kus tak rovnou přikrejvám. Navrchu rozkulím staré lino. Nebo mám plechové kusy ze staré střechy. To mám zkulené do rule a postupně rozkuluju po dřevu. Jen navrchu. Jinak nic. Takto mám dřevo na vrchu přikryté několik roků. Dobré je, že třeba v zimě jsem měl málo dřeva v dřevníku, ometl jsem nahoře sníh, odkulil kus lina a rovnou řezal do káry kterou jsem pak couvnul do prázdného dřevníku a bral rovnou z káry. Kdykoli lze odkrýt jen kus a řezat. Pantatík míval dřevo jen tak a třeba 40 cm bylo na sračku pohnilé a stejně uvnitř vlhké. Nejlíp se mi osvědčilo to lino. Soused každou chvíli odněkud dovleče ruly. Tak mám. Ono skřenčí na sluníčku a mrazu. Ale když se skuluje a rozkuluje v létě v teple tak vydrží leta. Zrovna tuhle jsem lifroval polámané kusy do kontejneru na plast.
S tím výpočtem neporadím. Mám 25A jistič a roztáčím na něm co doma mám. Nikdy nespadnul. Jen u cirkule s 11kW občas spadne, ale mám ten vypinač takovej už nalevačku. Je to ten litinovej potvorec a má hodně jetý ty měděný kontakty. A sem tam se stane že to nějak blbě převede a když brzo přehodím na druhej běh tak to spadne. Jede třeba jen na dvě fáze a tak to spadne. Ale jinak nepadá. Jak jsem psal, nikdy jsem nic nepočítal, nemám na to nějak ty buňky. Prostě to zapojím a jede to. 8)

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13123
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: štípačka poraďte

#204 Nový příspěvek od Čárls »

Deš na to moc vědecky Ono prostě na 7,5 KW potřebuješ 32Amper zasuvku a příslušný jištění to jest jistič motorový 32 A co se týká ochrany motoru to zastane motorový spouštěč a ten prodlužovák záleží kolik metrů ale zas musí mít už 4 pruřez mědi kvůlí dýlce a ubytku napětí ( 20m a více) Takže asi tak Ono to 2,5 pruřez snese ale stačí trochu víc sluníčka pár smyček na kabelu a hoří
Eletrikáři třeba mě sežerte ale tohle je kvůli dlouhodobýmu odběru
Takže řešení je dvoustupňové čerpadlo a pak to zvládne i slabší motor tak asi tak Prostě postav nějaku 16tunu a uvidíš jak bude makat Ono tyhle ex silný štipajdy je sice hezký ale lepší je se naučit číst dřevo a pokud zauzlovaný naříznout motorovkou a hlavně při řezání špalků přemýšlet jak a kde jsou suky aby byli na konci polene při štípání (L33 cm )
Ono na to přijdeš sám ale bude tě to stát hromadu peněz

Jinak buď dřevník z karisítí a střechu nebo hráně Dub v hráních nechat vymoknout jeden rok (třísloviny jinak žerou kotel) Ostatní rovnou přikrýt ale jen zvrchu
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

lapav
Příspěvky: 552
Registrován: stř říj 22, 2008 4:41 pm

Re: štípačka poraďte

#205 Nový příspěvek od lapav »

Ahoj,Mám dotaz
Je dostatek palivového dřeva ?

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: štípačka poraďte

#206 Nový příspěvek od Britt »

Dřeva je dostatek, ale otázkou je, jestli na něj máš dost peněz. Za letošní rok šlo tady u nás palivové dřevo o 60% nahoru a cena je srovnatelná s hnědým uhlím, které mám ve sklepě bezpracně.
buk 1 850 Kč
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

vita01
Příspěvky: 57
Registrován: stř črc 06, 2022 2:37 pm
Bydliště: frýdek místek

Re: štípačka poraďte

#207 Nový příspěvek od vita01 »

Tu v Beskydech je to uplně v piči. Objednával jsem v únoru a přivezl to až teď. Kecal jsem s tím lesakem a odmítá zakázky. Loni to bylo přesně naopak. Když jsem volal do Ostravy co mi loni přivezl štípané za 1000 sypaný kubík tak tu byl hned, tak teď mi řekl 2000 a až v listopadu.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: štípačka poraďte

#208 Nový příspěvek od Britt »

Tady je to takhle s peletama. Panímáma si v květnu objednala a má slíbíno koncem září. Cena se bude odvíjet podle mezinárodní situace.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13123
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: štípačka poraďte

#209 Nový příspěvek od Čárls »

Ono se hromada lidí vrhla na topení dřevem buď v kotlích nebo v krbovkách navíc stouply ceny PHM a holt dřevaři taky chtějí bejt živy ono stouply ceny pil a spotřebního materiálu Ochraný oděvy a boty taky nejsou zadarmo Kvalitní protipořezový kalhoty je i 10 tisíc boty 6 a výš teda ty co vydrží tak se prostě nedivte Od jara mi stoupla cena o 200 kč na plnometru dovážený kládovky tvrdého
Jen se podívejte na štípací automat a jaký má motory kolik stojí a kolik stojí hodina provozu dovoz prostě vše okolo toho Jinak státní lesy prodávají za cca 1700 odpadní palivový tvrdý v kládách a plnometry tak to prostě je a pokud nastane co se povídá s plynem tak bude cena na jaře dvojnásobná.

Osobně mít prostor a traktor na něj a prostor na štěpku jdu do topení štěpkou soukromníci většinou dávaj zadarmo neboli za uklid , ale chce to prostory a mechanizaci Jakmile ji budeš kupovat jsou to prachy jak hrom

Jinak sem dnes objednával dřevo a objednavky momentálně pozastaveny čekací doba až 3 měsíce nedokáží odhadnout spíš až příští rok jak mi bylo napsáno Takže co budou lidi dělat? krást jak straky a už se tak i děje
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20835
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: štípačka poraďte

#210 Nový příspěvek od ota »

No však jsem taky po nocích citoval s tou naší hromadou dřeva u lesa ve škarpě! Byly toho 4 fůry a je to konečně doma. Teď už to jen zpracovat. A místo kam to narovnat.

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“