štípačka poraďte

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13180
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: štípačka poraďte

#151 Nový příspěvek od Čárls »

Fikejz ja to tak dělám 33 cm ze složený fury 1 vyvážečka 6,5 plnometrů 1 ročně jo je to opruz ale Automat co ych použil jednou za rok a který není kam dát tak sem volil na stojato tu co jsem psal Já to bral jak relax od práce na sousruhu pěkně sem se vždy rozhejbal Prostě v tomhle množství co dělám je to rozumný kompromis a hlavně ty polénka mám jen jen 2x v ruce rovnání a pak donesení ke krbovkám nebo zasoba na horší počasí do sklepa a pak ke krbovkám Mít rodiný domek tak ten poloautomat by byl nezbytností Ono dělat cca 20 až 30 metrů rovnanýho už zas není zabava :(
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

fikejz
Příspěvky: 6151
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: štípačka poraďte

#152 Nový příspěvek od fikejz »

Přesně proto jsem psal, že je to vždycky o kompromisu 8) :friends:
Já dělám ročně v průměru těch 20-25 kubíků, ne že bych tolik protopil, ale aby mi pomalu přibejvalo - pro strejdu příhodu. A taky jsem si to "optimalizoval na moje podmínky. Je to pracnější než s automatem, ale pořizovací náklady byly nižší a prostor si taky kompresorem nenafoukám (asi mám nějaký slabý :smich: ).
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13180
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: štípačka poraďte

#153 Nový příspěvek od Čárls »

Jo taky to tak mám Jen ještě k těm poloautomatum to se vyplatí pokud máš plac a kde skladovat a taky prostor na uskladnění dřeva Ten automat měl svýho času vedle soused sice si to nechla vytěžit a dovézt dom ale pod přístřeškem kam se dávali stroje (bejvalý to statek ) tak složil furu jeřábkem nahodil kládu do automat a dělal dopravníkem do druhý stodoly skládal polenka Les mu pokácela vichřice Kyrilll tak pořezal uskladnil a prodal (měl kupovaný) Nyní jen štípajdu jak mám já nechá dovezt a pomalu si řeže a štípe Jaksi ho slyším každej den v zimě jak běží štípačka On skladuje špalky a pak jen štípe co spotřebuje + něco navíc Však je starší jak já o 13 let
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13180
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: štípačka poraďte

#154 Nový příspěvek od Čárls »

Jen ještě dodám Pokud štěpiny 1 metr jdou řezat takto https://www.youtube.com/watch?v=HLgYrC-dH2k
Ono pravdu má Ota že štěpiny se lepší rovnají a pokud máš plac není co řešit Prostě uděláš dva lesovozy štěpin a pak už jen nařežeš co je potřeba třeba jen na měsíc otázka půldne stejně se v zimě většinou nudíme a jsme zalezlí v lepším případě ve vytopený dílně Teda jak kdo :friends: kdo má hospodářství má furt co dělat pořád To je jen nápad Sám mám doma pokud by přivezli prořezávku jako se mi jednou stalo Pak přijde právě vhod pořízek a rovnou na polénka a do štůsu, neštípu jedině pokud je to bříza Ten přípravek pořízek si svaříš sám a máš klid a pohodu
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

vita01
Příspěvky: 57
Registrován: stř črc 06, 2022 2:37 pm
Bydliště: frýdek místek

Re: štípačka poraďte

#155 Nový příspěvek od vita01 »

@Čárls
pístnici nemám žádnou, to byl právě dotaz v mém prvním příspěvku kolik bude třeba ten tlak. Zatím jsem ji nechal spočítat, zadání bylo: výsuv 110 cm, tlak 15 a 20 tun, doba výsuvu cca 4 sekundy.
Ota psal, že 15 tun je málo. Tak právě kolik tun je jeden z těch dotazů. Co se týče železa, chodím na šroťák , mají tam úplně všechno (i nerez krásné plechy), teď myslím prodávají 11 korun kilo černého železa, tzn. tohle vidím jako základnu ičko, na šroťáku to budou určitě mít a za pár peněz. Ta hydraulika s čerpadlem si jeden známý tipoval, že bude stát 20 tis.
Proč bys nedával tři polena najednou? Chci si z toho udělat vývod drátu-ovládání a lis mačkat ze zadu pístnice dva tři kroky od toho kvůli bezpečnosti. Samozřejmě ty svary to budou lagy jak cyp. Tak velkého jsem ještě nic nesvařoval (začal jsem loni), ale nebojím se toho.
Právě mě sere ta pístnice, byla by to dost drahá hračka aby to pak nefungovalo (ty tři špalíky najednou), chtělo by si někde nějakou půjčit :)
Tam jaks psal o jeřábu atd tak to už je moc velký stroj, stačí mi tenhle menší, jebnu ho někde na zahradu (do růží manželce) a přikryju plachtou.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20859
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: štípačka poraďte

