Kuželová štípačka - diskuze

štěpkovače, šťípačky, drtiče, navijáky, pily...

Moderátoři: rezis, Malboro, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12959
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Kuželová štípačka - diskuze

#496 Nový příspěvek od Čárls »

Kozina je akorád do klobás oplotit a Ovce Teda pokud tam nemáš vlky v okolí ty by zdecimovali vše aj ty kozy Koza je mlsná nevypase vše :smich:
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

a.svinuty
Příspěvky: 12
Registrován: úte úno 19, 2013 4:58 pm
Bydliště: středobod

Re: Kuželová štípačka - diskuze

#497 Nový příspěvek od a.svinuty »

Zdravím, nechci zakládat nové téma, když se můj dotaz týká kuželové štípačky.
Mám kuželovou štípačku a chci ji připojit za Zetor 7011 přes kardan, který musím sehnat.
A řeším dilema, zda na štípání smrkových špalků o délkách cca 1 m a tloušťce 30-50 cm bych měl shánět i tu kluznou spojku nebo to neřešit...jak to máte vy doma?

a.svinuty
Příspěvky: 12
Registrován: úte úno 19, 2013 4:58 pm
Bydliště: středobod

Re: Kuželová štípačka - diskuze

#498 Nový příspěvek od a.svinuty »

https://m.youtube.com/watch?v=gbktDFAoKR4

Mám tento typ štípačky...

A ano,sice vidím,že pan ve videu tím dělá buky úplně jiné dimenze,ale i tak mě zajímá váš názor či zkušenosti...

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2598
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: Kuželová štípačka - diskuze

#499 Nový příspěvek od krajan »

no nie je zle tam dat nieco co by dokazalo povolit , barz aj strizny kolik ...
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

pavolk
Příspěvky: 268
Registrován: stř led 30, 2013 8:32 pm
Bydliště: Rabča

Re: Kuželová štípačka - diskuze

#500 Nový příspěvek od pavolk »

Mám tento typ štiepačky a zvláda aj hrubšie. Hodne záleží na druhu dreviny. Zle sa robí topoľ (spodné klaty), prihnity smrek. Ak nedáš väčšie otáčky stane sa že "zapadneš" Motor ti zadusí. Samozrejme záleží od výkonu. Netreba žiadne strižne poistky, preklzové spojky. Máš malé otáčky jednoducho motor skape, pridáš plynu tak rozštiepes. Niekedy to riešim tak, že v traktore niekto sedí a pridáva plyn. A najdôležitejšie bezpečnosť. Klat musí byť opretý o bočnú nohu. Noha nesmie byť na zemi. Ináč sa môže stať že drevo chytí vrtuľu a ty to nemusíš prežiť.

fikejz
Příspěvky: 5986
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Kuželová štípačka - diskuze

#501 Nový příspěvek od fikejz »

Mám taky takovouto štípačku, jen mám dodělané pokračování klínu podél hřídele
(takový trojúhelník z pásoviny a kusu plotny):
Obrázek Dobré je mít odpojitelné tažné: Obrázek A výš umístěné uchycení třetího bodu: Obrázek
Při takhle nízkém uchycení koliduje při zvednutí táhlo třetího bodu s kardanem. Možná by nemuselo být ani tak výš jako víc vzadu, ale takhle jsem to koupil.
Střižných bodů je na kuželu dost: Obrázek Obrázek Štípu na závislou rychlost (má víc síly) obvykle na dvojku, když je něco extra, tak i na jedničku a mírně zvýšený volnoběh. Mám otevřené pravé dveře a když vidím, že je potřeba víc síly tak si dojdu přidat plyn. Na standardních 540ot. zadusí Z69 kdejaký špalík. Dúležité je důsledně opírat špalky o to spodní rameno jinak ten jackel ohneš jak brčko. A pokud se nějaký špalek štípnout nepodaří tak přendáš opěrné rameno na druhou stranu, zařadíš zpátečku a vyšroubuješ kužel ze špalku ven. Zatím jsem rozštípal všechno co jsem chtěl a pokud něco nešlo tak to bylo nedostatkem praxe - zkusil jsem to jinak a šlo to, Kupoval jsem před rokem a půl a za tu dobu mám v jednom naštípáno (a samozřejmě taky nakáceno, odvoženo, srovnáno a uklizeno dost přes 50m3!
Edit: teď koukám, že na žádné z fotek není vidět to opěrné rameno :) - vkládá se do těch jeklů na kraji podstavy štípačky a zajišťuje šroubem skrz tu díru v něm.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
HONZAD
Příspěvky: 438
Registrován: pát čer 19, 2009 6:15 pm
Bydliště: Brno - venkov

