Kuželová štípačka - diskuze

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Standam
Příspěvky: 658
Registrován: stř říj 22, 2008 7:35 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Výška KUŽELU nad stolem u štípačky - rady , zkušenosti ?

#151 Nový příspěvek od Standam »

DYK: Zdravím, tohle video jsem taky viděl, zajímalo by mne jestli je to mechanika nebo hydraulika. Víš pokud budeš honit velký objem oleje naprázdno, tak je třeba udělat chladič a to je další prvek navíc. Já uvažuji o tomto systému: motor cca 4kW se setrvačníkem, velké předimenzované čerpadlo, které se připne k motoru kuželovou spojkou, jinak je v klidu, po spojení s motorem rychle vysune píst se značnou silou, po dokonání pohybu se otevře výtlak od čerpadla do volna a vratná pružina vrátí píst do základí polohy. Výhody: rychlý pohyb a síla pístu, žádná cirkulace oleje naprázdno, motor běží převážnou dobu naprázdno, čerpadlo běží jen když je potřeba, absence hydrorozvaděče (stačí obyč. tlakový kulák). Nevýhody:trochu složitější na výrobu oproti klasické hydraulice. Standa.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Výška KUŽELU nad stolem u štípačky - rady , zkušenosti ?

#152 Nový příspěvek od kenybz »

k tej rychlejsi hyd stipacce: dvoustupnove cerpadlo z nihz jedno ma vetsi objem a je na nem serizeny reducak jen na 40bar cca za nim zpetny ventil a az za ten zpetny ventil je pripojene "male"cerpadlo nastavene na vyssi tlak dejme tomu 160bar jde o to ze ne celou dobu aktivniho zdvihu pri stipani potrebujes a vyuzijes maximalni tlak...neni to nic svetaborneho tyto systemy se driv pouzivaly u vstrikovacich lisu
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Výška KUŽELU nad stolem u štípačky - rady , zkušenosti ?

#153 Nový příspěvek od bastardtraktor »

Mohl bys namalopvat nějaké šéma ?
Není mi jasný naco je tam ta zpetná klapka.
ooooooooooooo

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Výška KUŽELU nad stolem u štípačky - rady , zkušenosti ?

#154 Nový příspěvek od kenybz »

zpetak je nato aby to cerpadlo co dava vyssi tlak neprepoustelo prez ten redukcni ventil toho vetsiho cerpadla
Přílohy
hyd. schema.JPG
hyd. schema.JPG (8.79 KiB) Zobrazeno 2629 x
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Výška KUŽELU nad stolem u štípačky - rady , zkušenosti ?

#155 Nový příspěvek od kenybz »

taky se delaly plunzrove cerpadla ty zme meli na gumarenske lince...v podstate to bylo pistove cerpadlo a ve velkem pistu byl jeste jeden maly pistek kery byl na navyseni tlaku ale uz si to presne nepamatuju fungovalo to tak ze velky pist daval objem a po narustu tlaku byl ve funkci jen ten maly pistek a ten to nefedroval az na 250 baru zvedalo to valec o prumeru 300mm a zdvih byl cca 500mm a ten zdvih trval tak 3-4 sekundy pohanel to motor 3kw jo ty valce tam byly 4 ale malo kdy byly soucasne v chodu
ale to jen tak okrajove to na stipacku asi nikdoi davat nebude
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
bastardtraktor
Příspěvky: 4633
Registrován: sob zář 22, 2007 2:25 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Výška KUŽELU nad stolem u štípačky - rady , zkušenosti ?

#156 Nový příspěvek od bastardtraktor »

kenybz píše:zpetak je nato aby to cerpadlo co dava vyssi tlak neprepoustelo prez ten redukcni ventil toho vetsiho cerpadla
AHA - dík
to ale znamená, že to čerpadlo na malý tlak a velkou litráž musí ale brát výkon motoru i když ten tlak naroste, práci již nekoná a štípe už to druhé čerpadlo na menší průtok a větší tlak. Bere výkon i když jen přetlačuje kuličku přepoušťáku - nebo ne ?? Teď najednou nevim a možný je , že už blbnu / věkem :red:

Ony jsou i čerpadla, který mení automaticky geometrický objem v závislosti na tlaku. Při malém odporu a tlaku mají objem velký a točí například hydromotorem rychle , s rostoucí záteží a tlakem ale svůj geom objem plynule automaticky zmenšují a dávají vyšší tlak. Takže zatežují motor víceméne stále stejně.- respektive za provozu spotřebiče tlaku využívají max MK dieselmotoru.
A dokonce mení ten objem až do nuly, když tlak přeroste maximální nastavenou hodnotu.
Ještrě se to musí nejak pořešit, aby se nehandrkovaly ve zpetné vazbě dve automatiky - ta na čerpadle a zátěžový regulátor dieselmotoru.
Je to moc složitý na mou hlavičku

Mě tohle moc zajímá i zhlediska použití takového čerpadla k pohonu hydronavijáku.
Ty mají samozřejmě vělkou sílu, ale mají tu vadu obyčejné hydrauliky, že pracují stále stejně rychle / samozřejmě pokud dieselmotor pohánející čerpadlo nezačne ztrácet otáčky/.
No a to je ono - ideální případ je , že pohonný dieselmotor by mel pokud možno stále držet otáčky s max kroutícím momentem a tím i nejekonomičtějším provozem.

Zatím jsem našel takováto čerpadla s touto automatikou jen lamelový - ty ale jsou dělané na velké průtoky a relativne malý tlaky.
Ale asi by tak melo jít použít i rotační pístková regulační hydročerpadla používaná na hydropojezdy, která mají naklápěcí kyvnou desdku. Tam se také mení geometrický objem tím naklápením desky.
Určitě jsou takové i automatické , které mení naklopení té desky podle tlaku.

Cílem by byl hydronaviják, který by chodil pekně rychle při menším odporu taženého břemene a když jde do tuhého, tak by ubral na rychlosti a přidal na síle. Tohle by dělalo z hydronavijáku neco,co by překonalo i klysický navijáky na pohon přímo do motoru.
ooooooooooooo

Uživatelský avatar
Standam
Příspěvky: 658
Registrován: stř říj 22, 2008 7:35 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Výška KUŽELU nad stolem u štípačky - rady , zkušenosti ?

#157 Nový příspěvek od Standam »

kenybz píše:k tej rychlejsi hyd stipacce: dvoustupnove cerpadlo z nihz jedno ma vetsi objem a je na nem serizeny reducak jen na 40bar cca za nim zpetny ventil a az za ten zpetny ventil je pripojene "male"cerpadlo nastavene na vyssi tlak dejme tomu 160bar jde o to ze ne celou dobu aktivniho zdvihu pri stipani potrebujes a vyuzijes maximalni tlak...neni to nic svetaborneho tyto systemy se driv pouzivaly u vstrikovacich lisu
Zdravím, ale stále "točíš" olej. Standa.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Výška KUŽELU nad stolem u štípačky - rady , zkušenosti ?

#158 Nový příspěvek od kenybz »

jasne ze honis olej ale bezne se to pouziva pokud bys to chtel resit hydraulicky a ucinne tak bys musel met rizene cerpadlo a vyrabet jen tolik tlakoveho oleje kolik zrovna potrebujes jeste je moznost pouzit hydraulickeho akumulatoru funguje to stejne jak u darlingu nadrz s vakem...jenze nato potrebujes aby cerpadlo melo cas tlacit do akumulatoru....Bt chapes to dobre kdyz tlak stoupne tak cerpadlo co dava vetsi tlak uzavre zpetny ventil a obemove vykonejsi cerpadlo tlaci prez prepousteci ventil do nadrze..takze ztraty ale pri vhodnem nastaveni tlaku to funguje dobre...u slozitejsich systemu je tlak sniman a elektroventil prepousti olej primo do nadrze a ztraty jsou mnohem mensi. Nejucinejsi stipani je proste s plne elektrickym pohonem ne kuzel ale poradny setrvak a poradna klikovka nekde tu bylo aj video jak tam ten manik strka ruky mezi ten mechanizmus a vklada polenka...prirovnam trochu z jineho soudku ale podobne srovnani...v pryci mame 2 vysekavaci stroje vysekavaji se s nema ruzne loga atd..jedna je hydraulicka kde je motor 4kw a zdvih a navrat sekaci desky trva celkem 3 sekundy...pak tu mame stroj co pamatuje jeste pana batu ma velky setrvak odhaduju 250kg a motor 1,5kw jeden sek trva 0,4 sekundy cca a motor jede naprosto v klidu a produktivita je obrovska navic to jede potichu
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Olpik
Příspěvky: 375
Registrován: pát bře 13, 2009 11:03 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Výška KUŽELU nad stolem u štípačky - rady , zkušenosti ?