#156 Nový příspěvek od ota »

Já mám všechno ze šrotu. Nesmysl to kupovat nový. Nebo od nějakého prodejce. To bys se nedoplatil. Pístnici mi přivezl kámoš, ležela v kopřivách. Vyměnil jsem jen manžety a stírák. Mám tu z hona co tahá za to přepákování. Tuším 800 mm výsuv. Vnitřek válce 100 mm. Ičko mám 300 mm naležato. Plánoval jsem ještě výztuhu zespoda kus učka. Zatím nebylo třeba i když je při maximálce vidět, že se to ičko slušně napne.
Všechno to je dostupný ve šrotě. Není třeba kupovat nové. Tady v našem je taky 10 Kč/kg. Tuhle tam měl hebko 300 mm už už jsem měl cuky ho na štípačku 3m vzít. Ale ta moje to se mnou už vydrží.
Vařil jsme vše sám elektrodou. Pro jistotu všude vybrousil véčka pro svár a 3,15 elektrodou třeba 3x přejel. Jediný co mám zjebaný a už se na to chystám je deska co tlačí kulák proti klínu. Je to placka co je na dráze mezi kolejnicí a pražcem. No je holka taková už pokřivená. Mám tu 20 mm plocháček, tak by to chtělo plazmou osvobodit tu původní desku a místo ní vyvařit novou.
Hydraulika tak to byl kauf! Ještě z doby když jsem dělal v nástrojárně. Chlapi z vývoje zařízení skutili jakýsi lis. U něho tato již moje hydraulika pobývala. Lis se bohužel nedostal vůbec do výroby. A stálo to v koutě dílny. Vysomroval jsem tu hydrauliku z chlapů za litr rumu. Dodnes si drbu hlavu, druhej litr rumu chtěli za ten lis. Na mě tenkrá velkej, těžkej. Jen ten píst měl průměr asi 400 mm co tam byl. Ale měl třeba jen 200 mm krok. Ta hydraulika je jako celek ovládá se elektromagnetama. Kámoš mi spíchnul jakési trafo k tomu. Motor má jen 3 kW a může to běžet nonstop. Akorát není počítáno s maximálním výkonem nonstop, nemá to chladič oleje. Ale nikdy nebyl problém s tím. Nádrž asi 60l oleje? Celý den na sluníčku v pohodě, i když se to taky ohřeje. Ale ruku udržím na tom vždy. Má to ventyly a pojišták. Takže můžu při vidině obr kuláku přitáhnout ventyl až do doby, kdy přepouští přepoušťák cca 160 Atm. Motor to ani nepostřehne. Nejezdí mi to rychle, ale ono u toho nejde o kvalt, ale spíš o prsty. Děláme na tom tři. Teď už co jsem schnilák tak syn vkládá, já odebírám a rovnám a pantatík kývá páčkou od stěračů z mbéčka a tím ovládá kablíkem hydrauliku. Zatím mi to jen zlomilo prst a sem tam zjebalo haxny odlétnutím štěpiny, jinak nic. Ten prst jsem si vlastně zlomil sám, bo jsem tam dal takovej rohlik salámově uřízlej ( do stojaty bych si s ním ani neprdnul) a on se stočil bokem. Vycouvnul jsem a ten rohlik jsem tam natrefil jinak a přidržel jsem ho. On se po nejetí desky otočil tím salámem mi přirazil prst k rámu štípačky. No a jelikož já spíš štípu buřty ten článek ukazováku to přez hranu toho ička zlomilo. Ale už ani nevím kterej to byl. Pár roků to už je.
Čárlsi jen tak kousínek co jsme teď dovezli. Jedno je od uterka 3 fůry a dneska jen tak aby se neřeklo jedna furka u plotu. Já halt nepoužiju nikdy toho ,,pořízka". :D U mě to je tak, že to drobný našmikám už v lese na place naházim to na kárku a jde to k dědovi v metrech rovnou k cirkulce. Jak říkám drobotina jde rovnou a silnější na sklad.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
harijaro
Příspěvky: 3453
Registrován: ned pro 26, 2010 11:16 am
Bydliště: Štiavnik