Re: Kuželová štípačka - diskuze

#502 Nový příspěvek od HONZAD »

Také jsem si vyrobil štípačku. Děkuji všem za rady tady z fóra. Teď je už štípání dřeva zábava. :co?:

4,2 KW, 940 otáček, štípací kužel průměr 98mm, délka 300mm, Kovo Budišov
Yanmar Fv230D
Mt8-70 MINI
2xFortschritt E931.50 + jeden předělaný na 4takt, zahradní rider MTD Gartenmobil 8/760 HA
Čím jsem starší, jsou jsou moje hračky dražší.

Uživatelský avatar
krajan
Příspěvky: 2598
Registrován: pon led 06, 2014 4:33 pm
Bydliště: Tren. Bohuslavice

Re: Kuželová štípačka - diskuze

#503 Nový příspěvek od krajan »

ta skrutka co ti tam trci to je o zivot .... :tyty:
Vždy je na vine len malé kladivo
Zabi bobra zachrániš strom
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 13&t=65774
nieco z youtube https://www.youtube.com/watch?v=fooaNIi ... wl&index=2

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20217
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Kuželová štípačka - diskuze

#504 Nový příspěvek od vitex »

Nechci se nikoho dotknout,ale mě se to zdá pomalý.Nejvíc se mě líbí štípačka od Bibose a asi ji brzo budu dělat.Hned jak mě veteránista předá válec od kolegy ITS. 8) :smich:

Uživatelský avatar
HONZAD
Příspěvky: 438
Registrován: pát čer 19, 2009 6:15 pm
Bydliště: Brno - venkov

Re: Kuželová štípačka - diskuze

#505 Nový příspěvek od HONZAD »

Původně byl klínek osy motoru jištěn červíkem, ale ten se povoloval. Vůbec nejlepší by byly dvě díry na dva červíky/šrouby. Šroub jsem tam dal a pořádně utáhl. Zatím drží. Ještě tam bude kryt tak, aby se hlavě šroubu nic nemohlo dostat.
Rychlost 940 otáček je až moc. Čím rychlejší, tím nebezpečnější to je. Stačí suk a jakmile se polénko nějak nešťastně protočí, je rozdrcený prst ani se nenaděješ! Vypadá to bezpečně, ale fak je třeba dávat pozor!
Yanmar Fv230D
Mt8-70 MINI
2xFortschritt E931.50 + jeden předělaný na 4takt, zahradní rider MTD Gartenmobil 8/760 HA
Čím jsem starší, jsou jsou moje hračky dražší.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12959
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Kuželová štípačka - diskuze

#506 Nový příspěvek od Čárls »

Já sem dělal motor 1450 otaček zpřevodovaný asi na 750 Mám ji na třísky ve sklepě .Výhoda je to tichý 8) a mě to stačí
Jinak mám hydrauliku na špalky v garáži a tam porcuji
Hodně záleží na stoupání zavitu na kuželu čím menší otáčky tím větší stoupání na 1450 otáček bych volil asi 4- 3 stoupání
Hodně pak záleží co se štípe za průměry Proto mam oboje 8)
Co se týká upevnění tak buď pero drážka a červa do pera nebo jako já 3x po dvou 2 červech a do hřídele Na motor v každým případě bych dal pero-drážka

Moje štípačka na třísky https://karel.rajce.idnes.cz/Stipacka
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Kuželová štípačka - diskuze

#507 Nový příspěvek od ota »