#159 Nový příspěvek od Olpik »

DYK píše:Můžeš mít pravdu, ale já jsem kolem tohodle zhlédl snad každé video co na netu je, včetně ukázky mechaniky a jak že to funguje a na některých bych ani neřekl, že by někdo vybíral co za špalek veme. Obzvlášť když se chtěl pochlubit majitel. Je pravda, že vesměs štípou měkké dřevo, nebgo aspoň mě se zdá, že je měkké. Je to asi jako s kuželem. Musí se u toho přemýšlet a začít tou zprávnou polohou. Další věc u těch videí byl i text, ale mě dělá problém komunikovat v češtině natož v jiném jazyce a třeba tam nějaké omezení bylo, težko říct, Mě se to prostě na rychlý štípání moc líbí.
Ta stipacka je docela dost produktivni ,je to cista mechanika motor pohani setrvak a na setrvaku je maly pastorek na ktery se pritlaci ozubeny hreben a ten tlaci na drevo proti klinu zpatky to vraci pruzina a urcite je tam i treci spojka aby to mohlo proklouznout .Delaji ruzna provedeni od 18 do25 tun sily a ruzne motory .
Omrknete ten princip tady http://www.supersplit.com/principle.htm a jsou tam i hodnoty a cena

jhr
Příspěvky: 228
Registrován: pát lis 14, 2008 10:29 pm
Bydliště: Abramova

Re: Výška KUŽELU nad stolem u štípačky - rady , zkušenosti ?

#160 Nový příspěvek od jhr »

To: bastardtraktor
Nechcem zatazovat toto forum
ale http://www.nasetraktory.com/forum/viewt ... 10&t=12632
Malo by to fungovat tak, ze pri nulovej potrebe tlaku je sikma doska kolmo na os otacania, pri potrebe tlaku je vychylenie umerne poklesu tlaku.

dakule
Příspěvky: 76
Registrován: stř pro 30, 2009 1:20 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

štípací trn

#161 Nový příspěvek od dakule »

chtěl bych se zeptat jelikož uvažuji o štípačce trnovym klinem kolik otaček by měl motor mít a jaky výkon, je 3KW a 960ot.motor vyhovující nebo jake mate skušenosti vy děkuji :)

Uživatelský avatar
mr.prazdroj12
Příspěvky: 518
Registrován: pon kvě 18, 2009 10:59 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: štípací trn

#162 Nový příspěvek od mr.prazdroj12 »

zdravíčko,

Záleží co chceš štípat, pokud by to byly polínka tak je to určitě dostatečné, na metrová polena nevim nevim. Na potřebném výkonu se taky podílí strmost, stoupání, povrch a průměr kužele. jinak ja mam 3,2Kw a 1410ot. a není problém.
velké problémy neřeš, řešení se časem nabídne samo

dakule
Příspěvky: 76
Registrován: stř pro 30, 2009 1:20 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: štípací trn

#163 Nový příspěvek od dakule »

no ja vždy řežu polena na delku do pece to znamena těch 30 až 40cm ruznych pruměru ale to mě těší že těch 1400 ot. je dobre protože jsem někde četl že když je otaček moc tak to urve ten začátek klina někdy

Uživatelský avatar
pavell
Příspěvky: 316
Registrován: ned říj 28, 2007 12:29 pm
Bydliště: Banov

Re: štípací trn

#164 Nový příspěvek od pavell »

Ja mam stejny motor a stipu polena i do prumeru 40cm

mmv38
Příspěvky: 21
Registrován: sob lis 07, 2009 8:29 pm

Re: štípací trn

#165 Nový příspěvek od mmv38 »

istota by bol 4kW motor, otacky 960 su celkom dobre, hrot s asi takym stupanim ako mam ja -www.stiepacka.wbl.sk

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“