Re: štípačka poraďte

#157 Nový příspěvek od harijaro »

Ota. Ešte tu hoď foto tej tvojej štiepajdy. Možno tu aj niekde je ale som lenivý to hľadať. :D

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13180
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: štípačka poraďte

#158 Nový příspěvek od Čárls »

Oto u tebe je to jasný jezdíš do lesa takže jaksi nepotřebuješ a používáš cirgulku
Nakopni mě někde zde byla tabulka do který jsi jen doplnil co potřebuješ či máš a vyjela ti sestava co to dá za max tlak Našel sem ji u sebe na stahuj https://uloz.to/file/ytfzNtEofhPS/hydra ... SbFQuzLj==
Jedna souvislost čím větší pístnice tim pomaleji jezdí i s turbo rozvaděčem Takže ono vše souvisí se vším Nejdřív si najdi slušnou pístnici tak venkovní150až200 mm průměr výsuv tak jak potřebuješ Zbytek je o čerpadle a motoru čím chceš aby jezdila rychleji tím větší čerpadlo a zároveň i motor o více kilovatách
Prostě si tam namodi nějakou tu reálně sehnatelnou pístnici 150 až 200 mm průměr a pak čerpadlo a motor který jsi schopný sehnat tlak výchozí nech na 18 barech No a mužeš laborovat

Takže rozvaděč tento o jiném ani neuvažuj ušetří čas a prostě na štipačku patří urychlí i štípání https://www.technikaprofarmu.cz/special ... 81-rs-g12/ a tímhle válcem https://www.technikaprofarmu.cz/hydraul ... -100-1000/
Zubový čerpadlo aby to jezdilo https://www.kardanka.cz/zubove-cerpadlo ... ravotocive
a motor 1400 5 5Kw dostaneš se při 180 bar na tyhle hodnoty S větším pruměrem válce stoupá i štípací tlak ale snižuje se rychlost výsuvu a zasuvu Vypočet nepočítá s turborozvaděčem je to jen nastin jak to shánět a jak jednoduše spočítat
Výpočet
F síla: 141372 N
14,41 t
v1 rychlost výsuvu: 0,04 m/s
v2 rychlost zásunu: 0,05 m/s
t1 čas do plného výsuvu 28,6 s
t2 čas do úplného zásunu 18,3 s
P potřebný výkon 4,95 kW
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13180
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: štípačka poraďte

#159 Nový příspěvek od Čárls »

Tak abych to doplnil nejdřív pístnici a pak k tomu postavit hydraulickou jednotku nebo prostě sehnat třeba ze starýho lisu pokud se zadaří
Podle mne lepší ji postavit nadrž na olej bude muset při velkém válci být tak na 30až50 litrů oleje
až seženeš pístnici tak vyrobit hydraulickou jednotku aby jsi válec odzkoušel jen tak nasladko až tohle budeš mít tak začít konstrukci štípačky a namodit jednotku ke štípačce nebo mít hydraulickou jednotku jako samostatný celek s rychlospojkama a vlastní štípačku jako druhý celek To si prostě rozmysli dopředu
Hydraulickou jednotku pak mužeš použít a lehce na jinou konstrukci štípačky Pokud se třeba tahle nepovede nebo něco podceníš nebo ji prostě zničíš při štípání Prostě pak jen uděláš novou přehodíš válec a jedeš dál Nebo se ti nebude líbit a celou předěláš tak furt máš hydraulickou jednotku funkční
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
harijaro
Příspěvky: 3453
Registrován: ned pro 26, 2010 11:16 am
Bydliště: Štiavnik

Re: štípačka poraďte

#160 Nový příspěvek od harijaro »

To bude pomalé. Mal som čerpadlo s presne takou istou litrážou a hydraulicky valec bol o 10 mm menší na priemer. Silu to malo akurát tomu chýbala rýchlosť. Tak som potom dal UN 20 a teraz to už odsýpa. ;-) 8)

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13180
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: štípačka poraďte

#161 Nový příspěvek od Čárls »