Vím že jsme akorát kecalové. Ale zdá se mi, že tam ten špalík musíš vcelku tlačit na ten náběh kuželu. A ještě že ta špička je oproti té desce docela vzadu. Tedy se musíš docela nahýbat k kuželu a občas zatlačit. Tuhle štípačku doma nemám. Mám sice všechny ongredience doma připravený a nějak mě to neoslovilo. Má ji kámoš, už jsem mu 2x opravoval urvanej kužel. Ale on to jen podrží a ta špička si to sama nabere. Má ji naostřenou. A stolík má tak akorát. Právě ten stůl znám z pantatíkovi cirkule. On má taky dlouhej stůl od kotouče. Prej aby si tam mohl položit víc klacků a bylo místo. Když na cirkulce řežu celej den necejtím večír záda, jak jsem ohnutej ke kotouči. Vždycky mu slibuju, že v zimě ten stůl zkrátím předělám. On ani slyšet že to tak má schválně. Proto mi ten stůl u Tebe přijde taky dlouhej.
Jinak otáčky co jsem viděl, nebo vyráběl tak od 900 po 1400 ot/min. A těch 1400 ot je už docela frkot na neforemnejch špalíkách.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12959
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Kuželová štípačka - diskuze

#508 Nový příspěvek od Čárls »

No mě štipajda bere sama stačí jen přiložit a mírně zatlačit Ono ten stůl je lepší větší To co mám já je vcelku malej,mam nachystanou plotnu na odkládání měla by přijít na bok jak na videjku výše 8) Ono je dobrý mít od toho kuželu trochu odstup a to si musí každý udělat podle sebe a jak mu to vyhovuje 8)
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
Franta.cz
Příspěvky: 8742
Registrován: úte říj 21, 2008 4:10 pm
Bydliště: Příbram na Mor.

Re: Kuželová štípačka - diskuze

#509 Nový příspěvek od Franta.cz »



Tohle je, pro mě,jedinej význam kuželový štípačky. 8)

Asi dvě sezony jsme na ji na cirkuly zkoušely a pak darovaly.

Uživatelský avatar
HONZAD
Příspěvky: 438
Registrován: pát čer 19, 2009 6:15 pm
Bydliště: Brno - venkov

Re: Kuželová štípačka - diskuze

#510 Nový příspěvek od HONZAD »

Čárls - pěkná práce ta štípačka. Jen bych přidělal pod kužel ten plocháč trojúhelník kvůli větší bezpečnosti. Mohlo by se stát, že se mezi kužel a desku namotá tvrdé polénko a ohne hřídel motrou. Ten plocháč tomu zabrání a taky trochu pomáhá protáčení štípaného polínka. Já jsem oproti původní verzi snížil o několik centimetrů výšku osy kužele k desce. Příjde mi to bezpečnější. Vycházím z logiky - pokud by byla špička vysoko - cca v polovině polénka, tak by se to mohlo napíchnout a točit jako vrtule. Proto kužel co neníž. Špička by se dala přiostřit, ale raději to nechám tak. Kdybych se náhodou na ostrou špičku napíchl - nechci ani pomyslet.... Stolek jsem schválně udělal nastavovací, abych měl dost prostoru pro odkládání i velkých špalků. Když je místa málo, nezbývá než hodit dřevo na zem a z toho ohýbání pak bojejí záda. Schválně jsem si ten stolek udělal bez předních dvou noh jak je to často vidět - to pak není prostor pro nohy pod stolkem a člověk se nahýbá, což může být také zdroj nepohodlí a bolavých zad. Mě to takto ergonomicky vyhovuje. Fak je lepší mít od kužele odtup. Škoda, že toho nemám na štípání více, docela mě to baví, což se dříve o sekyře říct nedalo.
Yanmar Fv230D
Mt8-70 MINI
2xFortschritt E931.50 + jeden předělaný na 4takt, zahradní rider MTD Gartenmobil 8/760 HA
Čím jsem starší, jsou jsou moje hračky dražší.

Odpovědět

Zpět na „Lesní a dřevo technika“