S turbo rozvaděčem ? To pak jezdí dolu ryhleji cca dvojnásobně ve chvíli kdy dojde na tlak přepne se sám a jde pomaleji na tlak
Dost sem to cca 4 roky študoval a jak sem psal , nakonec po spočítání nákladu šel jsem do fabrický
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
harijaro
Příspěvky: 3453
Registrován: ned pro 26, 2010 11:16 am
Bydliště: Štiavnik

Re: štípačka poraďte

#162 Nový příspěvek od harijaro »

Áno s turbo rozvádzačom. Ale nefunguje to tak že keď stúpne tlak tak sa sám prepne do pomala a štiepe. Musí sa prepnúť manuálne. Spätný ťah piestu sa vypne automaticky ako sa piest zasune na doraz.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20859
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: štípačka poraďte

#163 Nový příspěvek od ota »

No já to neštudoval vůbec. Vzal jsem věci co byly doma a poskládal podle sebe. Tlustý železo, odřezky a pístnici. No tu hydrauliku jsem doma měl. Tak jsem ji k tomu dal a funguje to. Měl jsem v plánu tam dát čerpadlo z kombajnu Kolos. To mám doma jako větší čerpadlo. K tomu motor, rozvaděč a vyrobit nádrž. No už jsem to neřešil po tom co to zvládá tahle sestava.
Ono záleží na tom čerpadle. Tuhle jsem v kovošrotě držel v ruce celou sestavu. 5,5 kW motor, pístové čerpadlo rozvaděč a pod tím nádrž. Bratru by to spravilo tak 1000 Kč. Nechal jsem to tam a pak si drbal hlavu, že jsem to měl vzít.
Ono se dá potkat ve šrotě sestava. Ani netřeba nějaké extrémy. Mám u té hydraulické ruky na zahradě 1,5 kW motor a čerpadlo nějakou origo sestavu ze stroje a dává 80 Atm. Na tu ruku to dává všechno. Uplně v pohodě. I rychlost dostačuje. Akorát když dám dva povely, tak to jde cestou menšího odporu.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13180
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: štípačka poraďte

#164 Nový příspěvek od Čárls »

Tady je to videjko proč třeba ne víc špalků za sebou https://www.youtube.com/watch?v=_IWae2Y08sQ Jinak má to moc hezky zařízeno a vyřešeno
Jeden z duvodu je i to čím delší výsuv tím delší doba na vysunutí aj zasunutí
Pokud uděláš na jeden špalek mužeš použít menší obsah čerpadla a tím pádem slabší motor nebo větší obsah čerpadla a silnější motr pro větší rychlost pístu
Prostě musíš počítat s tím že pokud budeš chtít tak těch 30 tun štípačku a aby jezdila dostatečně rychle tak budeš musel mít toto níže. Pokud budeš chtít větší tlak zvětšit pruměr pístnice na 180 až 200 ale při 200 mm vnitřního pruměru se dostaneš na cca 50tun a to pak chci vidět amatersky svařenou konstrukci která to vydrží stačí se podívat na fabrický lis 20 tun co to je za obludu a z jakýho železa je sestavena a posvářena 8) I těch 30 tun bude konstruktersky docela náročných na to aby se to neohlo a vydrželo ten tlak 8)
Zadání
ØD vnitřní průměr: 150 mm
Ød průměr pístní tyče: 80 mm
v výsuv: 400 mm
p tlak čerpadla: 170 bar 17 000 000 Pa

Q průtok čerpadla: 25 l/min 0,000416667 m3/s

elektormotor: 7,5 kW
2,6 Mmax/Mn

Výpočet
F síla: 300415 N
30,62 t
v1 rychlost výsuvu: 0,02 m/s 2,36 cm/s 0,01767 m2 plocha pod pístem
v2 rychlost zásunu: 0,03 m/s 3,30 cm/s 0,01264 m2 plocha nad pístem
t1 čas do plného výsuvu 17,0 s
t2 čas do úplného zásunu 12,1 s
P potřebný výkon 7,08 kW



Předpokládaný tlak štípacího klínu na špalek bude 30,62 t
Při daném průtoku čerpala se pístníce vratí za 12,1 s
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
harijaro
Příspěvky: 3453
Registrován: ned pro 26, 2010 11:16 am
Bydliště: Štiavnik

Re: štípačka poraďte

#165 Nový příspěvek od harijaro »

Silné to bude. Akurát by to chcelo aspoň dvojnásobnú rýchlosť ;-) :ano: .

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“